Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 312×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Balon Greyjoy

Balon Greyjoy

Vládce Železných ostrovů, který podnikl neúspěšnou rebelii proti Železnému trůnu.

Sezóny 3
2012 - 2016

Lord Balon Greyjoy, pán hradu Štít a vládce Železných ostrovů, pochází z rodu, jehož slova zní „My nesejeme“. Tato slova sahají až do dávné historie, kdy se železní muži živili pouze drancováním, pleněním a vykořisťováním všeho, co dobyli (aneb „koupili si železem“) pomocí svých lodí.

Devět let před startem Her o trůny podnikl Balon rebelii proti Železnému trůnu, na němž seděl Robert Baratheon, ve snaze nastolit staré časy drancovaní a odtrhnoutí se od Sedmi království. Tato rebelie byla krvavě potlačena armádou samotného Roberta s pomocí Eddarda Starka a zemřeli při ní Balonovi dva nejstarší synové Rodrik Greyjoy a Maron Greyjoy.

Sám Balon pochází ze čtyř sourozenců a měl čtyři děti. Kromě dvou zesnulých synů má také dceru Yaru Greyjoy a Theona Greyjoye, který byl jako malý chlapec (a dědic Železných ostrovů) vzat jako rukojmí Eddarda Starka, aby byla zajištěna Balonova pokora.

Balon Greyjoy je…

první série (Hra o trůny)

Tato postava v první sérii nevystupuje

druhá série (Střet králů)

Theon se vrací na Železné ostrovy, aby nabídl svému otci spojenectví s rodem Starků. Když přijede na Štít, tak je zesměšněn Balonem, protože si myslí, že z Theona udělali Starka, tedy někoho, kým pohrdá. Theonovu nabídku ihned odmítne a oznámí mu, že připravuje útok na severní země, které jsou nyní bez armády, když je Robb Stark na pochodu do Králova přístaviště.

Balonovi se podaří získat svého syna na svou stranu a udělá z něj opět „muže Greyjoyů“. Následně rozděluje pokyny: Yara si má vzít celou flotilu a zaútočit na Torrhenovu věž, zatímco Theon má napadnou s jednou lodí vesnice. Zde je jasné, že Balon ze své jediné dcery vychoval dokonalou náhradu za Theona, kterého již nepotřebuje.

třetí série (první část Bouře mečů)

Balon na Štítu obdrží truhlu a dopis od Ramsayho Sněha. V truhlici je poslán Theonův useknutý penis a Ramsay po Balonovi požaduje, aby stáhl veškerá svá vojska ze severu, jinak prý bude pokračovat v mučení jeho syna a bude mu odsekávat další části těla.

Balon dopis spálí a nehodlá vyhovět Ramsayovým podmínkám, protože svého syna již dávno odepsal. Yara když to vidí, tak začne svému otci nadávat, ale Balon jí připomíná, že na něj nesmí být drzá. To ale Yaru nezastaví, a tak jde Theona hledat bez otcova svolení. Dále se s Balonem dlouho nesetkáváme.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Balon je pobouřen tím, že jeho dobytá území na Severu jsou ztracena. Dává to jasně najevo Yaře, která mu říká, ať Sever nechá být. Balon si však stojí za svým a hodlá na Sever poslat další vojáky. Zároveň se Yaře tak nějak svěří s tím, že s ní počítá jako se svým nástupcem.

Večer se Balon vrací do svých komnat a na mostě narazí na svého bratra Eurona, kterého ze srdce nenávidí. Začne se s Euronem prát a Euron ho přehodí přes zábradlí. Balon dopadne na útesy a zemře.

Druhý den se koná Balonův pohřeb, na kterém Yara slibuje, že pomstí smrt svého otce. Jenže však neví, kdo za jeho smrtí stojí.

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
ori

Myslel si aký je skvelý, ale moc nedokázal. Vtipné, že v knihách zomrel ako prvý z tej trojice prekliatej Stannisom, zatiaľ čo v seriáli ako posledný.

webmaster
29.9.2022 | 19:52:49
BixB

Scény s ním jsem si užíval. Škoda, že nedostal více prostoru. :)

15.9.2016 | 10:19:48
TALKsnake

V knize daleko lepší než ten seriálový. Sice se prohlásil králem, ale furt mám pocit jakoby za tu válku pěti králů nic nedokázal. To, že jeho syn dobyl sever a hned ho ztratil Balonovy moc nepomohlo. Prostě Balon jako takový nic nedokázal.

19.7.2016 | 13:12:33
Trepy

Možná největší pokrytec v GoT.

4.7.2016 | 2:06:36
Socirel

Takový tvrdohlavý, se zpátečnickými názory, zničil svůj rod.

24.5.2016 | 9:30:52
WILLIAM_MOINSPIELD

tak trochu mental.

9.8.2015 | 9:11:34
StrejdaCZ

Je to sice sviňák, ale mám rád Greyjoye.

7.7.2015 | 23:28:13
goliasisko

Skurvysyn…

7.6.2015 | 22:37:53
Red Viper

Balon je na prd otec, na prd by byl král, na prd je to vzbouřenec a mohl bych pokračovat :D doufám ale, že se v seriálu objeví jeho bratři :)

9.6.2014 | 17:12:30
Wolfinator1

Baloňák zatim moc prostoru neměl, ale je dobrej a skvěle zahranej

26.6.2013 | 0:22:25

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama