Jonathan Strange & Mr Norrell
90/100 - 44×

Jonathan Strange & Mr Norrell

Jonathan Strange a pan Norrell jsou dva muži, kteří ovládají magii. Pana Norrella přitáhne během průmyslové revoluce do Londýna jeho služebník, který ho přesvědčí, aby pomohl bojovat ve válce s Francií. Strange se naopak magii ještě musí naučit. Jeho mentor Vinculus mu ovšem tvrdí, že jeho osudem je být tím nejlepším mágem.

VB | 2015 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
hrají
Eddie Marsan (pan Norrell), Paul Kaye (Vinculus), Enzo Cilenti (Childermass), Marc Warren (gentleman), Bertie Carvel (Jonathan Strange),


Scénárista se do kouzelného světa ponořil natolik, že by mohl napsat knihu o anglické magii

Scénárista se do kouzelného světa ponořil natolik, že by mohl napsat knihu o anglické magii

Jonathan Strange & Mr Norrell měli původně mít pouze šest dílů, ale některé postavy bylo tak zábavné psát, že jsem nakonec musel přidat ještě jeden díl, říká Peter Harness o seriálu z produkce BBC.


6 0
29.5.2015

Peter Harness (Doctor Who, Wallander) přiznává, že původně byl Jonathan Strange & Mr Norrell zamýšlen pouze jako šestidílný seriál, ale některé postavy mu učarovaly natolik, že se rozhodl přidat ještě jednu epizodu, ve které by se mohly znovu vrátit na scénu. Šlo především o dvojici sládků z Nottinghamshiru, Tantonyho a Gatcombea. Jejich role v knize není nikterak velká, ale Peter si jejich psaní užíval natolik, že se objeví i v šesté a sedmé epizodě. Další oblíbenou postavou Petera Harnesse je také lord Wellington, který je inspirován historickou osobou vévody z Wellingtonu Arthura Wellesleyho. Vyniká svým tvrdým jednáním hraničícím s neomaleností a my se s ním setkáme již ve třetím díle.

Peter také přiznává, že narozdíl od knihy je seriál mnohem více o lásce. Ať už jde o pouto mezi Jonathanem a panem Norrellem, nebo Jonathanovu lásku k Arabelle. Z knihy můžeme mít dojem, že Jonathanovým hlavním zájmem je magie, kdežto v seriálu stojí na prvním místě Arabella a magie se nachází až těsně za ní. Seriál by tak podle Petera měl působit mnohem emočněji.


Seznamování se s magickým světem staré Anglie vyžadovalo ze strany natáčecího štábu mnoho práce a výzkumného pátrání. Peter Harness a Toby Haynes (režisér) strávili mnoho hodin dohadováním se o záhadné postavě Krále Havrana, o pravidlech a úloze magie, co magie v tomto světě pro lidi znamená a odkud se vzala. Z tohoto důvodu zakomponovali do seriálu i nenápadné prvky toho, jak magie funguje a jaká je její cena. Můžeme tak pozorovat, že během seriálu Strangeovy vlasy zešednou, stejně jako vlasy lady Poleové a pana Segunda. Je tím znázorňováno, že v magii jde především o výměnu energie, není tedy zadarmo.

Fanoušky knihy zcela jistě potěší, že se jí autoři seriálu chtěli držet co možná nejvíce. Susanna Clarková byla často přítomná při natáčení přímo na place a někdy si podle svých slov dokonce nebyla jistá, zda určité scény napsala ona, nebo byly Peterem Harnessem vytvořené tak zdařile, že jí připadaly jako vlastní.

Převedení knihy do televizní podoby ale s sebou neslo i jistá úskalí. Některé z knižních postav bylo podle Petera velmi těžké dostatečně vystihnout a ztvárnit i spolu s jejich vnitřním světem. Příkladem budiž Stephen Black nebo lady Poleová, kteří prožívají velice složité a nelehké události, ale nemohou o nich mluvit a vše se tak může odehrávat pouze v jejich hlavách.

Nakolik se tato snaha stala skutečností můžete sledovat každou neděli, kdy jednotlivé díly seriálu vychází.

Celý rozhovor s Peterem Harnessem si můžete přečíst na webu denofgeek.com.

FOTO: BBC One

Diskuze /1

sirien

Nemůžu si pomoct, ale zrovna vztah Strange a Norrella mi přijde že je v seriálu dost… upozaděnej. Minimálně v druhém dílu mi přišlo, že spoustu jemných nuancí hodně přeskákali a vůbec nerozvinuli jejich obsah, který mi v knížce připadá docela důležitý. Otázka je, jestli se to na tom prostoru co k mají dalo zvládnout nějak líp…

30.5.2015 | 15:07:48
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama