True Detective (Temný případ)
94/100 - 364×

True Detective(Temný případ)

Stanice HBO představuje nový formát osmidílného seriálu. V každé sérii se rozehrává zcela nový příběh s novými postavami, které řeší jeden velký a temný případ. Z pohledu detektivů i kriminálníků divák proniká nejen do policejního vyšetřování, ale také svědomí postav, a skrze ne zcela lineární vyprávění v nečernobílém světě nadnáší zásadní filozofické otázky života.

USA | 2014 | Pauza
vysílání
4 sezóny | HBO | 60 minut
žánr
Detektivní, Drama, Krimi
hrají
Matthew McConaughey (Rustin Cohle), Woody Harrelson (Martin Hart), Colin Farrell (Ray Velcoro), Rachel McAdams (Ani Bezzerides), Taylor Kitsch (Paul Woodrugh), Mahershala Ali (Wayne Hays)

Cohleův skicák, vypálený kostel a žlutý král

Cohleův skicák, vypálený kostel a žlutý král

Druhá epizoda nám odhalila několik zajímavých stop, které budou nejspíše udávat další postup při vyšetřování. Nad několika z nich se krátce pozastavujeme v následujícím článku.

2 0
23.1.2014

Nejdůležitější stopou a průlomem v celém případu bylo nalezení požárem zdevastovaného kostela. Krom objevené kresby ženy s parohy, která je jasným ukazatelem, že se detektivové Hart a Cohle vydali správným směrem, byl také na neponičené zdi uchován verš z Bible:

Ježíš se slitoval, vztáhl ruku, dotkl se ho a řekl: „Chci, buď čist.“


Marek 1:41

Druhým vodítkem, díky kterému se do kostela vlastně oba dostali, byl leták, který Cohle našel v Dořině deníku. Leták, který láká nešťastné blíže k Ježíši, jenž může všechny spasit. Na spodní části letáku je navíc připsaný další biblický verš, který si mohla zapsat samotná Dora.

Pojďte ke mně, všichni, kdo se namáháte a jste obtíženi břemeny, a já vám dám odpočinout.

Matouš 11:28

Biblické výklady zná ostatně dobře i Cohle, když vypráví o své návštěvě psychiatrické léčebny v Lubbocku. Vyšetřovatelům se zmíní o verši z 1. listu Korintským: „Tělo není jeden úd, nýbrž mnoho údů. Ve skutečnosti však je mnoho údů, ale jedno tělo“. Pro případ však bude mnohem důležitější a směrodatnější zápis z Dořina deníku, ve kterém se píše něco o žlutém králi.

Zavřela jsem oči a viděla krále žlutě oděného, jak prochází lesem. Královy děti byly označeny. Stali se z nich jeho andělé.

Přestože se může zdát, že jde jen o výplody Dořiny nemocné a zdrogované mysli, jde ve skutečnosti o odkaz na knihu hororových povídek Roberta W. Chamberse s názvem The King in Yellow (Král v žlutém rouše), která vyšla v roce 1895 a která údajně ovlivnila spisovatele H. P. Lovecrafta. The King in Yellow je dvouaktová hra se třemi hlavními postavami – Cassildou, Camillou a Cizincem v masce, která se odehrává ve fiktivním městě jménem Carcosa, ležícím v souhvězdí Býka ve hvězdokupě Hyády u jezera Hali.

Nabízí se tedy otázka, zda je Dořin vrah onen král v žlutém rouše, který chodí v masce, a zda je to stejná bytost, kterou jsme mohli zahlédnout v upoutávce na třetí epizodu. Žluté roucho jen vyměnit za plynovou masku. Odpovědi na otázky a význam těchto stop nám nicméně odhalí až další díly.

Na závěr si pak ještě můžete prohlédnout Cohleovy črty v jeho zápisníku.

Thumbnail Play icon

Diskuze /1

anonymuser

Málem jsem výskl nadšením, když se v poslední epizodě zmínil King in Yellow… příslib věcí příštích :)

23.1.2014 | 14:03:57
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S03E08: Now Am Found

cz100%
DOKONČENO

Odkaz směřuje na web titulky.com, kde jsou ke stažení titulky dostupné z HBO. Seriál si můžete pohodlně pustit online na HBO GO.

Recenze třetí řady

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Scenárista a tvůrce seriálu Nic Pizzolatto se ve třetí řadě Temného případu vrací zpátky na místo činu – do série Rustina Cohla a Martina Harta. Uspět se snaží s recepturou, která si už diváky získala. Vlastní instrukce následuje velmi dobře, do výsledku ale nepřidává mnoho nového.

Reklama

Nejlepší postavy

Třetí Temný případ

Třetí Temný případ

Tip na čtení

Kdo stvořil úvodní znělky Temného případu?

Kdo stvořil úvodní znělky Temného případu?

Seriál True Detective se může pyšnit jedněmi z nejpoutavějších úvod­ních znělek v televizní historii. Pečlivý je výběr záběrů, hudby i celá myšlenka. A to u všech tří sérií. Přečtěte si, čí umělecký mozek je pomáhal stvořit a jaké další práce už má za sebou.

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama