S01E05: We Light the Way

S01E05: We Light the Way

Daemon navštíví svou manželku v Údolí. Viserys a Rhaenyra se dohodnou na sňatku s Valeryony. Alicent se dožaduje pravdy, která se týká princezniny nevinnosti, a Criston Cole vyřkne odvážný návrh.

18.9.2022
1 830 000
1 hodina

Základní info:

Režie: Clare Kilner
Scénář: Charmaine DeGraté, Sara Hess
Hrají: Paddy Considine (Viserys I. Targaryen), Matt Smith (Daemon Targaryen), Rhys Ifans (Otto Hightower), Steve Toussaint (Corlys Velaryon), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Fabien Frankel (Criston Cole), Milly Alcock (Rhaenyra Targaryen), Emily Carey (Alicent Hightower), Graham McTavish (Harrold Westerling), Matthew Needham (Larys Strong), Jefferson Hall (Jason Lannister), Jefferson Hall (Tyland Lannister), Gavin Spokes (Lyonel Strong), David Horovitch (Mellos), Bill Paterson (Lyman Beesbury), Ryan Corr (Harwin Strong), Wil Johnson (Vaemond Velaryon), Theo Nate (Laenor Velaryon), Savannah Steyn (Laena Velaryon), Steffan Rhodri (Hobert Hightower), Kurt Egyiawan (Orwyle), Solly McLeod (Joffrey Lonmouth), Owen Oakeshott (Gerold Royce), Gary Raymond (Nejvyšší septon), Lucy Briers (Ceira Lannister), Alana Ramsey (Lynesse Hightower), Rachel Redford (Rhea Royce), … 

Hlavní příběhové linie:

Údolí

Rhea Royce projíždí Údolím, svou domovinou, a po setkání se svým bratrancem narazí na svého manžela Daemona. Když si z něj začne utahovat, uvědomí si, proč ji ve skutečnosti navštívil. Jakmile se k ní Daemon přiblíží, Rheu shodí její kůň a částečně ji paralyzuje. Daemon ji pak dorazí kamenem.

Náplavomarka

Král Viserys, nový pobočník Lyonel Strong a princezna Rhaenyra připlouvají na Náplavomarku, sídlo rodu Velaryonů, aby Viserys požádal Corlyse o souhlas s uzavřením manželského svazku mezi Laenorem a Rhaenyrou. Corlys s tím souhlasí, ale ještě předtím si ujasní pár nejasností, které se týkají nástupnictví. Rhaenyra je mezitím na procházce s Laenorem, se kterým se dohodnou na tom, že dodrží své manželské sliby, ale každý mohou být se svými milenci.

I když Corlys a Rhaenys odsouhlasili sňatek, Rhaenys trápí fakt, že je její syn gay, a tak neví, co z manželství nakonec vzejde. Král se mezitím vrací zpět do Králova přístaviště. Cestou se na palubě setkají Rhaenyra a Criston. Její přísežný ochránce jí navrhne útěk do Východních zemí, díky čemuž by byli svobodní, ale Rhaenyra ho s díky odmítne, což ho raní.

Královo přístaviště

Alicent je zdrcena z odchodu svého otce, ale ten jí poví, aby se nesoustředila na něj, ale na svého syna Aegona. Ottovi jde totiž hlavně o to, aby žila jeho dcera, a tak jí poradí, aby svého syna připravila na panování, protože jen takto přežije. Druhou možností je totiž doufat v to, že ji Rhaenyra ušetří, jakmile po svém otci usedne na trůn.

Následně se Alicent dozví o tom, že mistr Mellos donesl Rhaenyře nápoj, aby neotěhotněla. Kvůli tomu začne opět zpochybňovat Rhaeryřina dřívější slova o její nevinnosti, a proto si k sobě pozve Cristona Colea, jakmile se vrátí z cesty na Náplavomarku. Od něj zjišťuje nečekanou informaci – Daemon nebyl ten, kdo princeznu připravil o její panenství, ale on sám. Alicent ho následně pošle pryč, aniž by ho potrestala.

Královi se po cestě velmi přitížilo, ale i tak je schopen se za několik dnů zúčastnit předsvatební oslavy. Ta se koná v trůnním sále, kam dorazí všichni významní šlechtici včetně králova bratra. Mezi nimi je i ser Gerold Royce, který Daemona obviní z vraždy jeho sestřenice. Nemá k tomu však žádné důkazy, a tak ničeho nedosáhne.

Oslavy probíhají v poklidu, tedy až do chvíle, kdy se ser Joffrey Lonmouth setká se serem Cristonem Colem. Joffrey, Laenorův milenec, poví Cristonovi, že ví o jeho poměru s princeznou Rhaenyrou. Následně začnou všichni tancovat a v chumlu lidí se Criston pustí do Joffreyho, kterého zavraždí. Poté opustí sál a pokusí se spáchat sebevraždu. Královna mu v tom však zabrání. Následně se bez dalších odkladů uskuteční svatba, během které si v ještě zakrváceném sále Rhaenyra vezme Laenora.

Jak si pamatujete epizodu We Light The Way?

Trailer k páté epizodě:

Foto: HBO

Thumbnail Play icon


Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
filipes12

asi to zabalim…

12.5.2023 | 18:03:28
Deltar

Zatím nejzajímavější díl

30.9.2022 | 8:06:33
svätý.šebastián

Tak toto ma bavilo, všetky dejové linky majú zmysel. Medzi Coleom a tým typkom muselo dôjsť ešte na niečo viac mimo záber, nepôjde len o stráženie tajomstva, to už vedia mnohí..

25.9.2022 | 14:41:51
Oveckoun

Dnes musím ubrat. Konec se může směle rovnat největším bullshitům z osmé řady GoT. Cole měl být na místě popraven kvůli útoku na Laenora. Bez řečí.

25.9.2022 | 12:50:35
DejvidHound

Tak z tohto dielu srsalo GoT v kazdom okamihu.

24.9.2022 | 11:25:16
Michal7

Drží si to vysokou kvalitu.

24.9.2022 | 0:52:53
Robinson

Homofóbní fanoušci brečí a ti co to neřeší nebrečí, nesrovnalostí si NErýpal snad ani nevšimne, osobně hodnotím epizodu hodně dobře, všechno se to žene do kytek a začíná to nabírat obrátek.

Hned takhle na férovku sem napíšu že hudba se mi tady líbí o dost víc než v GoT, luxus!

Třeba bude díl u kterýho se budu rozčilovat, ale tenhle mezi ně určitě nepatřil..

Na rozdíl od homofóbních rýpalů se na Emmu neskutečně těším, sice mi určitá ukázka scény s ní moc nelahodila, ale věřím že si zvykneme a nakonec scény s ní budeme milovat.

23.9.2022 | 1:04:01
tom99

Znovu naprosto po všech směrech dokonalé. Je až úžasné kolik věcí se za jednu epizodu stane a přitom není nic uspěchané a vše je přirozené. Criston se nám pěkně zamiloval a už nemá vřelý úsudek. Jsem zvědavý, kam povedou kroky ostatních po tomto činu. Je to dobře rozehrané a člověk tam vidí tu rozervanost uvnitř rodu a jejich pozvolný pád.

webmaster, grafik
22.9.2022 | 16:54:51
RagnarokCzD

Obsahově se mi to líbilo velmi … ale prostě musím strhnout body za provedení. :(

Neříkejte mi, že si nemohli dovolit trochu víc komparzu, vždyť ty hrady byly naprosto opuštěný. :D Takhle má vypadat „nejhonosnější svatba největších vládců kontinentu“? Tak to je celkem smutný. :D

21.9.2022 | 18:17:34
Blázen z Jericha

Ani tu svatbu neumí udělat pořádně. Tohle se tvůrcům nepovedlo. Asi se něco vysvětlí, ale pokud bude časový skok, mohli by na to prostě všichni zapomenout.

21.9.2022 | 9:11:55

Nepřehlédněte

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Ani seriál House of the Dragon se neobejde bez početného množství rodů. Které rody, jež známe už ze seriálu Game of Thrones, zasáhnou do války? A které nové rody nám naopak budou představeny?

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama