Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 290×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Rod Ryswellů

Rod Ryswellů

Jedním z mocných severských rodů jsou Ryswellové, kteří se v seriálu Hra o trůny sice asi neobjevili, ale v knize mohou sehrát nemalou roli.

10 1
9.6.2020

Ryswellové jsou urozený rod ze Severu, kde vládnou Pramínkům, velkému kopcovitému území na jihozápadě Severu mezi Územím mohylových hrobů a Kamenným pobřežím. Jejich slova nejsou známa, ve znaku mají černou koňskou hlavu s červenýma očima a hřívou na bronzovém poli s černým lemováním. V nynější generaci akorát trochu pozměněný, protože lord Rodrik a jeho hádaví synové si upravili osobní znaky tak, že mají šedou, černou, hnědou a zlatou (pro Rodrika) koňskou hlavu.

Přestože nikdy nedrželi titul vyšší než lordský, jsou docela důležitým a mocným rodem a zejména v posledních knihách mají pro Sever zásadní úlohu.


Ryswellové v době Prvních lidí a Andalů

Pramínky v době, kdy v celém Západozemí žili První lidé, ovládali králové Ryderové. Ty nakonec porazili Starkové a donutili je podřídit se jim, ovšem o jejich osudu a nahrazení Ryswelly není ani z kronik nic známo.

Během invaze Andalů, kteří se pokusili získat i Sever, ale vládl král Theon Stark, jehož život je docela dobře zmapovaný. Ten měl rázně zakročit při rebelii v Pramínkách a je možné, že právě tehdy Ryderové definitivně upadli v nemilost a Ryswellové postoupili ve společenském žebříčku.

Někdy z této dávné doby také pochází příběh o tom, jak 79 dezertérů, mezi nimiž byl i nejmladší syn lorda Ryswella, uteklo ze Zdi od Noční hlídky. Mladý Ryswell se pokusil ukrýt v otcově hradu, jenže ten ho vrátil i s jeho společníky do Noční pevnosti, kde je zaživa zazdili do ledu, aby věčně stáli na hlídce, kterou opustili. Lord Ryswell se pak na konci života sám přidal k Noční hlídce, aby zemřel vedle svého syna.

Ryswellové v současnosti

Ryswellové nikdy nevzdali snahu dostat se po převzetí moci po Ryderech ještě výš. Podařilo se jim občas spojit i se Starky ze Zimohradu, jako když se například lady Robyn Ryswell provdala za lorda Jonnela Starka, a v nedávné minulosti to chtěli zopakovat. Zatímco starší dcera lorda Rodrika Ryswella, lady Bethany, byla druhou ženou lorda Roose Boltona, Rodrik doufal, že její mladší sestru Barbrey provdá za budoucího lorda Brandona Starka. Jenže toho, navzdory Barbreyině zamilovanosti a jejich mimomanželskému poměru (který Barbrey nejspíš prožívala víc než Brandon), zasnoubili s Catelyn Tully.

Rodrik nakonec své mladší dceři sehnal za manžela lorda Mohylova Willama Dustina, ale pak začala Robertova rebelie a veškeré dobré vztahy mezi Zimohradem, Pramínky a Mohylovem se zásadně narušily. Lady Barbrey vždy toužila stát se součástí rodu Starků. Jenže když ji provdali a Aerys II. zavraždil lorda Starka a Brandona, naděje padly. Jejich dědic Eddard si kvůli posile armády a strany rebelů vzal Catelyn sám a na konci rebelie jí vzal i to poslední, co měla, lorda Willema. Vyjel totiž mimo jiné s ním a serem Markem Ryswellem do války, kde oba padli v šarvátce u Věže radosti v Dorne. To Barbrey Nedovi nikdy nezapomněla a vyčítala mu i fakt, že nepřivezl domů tělo jejího manžela, jen jeho koně.

Proto se Ryswellové stejně jako Dustinové (jejichž zemím nyní vládne vdova Barbrey) sice přidali k válce pěti králů pod zástavami Zimohradu, ale ne příliš nadšeně. Po smrti Robba Starka pak byli prvními, kdo přísahal věrnost Boltonům, když ti se stali novými strážci Severu a po Starcích převzali i Zimohrad. Spolu s nimi rovněž bojovali proti železným, kteří v té době plundrovali Sever. Například na Horečnaté řece na Šíji spálili jejich lodě, spolu s Ramsaym Sněhem, později Boltonem na ně útočili u Kailinské držby a nakonec je ze Severu téměř vyhnali (na poslední nájezdníky v knize nakonec zaútočil Stannis Baratheon). Jsou proto pro Boltony a jejich nový režim na Severu velmi důležití a dokonce i Ramsay, který v knize své brutální chování sotva ovládá, se kolem Ryswellů snaží být zdvořilý.

Lord Rodrik, jeho synové a lady Barbrey se proto rovněž účastnili svatby Ramsayho, v knize s falešnou Aryou Stark, není vyloučeno, že v seriálu s pravou Sansou Stark. A tehdy se také dostali do zatím posledního dramatu, protože kvůli kruté zimě všichni hosté prakticky zůstali uvězněni na Zimohradu, kde začali záhadně a násilně umírat lidé, aniž by někdo věděl, kdo je zabíjí. K tomu je nutné přičíst značné napětí, když mezi hosty jsou i zástupci Freyů, a zatímco Barbrey ani Ryswellové se nehrnou ublížit přímo Boltonům kvůli jejich příbuzenství a kvůli sdílené nenávisti vůči Starkům, upozornili je, že Dustinové a Ryswellové umírali na rudé svatbě stejně jako ostatní a oni k nim žádnou lásku nechovají. Jsou proto nyní uprostřed kotle připraveného vybuchnout.

Členové rodu Ryswellů (k začátku seriálu):

  • lord Rodrik Ryswell, lord Pramínků
  • lady Barbrey Ryswell, mladší dcera Rodrika, lady Mohylova, vdova po lordu Willamovi Dustinovi
  • Roger Ryswell, syn Rodrika
  • Rickard Ryswell, syn Rodrika
  • Roose Ryswell, syn Rodrika pojmenovaný po lordu Roosi Boltonovi
  • nejmenovaní synovci a neteře Rodrika

Foto: HBO

Diskuze /1

Svjatogor

Hm, politika. Ryswellové spolu s Dustiny měli být těmi seriálovými Umbery a Kastarky. ;-)

BTW: Opět přečteno jedním dechem. :-)

12.6.2020 | 19:57:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama