Hunger Games Vražedná vzpoura: Film vs. knížka

Vražedná vzpoura: Film vs. knížka

Vražedná vzpoura: Film vs. knížka

Aneb co ve filmu nebylo anebo bylo jinak.


7 0
30.11.2013

Film se knížce nikdy nevyrovná, většinou musíte několik set stránek vtěsnat do 150 minut filmu, což se nedá. Ve filmu také většinou chybí vypravěč, který by vás více zasvětil do děje a vysvětlil vám danou situaci. A také se hůře vcítíte do jednotlivých postav. I přesto se na filmy těšíme a chodíme na ně do kina.

Pojďme se podívat na některé pasáže, které ve filmu chyběly či byly pozměněny.


Svatební přípravy

Špatná zpráva pro všechny fanynky a čtenářky. Svatební přípravy jsou ve filmu téměř nulové! Svatba je sice oznámena, ale tímto téměř celé hasne a jen tak z nenadání se dozvíme, že svatba byla zrušena.

Hurikánovo zbičování

Hurikán je zmrskán i v knížce, což o to, ale zcela z jiného důvodu. Ve skutečnosti vůbec nového vrchního mírotvůrce nenapadne. Je zmrskán za to, že starému veliteli mírotvorců přinese ulovené zvíře, neví však, že došlo ke změně ve vedení.

Milostný trojúhelník

Film také mnohem více hraje na city a zabývá se trojúhelníkem Peeta – Katniss – Hurikán. V knize jde však o velmi slabou zápletku, ne že by se jí nevěnovala pozornost, ale jsou tu mnohem důležitější věci. Hlavně Katniss na city moc není…

Katniss se dozví o 13. kraji ještě před arénou 

V knize stráví Katniss ve 12. kraji mnohem více času než ve filmu a má spousty času na lovení. Jednou když se vydá na lov, narazí na dvě ženy, které ji řeknou, že jsou na cestě do třináctého kraje, který stále existuje. Katniss se pak snaží najít důkazy o jeho existenci.

Pokus o zabití Katniss

Prezident Snow moc dobře ví o tom, že Katniss chodí za elektrický plot. Jednoho dne, když Katniss odejde do lesa je plot znovu zapnut, čeká se, že Katniss při návratu zemře. Ta se při návratu téměř dotkne plotu, když si uvědomí, že je opět pod proudem, velmi těžko pak hledá cestu zpět. Nakonec se za plot dostane tak, že vyleze na strom, jehož větev sahá za plot, po této větvi se spustí a poraní si nohu.

Setkání s Plutarchem Heavensbeem

Ve filmu i v knize se Katniss pozná s Plutarchem Heavensbeem na plese, v knize jí však naznačí, že je na její straně, když vytáhne hodinky se skrytým znakem reprodrozda. Také ji naznačí, že následující aréna budou hodiny a začátek je ve dvanáct.

Heavensbee a Snow

Snow a Heavensbee ve filmu dostávají mnohem více prostoru. Je to zcela logické. Ve filmu se nám snaží vnutit, že Heavensbee je na straně Kapitolu, aby nás pak čekal mnohem větší šok, když v posledních chvílí uteče a ukáže se, že vše celou dobu plánoval a je na straně rebelů.

Snowova vnučka

Snowova vnučka se ve druhé knize vůbec nevyskytovala, je zmiňována až ve třetí knize.

Téma 75. Hladových her

Ve filmu jim to přijde jako dobrý nápad nahnat vítěze opět do arény, v knize je to však podáno mnohem přirozeněji. Při vyhlašování 75. Hladových her má být otevřena jakási truhla s mnoha obálkami pro každé nadcházející Čtvrtohry a má být vyhlášen návrat vítězů. Mělo jít tedy o plánovaný krok.

Poznávání starých vítězů

Haymitch sice našemu duu představí všechny jejich soupeře, ale v knize se mají postupně dívat na všechny ročníky Hladových her a vidět vítězství všech svých soupeřů. Dokonce se i tajně podívají na to, jak tenkrát vyhrál Haymitch.

Tak to máme pár bodů, v kterých se kniha a film liší. Všimli jste si dalších změn? Která změna vám přišla nejdrastičtější a co vám ve filmu nejvíc chybělo?

Diskuze /18

The Last Centurion

hurikán :D :D ale celkovo dvojka (film) bol lepsi nez zfilmovana jednotka, tam bola otrasna kamera a az privela zmien oproti tomuto…toto islo vacsinou pekne podla knihy alebo sa aspon snazilo…

30.11.2013 | 18:50:35
Ryen

Haymitchovo vítězství tam mohli ukázat, to by bylo celkem zajímavý.

#15 Lorii. #17 ralicek
30.11.2013 | 19:16:23
dada108

Děj byl docela nahuštěný a plný akce, takže mi tam vyloženě nechybělo nic. Trochu mi vadí ten tlak na milostný trojúhelník a ještě mi prostě nesedí Donald Sutherland jako Snow. Má to být slizák a v něm ho nevidím ;) Jinak není co vytknout :D

1.12.2013 | 8:35:10
Waell

jeste zajimava zmena ve filmu oproti knize byla delka doby stravene v arene… Film: 2 dny vs kniha: cca 4 nebo 5 dni s potravinovejma balickama ktery dostavali od sponzoru ale jinak jak uz bylo receno film se nijak extremne neodchylil od knihy a byl povedenejsi nez jednicka

1.12.2013 | 11:58:16
papushka

Film je excelentně natočený, celou dobu jsem seděla v sedadle jak přikovaná a i když jsem věděla, co přijde, úplně mě to vtáhlo, že jsem si z toho okousala nehty :D Říkám si, že je škoda, že první film nedostal taky Lawrence, možná by vypadal líp… Jinak mi tam chyběl Haymitchův příběh, vysvětlilo by to aspoň ten jeho alkoholismus. Co se týče těch citů, tak mi tam přebývaly ty Katniss k Hurikánovi (jedna pusa tam neměla být! :D) a chyběly ty k Peetovi – přeci jen v knize je ten jejich vztah rozebrán líp. Jinak jsem s filmem namíru spokojená, jsem zvědavá, jak si poradí s trojkou, která pro mě byla z knih nejslabší.

1.12.2013 | 12:05:48
Aneta*

Já jsem teď koukala na 1 i 2 zfilmovanou a strašně sem se do toho „zažrala“ ! :D Akorát nevím, ono to má ještě nějaký pokračování nebo co (?) Kde Peeto? a proč se na konci Katriss směje ?

#9 1Bobesh1
8.12.2013 | 16:01:51
Aneta*

*Katniss

8.12.2013 | 16:02:43
fanta2pomeranc

Takřka všechny jmenované věci nepovažuji za ztrátu. Film byl vynikající. Jediné, co mi v něm chybělo, byly Haymitchovy hry. Na ty jsem se fakt těšila. Mám tu postavu ráda a myslím, že si to zasloužil… Jinak nějaký cituplnosti, duchaplnosti a bůh ví čeho všeho ještě plnosti – jsem ráda, že si je odpustili a těším se na trojku.

9.12.2013 | 17:12:24
1Bobesh1

#6 Aneta*: Ano, má to ještě nějaké pokračování. Jsou před námi ještě dva filmy

Co je s Peetou:

Peetu se nepodařilo zachránit, je tedy v Kapitolu, kde bude mučen a využit proti Katniss. Jinak bych neřekl, že se na konci Katniss směje ;)

admin
11.12.2013 | 18:38:33
Ter Mate

Souhlas. Navíc, pokud film vyloženě nepokazí, musíme ho brát spíš jako odpočinkovou verzi. Pokud chcete plnou palbu musíte se chopit knížky :-)

1.1.2014 | 20:57:16
sivoijoshua

Zrovna před chvíli zemřel jeden z hlavních herců

2.2.2014 | 20:49:40
Hofice

Já bych brala článek o rozdílech prvního dílu – tam jich bylo podle mě mnohem více a právě kvůli nepochopení některých věcí v Aréně smrti jsem sáhla po knihách.

28.3.2014 | 13:17:19
papaya

Jo dvojka byla opravdu lepší, a navíc já fandím Hurikánovi, je lepší volbou pro Katniss než Peta, podle mě. Když sem seděla v kině a skončilo to, tak sem si přála aby najednou někdo pustil i ten další díl, klidně by to mohlo být i delší :-) nemůžu se dočkat listopadu :-)

3.4.2014 | 10:47:24
Alibi

Souhlasím, že dvojka je o trošku lepší. Kdyby udělali jedničku lépe podle knihy tak by to museli pojmout jako horor, proto jsem se jedničky bála trochu víc a dvojka už jen pohoda. Přijde mi, že knižní Kapitol byl mnohem dál než filmový. V knižním si přece hráli s genetikou což bylo hodně děsivý. V knize se řeší smrt dětí, které se navzájem zabíjejí a ve filmu milostný trojúhelník. Co to o lidech vypovídá?

18.5.2014 | 22:18:49
Lorii.

#2 Ryen: Taky si myslím,docela jsem byla zvědavá jestli to tam dají.Ale nestalo se tak. :(

21.5.2014 | 14:37:13
Vitani

Už se nemůžu dočkat listopadu! Doufám, že to co nejvíc udělají podle knížky!!:)

6.6.2014 | 22:13:48
ralicek

#2 Ryen: No, je škoda že to ve filmu není, ale našla jsem to na youtube a je to docela zajímavý https://www.youtube.com/watch?…

#18 CajQ_O
6.8.2014 | 17:33:35
CajQ_O

#17 ralicek: Tak to rozhodne dík žes to našla :)

8.8.2014 | 23:43:00
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Síla Vzdoru 2.část

Hunger Games: Síla Vzdoru 2.část

Premiéra: 19. 11. 2015
Režie: Francis Lawrence
Scénář: Danny Strong, Peter Craig
Kamera: Jo Willems
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Sam Claflin, Elizabeth Banks, Jennifer Lawrence, Stanley Tucci, Liam Hemsworth, Josh Hutcherson, Woody Harrelson, Philip Seymour Hoffman, Jeffrey Wright, Jena Malone, Amanda Plummer
Stopáž: 135 minut

Ohodnoťte jednotlivé filmy:

Reklama

Síla Vzdoru část 1.

Thumbnail Play icon

Plakáty

Plakáty

Hlídejte si nás