Game of Thrones (Hra o trůny) Muži bez tváře

Muži bez tváře

Muži bez tváře

Organizace plná nájemných vrahů a služebníků boha smrti, to jsou Muži bez tváře (v originále Faceless Men). Jejich vznik je silně spojený s městem Braavos, kde se nachází jejich sídlo.


57 0
17.6.2015

Muži bez tváře jsou organizace uctívající Mnohotvářného boha (boha smrti) a fungující jako nájemní vrahové s filozofickou motivací, takže jde v podstatě o náboženský kult smrti. Jejich ústředí se nachází v Domě černé a bílé, chrámu zasvěceném bohu smrti ve Svobodném městě Braavosu, ačkoli členové pocházejí z nejrůznějších míst v Západozemí i Essosu a stejně tak jsou na své mise posíláni kamkoli, kde si je někdo najme.

Jejich vznik navíc i s Braavosem přímo souvisí. Vlastně mu předchází. Tato organizace totiž vznikla ještě v době před zkázou Valyrie. Založili ji otroci, kteří pracovali v dolech pod Čtrnácti ohni – sopečném pásmu ve Valyrii, a kteří utíkali spolu s dalšími ze svého zajetí na západní pobřeží Essosu a tam vystavěli Braavos, nejsvobodnější ze Svobodných měst.


Navíc existuje i pověst o přesném vzniku – o tom, že první muž bez tváře kdysi vyslyšel prosby těžce pracujících otroků, jež se sice modlili k mnoha svým bohům, ale o stejnou věc, a on si uvědomil, že ve skutečnosti se modlí k jedinému bohu s mnoha tvářemi, a že on je ten, kdo může jejich přání splnit a sloužit mu. A tak dal první „dar milosrdenství“, jak označují zabití jiného, tomu nejzoufalejšímu otrokovi.

Následně se tento kult spolu s otroky dostal i do Braavosu a vznikl jeho chrám. Stejně jako celá filozofie je ale i chrám dost netypický. K nalezení jsou v něm sochy všech možných známých bohů zobrazujících smrt či v případě monoteistických náboženství vládnoucích nad vším, tedy i nad smrtí, ať už jde o Cizince ze Sedmi, Černou kozu Qohoru, Lva noci z Yi Ti či R'hllora, protože všichni jsou bráni jako jiná tvář jednoho a toho samého, ale neslouží k obvyklému modlení nebo posvátným ceremoniím. Je možné přijít do chrámu, modlit se u svého boha a dojít až k dohodě o najmutí Muže bez tváře, ale také je možné využít „dar“ pro sebe, napít se z fontány naplněné jedem a bezbolestně odejít ze světa.

Tento chrám navíc zároveň slouží jako výcvikové centrum, kde žijí a učí se akolyté, učni kultu, a někteří z členů. Od prosebníků se odlišují černobílými prostými róbami (v seriálu černými a šedými) a jejich úlohou je sloužit v chrámu, dokud nejsou připraveni k vlastní misi. To ovšem zahrnuje dlouhé měsíce tréninku a služby jako zametání podlah, pomáhání v kuchyni, pečování o mrtvé a trénování lhaní – ovládání mimických svalů a emocí. A to nejdůležitější, zbavování se vlastní osobnosti, až se dotyčný stane nikým, pravým služebníkem boha smrti, který sám na sebe odkazuje jako bezejmenného člověka a podle potřeb se dokáže vžít do jakékoli role.

Na začátku svou službu ale vždy vykonávají s vlastní tváří. Podstupují různé úkoly pod různými identitami, což je příprava na další fázi, kdy si na vlastní obličej nasadí tvář cizí. Když totiž někdo přijde do chrámu a žádá o dar, jeho obličej je mu po smrti stažen a pečlivě uchován tak, že si ho zase můžou Muži bez tváře vzít a nasadit, aby vypadal jako skutečný. V knize se navíc minimálně poprvé musela obětovat trocha krve pořezáním kůže kolem vlastního obličeje.

Samozřejmě to neznamená možnost kompletní přeměny. Tedy dotyčný nemůže magicky vyrůst nebo se zmenšit nebo se muž stát ženou či naopak, a i po nasazení tváře na dotek cítí svou původní podobu (v seriálu ale k takovým změnám dochází a patrně je i možné nasadit si několik obličejů najednou).

Znamená to však zároveň velmi vysoké náklady v případě rozhodnutí najmout si někoho z této společnosti. Muži bez tváře si obecně účtují velmi přemrštěné poplatky (v první řadě Robert Baratheon uvažoval, že poslat jednoho z nich zabít Daenerys Targaryen by bylo nejlepší řešení, ale Malíček mu oponoval, že by to stálo víc, než najmutí celé armády), které se mohou ještě zvednout spolu s významem oběti a obtížností, a někdy se dokonce rozhodnou pro naprosto bizarní platbu, pokud mají pocit, že je vhodnější, než peníze. A do toho může spadat klidně i obětování života vlastního dítěte nebo zájemce samotného.

Mají také možnost odmítnout zájemce, pokud by jejich úkol znamenal střet s náboženským přesvědčením, a vždy se snaží vyhnout jakýmkoli dalším ztrátám, než je zamýšlený cíl. Pokud to tedy není nezbytně nutné, nejdou do přímého útoku, jejich atentáty vypadají jako nehody nebo záhadná úmrtí, a i když se cíl neustále obklopuje silnou osobní stráží, snaží se vymyslet způsob, jak přes ně proniknout a nepřipravit je o život, pokud nejsou součástí smlouvy. To zároveň znamená, že způsob smrti je vybírán podle aktuálních okolností a nikdy nelze předem odhadnout, jak dlouho splnění úkolu potrvá.

Na druhou stranu, stojí to za to. Společnost má jednoznačné výsledky, Muži bez tváře jsou vnímáni jako nejschopnější nájemní vrazi známého světa, a v jejich přesvědčení a slovech je ukryta nezpochybnitelná pravda. Valar morghulis.

Foto: HBO

Diskuze /41

téčko171

To by byla Assassin's creed hra…

webmaster
17.6.2015 | 18:16:58
Lady Joanna

Zajímalo by mě (a předem se omlouvám, pokud se to tu už někde řešilo), jak je to s teorií, že právě oni mohli za zkázu Valyrie? Kdopak něco ví a poví? :)

#3 davidsv #4 LadyJ #36 Bruncla
17.6.2015 | 18:54:09
davidsv

#2 Lady Joanna: O tom slyším prvně. Taky bych se o tom rád něco víc dozvěděl od znalých.

#5 Lady Joanna
17.6.2015 | 19:16:21
LadyJ

#2 Lady Joanna: O takové teorii slyším prvně. Obecně se má za to, že zkázu Valyrie způsobily několikanásobné výbuchy sopek. Stejně většina teorií vzniká jen proto, že mezidobí mezi jednotlivými knihami je moc dlouhé a lidi tak mají čas vymýšlet blbosti.

#38 Eddard1
17.6.2015 | 20:10:19
Lady Joanna

#3 davidsv: To je vtipné :D, kdybych tady začala rozvádět nějakou teorii o přežití Jona, bylo by tu v tuhle dobu už tak 50 příspěvků, ale Valyrie nikoho nezajímá.

A to přitom z té teorie o vině mužů bez tváře může klidně někdo vyvodit, že muži bez tváře se (skrze souvislost s otroky) chtějí zbavit jako konečný cíl všech posledních Targaryenů jako reliktů nenáviděné Valyrie. To už by stálo za debatu, ne? Pak by Jaqen h'ghar vlastně trénoval Aryu, aby zabíjela zbylé Targaryeny. :D Ok, za zfilmování by to stálo..

#6 DDD
17.6.2015 | 20:14:24
DDD

#5 Lady Joanna: omg začíná se mi ta teorie líbit :D mohlo by dojít na to, že bude mít Arya za úkol zabít

Jona

#7 FlordexCZ #10 Lady Joanna
17.6.2015 | 20:21:43
FlordexCZ

#6 DDD: Jon už je ale mrtvý ne? :D

#8 FlordexCZ #9 DDD #12 sFík
17.6.2015 | 20:30:13
FlordexCZ

#7 FlordexCZ: Sry že jsem to nedal jako Spoiler :D

17.6.2015 | 20:31:37
DDD

#7 FlordexCZ: u know nothing ;)

17.6.2015 | 20:40:36
Lady Joanna

#6 DDD: Ano, to mě taky napadlo, ale upřímně doufám, že to zůstane jen na bázi teorie :D.

Vlastně tak celkově doufám, že Arya to nedokončí, nebo alespoň, že se nestane stoprocentním mužem bez tváře. Její postavu – její osobnost – mám nejradši, kdyby to dokončila, byla by nikým. To by znamenalo, že by zapomněla, že je Arya, že je Stark a hlavně

že má ze všech lidí na světe nejraději Jona. Možná mě za to někdo odsoudí, ale já ty dva prostě shipuju už od počátku. :)

#21 Rafan
17.6.2015 | 20:46:56
Lady Joanna

Vlastně nevím, proč jsem to dala do spoileru, asi už mě to tu deformuje :D.

17.6.2015 | 20:47:39
sFík

#7 FlordexCZ: oh, my sweet summer child :D

Jinak co se týče Valyrie, neví se vlastně nic krom té zkázy. Toerie vznikaly kolem vyhynutí draků, že to měli na svědomí mistři z Citadely…

17.6.2015 | 20:56:39
Movego

Tak tento článek je super ;) muži bez tváře jsou bezva akorát jsem to nějak v tom posledním díle nepochopil. Arya měla zabít toho obchodníka ale zabila toho pedofila, což asi dělat neměla a on ji za to potrestal nebo co ? No a ta nepříjemná holka co pořád buzerovala Aryu tak ta už teda taky byla muž bez tváře nebo ne ? A proč ta mrtvola měla Aryin obličej když Arya svůj obličej tomu bohu ještě neodevzdala ? Jo a taky by mě zajímalo jestli se tam taky učí bojovat protože mně přijde že se tam učí jen lhát :)

#15 Luciz #17 Revoemag #22 Ann Taylor
17.6.2015 | 21:41:20
Luciz

Opět skvělý článek :)

17.6.2015 | 21:43:10
Luciz

#13 Movego: Oslepnutí je součást zkoušky. Hlavně by neměla zabíjet z pomsty, ale jen na zakázku. Aryin obličej na mrtvole je asi výmysl tvůrců seriálu, a podle mě taky blbost :D Co se týče lhaní, přečti si článek znovu-nejde jim ani tak o to, aby uměli efektivně bojovat, ale aby zabili aniž by si toho někdo všiml a vypadalo to jako nehoda a nezabili u toho nejlépe nikoho jiného. V čemž se jim lhaní hodí o dost více :)

17.6.2015 | 21:48:22
barahir

Co mi je ale divný, když jsou Muži bez tváře tak nenápadní, že se Jaqen H'ghar – podle seriálu snad nejvyšší člen té společnosti – nechal chytit.

#18 kubko546 #19 Lady Joanna
redaktor
17.6.2015 | 21:53:33
Revoemag

#13 Movego: Jenže ten pedofil byl Meryn Trant, kterýho má na seznamu kvůli vraždě jejího tanečního mistra. I když ji slíbil, že bude moc zabít všechny lidi ze seznamu, ale asi až po ukončení výcviku. Což nedává moc smysl.

17.6.2015 | 21:55:26
kubko546

#16 barahir: Možno to mal naplanovane a chcel od začiatku arzy do svojho kultu.

#20 kubko546
17.6.2015 | 22:12:48
Lady Joanna

#16 barahir: Je dost možné, že je to doslova, jak jsi to napsal – „nechal se chytit“. Což by napovídalo, že 1) to byla strategie jak se dostat blíže někomu, koho měl zabít; či 2) se chtěl dostat k Arye a na základě toho, jestli mu pomůže/nechá ho zemřít chtěl poznat její povahu a potenciál. A tím se oklikou vracím ke své šílené teorii na začátku :D.

17.6.2015 | 22:13:23
kubko546

#18 kubko546: sorry aryu

17.6.2015 | 22:13:25
Rafan

#10 Lady Joanna: No já si myslím že Arya tak nějak má obavu že se stane nikým a zapomene kdo je ale spíše kým byla. Jí imponuje umění lidí bez tváře ale nikoli jejich filosofie. Chce to umění zvládnout k vlastním cílům. Proto si ponechala tu pomyslnou nit v podobě jehly která jí má pomoci se vrátit k své identitě.

17.6.2015 | 22:13:45
Ann Taylor

#13 Movego: Tak když za nimi přijdeš, že se chceš stát nájemným vrahem, asi se čeká, že trochu vraždit nebo bojovat umět budeš. Asi nikdo, kdo nemá zkušenosti s čepelí nebo soubojem nebo rovnou vražděním nebude stát o to být asasínem.

#23 Movego
redaktor
17.6.2015 | 22:29:48
Movego

No to je mi jasné ale myslím si že Arya (až na těch pár hodin u tanečního mistra) moc bojovat neumí, JO párkrát někoho zabila ale to bylo takové buť už někoho zraněného nebo jinak postiženého. No možná Meryna Tranta, budiž ale to bylo jen tím momentem překvapení. Vím že muži bez tváře jsou takový že se raději otevřenému boji vyhýbají, ale přeci když už dojde k otevřenému boji tak by měli být profíci ne ? #22 Ann Taylor:

#24 Ann Taylor
17.6.2015 | 22:42:02
Ann Taylor

#23 Movego: Hlavně mají umět se mu vyhnout a vymyslet takový způsob, jaký zvládnou. Takže když neumí bojovat, udělat to tak, aby nebojovali. To je podstata jejich práce. Vybrat správnou chvíli a správný způsob, vyhodnotit všechny možné vlivy a nehrát si na rytíře nebo bojovníka, pro krvavé vraždění v souboji si lidi najímají hrdlořezy. Oni jsou drazí nejenom proto, že jde o podivnou filozoficko náboženskou organizaci, ale taky proto, že svoje cíle dlouho špehujou, zjišťujou všechno možný o jejich životě, vyhlížejí šance, zhodnocují rizika a samotný akt je pro ně nepatrným zlomkem času, který oběti celkově věnují. A pokud už se dostane hodně do úzkých, myslím, že je pro ně výhodnější stáhnout obličej, dělat já muzikant a počkat na lepší chvíli :)

#25 Ann Taylor #26 pajajs
redaktor
17.6.2015 | 22:49:31
Ann Taylor

#24 Ann Taylor: Zjednodušeně – pokud muž bez tváře při plnění úkolu dopustí otevřené střetnutí a nebude schopný to vyhrát a zachránit, je to hodně špatný muž bez tváře :D

#28 Movego
redaktor
17.6.2015 | 22:51:07
pajajs

#24 Ann Taylor: Když to tak čtu, tak si přeju aby vyšel Assasin's Creed Westeros edition… :(

17.6.2015 | 23:11:53
Foxley

No, jen mě tak napadá, neměl by tam být místo R'hllora naopak Velký jiný? Protože Pán světla by měl být klaďas a dobro a láska a hlavně život a všechno takové a protiklad jako smrt a nenávist by měl být přece VJ…

#30 AvenjQ #31 Ann Taylor
redaktor
17.6.2015 | 23:40:01
Movego

Jo díky už mám jasno :D No snad se Arya mužem bez tváře nestane :( ale jinak mě tyto scény s výcvikem hrozně baví a snad se tim dobou zabývat v 6 sérii ještě víc :D #25 Ann Taylor:

18.6.2015 | 0:13:23
Atroxa

Neví někdo, proč ve 2.sérii Jaqen říká svému bohu Red god? udělal scénař tenkrát chybu nebo to je jedno z dalších jmen „Manyfaceho“?

#31 Ann Taylor
18.6.2015 | 0:34:25
AvenjQ

#27 Foxley: a upalovanie nevinných je tiež fajn teda a dobrá vec ?

#35 Foxley
18.6.2015 | 1:56:30
Ann Taylor

#29 Atroxa: Nejpravděpodobnější je, že to je fakt nějaká zmatená chyba scénáře, ale protože to zatím nikdo nevysvětlil, bere se to prý tak, že i R'hllora vidí jen jako další tvář Mnohotvářného boha a jeden z jeho názvů si pro tu chvíli vybrali. Mně to teda ale moc smyslu nedává a vidím to spíš fakt na chybu.

#27 Foxley: Zase… krom Melisandry o něm nikdy nikdo nemluvil a je i možné, že v Essosu ani Jiné neznají, takže to můžou brát jako že R'hllor stojí obecně proti nepersonifikované temnotě. Vlastně pokud si dobře pamatuju, existence Velkého Jiného se odvozuje od slov Melisandry a ta je teď celkem packal :)

redaktor
18.6.2015 | 8:06:42
Služebník Vallar

Ahoj zdravím,takže Mnohotvářný Bůh je tedy Bůh smrti,nebo-li sedmá Tvář Boha?Jak se psalo o víře v Sedm? Jinak mne zaujala jedna věc a ta se týče všech rodů,náboženství a kultur v díle tomto zobrazeném…nikde jsem neviděl obrazy lidí,jakékoliv jen sochy.Znamená to něco,že se nemalují portréty, bitvy, ženy a tak?

#33 Ann Taylor
18.6.2015 | 14:03:17
Ann Taylor

#32 Služebník Vallar: Je to bůh mnoha tváří. Mnohotvářný. Mnoho tváří. A jak je hned ve čtvrtém odstavci, „všichni jsou bráni jako jiná tvář jednoho a toho samého“. Takže vychází z toho, že všichni bozi vládnoucí nad smrtí jsou ve skutečnosti jen jeden, ale každá víra si ho po svém zobrazuje a pojmenovává.

redaktor
18.6.2015 | 14:51:42
Spectacular

Mě by docela zajímalo, jak to dělají, když stahují ty obličeje… to si je pak strkají nenápadně do kapsy, nebo co? :/

18.6.2015 | 17:15:44
Foxley

#30 AvenjQ: no, pokud je to vůle R'hllora… :D jestli si je vyžádá, tak by to měla být smrt pro vyšší dobro, takže smrt pro život jiných a tím dobrá věc, i když kontroverzní. Takže svým způsobem to sedí, že se obětuje život, ale i tak mi přijde, že by to vzatí života ve jménu pána světla by mělo být vzácné a ne tradicí, kvůli které by se měl PS považovat za zobrazení boha smrti…

redaktor
18.6.2015 | 22:49:07
Bruncla

#2 Lady Joanna: no jeslti se nepletu tak zánik valyrie byl vůbuch sopek(sopky-možná tam mají supervulkán) umocněný magií používanou valyrijci aspoň tohle vysvětlení se myslím objevuje v knihách

#37 Monkeyskunk
18.6.2015 | 23:38:30
Monkeyskunk

#36 Bruncla: Nezdá se mi, že by to mělo něco společnýho s magií. 14 sopek udělá své i bez magie :-D

19.6.2015 | 13:06:04
Eddard1

#4 LadyJ: jj to si taky myslím

20.6.2015 | 11:06:57
AnetNess

já bych zase chtěla aby se Arya stala ,,mužem bez tváře´´ a protože si schovala jehlu tak nezapomene kdo a kým byla, ale takový um boje se hodí vždycky :)

#40 dfx
23.6.2015 | 12:08:59
dfx

Ja si myslim, ze Arya sa nechce stat muzom bez tvare. Chce podstupit cely vycvik muza bez tvare, ale vnutorne chce ostat Arya, a chce sa pomstit ako Arya. A na pomstu chce pouzit vycvik muza bez tvare.#39 AnetNess:

23.6.2015 | 13:46:39
Šekok

Muži bez tvare jej dajú vicvik a prostrietky škrtat mena zo zoznamu ale kdovy poslednej epizode to vipadalo že oslepla takže som zvedavý

29.6.2015 | 22:20:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
  • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
  • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
  • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
  • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
  • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS
  • … S07E06.1080p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-GoT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás