Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 290×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Božstva Prvních lidí

Božstva Prvních lidí

První lidé vyznávali staré bohy, to ví každý. To ale převzali až od západozemských dětí lesa. Než se s nimi setkali a než po letech dlouhých bojů uzavřeli příměří, začali spolupracovat a mohli se jejich náboženstvím nechat ovlivnit, měli úplně jiná božstva.

7 1
3.5.2022

Než První lidé po příchodu do Západozemí a uzavření paktu s dětmi lesa široce přejaly i náboženství dětí lesa, tedy staré bohy, měli mnoho svých vlastních božstev. Bohužel se o nich dodnes uchovalo jen velmi málo informací. Některá z nich žijí dál jako legendy, na uctívání jiných existuje pár památek, některá byla zakomponována do nových náboženských systémů, většina byla zapomenuta.

Lze nicméně odvodit, že První lidé mívali ještě v Essosu a na začátku svého dobývání Západozemí bohy reprezentující většinu aspektů přírody, provozovali tedy polyteismus, a není ani vyloučeno, že alespoň někteří z jejich bohů měli i svá jména. Nebo že pojmenované legendární postavy byly původně přímo božstvem.


Paní vln a Pán nebes

Tato božská dvojice byla kdysi uctívána na souostroví Tři sestry v zálivu Kousanec u Údolí Arryn. Pravděpodobně, podle jejich jmen, mělo jít o božstva ovládající moře a oblohu a měli být zodpovědní za bouře. Velké posvátné bouře totiž měly být výsledek jejich divokého spojení. Tato božstva navíc kupodivu přežila velkou náboženskou změnu kultury Prvních lidí a na ostrovech jejich vyznávání skončilo až po příchodu Andalů a jejich víry v Sedm.

Bůh moře a Bohyně větru

Co do schopností a toho, co by měli tito bohové reprezentovat, jde nepochybně o variaci na Paní vln a Pána nebes. Akorát tento božský manželský pár uctívali lidé v Bouřlivém království, kde se k němu váže velmi známá legenda.

Bůh moře a Bohyně větru měli mít dceru Elenei. Ta se zamilovala do člověka, Durrana přezdívaného Bohožal. Dokonce se pro něj vzdala nesmrtelnosti, když s ním ulehla, a chtěla si ho vzít. Jenže její rodiče to rozčílilo. Ve svém vzteku seslali o jejich svatební noci vichr a deště na Durranovu baštu postavenou na pobřeží Zálivu ztroskotání. Pevnost tak zničili a zabili všechny hosty a Durranovu rodinu. Akorát Durran vyvázl díky ochraně Elenei.

Durran poté vyhlásil bohům válku. Ti reagovali sesíláním ohromných bouří na jeho království a hlavně jeho bašty, které se snažil stavět větší a silnější na místě starých vždy, když ji bohové zničili. Žádná mu nevydržela, až sedmá, která si vysloužila jméno Bouřlivý konec. Neví se konkrétně, co ji mělo zachránit, podle některých kouzla dětí lesa, podle jiných rady chlapce, z něhož později vyrostl slavný Bran Stavitel. Každopádně Bouřlivý konec stojí dodnes, zatímco příběh o Elenei se stal pouhou legendou a uctívání jejích rodičů v Bouřlivém království skončilo rovněž nejpozději s invazí Andalů.

Bůh deště

Vedle rodičů Elenei patrně v deštivé a bouřlivé zemi existovali i další bohové Prvních lidí. Jedním takovým by mohl být Bůh deště, na kterého si v dětství hrával Renly Baratheon.

Mořský král

Tento bůh byl uctíván v místech kolem Úzkého moře, minimálně od dnešního Údolí k Černovodnému zálivu, kde je částečně ponořený skalní útvar zvaný Kopí mořských králů. A možná i na jeho druhém břehu, protože v Domě černé a bílé v Braavosu stojí jeho socha a dosud k ní chodí námořníci. Pravděpodobně měl vládnout Úzkému moři a možná mořskému lidu, o němž také existují příběhy. A na rozdíl od většiny ostatních bohů měl mít docela blízké vztahy s lidmi.

Ursula Upcliff z Čarodějného ostrova, údajná čarodějka v době, kdy Andalové dobývali Údolí, si říkala nevěsta Mořského krále. Velaryoni měli od Mořského krále získat Trůn z naplaveného dříví k uzavření jakési smlouvy. A přilba sera Marlona Manderlyho z Bílého přístavu zobrazuje hlavu Mořského krále.

Z čehož také vyplývá, že jeho uctívání nebo minimálně víra v jeho existenci nevymizela úplně nejen poté, co První lidé převzali staré bohy, ale dokonce ani s Andaly. Velaryoni totiž přišli do Západozemí jen krátce před Targaryeny, tedy v době, kdy už na většině kontinentu dávno vládlo Sedm.

Bouřlivý bůh

Předpokládá se, že Bouřlivý bůh je jedním z původních bohů Prvních lidí, a spolu s Potopeným bohem představujícím vládce moře z něj na Železných ostrovech učinili základní kameny vlastního náboženského systému.

Podle něj je Bouřlivý bůh věčný nepřítel Potopeného boha, jemuž měl v jeho válce s Bouřlivým bohem pomáhat po tisíc let i Šedý král, legendární první král Železných ostrovů. A nejspíš docela úspěšně, protože teprve po jeho smrti se prý Bouřlivému bohu povedlo uhasit živoucí oheň mořského draka Naggy, který vytápěl jeho síně vyrobené z Naggových kostí.

Žije v oblačné síni, sesílá nástrahy, aby nalákal železné k jejich zkáze, a bouře na moře. Také prý stvořil havrany. Nicméně i když je nenáviděným nepřítelem železných, stále z něj mají velký respekt a nepodceňují ho. Rod Kenningů má například ruku Bouřlivého boha ve svém znaku. Nebo se v knize říká, že Euron Greyjoy uplatil v Bouřlivého boha krvavou obětí, což mu umožnilo vyplout daleko na Moře zapadajícího slunce a nepozorovaně napadnout Štítové ostrovy, místo aby musel plout na dohled pobřeží a prozradit se příliš brzy.

Garth Zelenoruký

V nejrozšířenějších příbězích je Garth legendární postavou z Roviny a Nejvyšším králem Prvních lidí, stejně jako bájným předkem mnoha rodů. Podle některých legend vedl První lidi do Západozemí (podle příběhů ze Severu to byl První král, ne Garth). Podle jiných se tam dostal před nimi jako první člověk. V části bájí je současníkem jiných legend jako Bran Stavitel a Durran Bohožal, v další dokonce jejich předkem. Podle mistrů to byl náčelník nebo král první vlny Prvních lidí. V některých příbězích je ale zván bohem a je velmi pravděpodobné, že jako bůh mohl být uctíván. Poukazují na to minimálně jeho schopnosti a činy.

Podle nejstarších zmínek vyžadoval krvavé obětiny k zaručení bohaté sklizně. Podle dalších každý podzim umíral, aby se na jaře znovu zrodil. A podle některých buď nosil korunu z vinné révy a květin a nechával rozkvést zemi, nebo měl zelené ruce, zelené vlasy, zelenou kůži či rovnou parohy jako jelen.

Ve výsledku se všechny tyto střípky informací shodují v tom, že byl-li to bůh, měl velice blízký vztah s lidmi. Údajně je naučil farmařit, věnoval jim semena a ukázal, jak je sít a pěstovat, jak se starat o úrodu a sklízet. Prý se o totéž pokoušel s obry a dětmi lesa, jenže obři po něm házeli balvany a děti se mu vysmály, protože jim lesy poskytují vše, co potřebují. Zbývali tedy jen lidé a ti ho poslouchali. Kudy chodil, tam se objevovaly farmy, vesnice a sady. Prý nosil plátěný bezedný pytel plný semen všech stromů, obilí, ovoce a květin světa, které po cestě trousil. A kamkoli šel, tam uzrávalo obilí a kvetly stromy. Zasadil i dub, z něhož vyrostl dubový trůn, dávno zničený trůn rodu Gardenerů.

A to se netýkalo jen země. Údajně učinil neplodné ženy plodné dotykem, prý i stařeny ve vysokém věku. Panny v jeho přítomnosti dozrávaly z děvčat v ženy, matky rodily dvojčata a trojčata, když jim požehnal. Lordi i obyčejní muži mu prý nabízeli své dcery, kterým nechával silné syny a pohledné dcery.

Mezi jeho potomky se tak řadí mnoho dalších legendární postav, jejichž příběhy a schopnosti rovněž sahají k pohádkovým božstvům. Jsou jimi například Garth Gardener, zakladatel rodu Gardnerů. 3,7 m vysoký John Dub, předek rodu Oakheartů, jehož matkou byla obryně a byl to první rytíř v Západozemí (dle historie se ale rytířství mělo na kontinent dostat až s Andaly). Gilbert z Vinic, předek rodu Redwynů, jenž naučil Stromovinu vyrábět víno. Florys Liška, předkyně Florentů, Ballů a Peaků, jež měla tři manžely najednou, aniž by o sobě věděli, a možná porodila i Lanna Chytrého, předka Lannisterů. Maris Panenská, předkyně rodu Hightowerů, krásná dívka, o jejíž ruku se ucházelo na padesát lordů během prvního turnaje v Západozemí, načež se provdala za krále Uthora z Vysoké věže, ač ji nevyhrál. I ona je kandidátkou na matku Lanna Chytrého.

Foss Lučištník, předek rodu Fossowayů, jehož zábavou bylo sestřelovat jablka z hlav dívek. Brandon z Krvavé čepele, podle některých předek Brana Stavitele a Starků, jenž vyhnal z Roviny obry a válčil proti dětem lesa tak brutálně, že učinil Modré jezero Rudým. Owen Dubový štít, jenž zahnal mořské lidi a selkie zpátky do moře a dobyl Štítové ostrovy. Dvojčata Harlon Lovec a Herndon z Rohu, předci rodu Tarlyů, kteří postavili Parožnatý vrch a vzali si dohromady za ženu tamější lesní čarodějku, jež zařídila, že sto let nestárli, dokud ji k sobě každý úplněk manželsky přivinuli. Bors Lamač, předek rodu Bulwerů, se silou dvaceti mužů po pití býčí krve, což mu nechalo i lesklé černé rohy.

Rose od Rudého jezera, předek rodu Craneů a měnička, jež předala ženám svému rodu schopnost změnit se na jeřába. Ellyn Stálesladká, předek rodu Beesburyů, první včelařka, jež uzavřela smlouvu se Včelím králem o výměně včelího medu za péči o jeho potomky. Či Rowana Zlatostromá, předkyně rodu Rowanů, zničená opuštěním milence tak, že zabalila do svých zlatých vlasů jablko, zasadila ho na kopci a z něj prý vyrostl zlatě se třpytící strom – a z ní mimo jiné možná Lann Chytrý.

Foto: Roman Papsuev, HBO

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama