Constantine Postřehy a teorie k návratu Constantina a epizodě Haunted

Postřehy a teorie k návratu Constantina a epizodě Haunted

Postřehy a teorie k návratu Constantina a epizodě Haunted

Po dlouhém a netrpělivém očekávání se minulý týden vrátil John Constantine v podání Matta Ryana na televizní obrazovky, a to v páté epizodě čtvrté řady seriálu Arrow. Co vše díl odhalil, a na jaké mnohé předměty a osoby z DC světa odkazoval, se dočtete v následujících postřezích.

38 1
11.11.2015
TheDarkKnight

Constantine je zpět v plné parádě

John Constantine sice přišel o vlastní seriál, přesto žije dál. Tento čtvrtek se objevil v nejnovější epizodě seriálu Arrow. Kromě vyšší sledovanosti s sebou přinesl i více magie a jednu podstatnou radu pro Olivera Queena. Vezměme vše ale popořadě.

Nejdříve začněme ujasněním si propojení jednotlivých seriálů od DC Comics. Zatímco Marvel si drží své seriály pouze na ABC a Netflixu, DC je rozptýlilo na CW, NBC, CBS a FOX. Kromě Gothamu jsou spolu i přes různorodost stanic, na nichž se vysílají, jednotlivé série propojené. Arrow a The Flash za sebou mají dokonce již dva vzájemné crossovery. O tom mezi Supergirl a nimi se jedná. Nyní jsme se dočkali i spojení zbytku světa s tím Johna Constantina. Ovšem o tom, že i on je součástí televizního univerza DC, jsme věděli již při vysílání jeho první série. Jak jsme psali dříve, tvůrci na propojení se světem „šarlatového rychlíka“ a temného exorcisty odkázali nenásilně umístěním stejného časopisu, jakým si kryl Barry Allen při svém prvním objevení v Arrowovi hlavu, do Constantinovy předposlední epizody.


Co se stalo a děje

Nyní jsme si ujasnili návaznost jednotlivých seriálů od DC Comics, než ale začneme vyjmenovávat řadu odkazů jak na komiksový svět Hellblazera, tak na ten Arrowa, uveďme vše stručným shrnutím děje celé epizody.

Přítomnost

V minulých dílech Laurel v Lazarových lázních po roce oživila svou sestru Saru. Ovšem oživilo se pouze její tělo a nikoliv duše, proto musel Arrow zavolat svého starého známého, exorcistu Johna Constantina, aby mu pomohl. Mezitím Damien Darhk střádal své plány, kapitán Lance pokračoval s infiltrováním jeho organizace, a to za pomoci Johna Diggla, který v nejnovější epizodě také zjistil pravdu o svém bratru, jeho smrti a souvislosti s HIVE, organizaci, pro níž pracuje právě i Darhk.

Flashbacky

Pro seriál Arrow jsou mimo jiné typické i každoepizodní retrospektivní záběry, jež odhalují cestu Olivera Queena k tomu stát se maskovaným hrdinou. Tento rok je opět na ostrově Lian Yu, kde infiltroval skupinu vyrábějící drogy (zde tvůrci čerpají inspiraci v komiksu Green Arrow: Year One). V aktuální epizodě zde ale především potkal Johna Constantina a také zjistil, že organizace, jíž infiltroval není na ostrově primárně za účelem výroby drog, nýbrž kvůli získání prastarých artefaktů.

Vzkříšení duše na druhou a nespočet otázek

Když máme základní informace řádně ujasněné, přesuňme se k odkazům epizody Haunted na seriál Constantine. První, který si uvedeme, nám časově vymezuje, jak dlouhý čas uplynul od doby, kdy jsme se naposledy setkali s mistrem temných umění.

„Jednou. Asi tak před rokem,“ odpoví John, když se ho Thea ptá, zda již někdy dříve prováděl navrácení duše tělu. Dříve tak provedl v epizodě Quid Pro Quo svého seriálu, když navracel duši Chasově dceři, jíž ji odcizil Felix Faust.

S Johnem Constantinem se tak setkáváme přibližně rok poté, co jsme jej viděli naposledy. Z této informace vyvstává řada otázek. Za prvé, zda porazil vzrůstající temnotu, proti níž bojoval. Za druhé, jaktože nekouřil (pomineme-li típnutí jedné cigarety na začátku) – je možné, že se v uplynulých zhruba dvanácti měsících zbavil, stejně jako v komiksech a filmu, rakoviny a přestal i s „užíváním“ cigaret? Jak poté ale vysvětlit jeho zapalovač? To vše zatím zůstává utajeno a tvůrci si tak nejspíše nechávají stále otevřená dvířka pro případný Johnův plnohodnotný návrat.

Stará vizitka a nové světlo

Z odkazů na zrušený seriál Constantine lze dále zmínit záběr věnovaný vizitce Johna Cosntantina, která zůstává stále neměnná, a to včetně zmínění „mistra temných umění“. O umístění názvu tohoto „povolání“ na vizitku John hned při svém prvním objevení v televizi prohlásil, že jej musí změnit, jelikož se mu za to lidé smějí a neberou ho kvůli tomu vážně. Očividně tak ale nakonec neučinil.

Zatímco vizitka zůstává při starém, jeden z Constantinových atributů již nikoliv. Je jím zapalovač. V původním seriálu s sebou John nosil buď stříbrný s vytepaným znakem listu nebo pouze čistě zlatavý bez ornamentu. V Haunted jsme však mohli vidět sice také zlatavý, nyní již ale mnohem blíže tomu, jaký znají komiksoví a především pak filmoví fanoušci. Řeč je o ornamentech vyrytých na zapalovači.

Grimoár z dob Ramssese II. a bezpečné místo s Pandořinou skříňkou 

Posledním odkazem na svět Hellblazera byl grimoár, který jsme mohli vidět v retrospektivním příběhu. Grimoár je magická kniha, jež obsahuje řadu zaklínadel, kouzel, receptů na lektvary či návodů na výrobu talismanů a v neposlední řadě i seznamy andělů a démonů.

Za účelem získání grimoáru byl John Constantine na ostrově Lian Yu, kde se poprvé setkal s Oliverem Queenem. Ten mu jej také pomohl úspěšně získat. Ve výsledku si tak John odvezl Orb of Horus. Žádný podobný artefakt sice v komiksových knihách nenalezneme, s velkou pravděpodobností se nicméně jedná o smíšení Claw of Horus a Orb of Ra.

Claw of Horus má své počátky ve starověkém Egyptě. Tento artefakt byl vytvořen za vlády panovníka Ramssese II., a to jmenovitě Nabu Wisem. Ten má mimo jiné spojitost i se stvořením Hawkmana a Hawkgirl, kteří se mají objevit v chystaném seriálu Legends of Tomorrow. Samotný Claw of Horus pak můžeme spojit dokonce s postavou Flashe. Pomohl totiž prvnímu z Flashů, Jayi Garickovi, vrátit se zpět do jeho přítomnosti poté, co se přenesl do jiného časového období důsledkem cestování časem.

Orb of Ra pochází také z období vlády Ramssese II. Je vytvořen z padlého meteoritu, který objevil jeden egyptský alchymista. Ten jej ukázal Ahk-Tonovi, jehož radiace meteoritu následně přeměnila na zcela prvního Metamorpha, který díky tomu může přetvářet své tělo do nejrůznějších forem a podob.

Zkřížením těchto dvou artefaktů tak dali tvůrci vzniknout grimoáru Orb of Horus. Ten si rozhodl John Constantine, jak sám prohlásil, odvést na bezpečné místo. Řeč byla samozřejmě o, ze seriálu Constantine dobře známém, mlýně, v němž má John uschovanou například helmu Dr. Osuda či dokonce Pandořinu skříňku.

Constantine nepřišel sám

Kromě Constantina se v páté epizodě čtvrté řady seriálu Arrow vrátila ještě jedna známá osoba. Je jí John Badham, šestasedmdesátiletý režisér, jenž stojí za pátým dílem Constantina nazvaným Danse Vaudou. Nyní se vrátil s Mattem Ryanem, aby společně uchovali postavu Hellblazera co nejvěrnější jeho originálu.

Nové postavy se připravují na svou komiksovou budoucnost 

Ovšem ani tak nechybělo v této epizodě několik odkazů i na komiksového Arrowa. První z odkazů na komiksy se zeleným lučišníkem má nicméně stejně spojitost s Constantinem. Toho jsme poprvé viděli, jak jej vyslýchá jeden z vojáků. Podle tvůrců by mělo jít o Barona Reitera, postavu z komiksů známou jako Baron Sitzkrieg. Ten je v komiksech rasistou, xenofóbem a příznivcem Třetí říše. Vzhledem k faktu, že ale tvůrci do této role obsadili afroameričana, v seriálu, jak i sami uvedli, budeme moci vidět velmi odlišnou verzi Barona Sitzkriege.

A na čtenáře Green Arrowa se nezapomínalo ani v přítomnosti. Zde se již delší dobu setkáváme s Curtisem Holtem, jenž pracuje pro Felicity Smoak. Postava Curtise se v budoucnu stane superhrdinou nazývaným Mr. Terrific. A právě na to jsme se dočkali narážek již v nejnovější epizodě. Holtovo odhalení, že je atlet, je jistým znamením, že si tvůrci již připravují půdu na jeho transformaci v superhrdinu. Nicméně největším odkazem na jeho budoucí „já“ bylo tričko s nápisem „Fair Play“, což je hlavní motto právě Mr. Terrifica.

Více nám toho již pátá epizoda seriálu Arrow neprozradila. Nicméně nutno zmínit, že se díky ní opět rozběhla iniciativa fanoušků, kteří vytvořili petici za obnovení Constantina. K dnešnímu dni ji podepsalo 38 216 osob.

