Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 312×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Jorah Mormont

Jorah Mormont

Loajální služebník Daenerys Targaryen, které odpřísahal svou věrnost, a možná ještě něco víc.

Sezóny 8
2011 - 2019

Jorah Mormont je jediným synem Jeora Mormonta, velitele Noční hlídky. Značnou část života strávil ve své domovině na Medvědím ostrově. Poté, co vyhrál turnaj na počest vítězství krále Roberta Baratheona, který potlačil rebelii Greyjoyů, si vzal za manželku Lynesse Hightower.

Ve jménu svého přesvědčení, že Medvědí ostrov je příliš krutý a primitivní, začal přepadávat pytláky a prodávat je do otroctví, což je v Sedmi královstvích nezákonné. A tak, když byl Eddard Stark poslán na Medvědí ostrov, aby tomuto zločinu učinil přítrž, Lynesse a Jorah uprchli do Svobodných měst ležících za Úzkým mořem. Kvůli nedostatku financí jej jeho manželka opustila a začala sloužit Tregaru Oromollenovi.

Jorah Mormont je…

první série (Hra o trůny)

Ser Jorah Mormont je pozván na svatbu princezny Daenerys Targaryen a khala Droga. Zde odpřisáhne věrnost Viserysu Targaryenovi, kterého označí za svého budoucího vůdce a díky své znalosti jazyka Dothraki se pro Viseryse stane velice užitečným překladatelem. Mnoho mu toho vysvětlí, například o kultuře a zvycích Dothraků, a s Daenerys se zase snaží co nejvíce mluvit v jejím rodném jazyce.

Jorahův první konflikt nastává, když přistihne Viseryse, jak krade tři dračí vejce. Tehdy ale Jorah ještě dodrží svou loajalitu a prince nenapadne. Během cestování slouží Jorah jako tajný agent pro lorda Varyse, kterému donáší informace o Daenerys. Když poskytne informaci, že je Daenerys těhotná, lord Varys pošle nájemné vrahy, aby ukončili její život, čemuž ale Jorah zabrání.

Po smrti Viseryse Targayena a khala Droga se upíná jeho pozornost na ochranu Daenerys, navrhuje jí, ať rychle odplují dokud mají šanci.

druhá série (Střet králů)

Jorah pokračuje ve svém putování společně s Daenerys, i přes jeho nesouhlas, po Stříbrných městech. Po dlouhé cestě se jej zeptá na radu, kudy se vydat, aby její lid a draci mohli žít. Navrhne jí, ať osedlá poslední tři koně a vyšle je třemi různými směry.

Po příjezdu zvěda z Qarthu se společně s Daenerys vydává právě do tohoto města. Před branami dojde ke sporu, ze kterého vidí Jorah jediné východisko: odejít pryč a nevracet se, ale Daenerys trvá na vstupu, který se vzápětí naplní. Když Xaro Xhoan Daxos navrhne Daenerys invazi za její ruku, Jorah s tím nesouhlasí, tvrdí, že je to jen klam a že z toho nic dobrého v její prospěch nevzejde. Pohádají se spolu, přičemž Jorah silně otevře své city k Daenerys. Nakonec jí vysvětlí, že k invazi potřebuje jen jednu loď s dobrým kapitánem a odchází ji v jejím svolení sehnat.

Po jeho příjezdu zjistí zprávy o krádeži draků a okamžitě spěchá za Daenerys, které slíbí, že jí pomůže její draky nalézt. Po zjištění, že se draci nachází v Domě Neumírajících, se vydává s Daenerys za nimi, ale po příchodu dochází k jejich rozdělení. Když ji konečně najde, Daenerys už je společně se svými draky.

třetí série (první část Bouře mečů)

Jorah a Daenerys plují na lodi do města Astapor, kam si Daenerys jede pro armádu Neposkvrněných. Když jdou po první schůzce s Kraznysem mo Naklozem zpátky do přístavu, tak je Daenerys přepadena čarodějnicí. Zachrání ji cizinec, který se představí jako Barristan Selmy. Jorah jej pozná a řekne jí, že kdysi sloužil jejímu otci Aerysi II. Targaryeonovi.

Na druhé schůzce s Kraznysem Daenerys nabízí za jeho armádu jednoho ze svých draků. Jorah jí ale ihned říká, že to je to hloupost, protože draky bude potřebovat více. Poté mu Daenerys vynadá, ať už nikdy nezpochybňuje její rozhodnutí, protože na Kraznyse připravuje lest.

Po získání Neposkvrněných si to zamíří do města Yunkai. Cestou se Jorah vybavuje s Barristanem o své minulosti, protože toho mají hodně společného. U Yunkaie ale narážejí na problém v podobě organizované skupiny Druhých synů. Jorah je zná a říká, že to jsou nebezpeční muži.

Jeden z jejich velitelů Daario Naharis se ale přidá k Daenerys a vypracuje plán proniknutí do města. Večer jdou on, Jorah a Šedý červ do města a tam se jim podaří pobít stráže, což znamená, že Yunkai je bez obrany. Jorah Daariovi nevěřil, ale po jejich společném boji mu začal věřit. To ale nemění nic na tom, že na něj stále žárlit, protože se zřejmě líbí Daenerys.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Daenerys jede do města Meereenu, které se jí povede pohodlně dobýt. Z města Meereenu si Daenerys udělá své hlavní sídlo, kde se radí se svými rádci, co dál. Jorahovi říká, že nemá v úmyslu cestovat do Západozemí, protože nemá jednotná ani území, která dobyla.

Jorah není nadšený z toho, že u Daenerys strávil Daario celou noc. O několik týdnů později obdrží Barristan Selmy dopis, kde je důkaz, že Jorah byl špehem Králova přístaviště. Prvně zajde za Jorahem, který mu řekne, že to byla pravda, ale teď už pro ně nedělá. Potom to jde Barristan ukázat Daenerys.

Daenerys si zavolá Joraha a chce po něm vysvětlení. Jorah se přizná k tomu, že ji na začátku pro Královo přístaviště špehoval, ale poté se do ní zamiloval a přestal pro ně pracovat. Daenerys je z toho velmi zklamaná, proto Jorahovi řekne, ať se sbalí a odjede navždy pryč.

pátá série (Hostina pro vrány)

Jorah si to namíří do Volantisu, kde popíjí v místním nevěstinci. Jednoho dne ttu narazí na Tyriona Lannistera a Varyse, které ihned pozná. Po krátké chvíli se Tyrion od Varyse vzdálí, proto Jorah vstane a Tyriona zajme.

S Tyrionem v zajetí si Jorah najde loďku a pluje do Meereenu, kde chce Tyriona předat Daenerys. Cestou se tito dva baví a jejich cestování je nadmíru humorné. Když však proplouvají starým valyrijským městem, tak jsou napadeni lidmi s šedým lupem. Podaří se jim sice uprchnout, ale za cenu toho, že se jeden z nemocných dotkl Jorahovy ruky. Tím se Jorah nakazil šedým lupem, ale Tyrionovi o tom neřekl. Když doplují ke břehu, tak se spolu baví o tom, kudy půjdou dál. Během toho se Tyrion zmíní o Jorahově otci a oznámí mu, že zemřel.

Na jejich další cestě je přepadnou otrokáři a jen díky Tyrionovi je nezabijí. Tyriona a Joraha poté koupí Yezzan zo Qaggaz, který s nimi cestuje do bojové jámy, kde budou bojovat. Když se Jorah dozví o tom, že se na místě nachází i Daenerys, tak vyjde ven, pobije všechny bojovníky v aréně a odhalí svou identitu.

Daenerys je na něj stále naštvaná, proto ho odsuzuje k boji v další bojové jámě. Jorah bojuje jako zkušený bojovník a podaří se mu všechny oponenty porazit. V tu chvíli však do arény vtrhnou Synové harpyje, kteří napadnou Daenerys a její ochranku. Jorah se za Dany ihned rozběhne a zachrání ji. Skutečným spasitelem dne se však stal Drogon, který přiletěl jako na zavolanou, sežehl většinu útočníků a odletěl s Daenerys. Když se pak Jorah vrátí do Meereenu, tak se společně s Daariem vydá Daenerys hledat.

šestá série (Tanec s draky)

Jorah a Daario pátrají po Daenerys a podaří se jim najít její prsten. Hned je jim jasné, že ji mají Dothrakové, a proto se vydávají do Vaes Dothrak, kam ji pravděpodobně odvezli. Během jejich cesty se Jorah s Daariem více spřátelí a Daario dokonce zjistí, že je Jorah nakažen šedým lupem.

Když dorazí do Vaes Dothrak, tak společně začnou plánovat, jak se do města dostanou. Večer předstírají, že jsou obchodníci, ale jejich předstírání se brzy provalí, a proto jsou nuceni bojovat. Díky jejich dobrému bojovému umění nezpůsobí žádný velký rozruch. Brzy se jim podaří narazit na Daenerys, ale ta s nimi nechce odejít, protože má svůj vlastní plán. Poté, co Dany povraždí všechny khaly, vyjde z hořícího stanu jako jediná, díky čemuž si získá dothrackou armádou. Celá armáda před ní pokleká a mezi nimi se nachází i Jorah s Daariem.

Cestou zpátky do Meereenu se cesty Daenerys a Joraha rozejdou. Jorah jí řekne o své nemoci, a proto mu Daenerys poručí, ať najde lék a vyléčí se.

sedmá série (Vichry zimy)

Jorah se díky velké porci štěstí dostal do Citadely, kde sídlí mistři Západozemí. Ti ho zavřeli do jedné z cel, aby ho vyléčili, ale nepřišli na způsob, jak by s jeho nemocí mohli bojovat. Místní učeň Samwell Tarly se o Jorahově přítomnosti v Citadele dozví, a proto navrhne arcimistrovi, že ho vyléčí. Arcimistr Ebrose mu to však nedovolí.

Sam si však stojí za svým a rozhodne se Joraha vyléčit. Jorah netuší, proč to dělá, a proto mu Sam řekne, že kdysi sloužil na Noční hlídce pod lordem velitelem Mormontem, a proto musí jeho synovi pomoci. Samova bolestivá léčba se skutečně vyplatí, a proto Jorah odejde jako zdravý muž na Dračí kámen, kde se opět setká se svou královnou.

Jorah je však mužem činu, a proto se ihned přihlásí k výpravě do oblasti za Zdí, kterou vede Jon Sníh. Za Zdí chtějí nalézt nemrtvého, což se jim nakonec povede. Cestou se však musí vypořádat s nemrtvým polárním medvědem a armádou nemrtvých. Na poslední chvíli je zachrání Daenerys, která pro odvážné muže přiletí na Drogonovi. Následně se Jorah účastní důležitého setkání v Dračím doupěti.

osmá série (Sen o jaru)

Jorah se společně se svou královnou vypravuje na Zimohrad, kde často stojí po jejím boku. Po jejím boku je například i ve chvíli, kdy Daenerys poví Samovi, že to právě ona zabila jeho otce a bratra. Následně Jorah moc nezasahuje do příprav na bitvu, nicméně Sam mu věnuje meč své rodiny, aby za jeho pomoci pobil co možná nejvíce mrtvých.

Bitva vypukne a Jorah vyrazí s Dothraky v první vlně, která je však rozmetána na prach. Přežije jen několik šťastlivců, mezi kterými je i Jorah. Ten se však i přes svá zranění opět postaví na nohy a bojuje dál. V jednu chvíli se však do velkého nebezpečí dostane jeho královna. Jorah jí přispěchá na pomoc a pobíjí mrtvé, dokud všichni nezemřou díky smrti Nočního krále.

Během chránění Daenerys však Jorah utrpěl natolik vážná zranění, že jí nakonec zemřel v náručí. Druhý den se koná pohřeb, kde se s ním Daenerys rozloučí.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
ori

Úžasná postava, môj miláčik od úplného začiatku.

webmaster
26.11.2022 | 19:24:47
Tony-Z

Trochu nečestný, trochu moc čestný, trochu zbabělý, trochu moc odvážný, trochu naivní a možná příliš chyttrý. Jedna z nejlepších a „nejbarevnějších“ postav. Dobrý válečník, zdrženlivý rádce, neproniknutelný osobní strážce a nejvěrněší služebník. Za mě jeden z TOP.

18.6.2019 | 23:47:12
widy.33

super muž

widy.33
29.4.2019 | 22:36:58
unikátní Nick1

Oddaný Deanerys, ale na druhou stranu i bývalý zrádce. V posledních sériích nezajímavá postava.

26.11.2018 | 17:19:05
hyena

skvela postava a skvely bojovnik

7.9.2017 | 10:53:49
Poquelin

Snad si jednou s tou Daenerys vrzne, jinak je to od 3. řady úplně zbytečná postava :-D. Fandím mu.

1.9.2017 | 12:51:05
LeerdamerSK

Pán Friendzone

16.8.2017 | 13:09:54
Jarxes

Prostě Andal, získal si moje přízně svou čestností, udatností a rytířskostí, i tim, že byl vyhoštěný kvůli tomu, že byl v Západozemí Otrokářem :D

15.8.2017 | 23:31:54
Aldashin

Kvalitní postava, pro mě asi jediný oblíbenec na straně Dany

15.8.2017 | 17:27:03
fanta2pomeranc

Jorah je od začátku můj oblíbenec. Proč? Nevím. Nejde to vysvětlit, prostě je.

15.8.2017 | 14:49:49

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama