True Detective (Temný případ) Cohleův skicák, vypálený kostel a žlutý král

Cohleův skicák, vypálený kostel a žlutý král

Cohleův skicák, vypálený kostel a žlutý král

Druhá epizoda nám odhalila několik zajímavých stop, které budou nejspíše udávat další postup při vyšetřování. Nad několika z nich se krátce pozastavujeme v následujícím článku.


2 0
23.1.2014

Nejdůležitější stopou a průlomem v celém případu bylo nalezení požárem zdevastovaného kostela. Krom objevené kresby ženy s parohy, která je jasným ukazatelem, že se detektivové Hart a Cohle vydali správným směrem, byl také na neponičené zdi uchován verš z Bible:

Ježíš se slitoval, vztáhl ruku, dotkl se ho a řekl: „Chci, buď čist.“


Marek 1:41

Druhým vodítkem, díky kterému se do kostela vlastně oba dostali, byl leták, který Cohle našel v Dořině deníku. Leták, který láká nešťastné blíže k Ježíši, jenž může všechny spasit. Na spodní části letáku je navíc připsaný další biblický verš, který si mohla zapsat samotná Dora.

Pojďte ke mně, všichni, kdo se namáháte a jste obtíženi břemeny, a já vám dám odpočinout.

Matouš 11:28

Biblické výklady zná ostatně dobře i Cohle, když vypráví o své návštěvě psychiatrické léčebny v Lubbocku. Vyšetřovatelům se zmíní o verši z 1. listu Korintským: „Tělo není jeden úd, nýbrž mnoho údů. Ve skutečnosti však je mnoho údů, ale jedno tělo“. Pro případ však bude mnohem důležitější a směrodatnější zápis z Dořina deníku, ve kterém se píše něco o žlutém králi.

Zavřela jsem oči a viděla krále žlutě oděného, jak prochází lesem. Královy děti byly označeny. Stali se z nich jeho andělé.

Přestože se může zdát, že jde jen o výplody Dořiny nemocné a zdrogované mysli, jde ve skutečnosti o odkaz na knihu hororových povídek Roberta W. Chamberse s názvem The King in Yellow (Král v žlutém rouše), která vyšla v roce 1895 a která údajně ovlivnila spisovatele H. P. Lovecrafta. The King in Yellow je dvouaktová hra se třemi hlavními postavami – Cassildou, Camillou a Cizincem v masce, která se odehrává ve fiktivním městě jménem Carcosa, ležícím v souhvězdí Býka ve hvězdokupě Hyády u jezera Hali.

Nabízí se tedy otázka, zda je Dořin vrah onen král v žlutém rouše, který chodí v masce, a zda je to stejná bytost, kterou jsme mohli zahlédnout v upoutávce na třetí epizodu. Žluté roucho jen vyměnit za plynovou masku. Odpovědi na otázky a význam těchto stop nám nicméně odhalí až další díly.

Na závěr si pak ještě můžete prohlédnout Cohleovy črty v jeho zápisníku.

Diskuze /1

anonymuser

Málem jsem výskl nadšením, když se v poslední epizodě zmínil King in Yellow… příslib věcí příštích :)

23.1.2014 | 14:03:57
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S02E08: Omega Station

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Seriál pro vás překládají @iHyi a @Hurley.

Titulky primárně sedí na verze True Detective:
- … S02E08 HDTV x264 KILLERS
- … S02E08 720p HDTV x264 0SEC
- … S02E08 XviD AFG

Další přečasy v případě nutnosti zajistíme.

Reklama

Román Nica Pizzolatta

Tip na čtení

Vinci: fiktivní město, které je až mrazivě skutečné

Vinci: fiktivní město, které je až mrazivě skutečné

Druhá řada seriálového Temného případu vy­měnila rozlehlé a ponu­ré louisianské bažiny za industriální město Vinci v okresu kalifornského Los Angeles. Co ale tohle Vinci vlastně je? Přestože se totiž jedná o město fiktivní a existující pouze ve světě True Detective, není tak úplně smyšlené.

Nejlepší postavy

Žijeme ve světě, jakej si zasloužíme

Žijeme ve světě, jakej si zasloužíme

Hlídejte si nás

Partneři