Game of Thrones (Hra o trůny) Obři

Obři

Obři

Obři (v originále Giants) jsou považováni za bájná stvoření, ve která už žádný obyvatel Západozemí nevěří. Za Zdí daleko na severu však nalezneme přesný opak – obři nejenom žijí, ale jsou také součástí armády Krále za Zdí.


63 0
23.7.2015

Obři jsou jedny z mála bytostí, které existují přibližně ve stejné podobě ve velkém množství pověstí i v našem světě, ať už jako obři, Bigfoot nebo Yetti. Stejně jako tady, i v Západozemí jde o rasu humanoidních tvorů s vlastními zvyky a jazykem, kterou mnozí považují za bájnou, zachycenou například jen na znaku Umberů, a jiní jsou si její existencí naprosto jisti. V zemích za Zdí, kam dobrovolně odešli nebo byli vyhnáni po poražení invaze Bílých chodců, však doopravdy žijí, i když jich nezbývá mnoho.

Jsou vysocí asi tři až tři a půl metru, někdy ještě víc, a mají ohromnou sílu. Ta se ukázala třeba při útoku na Zeď, kdy Mocný Mag, celým jménem Mag Mar Tun Doh Weg, sám uzvedl železnou bránu tunelu.


Přestože v seriálu nosí oblečení, jsou pokryti hustou srstí, která věkem šedne a bělá. Mají vmáčknutý obličej (v seriálu naopak výrazný s masivním nosem), hranaté zuby a malé oči se špatným zrakem a to na hlavě posazené na prakticky neexistujícím krku. Dále mají též velmi rozložitou hruď, dlouhé paže a široká zrohovatělá chodidla, co ani v nejsilnějších mrazech nepotřebují boty (v seriálu ale určitou formu obutí nosí).

Jejich inteligence však už nedosahuje ani inteligenci průměrného člověka, ačkoli jsou chytří a schopní řeči – mluví formou Starého jazyka, známou jako Mag Nuk, se zjednodušenou fonologií a nepatřící mezi komplexní jazykové systémy. Jsou také schopni se učit společný jazyk Západozemí do určité úrovně odpovídající jejich mentální kapacitě.

Nemají proto ani žádnou vyvinutou společnost nebo technologie. V knihách nevyrábí oblečení, jako zbraně používají popadané stromy nebo velké větve na způsob kyje, jezdí na mamutech, nemají ani žádného krále nebo společného vládce. Pouze Mocný Mag byl považován za největšího bojovníka své doby, a proto spolu se staršími a zkušenými obry požíval určitý respekt.

Jen někteří obři dokáží vyrábět primitivní nástroje, jako kladiva ze stromů s kameny přivázanými na konci nebo sekery, když takový nástroj nabrousí (v seriálu pak měli ještě luky a byli mezi nimi dobří střelci).

Obyvatelé Západozemí se s ničím takovým už ale nesetkávají, protože obři byli vytlačeni už v době Prvních lidí. Když Mance Nájezdník shromáždil všechny kmeny divokých kvůli útoku na Zeď, zbývalo jich pouze pouhých několik set. A možná právě proto je lidé považují za něco úplně jiného.

Většinou jsou vnímáni jako naprosté mýty a v knize je například stará chůva popisovala ve svých příbězích jako obrovské lidi, kteří žili v hradech, oblékali se jako rytíři a vládli jim lidští lordi a lady. Proto byl Jon překvapený, když spatřil skutečné obry, co mnohem víc než velké rytíře připomínali ještě přerostlejšího a hloupějšího Hodora (třeba i taková Oša byla na Zimohradu přesvědčená, že v sobě Hodor musí mít nějakou obří krev).

Jedna z nejznámějších takových legend je třeba ta o postavení Zdi, k čemuž měli přispět právě obři. Lidé ze Západozemí věří, že Bran Stavitel si jejich pomoc zajistil jejich najmutím, divocí zase, že použil magii, aby je zotročil. Oba národy však tvrdí, že takto vysoká je Zeď právě díky jejich síle a jak to bylo doopravdy se už dá těžko dozvědět.

Že ale nakonec nejsou ani pouhou bájí jihu, ani obyčejnými vražednými monstry severu se teď přesvědčila Noční hlídka a v knihách armáda Stannise Baratheona, když se mezi divokými, kteří byli vpuštěni za Zeď, objevil i Wun Weg Wun Dar Wun, zkráceně Wun Wun, plachý vegetariánský obr, jenž ochotně pomáhal při obnově Černého hradu.

Foto: HBO

Diskuze /6

Maximiliancz

Zajímavý. Díky za článek :D

23.7.2015 | 18:59:36
Red Viper

Zajímalo by mě kolika se dožívají a jaký mají slabiny

#4 Alchymista
23.7.2015 | 20:10:29
Azog2182

Skvely clanek :)

23.7.2015 | 21:32:14
Alchymista

#2 Red Viper: Nepoznaš? kamenom medzi oči

23.7.2015 | 21:51:27
nowas

Hodor!

24.7.2015 | 23:09:56
Tomi Lee Morpheus

S5–6

nakoniec najvaäčší dobrák po boku Jona Starka

26.6.2016 | 22:30:06
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás