Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 287×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Jednorožec

Jednorožec

Zatímco v našem světě víme docela jistě, jak má mýtický jednorožec vypadat, a také, že je mýtický, ve světě Písně ledu a ohně a Hry o trůny je jeho existence opředena mnohem většími záhadami.

13 0
6.6.2020

Jednorožec je velké chlupaté zvíře podobné koze s jedním dlouhým rohem na hlavě. Tedy pokud to skutečně žijící zvíře vůbec je. Údajně žijí na ostrově Skagos v Tulením zálivu u východního pobřeží Severu a podle některých cestovatelů ve vysokých horách Ibu, protože určitý druh jednorožce po nich prý může šplhat. A proto se také mnoho jiných domnívá, že ve skutečnosti jde jen o kozy a kamzíky, kterým chybí jeden roh.

Nicméně existují příběhy o tom, jak dávní Zarostlí lidé v Essosu jezdili na jednorožcích do bitvy, přičemž mistři je mají za možné předky Ibbeňanů. I o lordech ze Skagosu se říká, že jezdí na jednorožcích. Protože Zarostlí lidé už vymřeli a Skagosané jsou velmi izolovaný národ, který jednak nevítá návštěvníky s otevřenou náručí a jednak o nich kolují i jiné povídačky jako ta o kanibalství, není snadné ověřit, kde leží pravda.


Někteří vypočítaví obchodníci toho proto využívají a prodávají „rohy jednorožců“, což jsou obvykle kly narvalů ulovených Ibbeňany. Ani tvrzení Eurona Greyjoye, že má skutečný roh jednorožce, nelze považovat za bernou minci. Na druhou stranu měl v knize Jon Sníh vlčí sen, v němž jako svůj zlovlk přes spojení s jeho zlovlčími sourozenci viděl Chundeláče, jak zabil zvíře, jež se popisu jednorožce podobalo. A děti lesa zase tvrdily Branu Starkovi, že jednorožci opravdu existovali, ale již vymřeli.

Nic z toho však nebrání Západozemcům, aby jednorožce používali jako dekorativní motiv. Například kovář Tobho Mott měl u vchodu své kovárny v Králově přístavišti mezi kamennými „rytíři“ předvádějícími jeho zbrojařské umění i „jednorožčího rytíře“. Některé západozemské rody zase zahrnuly jednorožce do svých znaků. Braxové (fialový jednorožec na stříbrném poli, ser Flement Brax má i přilbu s dlouhým zatočeným rohem), Doggettové (rozdělený znak s černým havranem na bílém poli a bílým jednorožcem na zeleném poli), Rogersové (devět stříbrných jednorožců kolem stříbrného bludiště na černém poli), Wydmanové (pět zlomených modrobíle pruhovaných dřevců na žlutém poli s bílým pruhem v horní části, na němž je rudý hrad, zelená zmije, černé zlomené kolo, fialový jednorožec a žlutý lev – značící rody, které porazil zakladatel rodu v turnaji). A i mezi svobodným lidem za Zdí se našla přilba údajně vyrobená z jednorožčí lebky.

Foto: Kevin Catalan

Diskuze /4

Svjatogor

Drobný článek = dobrý článek. Pochvala už za vytrvalost. :-)

#2 Ann Taylor
6.6.2020 | 15:05:57
Ann Taylor

#1 Svjatogor: Hele ještě máme nezmapovaný prakticky celý Essos. A já jsem vytrvalá, několik let píšu „encyklopedické“ články o HP, aniž by je vůbec někdo četl, nevadí mi to psát ani jenom pro sebe, takže určitě ještě přijdou další – a i delší :)

#3 Svjatogor
redaktor
6.6.2020 | 15:51:57
Svjatogor

#2 Ann Taylor: I skaldi potřebují fact-checking, to aby skládali balady a nikoliv koniny. ;-)

6.6.2020 | 16:30:11
DHARMA4,8

Já mám tyto články přečtené všechny. Jen pokračujte.

7.6.2020 | 23:12:28
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama