Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 312×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Stannis Baratheon

Stannis Baratheon

Nekompromisní, tvrdohlavý a vážný muž, přesto však se silným smyslem pro čest a loajalitu.

Sezóny 4
2012 - 2015

Stannis Baratheon je prostředním synem Steffona Baratheona, bratrem krále Roberta Baratheona a Renlyho Baratheona. Zastával klíčovou úlohu jak v Robertově rebelii, která jeho staršího bratra dosadila na Železný trůn, tak i v pozdější rebelii Greyjoyů. I přes svou pomoc si ale od svého staršího bratra vysloužil jen málo vděku. I když si tedy Robert drží od svého bratra spíše odstup, na druhou stranu si i objektivně uvědomuje jeho kvality. Jmenoval ho členem malé královské rady a pánem Dračího kamene.

Stannis má velmi chladný vztah se svou ženou Selyse z rodu Florentů, která mu dala pouze jedinou dceru Shireen, jež navíc od malička trpí formou lupenky, která hyzdí její tvář.

Právě Stannis jako první pojal podezření, že otcem dětí královny Cersei Lannister ve skutečnosti není Robert. Stannis věděl, že jemu král věřit nebude, a proto se spojil s jeho tehdejším pobočníkem Jonem Arrynem. Spolu celou záležitost vyšetřovali a zjistili, že všechny tři královy děti jsou ve skutečnosti čistokrevní Lannisterové. Když byl po tomto zjištění Jon Arryn Lannistery otráven, Stannis se stáhl na ostrov Dračí kámen k naplánování dalších kroků.

Stannis Baratheon je…

první série (Hra o trůny)

Tato postava v první sérii nevystupuje

druhá série (Střet králů)

Po smrti svého staršího bratra Roberta Baratheona se Stannis rozhodne ucházet o Železný trůn, protože má na to nástupnické právo a jeho nástupnictví podpořil i Eddard Stark. Stannis přijímá víru v nového boha Pána světla a mění svůj rodový erb – jelen v plamenech.

Na radě, která se koná v pevnosti na ostrově Dračí kámen, Stannis posílá dopis Cersei Lannister, kde píše o tom, že ví o incestním vztahu s jejím bratrem. Jeho pravá ruka Davos Mořský mu navrhuje, ať učiní spojenectví s jeho bratrem nebo s Robbem Starkem, to ale Stannis odmítá.

Stannis má díky Davosovi početné loďstvo a jede na setkání se svým bratrem Renlym. Nedokáží se však domluvit na kompromisu, takže jsou ve válečném stavu. Stannis ví, že by jej Renly porazil, protože má početnější armádu, a tak rudá kněžka Melisandra vymyslí způsob, jak se jej zbavit. Stannis s Melisandrou souloží a poté ji posílá do jeskyně pod Renlyho táborem. Melisandra je těhotná a porodí velký černý stín, který Renlyho zabije.

Díky tomu je jeden z královských uchazečů mrtev, Renlyho armáda Baratheonů se přidává ke Stannisovi a Tyrellové se přidávají k Lannisterům. Už nic tedy nebrání útoku na Královo přístaviště. Davosovi se ale Melisandra nelíbí, tak Stannisovi navrhne, ať ji s sebou nebere. Stannis mu vyhoví a udělá z něj velitele přední flotily, která popluje na Královo přístaviště.

Schyluje se k velkému boji a Stannisova armáda je obětí výbuchu divokého ohně, který zničí značnou část armády. Stannise to ale nezastaví a vylodí se před branami Králova přístaviště. Stannisova armáda začne vítězit, ale po příjezdu armády Tyrellů se musí stáhnout, i když si to Stannis nepřeje.

Stannis se zdrcený vrací na ostrov Dračí kámen a viní za to Melisandru. Začne litovat toho, že zabil svého bratra a že ji poslouchal. Ta mu ale ukáže plamen, ve kterém Stannis uvidí něco, co mu přiměje opět věřit Melisandřiným slovům.

třetí série (první část Bouře mečů)

Stannis je velmi uzavřen, trpí depresemi, vyhýbá se společnosti a s Melisandrou tráví veškerý čas. Po nějaké době se objevuje Davos, který byl od bitvy nezvěstný, a tak má Stannis z jeho přítomnosti radost. Nelíbí se mu ale, jak mluví s Melisandrou a poté, co se ji pokusí zabít, ho dává do vězení.

Melisandra musí po čase odcestovat pryč, aby našla něco, co Stannisovi pomůže být králem. Proto Stannis v její nepřítomnosti navštíví svou manželku a také svou jedinou dceru. Poté se Melisandra vrací s Gendrym, který je Stannisovým synovcem.

Stannis navštíví Davose v jeho cele a přijde si pro radu, co s Gendrym, protože je to jeho synovec, ale když umře, tak to zachrání spoustu lidí. Poté Davose propouští z vězení pod podmínkou, že už Melisandru nenapadne.

Melisandra mezitím svedla Gendryho a dala na něj pijavice, které mu mají vysát jeho královskou krev. Když se tak stane, tak je donese Stannisovi, který je spálí se slovy: "Uchvatitel Robb Stark. Uchvatitel Balon Greyjoy. Uchvatitel Joffrey Baratheon

Později je Robb Stark zabit na Dvojčatech, takže se zdá, že kouzlo funguje. Dalším plánem je zabít Gendryho, čímž by došlo k záchraně mnoha lidí. Ser Davos jej ale propustí a pošle pryč z Dračího kamene.

Stannis ho chce za to popravit, ale když mu Melisandra řekne, že jej ještě bude potřebovat, protože jí předal dopis od Noční hlídky, tak se mu Stannis vysměje, že jej zachránil bůh, ve kterého ani nevěří.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Na Dračím kameni dojde k upálení tří bezvěrců, mezi kterými je i bratr Stannisovy manželky Selyse. Po zhlédnutí upálení se jde Stannis společně s manželkou a Melisandrou najíst do hradu.

Stannis dává Davosovi dopis a ten je šokován tím, že je Joffrey mrtvý. Stannis opět odkazuje na pijavice rudé kněžky, ale Davos je stále vůči ní skeptický. Poté mu Davos říká, že by měli najmout žoldáky, ale Stannis nemá žádné peníze na jejich zaplacení, proto se invaze na sever bude muset opozdit. Když následně Davos navštíví Shireen, napadne ho, že by si peníze mohli půjčit v Železné bance v Braavosu.

Jak Davos řekl, tak se i stalo, Stannis se vydal do Východních zemí do Braavosu, kde byl již objednán. V bance je přivítá velmi rozumný a inteligentní Tycho Nestoris, který nevěří Stannisově pozici, podle něhož je velmi slabá. naštěstí byl se Stannisem v bance Davos a tomu se podaří Tycha přesvědčit, že jen Stannis Baratheon je nejdůvěryhodnějším mužem v Západozemí.

Cesta na sever pokračuje a to i s mnoha půjčenými penězi. V den konání bitvy o Černý hrad se Stannis se svou armádou neobjeví, ale den poté už ano. Jeho obrovská armáda napadne utábořené divoké za Zdí a ti se musí vzdát, protože nemají proti tak velké síle šanci.

Stannis se jde setkat s vůdcem divokých – Mance Nájezdníkem. Chce po něm, aby před králem poklekl, ale on to neudělá. Poté vidí, že vedle něj stojí bratr Noční hlídky, kterým je Jon Sníh. Když Jon řekne, že je synem Neda Starka, Stannis dá na jeho radu, aby vzal Manceho do řetězů a naslouchal mu. Také se rozhodne spálit všechna mrtvá těla, aby se z nich nestali bílí chodci.

pátá série (Hostina pro vrány)

Stannis se na čas usadí na Černém hradu, kde chce přemluvit Manceho Nájezdníka, aby před ním poklekl. Diskutuje s ním přes prostředníka, kterým je Jon Sníh, ale ani ten ho nedokáže přemluvit, proto je Mance upálen zaživa.

Jon se ukáže jako velmi schopný člověk a Stannis mu nabídne, že z něj jakožto král udělá oficiálního člena rodu Starků. Když je později Jon zvolen novým lordem velitelem Noční hlídky, tak to s ním Stannis opět řeší, ale Jon ho odmítne, protože přísahal věrnost Noční hlídce.

Stannis se stále nachází na Černém hradu, kontroluje chod Noční hlídky a připravuje své plány na dobytí Severu. Na Černém hradu si taktéž promluví se svou dcerou, které přijde, že je pro Stannise nepodstatná. Zde Stannis ukáže, že i přes své kamenné srdce je stále otcem a řekne své jediné dceři, že ji nadevše miluje.

Všichni jsou připraveni, proto Stannisovo vojsko vyráží na jih. Stannis si naposledy promluví s Jonem a zeptá se ho, zda ví, co dělá. Jon si totiž od něj půjčil jeho flotily, se kterými má v plánu plout do Tvrdodomova. Jon mu řekne, že mu jeho lodě vrátí zpátky.

Počasí je čím dál horší a horší a Stannisova armáda není schopna pokračovat v tažení. Vojsko má hlad a kvůli počasí její členové umírají zimou. Nepomůže tomu ani to, že hrstka vojáků rodu Boltonů zapálí jejich stany s jídlem. Melisandra si se Stannisem promluví a nabídne mu východisko. Poví mu, že když obětuje královskou krev, tak zima přejde. Stannis si uvědomí, že musí obětovat svou dceru Shireen, proto kývne Melisandře na souhlas. Zároveň pošle Davose na Zeď, kde má zajistit přísun potravin.

Celé vojsko se dívá na to, jak je Shireen upálena. Celému procesu přihlíží i Stannis a jeho manželka Selyse, která se zhroutí. Druhý den je najednou dobré počasí, proto vojsko může pokračovat. Téhož dne se Stannis dozví, že jeho manželka se nedokázala smířit se smrtí své dcery, a proto se oběsila.

Když Stannisovo vojsko dojde k Zimohradu, tak zjišťuje, že nemá proti armádě rodu Boltonů žádnou šanci. I přesto se všichni pouští do boje, ve kterém jasně prohrávají. Stannis je po boji vážně zraněn a za chvíli se u něj objeví Brienne z Tarthu, která mu řekne, že ho přišla zabít, aby pomstila Renlyho Baratheona. Stannis jí říká, ať vykoná svou povinnost, proto Brienne máchne svým mečem. Osud Stannise je však neznámý, protože nešlo vidět, do čeho Brienne udeřila.

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
ori

Toto bol môj kráľ, najlepší zo všetkých. On mal usadnúť na trón. Jediný mjeho mínusom bolo upálenie Shireen, ale chápem prečo to urobil, bol až príliš zúfalý a veril, že je predurčený vyhrať za každú cenu.

webmaster
25.9.2022 | 20:03:21
skyler

Fandila som mu. Uvidíme ako to s ním dopadne v knihe…

10.8.2018 | 20:00:18
leevan

the one true king of grammar

1.8.2018 | 19:42:22
fyffy2000

Debil..

4.2.2018 | 3:35:34
MámvPéči

V seriálu tak trochu zakomplexovaný chudák a v knize relativně zajímavá postava, ale nechápu tu nesmírnou oblibu – to už byl lepší Ned Stark

24.8.2017 | 14:36:25
Locker.

Největším zločinem D&D bylo absolutní zničení tohoto jinak skvělého charakteru…jinak herecký výkon Stephena Dillane a knižní Stannis mají ode mě 100 %…

20.8.2017 | 12:57:40
EdieTheStyx

Můžete si říkat co chcete, ale jeho urputnost mu upřít nemůžete…

28.6.2017 | 15:43:49
poGarino

Fakt nechápem ľudí, kotrí Daenerys a jej podobným dajú 100% a Stannisovi 60% a menej. Ľudia! Jeho nikto nevodil za ručičku. On si svoje musel vybojovať. Viedol svojich mužov do bitky, išiel si za svojím, bojoval až do konca, musel čeliť veciam ako vzbura, nedostatok zásob pre armádu proste reálnym problémom. Ale pozor tuto Jon si umrie, respawne sa, pozbiera zopár mužov a hor sa na Zimohrad…Stannisovi som fandli a v knihe stále budem…Nechápem prečo autori z neho urobili monštrum.

15.6.2017 | 0:23:01
kiwi3104

Rebelant ale svoji tvář zkazil tím že upálil shireen

12.11.2016 | 21:20:50
modrinka

To bych fakt nečekala jaký je to kkt…

17.9.2016 | 11:05:09

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama