True Detective (Temný případ)
93/100 - 375×

True Detective(Temný případ)

Stanice HBO představuje nový formát osmidílného seriálu. V každé sérii se rozehrává zcela nový příběh s novými postavami, které řeší jeden velký a temný případ. Z pohledu detektivů i kriminálníků divák proniká nejen do policejního vyšetřování, ale také svědomí postav, a skrze ne zcela lineární vyprávění v nečernobílém světě nadnáší zásadní filozofické otázky života.

USA | 2014 | Pauza
vysílání
5 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Detektivní, Drama, Krimi
hrají
Matthew McConaughey (Rustin Cohle), Woody Harrelson (Martin Hart), Colin Farrell (Ray Velcoro), Rachel McAdams (Ani Bezzerides), Taylor Kitsch (Paul Woodrugh), Mahershala Ali (Wayne Hays)

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Scenárista a tvůrce seriálu Nic Pizzolatto se ve třetí řadě Temného případu vrací zpátky na místo činu – do série Rustina Cohla a Martina Harta. Uspět se snaží s recepturou, která si už diváky získala. Vlastní instrukce následuje velmi dobře, do výsledku ale nepřidává mnoho nového.

13 2
3.1.2019

Tři roky po propadáku s druhou sérií True Detective se HBO snaží si u diváků napravit reputaci. Po dvou letech nejistého přešlapování a chození kolem horké kaše se nakonec stanice rozhodla, že pro ni Nic Pizzolatto napíše další případ, který bude ideálně ještě temnější a depresivnější než ty předchozí. Tentokrát ale už ne roztříštěný mezi čtyři hlavní postavy, jejichž jména už dnes dá dohromady jen málokdo, natož aby si vybavil, co se s nimi vlastně nakonec stalo a proč. A aby se tvůrci znovu takhle nespálili, vstupují radši preventivně podruhé do stejné řeky.

Najdi pět rozdílů

Rok 1980. Detektive Wayne Hays (Mahershala Ali) a jeho parťák Roland West (Stephen Dorff) se nachomýtnou k případu dvou malých ztracených dětí – sourozenců Willa a Lucy Purcellových. Ti jednoho dne zmizeli kdesi v lesích, kam si chodívali hrát. Rok 1990. Detektivové Hays a West vzpomínají ve výpovědi na policii na své vyšetřování. V deset let starém případu, který nikdo nedokázal pořádně vyřešit, se objevují nová zjištění. Rok 2015. Prošedivělý Wayne Hays souhlasí s natočením dokumentu, jehož autoři se zaměřují na skutečné případy, které se po letech snaží osvětlit či dokonce rozplést. Což ale vyvolává jenom smutek a tíživé vzpomínky na nepříjemnou minulost.

(Nová dvojice detektivů: Wayne Hays a Roland West. Foto: HBO)

Jako by Nic Pizzolatto vzal šablonu z první řady a nasázel do ní jen jiné postavy a trochu jiný příběh. Ztracené děti, podivné symboly, náboženské pozadí, podezřelá tajemství, rozvrácená partnerství a pochmurná oblast Ozarks v Arkansasu, kde se husté lesy se skalnatými výběžky, které dohromady obklopují fiktivní městečko West Finger, připravují pár dní po Halloweenu na chladnou zimu plnou paniky, strachu a nedůvěřivosti. Kombinace, která je sama o sobě takřka perfektní, jenomže…

Čas je pořád plochej kruh

Kdo si u prvních čtyř epizod nevzpomene na staré dobré parťáky Rustina a Martyho, ten evidentně neviděl první sérii. Podobnost bije do očí stejně silně jako bije do uší jižanský přízvuk obyvatel Arkansasu. Jeho nevlídnou krajinou projíždí dva policisté, na tváři střídají zádumčivé pohledy za ztrápené ba trpitelské, navštěvují příbytky chudých obyvatel, místních podivínů a s obrovským až nezdravým nasazením se snaží zjistit, kdo má prsty ve zmizení dvou bezbranných dětí, které si jen odjely hrát do lesa. Postup, který se v prvním Temném případu osvědčil a vynesl seriál do televizních nebes, sice funguje velmi dobře a je sám o sobě napínavý, jenomže nepřináší žádnou vzpruhu, žádné výrazné oživení, nic objevného. Tohle už jsme prostě jednou viděli. Jen s jinými herci.

(Za detektivem Haysem stojí jeho budoucí žena Amelia. Foto: HBO)

Nenechte se ale zmýlit: oscarový Mahershala Ali je v hlavní roli skvělý, obzvlášť zajímavé je sledovat jeho zestárlé já, které čím dál častěji bojuje víc s tím, na co si nemůže vzpomenout, než s tím, co si pamatuje. Stejně výborné jsou i další postavy. Sympatie si ihned získá třeba učitelka ztracených dětí a Haysova budoucí žena Ameila (Carmen Ejogo). (A to se ani nemusí odhalovat jako Alexandra Daddario.)

Dvojice detektivů – stejně jako celý děj – ale ve šlépějích první série postupuje pomalu, někdy až únavně, ovšem důsledně a detailně. Nostalgie. Výrazně tu však tím pádem chybí zejména kouzlo sporadicky utroušených nihilistických komentářů filozofujícího magora Rustina Cohla. Na druhou stranu ale naštěstí zmizely pseudohloubavé výlevy Franka Semyona o čápech a hříších, které pro svou postavu Vince Vaughn ve druhé sérii zřejmě tahal až z paty, a které ani po pátém přečtení prostě nedávaly žádný smysl. Celkově je z vyznění třetí řady znát, že se v ní tvůrci velice snaží, aby si divák ani na chvíli nevzpomněl, že nějaká druhá vůbec kdy existovala. Což je pochopitelné.

Bude to stačit?

Právě usilovná snaha nezopakovat tři roky starý průšvih je ale zřejmě hlavní přítěží třetí série. Pro HBO a možná i Pizzolatta bylo bezpečnější natočit ji jako přes kopírák a použít to, co se divákům líbilo. Líbit se jim to zřejmě bude znovu, je to ostatně řemeslně bezchybně odvedená práce. Nový Temný případ v sobě rozhodně skrývá potenciál a snad si i buduje si cestu k zajímavému vyvrcholení v poslední časové linii. Kouzlo prvního příběhu už ale zopakuje jen těžko. Zatímco z prvotní detektivky si všichni mohli ukousat nehty na rukou, a ta druhá vzbudila rozčarování a zklamání, tu třetí zřejmě čeká vlažné přijetí bez větších emocí. V době ohromné konkurence v žánru televizních kriminálek je to bohužel málo. S jídlem roste chuť a rozmlsaný divák je čím dál hladovější.


Třetí řada True Detective má dvouhodinovou premiéru 14. ledna 2019 na stanici HBO a ve službě HBO GO. Autorem nové osmidílné série je opět Nic Pizzolatto. V hlavních rolích hrají Mahershala Ali, Carmen Ejogo a Stephen Dorff. Nalákat vás můžou první a druhý zveřejněný trailer s českými titulky.

Diskuze /14

lukascoolarik

Slíbil jsem si, že nebudu číst žádné recenze, ale po tom titulku jsem nemohl odolat. :-D Takže se vlastně můžeme těšit na o krapet horší reboot, což není až tak nepochopitelný tah, ale stejně mě to mrzí. Doufám aspoň ve slušnou úvodní znělku, když už nic.

#2 iHyi
čestný člen redakce
3.1.2019 | 19:20:26
iHyi

#1 lukascoolarik: znělka je opět stejně skvělá a po třetím opakování se vryje pod kůži jako ty první dvě :)

#3 lukascoolarik
čestný člen redakce
3.1.2019 | 19:29:31
lukascoolarik

#2 iHyi: Paráda, tak aspoň něco. :-D

čestný člen redakce
3.1.2019 | 19:35:24
bublifuk

No a já se přiznám, že jsem měl druhou řadu rád… Možná o chlup víc, než první, která mi při zpětném pohledu přišla víc vykalkulovaná (co zafunguje víc, než vražda čistého dítěte, pokud možno nějak zvráceně rituální a sociopatický génius střižený do variace na buddy detektivku?) Inu což…

4.1.2019 | 0:11:06
garvon

Kdyby ostatni serialy byly aspon tak dobry jako druha serie True Detectiva… Zas tak spatna jak delate nebyla.

#6 SuchAFuriousDeath #13 LvcsAveiro7
4.1.2019 | 6:47:51
SuchAFuriousDeath

#5 garvon: Špatná nebyla, ale většině lidí (mně třeba ne)přišla jako zklamání oproti první řadě.

redaktor
4.1.2019 | 7:23:23
hayemaker8

Ja by som si zelal navrat rustina cohlea ta postava je absolutne jedinecna , natocit nieco ci uz z jeho historie ked pracoval v utajeni alebo nejake volne pokracovanie po udalostiach 1serie … skor jeho minulost mohla byt zaujimava

4.1.2019 | 14:28:54
siri

Taky mám druhou řadu raději než první, Ray Velcoro se povedl, ostatně i tady na Edně se mezi postavami drží pořád poměrně vysoko. Taky se zamýšlím, nakolik je stále pravda, že druhá řada byla propadák ;). Jinak mě docela zklamává, že se na HBO nechali dotlačit znovu na začátek. Raději bych viděla něco úplně nového. Tenhle tah si o podobné recenze vyloženě říká. Ale třeba budu příjemně překvapená.

webmaster
4.1.2019 | 20:34:07
Geek

No pokud to tentokrát zvládne lépe, proč ne. Ale moc mě to nepotěšilo, druhá řada mě bavila výrazně více než první, nebyla vykalkulovaná, předvídatelná a přiznejme si že od půlky i značně nudná. Snad tedy šanci na reparát nepromarní. A kdyby nic jiného, aspoň tam nebude otravný pseudofilozofující McConaughey.

4.1.2019 | 20:46:02
iHyi

Chápu, že každá série má své fanoušky a vůbec jim to neberu, ovšem abych objasnil, proč mluvím o propadáku druhé řady, tak tady jsou čísla:
1. série 87 %; 2. série 63 % (RottenTomatoes)
1. série 9,3/10; 2. série (8,2/10 IMDb)
1. série 87/100 a 9,2; 2. série 61/100 a 6,5 (Metacritic)
1. série 95 %; 2. série 75 % (ČSFD)
1. série 96,5 %; 2. série 90,25 % (Edna)

Tak jenom, že když ať už se člověk podívá kamkoliv, nikde nemá druhá řada průměrně lepší hodnocení než první. Proto mluvím o tom, že se všeobecně nelíbila a propadla.

čestný člen redakce
4.1.2019 | 21:11:07
hyena

ja som druhu seriu videl 3× a to len kvôli velcorovi lebo farrell tu postavu zahral ako maly boh :D

4.1.2019 | 21:25:24
MrCrow

Pro mě byly obě dvě řady skvělé, obě viděny několikrát. Ta první byla prostě jiná, originální, temná a tajemná. Ta druhá byla víc “akčnější”, ale nebyla horší, jen jinal. Ale pořád říkám, že se na to nedá koukat jako na pokračování, co řada, to nový seriál.

5.1.2019 | 10:31:17
LvcsAveiro7

#5 garvon: (: pravda!

17.3.2019 | 7:52:38
Hodooor

Tak to jsem asi výjimka, s02 mám nejraděj.

25.7.2023 | 1:18:18
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Recenze třetí řady

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Recenze: Třetí Temný případ znovu a lépe, jenže jako přes kopírák

Scenárista a tvůrce seriálu Nic Pizzolatto se ve třetí řadě Temného případu vrací zpátky na místo činu – do série Rustina Cohla a Martina Harta. Uspět se snaží s recepturou, která si už diváky získala. Vlastní instrukce následuje velmi dobře, do výsledku ale nepřidává mnoho nového.

Nejlepší postavy

Reklama

Třetí Temný případ

Třetí Temný případ

Tip na čtení

Kdo stvořil úvodní znělky Temného případu?

Kdo stvořil úvodní znělky Temného případu?

Seriál True Detective se může pyšnit jedněmi z nejpoutavějších úvod­ních znělek v televizní historii. Pečlivý je výběr záběrů, hudby i celá myšlenka. A to u všech tří sérií. Přečtěte si, čí umělecký mozek je pomáhal stvořit a jaké další práce už má za sebou.

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama