Billions Jak se zorientovat v Billions? Pomocí našich filmových tipů

Jak se zorientovat v Billions? Pomocí našich filmových tipů

Jak se zorientovat v Billions? Pomocí našich filmových tipů

Nejste-li ve světě investic zběhlí, nebudete se možná v Billions občas chytat. Ale my pro vás máme tipy, jak se v tomto prostředí zorientovat, a to díky filmům, v nichž hrají Christian Bale, Brad Pitt, Steve Carrell, Matt Damon, Zachary Quinto nebo samotný Paul Giamatti.


9 0
19.1.2016

Finanční krizi a právě investování se věnuje dost filmů a my jsme pro vás vybrali přehled toho nejzajímavějšího, co vám pomůže nejen lépe pochopit Billions, ale právě i finanční krizi, která vypukla v roce 2008 a byla způsobena americkou hypoteční krizí.

Sázka na nejistotu (The Big Short, 2015)

Nejčerstvější přírůstek našich tipů, na který se můžete zajít podívat do kina a užít si hvězdné obsazení v čele s Christianem Balem, Bradem Pittem, Stevem Carellem a Ryanem Goslingem. Všichni ve svých rolích excelují a hlavně Pitt a Carell jsou skvěle namaskovaní, že byste je teoreticky nemuseli hned poznat. Bale si za svůj výkon vysloužil nominaci na letošní Oscary coby herec ve vedlejší roli a snímek získal nominace ještě v kategoriích nejlepší film, režie (Adam McKay), střih a adaptovaný scénář. Co se týče náročnosti tohoto snímku s ohledem na finance, je tak někde uprostřed. Většina termínů je vysvětlena tak, že divák získá pocit, že konečně pochopil, proč krize nastala. Film vám připomene House of Cards underwoodovským mluvením na kameru, které je ale spíše než rušivým naopak interesantním ozvláštněním filmu, stejně jako krátké vsuvky plné záběrů z toho určitého časového období. Tato filmová adaptace má lehce dokumentární charakter, ale přesto tu jde o zábavu. Nudit se nebudete, ale nečekejte druhého Vlka z Wall Street. Tady jde spíše o dynamické konverzační drama s perfektní dávkou humoru, který se nepřejí a díky němu vás ty finance nebudou nudit. Jen pozor na to, abyste film nebrali jako dokument a odraz toho, co se tehdy přesně stalo, protože to film nezobrazuje. Vysvětlení (čím je film přínosný a čím naopak ne) vám podá tento hodně zajímavý článek.


Trailer (pozor, odhalí některé zásadní vtípky a pointy) 

Den před krizí (Margin Call, 2011)

Hlavními lákadly tohoto spíše dramatu se špetkou thrilleru jsou Zachary Quinto a Kevin Spacey. K tomu přidejte Stanleyho Tucciho, Paula Bettanyho, Jeremyho Ironse a Demi Moore a co se může pokazit? V podstatě nic, ale za prvotřídní se snímek označit nedá. Ale i tak je to velice pěkná sonda do dvou dnů, které přímo předcházely vypuknutí krize. Je to čistokrevný film bez příměsi dokumentarizace a je v podstatě vhodnější pro ty diváky, kteří se chtějí finančními termíny zabývat co nejméně.

Trailer

Finanční krize (Inside Job, 2010)

Dokumentárním oscarovým snímkem vás bude provázet hlas Matta Damona. Z naší trojice je to nejnáročnější snímek na termíny i pochopení. Ale zato je zde všechno vysvětleno detailně a z historického hlediska. Snímek by se mohl zdát zaměřený příliš jednostranně, jenže popravdě, vzhledem k tomu, že od dob krize se v bankovním sektoru (v oboru investic) až moc nezměnilo a dodnes nebyl skoro nikdo z velkých ani malých hlavounů hnán před spravedlnost a vlády ve svém přístupu nic moc nezměnily, není se ani čemu divit. Ale není se ani moc co divit tomu, jak k tomu celému došlo, protože to prostě americká vláda dopustila. Po zhlédnutí téhle sondy do pozadí vzniku a následků krize už budete vědět co, jak a hlavně proč.

Trailer (obsahuje české titulky na Youtube)


Chcete víc?

Velká krize (Too Big to Fail)

Kdo v tom hraje: Topher Grace, Cynthia Nixon, Paul Giamatti, James Woods, Billy Crudup, William Hurt, Tony Shalhoub, Bill Pullman
Základní info: drama, HBO, 95 minut, 2011, tři Zlaté glóby: Nejlepší minisérie nebo TV film, William Hurt, Paul Giamatti; film je adaptací knihy Andrewa Rosse Sorkina, tvůrce Billions
O čem to je: Intimní náhled na epochální finanční krizi na Wall Street v roce 2008. S ministrem financí Henrym Paulsonem v centru dění, kamera nahlédne i za zavřené dveře a vyzdvihne symbiózu mezi Wall Street a Washingtonem.


O kapitalismu s láskou (Capitalism: A Love Story)

Kdo to natočil: Michael Moore
Základní info: dokument, 127 minut, 2009; nápad zajímavý, ale vzhledem k Mooreovi je třeba brát vše trochu s nadhledem
O čem to je: Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michael Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?

Wall Street: Peníze nikdy nespí (Wall Street: Money Never Sleeps) 

Kdo to natočil: Oliver Stone
Kdo v tom hraje: Shia LaBeouf, Michael Douglas, Josh Brolin, Carey Mulligan, Frank Langella, Susan Sarandon a Eli Wallach
Základní info: drama, 127 minut, 2010, pokračování slavného Stoneova filmu Wall Street z roku 1987 (není nutné ho vidět, začátek dvojky vám to nejdůležitější poví; na druhou stranu se na jedničku i tak podívejte, je to skvělý film)
O čem to je: Gordon Gekko (Michael Douglas), bývalý finanční žralok, kterého pojistné podvody a praní špinavých peněz dostaly před 23 lety za mříže, stojí před branami věznice jako změněný a možná i lepší člověk. Jeho vyhlídky nejsou nijak růžové, skrz prsty se na něj dívají nejen jeho bývalí kolegové, ale i dcera Winnie (Carey Mulligan), která s ním záměrně zpřetrhala všechny vazby. Jistým mostem k dceři by se mohl stát její snoubenec Jacob (Shia LaBeouf), který nápadně připomíná postavu Charlieho Sheena z prvního dílu. Také je to mladý finanční dravec připravený chytit šanci za pačesy a už ji nepustit.

Smrtelné lži/Arbitráž (Arbitrage)

Kdo v tom hraje: Richard Gere, Tim Roth, Susan Sarandon, Brit Marling, Monica Raymund, William Friedkin a Laetitia Casta
Základní info: drama/thriller, 107 minut; napínavý film, který se krize netýká
O čem to je: Když se v New Yorku poprvé setkáváme s finančním magnátem Robertem Millerem (Richard Gere) na oslavě jeho 60. narozenin, jeví se jako ztělesnění úspěšného amerického podnikatele a dokonalého rodinného života. Za zdmi jeho dokonalého sídla mu ale vše přerůstá přes hlavu. Zoufale se snaží dokončit prodej svého obchodního impéria dříve, než se přijde na jeho podvody. Právě v okamžiku, kdy se snaží prodat své problémové impérium, neočekávaný smrtelný omyl jej nutí žonglovat se svou rodinou, podnikáním a zločinem a bojuje o čas, který nemá. Podaří se mu to dřív, než celá ta bublina praskne?

Záměna (Trading Places)

Kdo v tom hraje: Dan Aykroyd, Eddie Murphy, Ralph Bellamy, Don Ameche, Denholm Elliott, Jamie Lee Curtis, Paul Gleason, Frank Oz a James Belushi
Základní info: komedie, 111 min, 1983
O čem to je: Mladý a úspěšný obchodník s komoditami Louis Winthorpe III. a pouliční podvodníček Billy Ray Valentine si ze dne na den musejí vyměnit svá místa, která jim byla dávno určena v jejich životě. To je ale pouhý začátek důmyslných intrik, v jejichž pozadí stojí dva starší namyšlení boháči Randolph a Mortimer. Pro ně je to pouhý „vědecký experiment“ v ceně jednoho dolaru. Zato mladý Louis Winthorpe III. je zcela pokořen svým nečekaným společenským pádem dolů. Jeho nový zástupce si zase brzy nachází své místo ve světě bohatých. Každá hra má však nejen svá pravidla, ale také slabiny umožňující vzniklou situaci nějak využít.

Znáte jiný zajímavý film o finační krizi či k tématu? Podělte se s námi o svůj tip!

Diskuze /6

Sachy

Krize 2008 Otázka, na kterou neodpovídá ani The Big Short ani Margin Call je ta, kterou by si měli všichni klást: jak se tolik chytrých lidí mohlo tak dlouhou dobu mýlit? Systém úrokových měr byl totiž pokřiven skrze 1) politiku Fedu, 2) subvencování hypoték a 3) bezstarostnost vyvolanou too-big-to-fail politikami. http://www.mises.cz/…rt-1948.aspx

#2 Lucifrid
19.1.2016 | 13:39:17
Lucifrid

#1 Sachy: To sice ne, ale tyto filmy dávají divákovi základní náhled na to, co se stalo. Proč se tak stalo, to ukazuje právě Inside Job. Jak u něj uvádím, všechno tohle se mohlo stát právě kvůli tomu, co vláda/Fed dopustili a jakou politiku zastávali. Díky moc za link na zajímavý článek, přidám ho do článku.

#3 Sachy
webmaster
19.1.2016 | 13:58:30
Sachy

#2 Lucifrid: Není zač. To jsem nepochopil, zní to jako, že máte na mysli regulaci obchodování s deriváty.

#4 Lucifrid
19.1.2016 | 17:21:31
Lucifrid

#3 Sachy: Když ono je to celé dost složité, alespoň tak jak je to zbytečně celé ty roky vykládáno médii, přitom je to v podstatě jasné. Tenhle článek je hlavně o tipech na filmy, které finančnictvím nepolíbenému divákovi pomohou v Billions neplavat (plus jako bonus osvětlí něco o krizi, zvláště Inside Job). Patlat se tu detailně v tom, co vlastně krize byla/je a kdo za ni mohl, se nejen do tohoto článku nehodí, ale bez uvedení kontextu by to bylo nadlouho.

#5 Roscoe #6 Sachy
webmaster
19.1.2016 | 17:32:49
Roscoe

#4 Lucifrid: mozne este pridat filmy Rogue trader / Boiler room/ Le Capital/ Money Monster/ Enron: The smartest guys in the room / Glengarry Glen Ross / The Company Men/ Pursuit to hapynness serialy : Traders (1996) / Wall Street Warriors /

19.1.2016 | 19:22:44
Sachy

#4 Lucifrid: Souhlas bez uvedení širších ekonomických souvislostí se to nedá. Pochopení, že za cyklické krize může sociální inženýrství vlád a centrálních bank, je pro některé lidi velmi obtížné.

19.1.2016 | 22:05:49
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Billions a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Recenze

Druhá série Billions očima redaktorů Edny

Druhá série Billions očima redaktorů Edny

Souboj státního návladního Chucka Rhoadese a miliardáře Bobbyho Axelroda letos pokračoval ve velkém stylu. Jak se našim redaktorům líbila druhá řada Billions, se dozvíte v následující recenzi.

Trailer ke druhé sérii

Thumbnail Play icon

Nejoblíbenější postavy

Nepřehlédněte

Taylor budeme ve třetí sérii vídat pravidelně

Taylor budeme ve třetí sérii vídat pravidelně

Asia Kate Dillon, která se ve druhé sérii představila v roli Taylor, byla pro chystanou třetí řadu povýšena na jednu z hlavních postav. Vídat se s ní tak budeme i příští rok.

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Hlídejte si nás