Thumbnail Play icon

Foto: CW

Diskuze /13

Libca3X

No myslím že by CW mohla ukončit Supernatural a místo něho obnovit Constantina

#3 Sabienna
11.11.2015 | 21:23:19
iBrainac

Ten preklad Doctora Fatea je hrozny :D

#4 TheDarkKnight
11.11.2015 | 21:32:42
Sabienna

#1 Libca3X: The CW nemá sebemenší důvod Supernatural ukončovat a… myslím si, že by si Constantine zasloužil, kdyby si ho převzala nějaká „dospělejší“ stanice :D (y)

#5 Nitram92 #6 Libca3X
11.11.2015 | 21:51:24
TheDarkKnight

#2 iBrainac: Nicméně je obecně používaný i v českých překladech. :)

TheDarkKnight
11.11.2015 | 23:31:39
Nitram92

#3 Sabienna: Na „dospělejší“ stanici už byl a nedopadlo to moc dobře :)

11.11.2015 | 23:59:12
Libca3X

#3 Sabienna: Tak důvod třeba že už to má 11.řadu a od 4 to je docela nuda ;-) ale budiž puberťačky to žerou :-D

12.11.2015 | 12:57:00
MajdaMus

Ten díl Arrowa je super, vlastně díky němu jsem narazila na Constantina, ale proč má sakra tak super seriál jen 13 dílů? :/ Škoda, je to super seriál, dala bych vše co mám, aby byl znova natáčený a trochu se to všechno vysvětlilo :/ Nicméně, nedá mi někdo typ na podobný seriál? :D

20.11.2015 | 16:28:31
zuma

Na fb sa objavila informacia ze stanica El Rey Network kúpila Constantina, pise sa tam toto: El Rey Network bought laws to the serial " Constantine” and already soon will broadcast again season 1!

28.11.2015 | 11:07:12
Mixša.94

Pokud bude seriál Constantine znovu obnoven, tak budu moc ráda, že bude pokračovat. Mě osobně Supernatural nebaví a byla bych ráda, kdyby se místo Supernatural natáčel dál Constantine.

redaktor
28.1.2016 | 8:13:34
Kiktak

Nerad to říkám ale Supernatural má takovou fanouškovskou základnu že i kdyby ty díly byli sebehorší tak se na něj stejně kouká 2 miliony lidí už jen z toho důvodu že to sledovali do ted a navíc je supernatural jeden z nejlepších serialu všech dob jediný uspěšnější je SG a ty jejich serie

#11 majka147 #12 Kalam
4.2.2016 | 9:47:49
majka147

#10 Kiktak: Tak tak Stargate tiež prežil 10 sérii a mal aj svoje spin offi, A tiež to bolo postavené na hlavu. Potom prišiel Supernatural a taktiež 11 sérii a furt to frčí… (v poslednej dobe musím uznať že sa zase vyšvihol, príde mi zaujímavejší) Z takýchto seriálov sa proste stane klasika,. každý to pozná. Ale nie každému to príde zaujímavé. Mám taký pocit že napríklad aj taký Arrow tu bude s nami ešte hojne sérii aj keď to scenáristi viac a viac pohnojujú.Tak len aby sa spamätali

24.2.2016 | 19:38:13
Kalam

#10 Kiktak: tak pokud by se na to koukalo jen 2 miliony lidí, tak to asi dávno zaříznou… já SN nesleduju, ale musí to mít vyšší sledovanost, hodně dobrejch serošů zařízli i když měli třeba 3,5 milionu diváků…

29.3.2016 | 22:46:25
lilith23

Tak bacha! Ja pubertiačka nie som a Supernatural žeriem a to z jedného dôvodu – má už 11 sérii a scenáristi vedia prísť stále s novým a zaujímavým nápadom. A rozhodne neplatí, že by šiel „do kytek“. Ale to je vec názoru. Za obnovenie Constantine rozhodne som, jeho postavu som si sakra obľúbila a keďže Arrow ma vôbec nebavil, nedopozerala som tuším ani tretiu epizódu a kvôli Constantinovi to ani pozerať nehodlám. Takže nech sa spamätajú a natočia druhú sériu. Ja zasa nepochopím, prečo sa točia stále nové a nové seriály a rušia sa po pár dieloch. Keby sa viacej sústredili na zabehnuté projekty, šlo by to lepšie

12.8.2016 | 18:14:19
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

SHRNUTÍ

Ohlédnutí za finálem Constantina

Ohlédnutí za finálem Constantina

Možná poslední epizoda první série, možná poslední epizoda vůbec. Tak či tak v následují­cích měsících Johna Constantina vídat nebu­deme. Můžeme se tedy alespoň ohlé­dnout za první sérií a jejím koncem.

Arrow a Constantine spojili síly


Thumbnail Play icon

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Constantine a Bažináč

Kam se vrostl Bažináč? Aneb z čeho čerpal seriálový Constantine

Kam se vrostl Bažináč? Aneb z čeho čerpal seriálový Constantine

První řada Constantina skončila sice již před dobou, ale zanechala za sebou mnoho otázek ohledně toho, kam se měl seriál ubírat v druhé řadě, kdo stál za vším zlem, a jak mělo vše skončit. Na všechny tyto otázky odpovídá komiksová předloha. Tou však kupodivu není série Hellblazer.

Reklama

HLÍDEJTE SI NÁS