Preacher (Kazatel)
82/100 - 96×

Preacher(Kazatel)

Preacher je příběhem o texaském kazateli Jessem Custerovi, který pomalu ztrácí svou víru až do té chvíle, kdy do něj vstoupí nadpřirozená bytost Genesis a propůjčí mu nadpřirozené schopnosti. Preacher pochází z dílny komiksového scénáristy Gartha Ennise a od roku 2016 ožívá na televizní stanici AMC, kde se ho ujali Seth Rogen, Evan Goldberg a Sam Catlin (Breaking Bad)

USA | 2016 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | AMC | 43 minut
žánr
Drama, Komiksový, Western
hrají
Dominic Cooper (Jesse Custer), Ruth Negga (Tulip O'Hare), Joseph Gilgun (Cassidy), Pip Torrens (Herr Starr), Graham McTavish (Svatý zabiják), Betty Buckley (Marie L'Angelle), Colin Cunningham (TC), Ian Colletti (Eugene "Prdelman" Root), W. Earl Brown (Hugo Root), Tom Brooke (Fiore), Lucy Griffiths (Emily Woodrow), Anatol Yusef (Deblanc)

Postřehy z epizody Call and Response

Postřehy z epizody Call and Response

Přišel Bůh do městečka Annville v Texasu ve finále první řady Kazatele? To a více se dozvíte v našem shrnutí a postřezích z poslední epizody komiksové adaptace. Pokud jste díl prozatím neviděli, přečtěte si shrnutí později.

17 0
6.8.2016

Po devíti dílech jsme se dočkali finální epizody první řady Kazatele. Celé město se připravuje na příchod Boha, který se v kostele má ukázat při nedělní mši. Eugene stále chybí a kazatel je na útěku před policií.

Konec dní

Někdy na začátku první série nám bylo vysvětleno, že se během jedné loupeže cesty Jesseho a Tulip rozešly a někdo za to musí pykat. Tím někým je Carlos. Jak jsme se tuto epizodu dozvěděli, byl to jejich partner se kterým loupili banky. Jenže ten na jejich vztah žárlil a nechal je ve štychu při vyloupení banky.


Ovšem to není hlavní důvod toho, proč se cesty Jesseho a Tulip rozešly. Tulip byla tou dobou těhotná a zřejmě jí množství stresu, které prodělala během toho, co Carlos ujížděl v autě, přivodil potrat. Co se stalo s Jessem a Tulip dále už ale nevíme. Místo toho, aby se dvojice Carlosovi pomstila a zabila ho, dají mu šanci, aby se bránil, ačkoliv je to stále nevyrovnaný boj. Carlos se nakonec pořádně zmlácený odbelhá pryč. A Tulip s Jessem si pomalu nachází cestu zpátky k sobě.

Napravení?

Ve finálové epizodě to vypadá tak, že se z Donnieho a Jesseho stali přátelé. Nevíme, jestli kazatel na Donnieho použil Hlas boží nebo skutečně Donnie procitl a uvědomil si, že kazatel pro něj má pochopení. Ať tak či onak, díky Schenckovým se Tulip a Jesse mohli nepozorovaně dostat do kostela a připravit tak vše na příchod Boha.

Bůh přichází

Do hříšného zapadákova v Texasu přichází Bůh. Každý se na to chystá po svém. Celé město se tak sejde na nedělní bohoslužbě, při které Jesse pomocí andělské ruky volá do Nebe. Po chvíli snažení se k překvapení celého kostela „Bůh“ skutečně zjeví se vší velkolepostí – starý muž, který sedí na nebeském trůně a při jeho hlubokém, vážném hlase zní hromy a říká jedno klišé za druhým.

Až při zmínce o Genesis si Jesse uvědomí, že tohle není Bůh. Donutí tak toho, kdo se za něj vydává, aby přiznal barvu. Anděl tak prozradí před celou kongregací, že Bůh opustil nebe a nikdo neví, kde je.

Nic se nezměnilo

Annville je v ruinách. Emily vysvětluje svým dětem, že se nic pro ně nezmění – jejich otec je v nebi, budou žít dál jako doteď. Jenže to není pravda. Ve městě propukne chaos, výtržnosti a série sebevražd, ale také vražd. Maskoti se oběsí, matka zadusí svoji dceru a děti zabijí Linuse – pedofilního řidiče autobusu.

Jenže to všechno je vlastně naprosto jedno, všechny příběhy, které se obyvatelům Annville udály jsou pohřbené při výbuchu. Odin totiž celou dobu skladoval výkaly ze svého závodu na maso pod celým Annville (což vysvětluje výdechy, chlápka s přístrojem a dívku, která se propadla do jímky). A pak stačí jedna cigareta a celé město pošle do vzduchu.

Bistro U pěti es

Naštěstí Tulip chtěla hranolky a tak trio Jesse, Tulip a Cassidy bylo za městem, když Annville vybouchlo. A vydávají se na cestu s cílem najít Boha. Buď mu pomůžou, nebo mu nakopou prdel. A tak seriál končí tam, kde komiks začíná. Teda, přibližně. Více o srovnání s komiksem se dočtete v tomto článku.

Další postřehy

Během svých posledních hodin šerif Root přijde na to, že Cassidy je upír a vyzvídá, co se stalo s jeho synem.

Můžeme vidět i poslední z gagů, který se týkal Toma Cruise v první sérii, jeho popel byl vystřelen do vesmíru.

Kromě chybějících morčat, psů, lidí, želv a tak dále v Annville někdo na zeď napsal graffiti se zjevením 18:13. Které můžete najít například tady. Pokud vás napadne lepší vysvětlení než seznam nákupu, podělte se o ně s námi.

Je Eugene pořád v Pekle? Ano je, Jesseho stále hlodá svědomí kvůli tomu, že Eugena poslal do Pekla a stále vidí jeho obličej. Čímž ho paradoxně zachránil. Teda pokud pokládáte být v Pekle v nekonečné smyčce svých hříchů za lepší než to, že zemřete. Ale je možné, že Eugena ještě uvidíme.

Je druhý z andělů po smrti? Scénka, kdy Fiore přijíždí sám z Pekla tomu nasvědčuje. S Deblancem jsme se možná minulou epizodu viděli naposled, protože kovbojovy kolty nikdy nemíjí a jediná kulka zabíjí.

A kovboj je zpátky mezi živými. Jde po kazateli a nikdo mu nebude stát v cestě.

A jak je to s lidmi z města? Pravděpodobně jsou všichni mrtví. (Ovšem pokud se to bude do scénáře hodit, někteří mohli výbuch přežít, ale spíše s tím nepočítejme).

Budete sledovat i druhou sérii, která se vrátí v roce 2017?

94%
5%
1%
179 hlasů

Jak se vám líbilo finále první série? Zahlasujte v naší anketě a dejte nám vědět do komentářů, co se vám nejvíce nebo naopak nejméně líbilo a která postava vám bude chybět.

Diskuze /12

Romix01

Jeden zásadní postřeh bych měl, tenhle seriál je asi největší chujovina tohohle roku a stejně budu koukat i na další sérii, pokud bude.. co to o mně vypovídá? :D

#2 caramba #5 Ratemus #6 chir
6.8.2016 | 19:51:51
caramba

#1 Romix01: Že máš, rovnako ako ja, vycibrený vkus.

6.8.2016 | 20:38:02
AuroN

A co takhle titule? :)

#4 Romix01
6.8.2016 | 20:47:01
Romix01

#3 AuroN: Na jiné stránce už jsou, sice nejsou tak dokonalé, jako od titulkářů z edny, ale postačí.. google ti poradí :)

6.8.2016 | 21:03:21
Ratemus

#1 Romix01: tak nějak nevim no, více méně s tebou souhlasím…a já se na to tak těšil :-( minulý rok největší chujovinu u mě vyhrál Lucfer, letos asi toto

7.8.2016 | 12:55:17
chir

#1 Romix01: Pokud se ti to líbí a jen ti to přijde šílené, tak v pohodě. :) Ale jestli se ti to nelíbí a i tak budeš koukat, tak nevím no. :D

čestný člen redakce
7.8.2016 | 13:37:27
vlad123

Prijde mi, ze to vubec nedava smysl. Vlastne po deseti dilech bych o tom nedokazal napsat jednu stranku :-D Je tam kazatel, divny andele, tulip, nakej blazen co chce udelat masokombinat v kostele ci co a dal nevim :-d

8.8.2016 | 0:52:04
Ratemus

no ono to vlastně nemá téměř žádný příběh celkovej kterej by to dával dohromady.....

8.8.2016 | 20:30:56
garvon

Takze cela serie byla o nicem. Vysvetloval sem si to tim, ze nam chteji predstavit charaktery pro dalsi serie. A oni je potom vsechny zabiji. Fakt super napad.

8.8.2016 | 21:45:19
Ratemus

však i v komiksu celé Anvile je zničeno.....akorát ten Odin se objeví později, myslim v sedmé knize až…

8.8.2016 | 22:19:18
paveltoman

Takže Emily je taky mrtvá? Škoda tu jsem měl rád, hlavně když se zbavila Milese :D

9.8.2016 | 13:57:43
Spiker

Mně přijde divný, proč se celá série zabývala nějakým Anville, když ho pak nakonec pošle do kopru.

17.8.2016 | 19:51:14
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Komiksový kazatel

 

Narozeniny herců

Sledujte nás

Filtr seriálů
Reklama