His Dark Materials (Jeho temné esence)
88/100 - 95×

His Dark Materials(Jeho temné esence)

Hlavní hrdinka Lyra Belacqua žije v paralelním světě podobném tomu našemu. Vydává se na cestu, aby zachránila svého uneseného přítele a při této cestě zažije nejedno dobrodružství. Seriál je inspirován stejnojmennou knižní sérií Jeho temné esence.

VB | 2019 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | BBC One | 55 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Sian Clifford (Agentka Salmakia), Amber Fitzgerald-Woolfe (Ama), Bella Ramsey (Angelica), Kate Ashfield (Atal), Kobna Holdbrook-Smith (Balthamos), Simon Harrison (Baruch), Tyler Howitt (Billy Costa), Ariyon Bakare (Carlo Boreal), James Cosmo (Coram van Texel), Clarke Peters (Dr. Carne), Lia Williams (Dr. Cooper), Nina Sosanya (Elaine Parry), Terence Stamp (Giacomo Paradisi),

Seriál His Dark Materials dokázal, že televizní adaptace mohou být lepší než filmy

Seriál His Dark Materials dokázal, že televizní adaptace mohou být lepší než filmy

Nedávný televizní seriál His Dark Materials, který byl ukončen třetí sérií, měl svého předchůdce. Filmová adaptace Zlatý Kompas v roce 2007 ovšem neměla takový úspěch jako ta seriálová.

12 0
25.1.2023

Seriál byl natočen podle stejnojmenné románové sbírky od Phillipa Pullmana. Seriál adaptoval tři knihy známé jako Zlatý kompas, Jedinečný nůž a Jantarové kukátko. Seriál His Dark Materials se setkal s pozitivním přijetím u kritiků i diváků a pomáhá dokázat, že knižní adaptace jsou často lépe podány, když jsou napsány pro televizní obrazovky.

Televize je nejlepším médiem pro adaptaci knih a trilogie Jeho temné esence to dokazuje 

Myšlenku, že knižní adaptace jsou nejlepší jako televizní pořady, dokládá i předchozí adaptace Pullmanovy knižní série. V roce 2007 se společnost New Line Cinema pokusila odstartovat sérii His Dark Materials filmem Zlatý kompas. Film však sklidil kritiku za scénář a za to, že se mu nepodařilo knihu vhodně adaptovat, zejména pokud jde o rozmělnění náboženské tematiky románu. Vše zhatilo to, že Zlatý kompas byl jedním z nejdražších filmů společnosti New Line Cinema. To znamenalo kasovní zklamání a vedlo k celkové restrukturalizaci samotné společnosti New Line Cinema.

Série byla přirozeně ukončena a práva se vrátila do rukou Pullmana. Seriál pak v roce 2015 objednalo BBC s datem premiéry v roce 2017. Jeho temné esence jsou počítány za mnohem úspěšnější než Zlatý kompas, a to jak celkovou kvalitou zpracování, tak věrností knihám, čehož příkladem je uspokojivý závěr třetí série. Delší forma vyprávění, kterou lze u televize využít, umožnila prozkoumat každou z dějových linií, postav a témat s mnohem větší hloubkou než film.

Které další neúspěšné filmové franšízy se stávají televizními pořady? 

To, že je televize lepším médiem pro adaptaci románů než film, jen potvrzují další neúspěšné franšízy, které nyní přecházejí na televizi. Příkladem je série Percy Jackson and the Olympians, který by se objeví v roce 2024 na Disney+. Podle původních knih Ricka Riordana vznikla v roce 2010 filmová série, kterou mnozí milovníci knižní série velmi kritizovali kvůli množství zbytečných změn v předloze. To pak Riordana přimělo k tomu, aby společnosti Disney předložil adaptaci v podobě seriálu, který se již nyní ukazuje jako mnohem věrnější knihám.

Další podobný případ nastal v případě neúspěšných filmových adaptací Letopisů Narnie. Zatímco první dva filmy, Lev, čarodějnice a skříň, a Princ Kaspian se setkaly s pozitivním hodnocením, třetí film opět kvůli zbytečným změnám v knize ne. Díky tomu už žádná další filmová adaptace série Narnie nevznikla a práva na televizní seriál získala společnost Netflix. Každá z těchto franšíz, včetně His Dark Materials, jen dokazuje, že televize je pro budoucí knižní adaptace tím nejlepším místem.

Foto: New Line Cinema, Walt Disney Pictures

Diskuze /2

lucifer22

Tak áno televízne adaptácie môžu byť lepšie ako filmové ale nie je to pravidlo len si pozrime ako dopadol zaklínač. Ovela viac záleží aký ludia sa chytia produkcie. Tuším som niekde postrehol že aj z Eragona (odkaz dračích jezdcú) sa chystá televízny projek po neúspešnom filme. Takže sa máme na čo tešiť, je tu pár zaujímavých projektov do nie tak vzdialenej budúcnosti

26.1.2023 | 11:08:25
Moor8

Za mě tedy film lepší než seriál.

26.1.2023 | 22:33:44
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E08: The Botanic Garden

cz100%
DOKONČENO

Nepřehlédněte

Proč je název první knihy v USA nesprávný?

Proč je název první knihy v USA nesprávný?

Název pro první knihu, která je nazývána v ostatních zemích jako Nothern Lights, je v USA či v České republice zcela jiný. Proč se u nás jmenuje jako Zlatý kompas a někde jinde zase jinak, se dozvíte v následujícím článku.

Reklama

Knihy

JEHO TEMNÉ ESENCEKNIHA PRACHU

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama