Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 290×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Bazilišek

Bazilišek

Bazilišek existuje v reálném světě jako druh ještěrky i v pověstech z reálného světa jako smrtelně nebezpečný hadí král. Ve světě Písně ledu a ohně a Hry o trůny však žije jeho další verze.

14 0
28.5.2020

Bazilišek je druh plaza, není ale blíže známo, zda podobný nějakému reálnému živočichovi, zda je to spíš ještěr jako například varan, nebo had, ale je nebezpečný a zuřivý. Dorůstat může od malých exemplářů zaměnitelných s běžnými plazy až po ty největší, kteří dvojnásobně přerostou lva.

Údajně pochází z džunglí v Yi Ti mezi Qarthem a Stínozemí u Ašaje a dalších oblastí kolem Nefritového moře. Kdysi byla velká populace na Baziliščích ostrovech – od nich také dostaly své jméno, a stále jich lze spoustu najít na Baziliščím mysu v Sothoryosu. Uměle je ale chovají v menažeriích po celém Essosu.


Baziliškové jsou totiž oblíbení souputníci do zvířecích bojových jam, kde je pro obveselení a sázky nechávají bojovat s jinými zvířaty, často se psy. Bazilišek přitom i velkého psa dokáže snadno roztrhat na kousky, jak se přesvědčila i Daenerys Targaryen v přístavu v Qarthu.

Kromě toho pak mají využití i v alchymii. Baziliščí jed se používá po celém světě včetně Západozemí, kde ho měl ve sbírce třeba velmistr Pycelle, a jeho krev patrně působí jako velmi silný toxin. Používají ji i Muži bez tváře. Jak se naučila Arya Stark, pasta okořeněná baziliščí krví, propůjčí jídlu pikantní nádech a konzumentovi, pokud je to teplokrevný živočich, přinese prudké šílenství. I myš po ochutnání krve baziliška napadne lva. Arya proto měla za to, že baziliščí krev hrála hlavní roli v jistém knižním incidentu v Harrenově. Tam totiž požádala Jaqena H'ghara, aby se zbavil krutého muže Weeseho, načež se zbláznil jeho věrný pes a zakousl ho.

Kromě toho jsou baziliškové ještě oblíbeným uměleckým motivem zejména na východě. V Meereenu v knize existuje jednotka bronzových zvířat sloužící Daenerys a všichni v ní nosí bronzové masky zvířecích hlav – mimo jiné i baziliška. Targaryeni se zase nechali bazilišky inspirovat po svém připlutí z východu a při stavbě Dračího kamene – lze na něm najít chrliče s jejich podobou. Nebo Cersei Lannister si vzpomíná, že když jako malá navštívila „čarodějnici“ Maggy Žábu původem ze Svobodných měst, měla Maggy ve stanu koš na oheň ve tvaru baziliščí hlavy.

Foto: Kevin Catalan

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama