Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 312×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Rod Waynwoodů

Rod Waynwoodů

Tento šlechtický rod z Údolí je již velmi starý, nicméně o jeho minulosti toho moc nevíme. Aktuálně mají nejblíže k rodu Arrynů.

15 0
12.12.2018

Rod Waynwoodů je jedním z mocných šlechtických rodů Údolí, zakládá si na svém odkazu a je znám tím, že si potrpí na obřadnosti. Sídlí v Železodubu na pobřeží Úzkého moře, takže jeho hlava si říká lord Železodubu – respektive nyní lady, a ve znaku má zlomené černé kolo na zeleném poli.

Jeho slova však nejsou zatím známá, stejně jako jeho dávná historie, přestože patří ke starým rodům, pravděpodobně andalským. Dobře zdokumentovaný je snad až Divoký Wyl Waynwood, který bojoval v předvoji lorda Arryna v bitvě na Rudém poli, kde se rozhodla první Blackfyrova rebelie. Ovšem rozhodl se i jeho osud, protože ho tam Daemon Blackfyre zabil.

Další poměrně známý byl ser Elys Waynwood, strýc současné lady Anyi. Ten se totiž oženil s lady Alys Arryn, sestrou lorda Údolí Jona Arryna, a měli spolu devět dětí. Ovšem jejich osud nebyl o moc veselejší než Wylův. Měli totiž jediného syna Jaspera, jenž zemřel ve třech letech, když ho do hlavy kopl kůň. Dvě jejich dcery zemřely na neštovice, jedné po nemoci zůstaly ošklivé jizvy a stala se septou, další svedl žoldák, a když zemřel jejich bastard, přidala se k Tichým sestrám, jedna se provdala za lorda ostrova Cecky Eleshama, ale neměla žádné potomky, jednu unesli Spálení lidé, jedna se provdala za sera Denyse Arryna, jenž ten zemřel v Robertově rebelii a ona brzy po něm bez potomků, a jejich nejmladší dcera se provdala do rodu Hardyngů. Také zemřela nedlouho poté, ovšem zanechala po sobě syna, sera Harrolda.

Právě proto, že Harrold je tedy vnukem sestry Jona Arryna, je i nyní další v dědické linii celého Údolí hned po malém, nemocném Robinu Arrynovi (v knize Robert Arryn), a proto je také dobře zaopatřeným chráněncem rodu Waynwoodů.

Arrynové však nejsou jediný rod, se kterým mají nyní Waynwoodové blízké vztahy. Lady Marsella Waynwood se totiž stala před lety třetí manželkou sera Stevrona Freye, jemuž před svou smrtí porodila syna Waltona. A lady Carolei Waynwood se provdala za sera Geremyho Freye, přičemž jejich děti se obdobně jako Harrold sbližují s Údolím – Sandor je panoš sera Donnela Waynwooda, druhého syna lady Anyi, a Cynthea je svěřenkyní samotné lady Anyi. Nebo například sestra dědečka Eddarda Starka se vdala do rodu Royceů a měla tři dcery, z nichž jedna se provdala do rodu Waynwoodů. Proto, když se během svého tažení Robb Stark rozhodovat, koho jmenovat svým dědicem, dokud nebude mít vlastní děti, uvažoval (či spíše jeho matka) i o Waynwoodech.

A samozřejmě nelze opomenout, že se schyluje k dalšímu prohloubení vztahu se Starky. Neboť poté, co Petyr Baeliš v knize přinutil lady Anyu souhlasit s jeho plány, když objevil její velké dluhy a odkoupil je, schyluje se ke svatbě Harrolda a Sansy Stark, jež v knize nyní žije v Údolí pod jménem Alayne Kámen.

Ovšem ne jen příbuzenské vztahy Waynwoodům zajišťují jejich postavení. Jsou nepochybně známí i pro své schopnosti a plodí úspěšné rytíře. Například ser Donnel převzal poté, co ser Brynden Tully na začátku války pěti králů odešel zpět do Říčních krajin, jeho post rytíře Krvavé brány.

Členové rodu Waynwoodů (k začátku seriálu):

  • lady Anya Waynwood, lady Železodubu
  • ser Morton Waynwood, nejstarší syn a dědic Anyi
  • ser Roland Waynwood, syn sera Mortona
  • ser Donnel Waynwood, druhý syn lady Anyi, později rytíř brány
  • ser Wallace Waynwood, nejmladší syn lady Anyi
  • nejmenované dcery a vnukové lady Anyi
  • lady Carolei Waynwood, s nespecifikovanými vztahy s Anyou a její rodinou, provdaná za ser Geremyho Freye, matka Sandora a Cynthey

Foto: HBO

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama