Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 289×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Rod Drummů

Rod Drummů

Drummové jsou jedni z mnoha obyvatel Železných ostrovů, které seriál sice nejmenoval, ale kteří mají zajímavou historii, a především v knižní předloze zasáhli do děje.

7 0
24.2.2022

Rod Drummů ze Starého Wyku je urozený rod ze Železných ostrovů. Sídlí na Starém Wyku, nejposvátnějším z ostrovů, jenž také jako první osídlili První lidé, a měl by mu vládnout, tedy ostatní rody z ostrova by měly být jeho vazaly. Ve znaku by měli mít kostěnou ruku na červeném poli a červený je i jejich dědičný valyrijský meč Rudý déšť, a vlastně i jejich minulost, stejně jako je krvavá minulost většiny železných rodů. Obzvláště těch, z jejichž středu pocházeli kamenní králové a byli voleni Nejvyšší králové Železných ostrovů, jako se mohou chlubit i Drummové.

Historie rodu Drummů by měla sahat alespoň osm tisíc let do minulosti, pokud by právě oni byli mezi Prvními lidmi, kteří Starý Wyk obsadili. Vzhledem k tomu, že po Prvních lidech jsou jen velice sporadické písemné záznamy, které systematicky začali shromažďovat až učenci v době Andalů, a vzhledem ke kultuře Železných ostrovů nestranící zrovna vzdělání nebo dokumentaci, o tom ale není nic konkrétního známo.


Ví se akorát, že se připojili k rodům Greyjoyů, Hoareů, Okrwoodů a k Andalům proti Greyironům kteří narušili posvátnou tradici královolby a po krvavých zásazích si korunu předávali dědičně. V době vlády Rognara II. Greyirona využili nestabilní situace na kontinentu kvůli invazi Andalů, přizvali jejich piráty, žoldáky a válečníky a rozpoutali s nimi rebelii, která rod Greyironů vymazala z existence.

Dále, buď někdy v té době, někdy před ní nebo někdy po ní, to už nikdo nedokáže zjistit, měli existovat i tak slavní Drummové, že se z nich staly legendy. Mezi ně patřil Dagon Drumm z věku hrdinů, údajný nekromant, jenž si zahrával s manipulací se životem a smrtí. Regnar Drumm Požírač krkavců, kamenný král Starého Wyku a Nejvyšší král Železných ostrovů. Toho zvolili rovněž po docela turbulentních událostech. Úplně prvním zvoleným Nejvyšším králem měl být Urras Greyiron a po jeho smrti si jeho korunu přivlastnil jeho syn Erich. Ovšem Galon Bílá hůl, uznávaný kněží Potopeného boha, ho pod hrozbou smrti donutil odstoupit a svolal novou královolbu, z níž vzešel právně Regnar.

Ke slavným Drummům patřili i Dale Děs, Roryn Plenitel, dle svých přídomků nepochybně slavní a krvežízniví bojovníci. Gormond Starootec, proslavený zplozením stovky synů. A Hilmar Mazaný, jenž svému rodu obstaral Rudý déšť. Sebral ho od rytíře prý jen díky svému důvtipu a dřevnému kyji – ačkoli asi lze sázet spíš na onen kyj. Podle jména a barvy meče dost možná šlo o rytíře z rodu Reyneů, tehdy ještě ze západního království Skály.

Když pak byli králi Železných ostrovů Hoareové, Drummové jim věrně sloužili a chytali se příležitostí i během vlády Qhorwyna Hoarea, který se soustředil na shromažďování bohatství a zvětšování flotily. A když po smrti jeho starších dětí a nástupu jeho mladšího Harwyna k moci Harwyn naplánoval invazi do sousedních zemí okolo řeky Trojzubec, připojili se k němu. Na tři generace vítězně.

Po těch třech generacích ale na kontinentu přistáli s jejich draky Targaryeni, Drummy spolu se všemi železnými vyhnali zpátky na ostrovy a žádné významnější okamžiky o Drummech z té doby nejsou zaznamenány. Jejich jméno se objevilo jen po občanské válce Tanec draků. Jejich lenní pán Dalton Greyjoy totiž během ní pro stranu Rhaenyry Targaryen pořádal nájezdy na západním pobřeží Západozemí, ale nakonec ho přestalo zajímat, jak se boje na pevnině vyvíjí. Plenil si podle svého. A když válka skončila, lady Johanna Lannister se rozhodla železným pomstít za značné ztráty ve svém panství, rozhodla o invazi na Železné ostrovy a její muži zabili lorda Drumma.

Stejně malý úspěch měli při obraně před armádami z kontinentu i v dalším století, když i další jejich lenní pán, Balon Greyjoy, zatoužil po svobodné vládě nad mořem a pobřežím. Během Greyjoyovy rebelie tedy Drummové organizovali obranu svého Starého Wyku proti královské jednotce vedené serem Barristanem Selmym, ale neuspěli jako žádný jiný ostrov. Tento neúspěch je ovšem neodradil od toho, aby Balona podpořili znovu, když rozpoutal další rebelii během války pěti králů po začátku příběhu ságy.

Ani tato rebelie ale neprobíhala úplně hladce, zvláště když Balon Greyjoy nečekaně zemřel. Po jeho smrti byla svolána na Starém Wyku královolba k volbě jeho nástupce krále Železných ostrovů a Severu, poprvé po velmi dlouhé době. Té se zúčastnil i starý lord Dunstan Drumm, jehož jako kandidáta podporovali jako šampioni jeho synové Denys a Donnel a jeho pravá ruka Andrik Neusměvavý, aktuálně jeden z nejslavnějších železných. Nejprve se zdálo, že volitele zaujal, jeho šampioni byli významní, jenže nakonec sklouzl k přílišnému rozebírání zašlé slávy Drummů z daleké minulosti, a když měl ukázat, co by jeho vláda nabízela, jak velí tradice, přinesl pouze truhly plné bronzu, což jeho podporu zmenšilo.

Králem tak nakonec zvolili Euron Greyjoy a Dunstan byl jedním z těch, kdo s ním vypluli proti Štítovým ostrovům v Rovině. Brzy ale začal zpochybňovat jejich aktuální zisky, protože znamenaly nepřátelství celé mocné Roviny, a Euron proti němu chytře zasáhl – zbavil ho zásadní podpory Andrika, když z něj udělal lorda Jihoštítu. Takže se ještě uvidí, jestli alespoň teď rod Drummů vyjde z bojů se slávou, nebo jestli Euron pro Dunstana a jeho syny přichystá ještě horší osud.

Členové rodu Drummů (k začátku seriálu):

  • lord Dunstan Drumm, lord Starého Wyku, kapitán Bouřliváka, zvaný Drumm a Kostěná ruka
  • Denys Drumm, nejstarší syn a dědic Dunstana, kapitán vlastní lodi
  • Donnel Drumm, mladší syn Dunstana, kapitán vlastní lodi

Foto: HBO

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama