Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 312×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Brandon Stark

Brandon Stark

Druhý syn Eddarda Starka a Catelyn Tully, který je předurčen k velkým věcem.

Sezóny 7
2011 - 2019

Brandon Stark je druhorozeným synem lorda Eddarda Starka a lady Catelyn Tully ze Zimohradu. Narodil se za dlouhého léta a dosud ještě nestačil pocítit pravou zimu, o které slýchá jen strašidelné příběhy, které se mu ale líbí a věří jim.

Bran byl pojmenován po Brandonovi, nejstarším bratrovi Eddarda Starka, jenž padl v Robertově rebelii. Brana vyučuje mistr Luwin, který ho takto připravuje na stejný osud mocného válečníka, aby mohl stát po boku svého staršího bratra Robba. Brandon je ale stále ještě dítě, proto rád tropí neplechu a nejraději si zkracuje svůj volný čas šplháním po hradbách Zimohradu.

Brandon Stark je…

první série (Hra o trůny)

Brandon se účastní slavnostního přivítání krále Roberta Baratheona na Zimohradu. Poté, během jedné ze svých oblíbených kratochvílí – šplhání po věžích Zimohradu, přistihne královnu Sedmi království Cersei Lannister, jak souloží se svým bratrem Jaimem Lannisterem. Jaime proto Brandona shodí z věže, doufaje v to, že chlapec pád nepřežije a tím neprozradí jejich tajemství.

Brandon se po čase zotaví, ale ne úplně, protože ochrnul od pasu dolů. Jeho společnost mu začíná plně dělat mistr Luwin, který pokračuje v jeho vzdělávání. Díky novému sedlu, navržené Tyrionem Lannisterem, dokáže i s ochrnutím jezdit na koni. Při jedné vyjížďce se svým bratrem Robbem a Theonem Greyjoyem ho ale přepadnou divocí.

Naštěstí je Brandon zachráněn a do svých služeb přijímají Ošu, která jej také přepadla, ale ušetřili ji. Oša má k Brandonovi stále blíž a blíž, proto Brandon spoléhá jak na ni, tak i na Hodora, který ho všude nosí. Brandona ale opustí další člen rodiny a to jeho bratr Robb, který svolal své vazaly a vydal se do Králova přístaviště. Brandon se proto musí začít starat o svého mladšího bratra Rickona.

Brandon začíná mít čím dál více vizí a snů, které jsou někdy až prorocké. S tímto se svěří Oši, ale ta nemůže najít pro jeho sny vysvětlení. Když vyjdou z krypty, ve které se procházeli, tak Luwin oznámí Brandonovi, že jeho otec byl popraven v Králově přístavišti.

druhá série (Střet králů)

Brandonovi se zdá čím dál více a více snů. Jednou je převtělen do svého zlovlka Léta, jednou vidí tříokou vránu atd. Se svými sny se svěřuje Luwinovi, ten ale také nenachází vysvětlení. Vzhledem k tomu, že na Zimohradu není přítomen žádný Stark, tak musí Brandon dělat jeho povinnosti jako nejstarší z rodu Starků na Zimohradu.

Jednou se na Zimohradu objeví Rodrik Cassel, který přišel Brandonovi oznámit, že byla přepadena Torrhenova věž. Brandon se ihned rozhodne, ať ser Rodrik svolá 200 mužů a vydá se jim na pomoc.

Druhého dne se Brandon probudí a vidí, jak u něj sedí Theon. Ten mu přišel oznámit, že dobyl celý Zimohrad a požaduje po něm, aby ho prohlásil princem Zimohradu. Bran jde poté ven a prohlašuje ho princem. Je ale nucen se dívat na popravu sera Rodrika. I když Brandon žádá, ať jej Theon nezabíjí, tak jej Theon neposlouchá a popravuje ho.

Brandon, Rickon a Hodor jsou drženi jako zajatci na Zimohradu. Oša je ale zachrání a prchá s nimi pryč. Theon je pronásleduje a nemůže je najít, proto upálí dva farmářovi chlapce a lže svým lidem o tom, že zabil Brandona a Rickona. Ti se ale nacházejí na místě, kde by je Theon nikdy nehledal: v kryptě rodu Starků. Až je Zimohrad znovu dobyt seveřany, tak Brandon, Rickon, Hodor a Oša míří pryč na Černý hrad za Jonem Sněhem.

třetí série (první část Bouře mečů)

Cestou na Černý hrad Brandon neustále sní o tříoké vráně. Jednou se mu ale ve snu zjeví jakýsi neznámý chlapec. Toho poté potká v lese. Jedná se Jojena Reeda, který se svou sestrou Meerou přišel za Brandonem, aby jej mohl ochraňovat.

