Preacher (Kazatel) Postřehy z epizody Sundowner

Postřehy z epizody Sundowner

Postřehy z epizody Sundowner

Šestá epizoda je za námi a tak si společně pojďme připomenout a rozebrat si, co se v ní stalo. Pokud jste díl prozatím neviděli, přečtěte si článek pro jistotu později.


16 0
5.7.2016

V pondělí jsme se přehoupli do druhé poloviny první série Preachera a konečně se dozvídáme víc o entitě, která posedla Annvillského kazatele.

Sundowner

Začátek šesté epizody navázal přesně tam, kde jsme před týdnem skončili. Konečně jsme se tak dozvěděli, co je záhadná entita, která utekla z Nebe a na Zemi hledala kazatele, kterého by posedla. Genesis je výplodem zakázaného spojení anděle a démona a kazateli tak propůjčuje část své nekontrolovatelné síly. Zároveň jsme zjistili, že Fiore a Deblanc jsou opatrovníci Genesis a jsou v Nebi stíháni za neoprávněné sestoupení na Zemi.


Jak už jsme dřív věděli, andělé se umí oživit a to poměrně rychle. Nejsou to tedy klonovaní lidé, jak se snažil Cassidy přesvědčit kazatele, ale pokaždé když umřou, dokáží se oživit poměrně rychle a blízko místa, kde byli zabiti. Což v následné scéně v hotelu Sundowner vyústí v morbidní scénu plnou zabíjení, krve a černého humoru.

Boží plán?

Ačkoliv Jesse zjistil, že skrze něj Bůh nepromlouvá, stále věří, že je součástí jeho plánu, a že vše, co se doposud stalo, Bůh chtěl. Proto se také rozhodl si Genesis nechat a dál šířit slovo Boží, i když tím ostatní okolo připraví o jejich svobodnou vůli. A tím se dostáváme k Eugenovi.

Hlavní myšlenkou Sundowner je totiž to, co zaznělo na konci dílu. Eugene zpochybňuje, jak Jesse nutí lidi okolo sebe dělat, co kazatel pokládá za správné. Přikázat lidem to, aby se změnili bez toho, aniž by oni chtěli by podle Eugena před Bohem neprošlo a označí to za podvádění. Proto po Custerovi chce, aby vzal zpátky to, co řekl matce dívky v kómatu – aby Eugenovi odpustila.

Nevíme přesně, jaké hříchy (kromě pokusu o sebevraždu) Eugene mohl udělat, ale v seriálu je takovým morálním kompasem. Dokonce větším a spolehlivějším, než místní kazatel a v zásadě má pravdu. Eugene věří v to, že určité věci jsou otázka volby, ať už jde o odpuštění, konání dobra nebo sloužení Bohu. A pokud jedinci odejmete možnost se svobodně rozhodnout, je to neetické a nezodpovědné (protože se za své činy nemůže zodpovídat, viz Quincannon).

Jesse ovšem poslal Eugena do pekla. Ať už v zápalu emocí nebo v sobě měl opravdu alespoň část touhy, Eugene je (prozatím) pryč a doufejme že s ním i Jesseho touha přinutit celé město konat dobro.

V následujícím odstavci nabízíme srovnání s komiksovou předlohou.

Jak už v diskuzích několikrát zaznělo, Jesse se od svého alterega v komikse výrazně liší, což se naplno projevilo zejména v této epizodě. Zásadní odlišností je to, že v komiksu moc nevyužívá hlas ke konání dobra (on ho celkově moc nepoužívá, i rvačky raději řeší pěstmi). To je součást jeho vnitřního přesvědčení a v tomhle se seriálový Jesse od toho komiksového liší úplně. Komiksový kazatel nechtěl sloužit Bohu a neměl ho nikdy rád. Je to hlavně tím, že Bůh na něj odmalička kašle a kašle vlastně na celý svět, což Jesseho žene k tomu, aby si sním popovídal a aby se mu Bůh za svoje hříchy vyzpovídal. Komiksový kazatel tedy viní z toho zlého, co se na Zemi děje Boha a nechce mu kvůli tomu sloužit, ani z lidí dělat jeho poslušné stádečko, protože v komikse je vlastně Bůh ten, kdo se ke svým dětem obrátil zády. Seriálový kazatel se stal kazatelem, aby splnil slib, který dal svému otci. Sám sebe vidí jako hříšníka a doufá, že mu Bůh odpustí a chce, aby Bůh miloval Annville a aby Annville sloužila a poslouchala Boha. Protože k Jessemu Bůh už nějakou dobu nepromlouvá, bere Genesis jako znamení a prostředek, jak na Zemi šířit dobro. To, že Jesse v seriálu padne na hubu o to víc je sice pravda, jenže ten komiksový nikdy na hubu nepadl, neměl totiž odkud na ni spadnout.

Moje Tulip

Tulip je temperamentní, což sama už několikrát řekla, ale i dokázala. Obzvláště tuhle epizodu. Tulip byla přesvědčená, že mezi Emily a Jessem něco je a tak vrazila k Emily do domu, to samotné vyústilo v něco jako kamarádství.

A samozřejmě bylo jen otázkou času, kdy se Cassidy dozví, kdo je přítelem Tulip. Ovšem i přesto se zdá, že ho city k (bývalé) přítelkyni jeho nového nejlepšího kamaráda neopustily.

Další postřehy

Celá sekvence, kdy se Jesse společně s anděly a později i s Cassidym snaží zneškodnit serafína je víceméně inspirovaná třemi filmy – Terminator (Serafín připomíná chování T-X), Kill Bill (hromady mrtvol) a Edge of Tomorrow (zase ten Tom Cruis, neustálé oživování, ačkoliv bez restartování od checkpointu).

Cassidy se už po několikáte postaral o popkulturní narážky, čímž je mimochodem známý i komiks. „Genesis? Co? Jako ta zatracená kapela? To je příšerný jméno.

Jesse jako Vinnie Vega a Cassidy jako Samuel L. Jackson. Pulp Fiction.

Pokud Tulip nelže, dříve byla matkou. Čí dítě však měla nebo co se stalo jsme se nedozvěděli.

Miles se rozhodl jít velice temnou cestou. Ať už chce zachránit město, Odina nebo nejpravděpodobněji – svůj vlastní krk, nafingoval smrt zástupců Green Acre jako nehodu.

Jaký máte názor na to, jak Jesse používá Hlas Boží? Je to správné nebo naopak neetické? Podělte se s námi o váš názor v diskuzi pod článkem.

Foto: AMC

Diskuze /24

Amper

Ta scéna hned na začátku byla asi to nejlepší na celém díle + ten konec. Jináč si myslim, že Jesseho v seriálu mají protiklad toho co v komiksu je ten, že by si zase někdo stěžoval na celou stanici, že zpochybňují boha atd. Viz. například Lucifer, tam si také stěžovali.

#2 chir
6.7.2016 | 0:57:51
chir

#1 Amper: no, i ten seriálový směřuje tam, kam se dostal ten komiksový, tedy na tu cestu. Jen ta počáteční motivace bude jiná, ale pokud to má být skutečně Kazatel, tak se té kontroverzi prostě nevyhnou. Otázka je, jak moc na tom bude založen příběh. A v rozhovoru, řekli, že dopisy asociací ignorují (otázka je jak moc je bude ignorovat AMC) a nakolik se do toho tématu odhodlají jít.
Zatím nic moc, zatím to vypadá, že se ty skupiny „radují“ z toho, že tu máme kazatele, co se snaží hříšný město otočit na víru.

webmaster
6.7.2016 | 2:53:15
Baltik

U Cassidyho na začátku jsem se až neobvykle dlouho smál :D Ten týpek mě baví nejvíc :D

6.7.2016 | 8:38:03
alexix7

Mňa len zaujíma, ako dlho (koľko ešte častí) sa seriál bude pohybovať v Anville.

6.7.2016 | 11:49:27
pozitkar

Nejlepší z celého seriálu byla zatím ta bitka v motorestu. Doteď mě to moc nebralo, ale tohle :-)

6.7.2016 | 12:16:58
jahha

„V Nebi se už rozkřiklo to, že Genesis je na Zemi a Fiore a Deblanc jsou hledaní serafíny – vyššími anděly.“ Jestli jsem to pochopil dobře tak o Genesis nic andělé ani démoni neví a serafín tam byl proto aby dostal zběhy Fiore a Deblanca zpět do nebe. O Kazatele mu vůbec nešlo.

#8 chir
6.7.2016 | 13:06:31
Sardelli

Stylizace naprosto úžasná. U scény v motelu jsem se smál moc. Možná bychpřidal ještě další přirovnání k filmu a to Matrix, kdy na Nea vybíhají pořád noví a noví agenti Smithi :)

6.7.2016 | 13:15:23
chir

#6 jahha: Díky, opraveno,motá se mi do toho ten komiks, kde byli posláni, aby Genesis vrátili do Nebe. Tady opravdu jdou serafové (zatím) jen po těch dvou za neoprávněné sestoupení na Zem. :)

webmaster
6.7.2016 | 14:43:02
theCrey

Perfektní díl!!! už se nemůžu dočkat dalšího dílu..

6.7.2016 | 23:41:49
Ratemus

kolik to má mít dílů ta první řada? do ted mi to přišlo jako přehlídka nudy ale tento díl byl skvělý, doufám že se to rozjede ve stylu komiksu…Agenti se taky rozjeli až po 16 ém díle tak tohle snad taky nabere ty správné grády

#11 pozitkar #14 chir
7.7.2016 | 11:04:43
pozitkar

#10 Ratemus: To jsem rád, že nejsem sám. Já se na předchozí díl díval natřikrát, jak byl nudný … Tohle bylo, jak přejít od novácké Ulice k Ash vs Evil Dead :-)

7.7.2016 | 12:28:03
Dencha

Byla jsem překvapená, když Jesse poslal Eugena do pekla, a jsem zvědavá jestli a jak se z něho Eugene vrátí. (A já doufám, že vrátí)

7.7.2016 | 18:10:07
Ratemus

čekám kdy někomu řekně vyser si oko, a nebo Go fuck yourself popřípadě Vem nohy na ramena........

7.7.2016 | 18:36:16
chir

#10 Ratemus: no tak to doufám, že nebude trvat tak dlouho, Kazatel má jen 10dílů v první sérii. Druhá je sice potvrzená, ale bude mít jen o tři díly víc, tak to se na tu šestnáctku nedostaneme. :D

webmaster
7.7.2016 | 18:45:17
Ratemus

cože jen deset dílů? vždyt se tam pořádně ještě nic neděje…nemá to zatím žádný směr a to skončí dřív než to začne

7.7.2016 | 19:27:22
SerFirox

To fakt Prdelman odešel do pekla? :D Jsem si myslel, že je člověk limitovaný svými možnostmi. Například jak kazatel donutil Cassidyho létat, ale on to nedokázal, tak jak se dokázal Prdelman dostat do pekla. :D

webmaster
7.7.2016 | 21:58:51
Ratemus

taky mu mohl říct jdi do prdele :-D

7.7.2016 | 22:25:21
Ratemus

no jde o to že létat nedokáže nikdo kdežto protože to už by byla nějaká magie, kdežto on má v sobě genesis která očividně může člověka přemístit do Pekla

#19 SerFirox
7.7.2016 | 22:26:00
SerFirox

#18 Ratemus: Tak ono magie je i to, že ho dokáže teleportovat. :D

webmaster
8.7.2016 | 10:59:15
Ratemus

já to myslim spíše tak že pokud opravdu existuje nějaké hmotné či nehmoté peklo nebo nebe (existuje když z něj přišly cherubové a seraf) tak ho tam prostě mohl teleportovat, zatímco létání prostě jen tak nejde z fyzikálních důvodů, nevim jak to mám vysvětlit…to je stejné jako by ho teleportoval do austrálie třeba pokud existuje tak ho tam teleportoval…o­čividně může portnout kohokoliv i do dimenzí jako je Nebe nebo Peklo…ale létat prostě člověka nedonutí protože to prostě nejde.....možná ptáka by donutil létat

#21 chir
8.7.2016 | 11:53:34
chir

#20 Ratemus: jo, jo. Ve světě kazatele existuje peklo a pravděpodobně má nějaká pravidla a spíš než že by se Eugene vydal na cestu, tak ho to peklo pohltilo.

webmaster
8.7.2016 | 15:28:24
Ratemus

to je pravděpobodné

8.7.2016 | 22:55:30
SOADdave

Jsem jediný kdo si všiml loga Nirvany ve skřínce od Eugena ? Hned jsem si vzpoměl na Cobaina. Možná Easter egg

#24 chir
10.7.2016 | 17:48:00
chir

#23 SOADdave: Toho jsem si nevšimla, ale dobrý postřeh. Třeba jsem se dočetla, že by někde v pilotu měl být dokonce ve stojanu Preacher jako komiks.

webmaster
10.7.2016 | 18:47:32
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S02E13: The End of the Road

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @Valada06

Titulky sedí na verze Preacher:
- …S02E13 HDTV.x264-SVA
- …S02E13 HDTV.x264-FLEET
- …S02E13 WEBRip.x264-RARBG
- …S02E13 720p.HDTV­.x264-AVS
- …S02E13 720p.HDTV­.x264-FLEET
- …S02E13 1080p­.HDTV.x264-BRISK
- …S02E13 1080p.WEB-DL.DD5.1.H264-RARBG
- …S02E13 INTERNAL.720p­.WEB.H264-STRiFE
- …S02E13 INTERNAL.1080p­.WEB.H264-STRiFE
- …S02E13 1080p­.AMZN.WEBRip.DDP5­.1.x264-NTb

Po zhlédnutí nezapomeňte díl ohodnotit a v diskuzi o aktuální epizodě nám dejte vědět, jak se vám díl líbil.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Komiksový kazatel

 

Narozeniny herců

Sledujte nás