Elementary (Jak prosté) Postřehy z epizody Folie a Deux

Postřehy z epizody Folie a Deux

Postřehy z epizody Folie a Deux

Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli, že budeme pokračovat v loňské rubrice ohlédnutí, avšak trochu ji upravíme. Na to, jak se nám to povedlo a co říkáme na premiérový díl, se podívejte v článku.


4 0
29.10.2016

Shrnutí epizody

Případ

Premiérový díl páté řady začíná útokem bombového atentátníka. Již v úvodu se dovídáme, že používá bomby na bázi bělidla a chloridu draselného. To naše hrdiny přivádí k podezření, že tento atentátník již v minulosti terorizoval Bensonhurst a nyní se „přesunul“ do Flushingu. Sherlock na místě činu zahlédne podezřelého muže, který se dá na útěk. Bohužel Sherlockovi uteče. Podaří se jim ovšem získat otisk ruky podezřelého. Z otisků zjistí, že se jedná o bývalého vězně, nyní již několik let čistého, Nathana Resora. Nemají ovšem žádný důkaz o jeho spojitosti s útokem, a tak ho musí nechat jít. Nová vedlejší postava (o které si povíme více níže) jim ale prozradí jméno Resorova spoluvězně, Fieldera, který by možná mohl vnést trochu světla do případu. Nechce ovšem nic prozradit a tak se opět dostáváme do mrtvého bodu. Mezitím se ovšem odehraje další útok i přes to, že byl Nathan Resor pod dohledem. To přináší pochybnosti, zda je Nathan Resor opravdu oním atentátníkem. Sherlock ovšem přichází s teorií, že máNathan Resor komplice. Rozhodnou se navštívit jeho byt a trochu se porozhlédnout. Tam také najdou součástky, které se přesně shodují s těmi, které používá atentátník. Tím se jim daří chytit první část týmu. Samotný Resor bohužel i nadále uniká. Nakonec se jim ale podaří zjistit motiv, který poháněl atentátníka/a­tentátníky. Tím bylo zastrašení konkurence Resora a tím mu umožnit koupit nemovitost, na jejímž místě má stát nové zábavní centrum. To by přineslo Resorovi i Fielderovi spoustu peněz. Sherlockovi se ovšem podaří tento podvod zastavit a tím donutit pana Fieldera ke spolupráci a svědectví proti Resorovi.

Shinwell

Dále se nám v tomto díle odkryjí události, které Joan přivedly k její předešlé práci, pomocnici v odvykání. Spolu s její minulostí se nám představuje i její „dávný medicínský úspěch“ – Shinwella Johnsona. Shinwell byl dříve šéf drogového gangu a dealer drog. Tím k sobě přitáhl pozornost „konkurence“, která se ho pokusila zlikvidovat. Shinwella v přestřelce s rivaly zasáhlo několik kulek. Díky skvělé práci Joan to přežil. Následně byl poslán do vězení a nyní, po odpykání trestu, se snaží začlenit do společnosti. Jeho konexe z dob, kdy se pohyboval v „podsvětí“ i ty z vězení, výrazně pomohou našim hrdinům s vyšetřováním. Díky němu totiž odhalí, kdo pomáhá s útoky ve Flushingu Nathanu Resorovi. Shinwell to se začleněním nemá vůbec snadné. Už jen proto, že je bývalý vězeň. Joan se mu proto rozhodne pomoci, jelikož právě ono pomáhání je to, co jí momentálně chybí. Proto se vydá k němu domů, čímž zřejmě odvrátila Shinwellovu sebevraždu.


Zhodnocení epizody

@matrix17

Je pěkně vidět posun ve vztahu našich hlavních postav. Řekl bych, že jsou velmi dobře sehraní a dobře se na ně dívá. Mám z nich ten správný pocit sehrané dvojice detektivů. První díl byl, zvláště pro Sherlocka, poněkud akčnější (srážka s autem, úvodní honička). Opět se tu objevuje téma bombových útoků. Je to takové aktuální téma a zdá se, že i scénáristi se „vezou“ na stejné vlně. Dobře to zapadá do aktuálního dění a strachu z podobných útoků. Trochu se mi zdálo, že samotné odhalení pachatele bylo až moc snadné a rychlé. Zřejmě bylo cílem především uvedení nové postavy, Shinwella. Novou postavu jsme avizovali už v jednom z přechozích článků. Neobjevilo se nic, co by mi vysloveně vadilo. Naopak se mi velmi líbilo poodhalení událostí, které přivedly Joan k současné práci. Celkově ve mne vzbudila epizoda pozitivní dojem a těším se, co nám přinesou další díly.

@LadyAlex

Co se týká premiérové epizody, řekla bych, že rozhodně zabodovala. Většina premiér bývá nudná, jen takové uvedení do děje, připomenutí, o čem ten seriál vlastně je. Tahle epizoda měla ale spád, dynamiku a rozhodně byla zajímavá, i když mě rozhodně víc baví vrazi než bomboví atentátníci. Jako velký fanoušek True Blood jsem se moc těšila na Shinwella a nezklamal, doufám ale, že bude mít víc prostoru. Naprosto mě šokoval konec, kdy Joan přišla na poslední chvíli a Shinwell tedy nemohl spáchat sebevraždu. Opravdu velmi emotivní konec!

@siri

Tohle byl celkem příjemný úvod do nové sezóny. Jelikož nebylo nijak zvlášť potřeba upínat pozornost k ohromující kriminální zápletce (bombové útoky na náhodné cíle, bělidla, mapy a podezřelí-nepodezřelí živlové s kriminální minulostí), o to víc pobavila vztahová linka a uvedení nové postavy. Shinwell mi sedl. Jeho útrpný rozhovor s Sherlockem je pro mě zajímavým příslibem do budoucna.

// Jak se vám líbil první díl? Souhlasíte s názory našich překladatelů? Podělte se s námi o vaše názory v komentářích.//

Diskuze /1

xmalinka

Tiez som s prvou epizodou spokojna.

30.10.2016 | 8:35:00
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Nepřehlédněte

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

Rozhodnutí o osudu Elementary konečně padlo. Stanice CBS se rozhodla seriál prodloužit pro další řadu. Můžete se tedy těšit, že se s tímto seriálem sejdete i příští rok. Na oznámení z twitteru se můžete podívat uvnitř článku.

Reklama

Fotky

Fotky

Narozeniny

Sledujte nás