Sourozenci tedy pokračují s Brandonem na Černý hrad. Cestou se Jojen s Brandonem velmi skamarádí, protože mu dává cenné informace o tom, co se mu děje. Také se konečně dozvíme, že Brandon je měnič, což je člověk, který se dokáže převtělit do zvířat či lidí. Jojen tohle všechno ví, protože je obdařen zeleným zrakem.

Jejich cesta je zavede do větrného mlýna, kde se na čas ubytují. Je bouřka a venku se objeví divocí. Najednou začne Hodor z bouřky panikařit, a tak jde jeho řev slyšet ven. Brandon se ze strachu, že je divocí objeví, převtělí do Hodora a umlčí ho. Jojen mu řekne, že převtělovat se do lidí neumí nikdo za Zdí.

Divocí jsou stále venku, a tak Jojen řekne Brandonovi, ať se převtělí do Léta a zabije je, protože by je jinak našli. Brandonovi se to povede a přitom uvidí i svého nevlastního bratra Jona, který s divokými právě bojuje.

Brandon se rozhodne, že Jojen měl ve všem pravdu, a tak se jejich skupina rozdělí. Brandon nyní pokračuje s Jojenem, Meerou a Hodorem v cestě na sever. Zastaví se v Noční pevnosti, kde jsou překvapeni vstupem Samwella Tarlyho a Fialky. Sam Brana pozná, a tak nemá problém jim říct o tajném průchodu, kterým se dostanou pohodlně za Zeď. Brandon a jeho společníci tak také dělají.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Brandon sáhne na rozkvetlý strom a ví přesně, kam mají jít. On a jeho společníci stále cestují na sever a Brandon se čím dál víc proměňuje do svého zlovlka, z čehož ostatní nemají radost a doporučují mu, ať už to nedělá.

Skupinka dorazí k místu poblíž Krasterovy bašty, ve které jsou zrádní bratři Noční hlídky. Tito bratři je zajmou a jejich velitel Karl Tanner je začne vyslýchat a přitom neustále ubližuje Meeře, proto se Brandon přizná, že je Brandonem Starkem. Zanedlouho napadnou Krasterovu baštu už ti správní bratři Noční hlídky a Brandon a spol tak mohou utéci pryč.

Skupina dojde konečně ke svému cíli. Když prochází údolím, tak je napadnou oživlé kostry. Brandon se převtělí do Hodora a snaží se je porazit. Už to vypadá, že bude Brandon mrtvý, ale naštěstí je zachrání malá holčička Listinka, která jim řekne, ať jdou za ní do jeskyně. Když tak udělají, tak potkají v jeskyni mluvícího havrana, který Brandonovi řekne, že už nikdy nebude chodit, ale létat.

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Bran chodí s Tříokou vránou do minulosti, a zároveň mu ukazuje, jak správně má své schopnosti měniče ovládat. Bran se tak ocitá v dobách, kdy ještě nebyl na světě. Často chodí na nádvoří Zimohradu, kdy byl jeho otec ještě malý chlapec. Ve vizích minulosti se mu velmi líbí, ale Tříoká vrána mu neustále připomíná, že v nich nesmí zůstávat dlouho, protože by jim jinak podlehl.

Jednou z dalších vizí je i návštěva Věže radosti v době Robertovy rebelie. Když Bran opět nechce odejít, tak zavolá na svého otce, který se ve vizi právě nachází a který na jeho křik zareaguje. Tím je nám jasně ukázáno, že Bran dokáže ovlivňovat minulost.

Bran je čím dál více naštvaný, protože se mu vize líbí, ale nemůže v nich strávit více času. Jednou je navštíví sám, ale objeví se u obrovské armády bílých chodců. Když se otočí, tak na něj sáhne Noční král, který tak získá přístup do jeskyně, kde se Brandon nachází.

Po probuzení to řekne Tříoké vráně, který si uvědomí, co Brandon způsobil. Nyní, když se Noční král může dostat do jejich jeskyně, musí za krátkou dobu naučit Brana spoustu věcí, aby ho Bran mohl konečně zastoupit. Během jedné z vizí se do jeskyně dostanou nemrtví, a proto Meera vezme Brana a táhne ho pryč. Řve na něj, aby vstoupil do Hodora, a proto to Bran udělá. Omylem tím ale ovlivní i Hodora z minulosti, který se ve vizi zrovna nachází a slyší, co se děje v Branově přítomnosti.

Bran tak omylem zapříčinil Hodorovo postižení. Minulost a přítomnost na sebe narazily a tím vznikl Hodor, což je zkratka pro frázi „hold the door“ (česky „drž ty dveře“). Právě díky Hodorovi jsou Meera a Bran zachráněni, a proto prchají pryč do lesů. během útoku nemrtvých bohužel zemřel i Branův zlovlk Léto.

Meera a Bran sice utekli, ale neutekli daleko. Nemrtví je brzy dohnali, ale naštěstí je zachránil neznámý muž, ze kterého se později vyklubal Benjen Stark, který byl už dlouhou dobu považován za mrtvého. Ten je doprovodí blíže ke Zdi, kde se s nimi rozloučí.

Bran, jakožto nová Tříoká vrána, má čím dál více vizí, kam se sám chodí dívat. Opět se vrátí do doby, kdy byl jeho otec u Věže radosti a odhaluje tajemství, které mu pověděla jeho sestra. Bran tak zjistí, že jeho nevlastní bratr Jon je vlastně jeho bratrancem, protože je ve skutečnosti synem Rhaegara Targaryena a Lyanny Stark.

sedmá série (Vichry zimy)

Meera a Bran se dostanou k průchodu skrze Zeď, kde je přivítají členové Noční hlídky a lord velitel Eddison Tollett. Odsud se vydají na Zimohrad, kde je přivítá Sansa. Ta však brzy zjistí, že Bran se stal úplně jiným člověk. Dle jeho slov je z něj Tříoká vrána, která má pouze Branovy vzpomínky.

Bran zůstane na Zimohradu, a proto mu Meera přijde oznámit, že jde také domů. Když však odchází, tak se pohádají, protože Meera pozná, že Bran umřel v jeskyni, ve které poznali Tříokou vránu.

Po čase se na Zimohradu objeví Arya, která se s Branem taktéž velmi dlouho neviděla. Bran se pak zaplete do sporu mezi Sansou a Aryou, protože řekne Sanse, že ve skutečnosti páchá zlo pouze Petyr, který chce Sansu ovládat. Během soudu proto řekne o Petyrovi takové věci, které nikdo neví.

Bran stále přemýšlí nad Jonovou minulostí, kterou mu pomůže odhalit Sam, který přijde na Zimohrad. Ten mu totiž poví, že Jonův pravý otec si vzal Lyannu Stark za manželku, což z něj dělá legitimního dědice Železného trůnu.

osmá série (Sen o jaru)

Bran a ostatní přivítají Jona zpátky na Zimohradu, přičemž Jon je potěšen především setkáním se svým bratrem, avšak ihned po první Branově větě si všimne, jak moc se jeho bratr změnil. Bran se následně setkává i s Jaimem, kterému řekne, že ví, co mu kdysi udělal, ale nikomu o tom nepoví, protože by jim pak Jaime nemohl pomoci v boji s mrtvými.

Během porady Bran vymyslí plán, díky kterému by mohli přemoci Nočního krále. Bran ví, že si jde právě pro něj, a proto na něj počká v božím háji, kde by ho mohli přepadnout. Tak se nakonec i stane, přičemž všichni Branovi ochránci jsou pobiti, a to včetně Theona, kterému Bran těsně před smrtí řekne, že je dobrým mužem. Když už je ale smířen se svým koncem, tak zasáhne Arya, která Nočního krále zabije.

Po bitvě Bran setrvá na Zimohradu, přičemž si tu promluví s Tyrionem, kterému poví, co je zač a co ho rozhodně nečeká. Tyrion si následně vzpomene na jeho slova a během sněmu v Králově přístavišti, ke kterému dojde až za několik týdnů, navrhne Brana na krále Západozemí, protože kdo jiný by měl vládnout jejich zemi než ten nejmoudřejší? Bran jeho nabídku přijme a stane se z něj král Brandon I. Zlámaný. Brzy po svém jmenování si určí členy Malé rady a začne vládnout.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
CoRnDuCK

Úplně ho zkazili..

8.3.2020 | 20:18:46
Whitewolf114

Úplně se vysral na rodinu, na celý lidstvo.. Vše mohl zastavit, protože vše viděl.. Věděl, co způsobí když řekne Jonovi jeho vlastní původ, věděl, co se stane v přístavišti.. To má být ten předobrý král jak tyrion říkal? Celou dobu pouze nenápadně intrikařil, aby vše vedlo k tomu, aby se stal králem..Věděl, že kdyby zasáhnul aspoň do jedné z tragických událostí, tak by král zřejmě nebyl.. Nemá žádné pocity, od doby co se stal tou debilní Vránou.. Od počátku, že to bude on kdo zachraňí svět, takže jsem čekala, že zabije draka nebo NK ale ono to vše vedlo k tomu, aby se podílel na těch krvavých událostí, co provedla Dany a pak si shrabal celou smetánku jenom pro sebe a ještě v době, kdy se mu naskytla cesta, kde nebyl Jon..Jak zajímavý, hnusnej hajzl vypočítavej…Prý nej budoucnost s ním?

20.7.2019 | 13:29:22
Tony-Z

Ne, ne a ne! Hnída zbytečně vláčená v kožiše a proč? Ukázal pár vizí a to bylo celé? Co šlo bez celého příběhu bez něj? Si to vezměte: Co vlastně předvedl, krom flashbacků (které se obešli i bez ně (viz Cersei))? Ani toho slibovaného Drogona nenašel. Total k h****. Závaží na scénáři!

19.6.2019 | 0:12:18
Director of SHIELD

Postava k ničemu. V knihách jsem ho nesnášel a jeho konec v seriálu… To bylo to nejhorší, co se mohlo stát. Haj**, který intrikoval i proti vlastní rodině. Vše viděl,ale nechal je všechny povraždit a nakonec si jen tak řekne.¨Proč myslíš, že jsem ušel tak dlouhou cestu?" Arogantní, odporný šmejd bez emocí Doufal jsem, že ho NK zabije, bohužel, nestalo se. Kdyby jen Arya chvíli počkala než se na NK vrhla a ten ho mohl zabít. Nejde dát 0%?

2.6.2019 | 13:10:20
RasAlGhull

Poté co se stal tří okou vránou rozehrál svojí hru.. Největší intrikář a hráč. On viděl co bylo a co bude, mohl změnit průběh. Proč řekl Johnovi jeho původ (věděl že to tajemství nezůstane tajemstvím), proč nezastavil Danny v likvidaci Králova přístaviště? Šel si za tím co chtěl a ovlivňoval nejen členy své rodiny.

Jak řekl Tyrion : Vím že nestojíš o to stát se králem, vím že ti na moci nezáleží ale pokud si tě zvolíme, staneš se jím? Brandon mu odpověděl : Proč myslíš, že jsem ušel tak dalekou cestu. Z výrazu Tyriona je dobře vidět, že pochopil o co Branovi šlo..

22.5.2019 | 0:09:42
tominotomino

Dokud se nestal tříokou vránou, tak byl fajn.

webmaster
20.5.2019 | 22:30:59
&Kyso

Nudný. Až keď stretol three eyed raven začal byť zaujímavý.

15.8.2017 | 17:21:27
ssttanndda1

Složité hodnotit někoho kdo prošel tak zásadní změnou, sám momentálně nevím jak ho vlastně beru, uvidíme jakou roli bude hrát v dalších dílech.

14.8.2017 | 5:09:47
qark

Podle mne je insirovanej Charlesem Xavierem z X-Men, oba dva jsou telepati a oba dva jsou na vozíku.

1.8.2017 | 21:28:52
SaDiablo

Bran je pro mě taková rozporuplná postava… Fandím mu a chci, aby přežil, se všema se potkal a všechno, ale v seriálu mě už pár řad prostě vůbec nebaví, jestli je to hercem… Tady takovej nemastnej neslanej. Snad se to změní teď, když už ho Meera chudák nebude jenom táhnout po sněhu. :D Podle mě nakonec všechno ovlivní on, ne draci, ne ta (kosočtverec) Cersei, která si myslí, že draci jsou její největší problém :D… ale právě Bran.

24.7.2017 | 16:49:39

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama