X-Men
90/100 - 46×

X-Men

X-Meni jsou jedním z posledních komiksů tzv. Stříbrné éry komiksu. Jednu z nejznámějších týmovek světa vytvořil tehdy editor a spisovatel Stan Lee a kreslíř Jack Kirby. Na filmovém plátně se objevili v roce 2000 pod režisérským vedením Bryana Singera.

USA | | Ukončeno
žánr
Akční, Komiksový, Sci-fi
hrají
Ed Skrein (Ajax), Ben Foster (Angel), Zoë Kravitz (Angel Salvadore), Oscar Isaac (Apocalypse), Jason Flemyng (Azazel), Terry Crews (Bedlam), Nicholas Hoult (Beast), Kevin Durand (Blob), Peter Dinklage (Bolivar Trask), Dominic Monaghan (Bolt), Josh Brolin (Cable), Stephen Merchant (Caliban), Dania Ramirez (Callisto), Daniel Cudmore (Colossus), James Marsden (Cyclops)

Jak si X-Men filmy odporují

Jak si X-Men filmy odporují

Sedm celovečerních filmů, které se odehrávají v jiném pořadí než byly natočeny (a jeden z nich navíc řeší cestování časem a změnu budoucnosti), to už je pořádný kus děje, který je potřeba hlídat, aby na sebe navazoval. Bohužel během své filmové historie vyrobily filmy už několik logických kotrmelců. Pojďme se podívat na ty nejzásadnější. A pozor na spoilery!

4 0
29.5.2014

Pro začátek by se někomu mohla hodit nedávná chronologická kronika všech X-Men filmů.

Alex Summers + Scott Summers

Mladý Alex (Havok) je rekrutován mladým Profesorem X a Magnetem v roce 1962 coby sotva dospělý kluk. Na krátkou scénu, pomocí Cerebra, také vidíme jako malého kluka – zřejmě Scotta. První Wolverine (dějově v druhé části v roce 1987) ukazuje znovu Scotta, ale po 25 letech je Scott pouze na střední škole. První X-Men (dějově rok 2003) ukazují Cyclopse už jako dospělého, což ukazuje, že Cyclopse se narodil spíše až okolo roku 1970. Pak by to ale znamenalo, že jeho bratr (v roce 1962 minimálně dvacetiletý) je zhruba o 30 let starší. Slušný rozdíl na bratry.


Beast

Hank McCoy aka Beast se neobjevil divákům poprvé v Last Stand, ale už na malou chvilku jako účastník televizní diskuze v X-Men 2. Tam ale ještě ve své lidské formě, kdežto v Last Stand už je celý modrý a chlupatý, aniž by měl sám šanci to změnit. Ve First Class je dokonce nejdříve zcela lidský a potom zdá se nezvratně modrý a chlupatý. V Days of Future Past najde pro sebe dočasný lék, který mu umožní podobu střídat, takže to by mohla být odpověď.

Bolivar Trask

Ve třetím díle se mezi poradci prezidenta vyskytuje i jistý Trask, který byl posléze potvrzen jako ten Bolivar Trask. V Budoucí minulosti je Trask znovu. Problém? V jednom filmu je to malý běloch, ve druhém velký černoch.

Cerebro

V X-Men 2 říká Magneto, že pomáhal Xavierovi postavit Cerebro. First Class ovšem ukazují, že (první) Cerebro postavil Hank McCoy.

Emma Frost

V prvním Wolverinovi (dějově rok 1987) se z vězení na konci dostala také Emma Frost, podle scénáře mladší sestra SilverFox. First Class (dějově 1962) ovšem ukázali Emmu Frost jako mnohem starší mutantku a s jiným dějovým vývojem. Navíc podle Days of Future Past má být Emma v roce 1973 mrtvá a jak tedy může být ve Wolverinovi opět živá?

Moira MacTaggert

Během událostí ve First Class (1962) je Moira zhruba ve věku třiceti let jedinou lidskou spojkou pro X-Meny. Ta samá postava se ale už objevila v Last Stand (dějově 2007) a působí jen o pár let starší, ačkoliv se podle všeho ve skutečném světě odehrálo alespoň 45 let.

Mystique

First Class a Days of Fufure Past se hodně zaměřují na vztah Profesor X-Mystique-Magneto. First Class končí tím, že Mystique odchází od Profesora X na stranu Magneta, což je určující konflikt pro Days of Future Past. V trilogii X-Menů, která se dějově odehrává následně, není pro vztah Profesor X-Mystique žádný prostor – fakticky se spolu neobjeví v žádné společné scéně. Že by tichá válka?

Profesor X vs Magneto

  • V prvních X-Menech se diví Xavier, že nemůže najít Magneta. Helmu, clonící vliv Xaviera (a Cerebra) už používal mladý Magneto v době, kdy se s Xavierem přátelil.
  • Podle First Class se Magneto a Xavier znepřátelili v roce 1962 (a Xavier ve stejné době přestal chodit). Přesto se podle Last Stand objevují v roce 1981 jako přátelé (a Xavier chodící), aby rekrutovali Jean Grey
  • Chodící Xavier se objevuje také v prvním Wolverinovi (finále dějově v roce 1987).
  • V prvním díle říká Xavier, že Erika potkal, když mu bylo 17. Podle First Class to ovšem vypadá, že se potkali nejdříve v 25 (po Charlesově promoci)

Profesor X

V Last Stand (dějově rok 2007) je Profesor X rozdroben na prach Dark Phoenix. Potitulková scéna Last Stand ukazuje, že Profesor X zřejmě stačil přenést svojí mysl do někoho jiného, ale ten rozhodně nemá podobu Profesora X. V potitulkové scéně v druhém Wolverinovi (dějově v roce 2015) a a následně Days of the Future Past (dějově rok 2023) je Profesor X opět ve své klasické podobě – ve svém těle na kolečkovém křesle.

Sabretooth

První Wolverine ukazuje, jak Logan/Wolverine a Victor/Sabretooth spolu vyrůstali od poloviny devatenáctého století a prošli jako parťáci většinu velkých válek až do konce sedmdesátých let dvacátého století. Po událostech z prvního Wolverina (1987) přišel Logan o paměť, takže si následně během prvních X-Men (dějově 2003) na Sabretootha nevzpomíná, ale neměl by si ho pamatovat alespoň Victor?

Sentinely

Podle Days of Future Past vyvíjel Bolivar Trask nejpozději od sedmdesátých let minulého století Sentinely jako zbraň proti mutantům. Prosadit ji jako vládní zbraň se podařilo až po jeho smrti v roce 1973. Všechny X-Men film odehrávající se poté (tedy původní trilogie a oba Wolverinové) řeší spoustu zbraní proti mutantům, ale nikdy ne Sentinely. Ti se najednou objeví jako největší hrozba po roce 2016, aniž by Trask byl naživu. A v roce 2023 už ovládají zemský povrch.

Sebastian Shaw

First Class se odehrává v roce 1962 a Sebastian Shaw je zde jako hlavní padouch už v relativně pokročilém věku. Ale hlavně je na konci filmu zabit. V televizní diskuzi (s nechlupatým Hankem McCoyem, viz výše) letmo viděné v X2 (dějově rok 2006) se ale objevuje znovu Sebastian Shaw. Živý a zdravý.

Wolverine (Weapon X)

Události z konce Days of Future Past (dějově rok 1973) ukazují, že se podařilo změnit budoucnost a místo zničené Země nás v roce 2023 čeká na Xavierově škole několik staronových, dříve odepsaných tváří (Jean Grey, Cyclops). Nejvíce otazníků ovšem panuje, jakým vývojem prošel Wolverine.

  • Proč Xavier v Budoucí minulosti říká, že si Wolverina pamatuje, přesto mu řekne zcela jinou urážku, než ji použil v První třídě právě Wolverine?
  • Poté, co ho Mystique maskovaná za Strykera zachránila, byl na něm realizován projekt Weapon X (vpíchnutí adamantia) a ztratil paměť?
  • A kde vůbec vzal Wolverine v původní časové linii v roce 2023 zpátky své adamantiové drápy, když o ně během souboje se Silver Samurai o pár let dříve přišel?
  • Otázky, samé otázky…

Diskuze /30

Kafka Tamura

A jak víte, že si Victor/Sabretooth v jedničce Wolverina nepamatuje?

#2 Hurley
29.5.2014 | 9:01:19
Hurley

#1 Kafka Tamura: Nedávno sem koukal na první X-Meny a zaujala mě ta část, kdy si Sabertooth vzal Wolverinovy psí známky. To by náhodou mohl být celkem zajímavej hint k tomu, že Victor si ho pamatuje (pokud už tu logiku fakt chcete hodně páčit).

čestný člen redakce
29.5.2014 | 9:14:31
PecaCZE

Díky za článek :).

29.5.2014 | 9:55:28
M1chy

JInak k té otázce ohledně paměti Logana.. je to zbytečná otázka se mi zdá, jelikož on si pamatuje svou linii a né tu změněnou.. pokud ovšem nový Logan nesepsal něco ohledně jeho minulosti(teda ovšem pokud si to pamatuje) co by si mohl přečíst starý Logan.

#8 paulunamerican
29.5.2014 | 12:02:02
Zeniixx

A ještě k Sentinelům, když si vzpomenete tak v posledním dílu původní trilogie. Last stand na začátku bojují X-Meni v simulátoru a je to post apokalyptická budoucnost a bojují proti Sentinelu. Podle mě věděli o tom jaké je to nebezpečí. A možná si to dobře nepamatuji ale nevysvětlovali ve filmu Budoucí minulost proč se Sentineli objevili až tak pozdě (2016)? Mystuque zabila Truska a až později se jim podařilo zajmout Mystique a získat její DNA. A pokud někdo namítne že Mystique o schopnosti přišla tak Magneto taky a vrátili se mu už na konci Last Stand.

29.5.2014 | 12:30:25
Kratos993

teď nedávno k tom to studio mluvilo … X3 a Origins je ofiko vyškrtnut z jejich ofiko dějové linky ( X1, X2, X First Class, Wolverine, X days of future past, X Apokalyps … )

#9 IngloriousBastard
29.5.2014 | 12:39:05
IngloriousBastard

Ja som dosť neznalý čo sa týka povodných komiskov, ale som pozorný filmový divák a ked som v prvej triede počul že Havok ma rovnake priezvisko ako Cyclops, automaticky som (prihladnuc na časový rozdiel) predpokladal že to bude Havok je Cyclopsov otec…čo by bolo celkom logické :) až nedávno som sa dozvedel že to je jeho mladší brat :D :D … inak rovnako BTW som sa dozvedel že Nightcrawler je vraj potomok Mystique a Azazela :D

29.5.2014 | 13:30:28
paulunamerican

#4 M1chy: Otázka to zbytečná není, řekl bych. „Budoucí“ Wolverine na konci filmu si sice pamatuje události z původní časové linie, která nám byla představena v předchozích filmech, a události v rámci DoFP do změny budoucnosti, stále má však padesátileté okno. „Starý“ Wolverine, který se po záchraně probudí v roce 1973, bude mít své vlastní vědomí z té doby. Vývoj postavy mohl být zcela odlišný, obzvláště když se ho ujala Mystique.

29.5.2014 | 13:40:35
IngloriousBastard

no pokial je tam oficialne zaradený aj (druhý) Woverine, potom tam musi byt aj X3, pretože v potitulkovej scene The Wolverina sa Wolverine čuduje preto je Prof. X nažive, takže zomreť musel #6 Kratos993:

#12 Dragon94
29.5.2014 | 13:43:23
GabrielaMockova

A víte co mě nejvíc dostalo? Jak Kitty dostala Logana do minulosti když takovou schopnost ani neovládá. Ona prochází předměty, zdmi a ničí elektrické vedení. A to světlo z jejich rukou? COŽE? Notáák.

#14 Piere #25 majka090
29.5.2014 | 13:57:52
AleboBard

Marvel má v tady tom jednu krásnou výhodu spoustu „vesmírů“ kde se linky můžou vyvíjet odlišně. (Ps. no scenáristé se aspoň mohli podívat na předchozí filmy)

29.5.2014 | 14:57:16
Dragon94

#9 IngloriousBastard: Není vystřižen žádný film tohle je kachna … neboť se všichni " fanoušci" dušují, že ty dva filmy nabourávají řád… přitom to byla první třída co v tom udělala takovej zmatek… Nebýt ní tak všechno docela sedělo … nebo spíše nebýt toho nápadu, že to propojí. Kdyby první třída byla nová trilogie odehrávající se v jiné realitě neměl by proti tomu nikdo nic… A prostě místo, aby za to obviňovali první třídu začli obviňovat tyhle dva filmy , protože jsou všeobecně považovány za slabší.. Jako je fakt, že to není žádné terno, ale jsou to oba dobré filmy. Každopádně X-men Budoucí minulost okdazuje na všechny filmy a jsou v něm scénky z každého z filmů … i z X-men 3 a z X-men origins Wolverine … takže je to určitě na 100% kachna. Navíc odkazi na X3 a Origins je i ve filmu The Wolverine.

29.5.2014 | 16:57:38
Vaginosaurus

Strašně se snažím sehnat toho nevého x mena ale nemůžu to najít :(

29.5.2014 | 18:37:04
Piere

Myslím, že v komiksech snad Kitty umí cestovat sama v čase, co se týče jejího vlastního těla. Tady to pak použili tak, aby to bylo marketingově výhodnější akorát. Ale přiznám se, že je to moje domněnka a už si to tolik nepamatuji #10 GabrielaMockova:

#16 moorgha
29.5.2014 | 23:53:45
bushka

Díky za článek. Některé chyby jsem předtím nevěděl :)

30.5.2014 | 9:43:30
moorgha

Neumí. Poslala ji z alternativní reality Rachel Summersová, dcera Scotta Summerse a Jean Greyové #14 Piere:

#19 GabrielaMockova
30.5.2014 | 20:01:41
Damon_CZ

otázky sice vyvstávají, to ano, mě především trkl Logan a jeho drápy…ale co se konkrétně tohohle filmu týče, tak za mě palec hore za ten nápad jak oživit sérii :D „Jak bychom mohli ještě z X-Menů vytřískat další prachy? A co takhle jednoduše vymazat události z dřívějška a stvořit vlastně úplně něco noveho?“ :D tenhle tah se mi hodně líbí :D

3.6.2014 | 9:53:00
azoxid

Všechny tyhle nesrovnalosti a spekulace bych shrnul jednou větou: S cestováním časem se nazahrává :-D

#29 Tomi Lee Morpheus
3.6.2014 | 13:02:11
GabrielaMockova

#16 moorgha: ?? Co s tím má Rachel společného? Nějak jsem nepochopila tvůj komentář. To že to neumí vím, ale o Rachel nepadlo ve filmu jediné slovo navíc schopnost cestování časem taky neovládá.

3.6.2014 | 19:37:33
tyrion coulson

K tem loganovo drápům… Není možné že mu na ne taky platí regenerační schopnosti? přece jen byly původně část jeho kostry

#22 Damon_CZ
7.6.2014 | 8:01:08
Red Viper

Řekněme si to narovinu :D tyhle věci se sebou nesouvisí protože je scénáristi prostě přehlídli nebo přehlídnout chtěli aby jim to vyhovovalo nebo aby se nenadřeli tečka :D určitě si nemyslím, že když se natáčel X-men kde Sabretooth vzal Loganovy známky tak to bylo protože si ho „pamatoval“ prostě se tak stalo no

9.6.2014 | 17:29:06
Damon_CZ

#20 tyrion coulson: jeho původní drápy a vlastně celá kostra je normální kostěná, až později je měl potažené adamantiem…ada­mantium měl jen jako dost bolestivé vylepšení. :D jestli sis všiml, tak na konci třetího dílu na letišti byly kostěné, když mu dorostly. Kov je kov, ten dorůst nemůže, to nejde.

#24 tyrion coulson #28 ksanzi10
11.6.2014 | 17:50:36
RobikTS

1) někde jsem četl. už nevím kde, že alex summers a scott summers ve filmovém vesmíru x-menů nebudou bratři ale otec a syn. 2) na beasta jste si odpovědeli samy. 3) u traska nabídl vysvětlení sám bryan singer. v titulcích X3 je postava uvedena pouze jako trask a údájně se nejedná o bolivara traska ale o úplně nekoho jiného se shodným jménem. 4) cerebro. myslím že to je naprosto zbytečné řešit. magneto také mohl lhát a navíc, tohle je jedna z těch menších chyb :) 5) tohle je bota. to přiznávám. a myslím si že zůstane nevysvětlená. já osobně bych to viděl na dceru :) 6) stejný případ jako u emmy frost. může jít od dceru. je také možné že je moira také mutantkou a má jisté schopnosti zpomalující stárnutí. 7) tohle je podle mě nevysvětleno pouze prozatím. jak bylo řečeno. mystique se s charlesem nikdy napřímo v trilogii nesetkala, takže o jejich vztahu v budoucnu můžeme jen polemizovat. ale už v day of future past se řeklo že poté co raven poprvé zabila, kompletně se změnila její povaha. 8) změna kontinua. xavier nepomohl magnetovi utéct z vězení a nemohl tak vědět že erik získal svoji helmu zpět či že si vyrobil novou. 9) chodící xavier vysvětlen v days of future past. v roce 1981 možná vystupují jako přátelé ale… pokud si pamatuju, erik se diví že ho charles povolal na pomoc. je možné že v původní časové linii je mezi nimi v roce 1981 takové tiché přátelství a navzájem se do svých věcí moc nemýchají. 10) chodící xavier ve wolverinovi je možný a opět vysvětleno v days of future past. 11) charles a erik se nepoznali když erikovi bylo sedmnáct. bryan singer o téhle chybě ví a přiznává ji. podle něj ale nejde už nijak napravit a tak doufá že to fanoušci jen tiše přejdou mávnutím ruky. 12) dle vyjádření režiséra ratnera má profesor x dva identické dvojníky kteří jsou také na kolečkovém křesle. mluví se o tom v bonusech X3. charles přenesl své vedomí do jednoho z nich. 13) opět jsem někde četl že tohle je způsobeno viktorovou mutací. čím je starší, tím více se sám mění ve zvíře a jeho lidskost ustupuje. proto si na logana v prvních x-men nevzpomíná. 14) sebastian shaw. opět chyba která se dle mého dá odpustit. 15) s tou urážkou je to fakt. spíš si myslím že šlo o problém se studiem které ve snímku pro děti nechtělo větu go fuck yourself. proto podle mě proběhla změna na fuck off. 16) určitě bude vysvětleno v dalších filmech. 17) za to může magneto a jeho moc manipulovat s kovi. prostě je wolverinovi znovu nechal narůst.

#26 majka090
12.6.2014 | 14:20:14
tyrion coulson

#22 Damon_CZ: na scénu z letiště si moc nepamatuji ale budu ti věřit, já si spíš myslel ze se adamantium stalo loganovo součástí diky tě regenerační schopnosti ale to už by byl moc op

16.6.2014 | 15:19:27
majka090

#10 GabrielaMockova: prečo by sa x-meni nemohli vyvijať, resp. ako náctiletá nemusela vedieť využiť celý svoj potenciál … myslím, že to nie je až tak neuveriteľné

6.10.2014 | 14:37:05
majka090

#23 RobikTS: wau super argumenty, ...... len by som dodala, že čo sa týka celebra nechápem, prečo to všetci beru doslovne, však dobre, ani xavier ani magneto ho nezostrojili, ale boli pri jeho vzniku/prvom použíti a tak to podľa mňa bolo myslené, a čo sa týka emmy z wolverina origins, je to podobné ako s traskom, nikde nie je vo wolverinovi spomenuté, že ide o emmu frost, majú len rovnaké meno (dokonca májú aj iný vzhľad, keď zmenia svoju podobu)

6.10.2014 | 14:55:18
bri10

Nemyslel třeba Magneto, že postavil s Charlesem až to Cerobro u něj doma? Ergo jiné, než to původní? Pomohl mu ho nakalibrovat, tak, jak mu ho pak přestavěl (neřád jeden :D)? Myslím, že je jedno, jestli všechno na sebe navazuje, je to logické a podobně. Hlavně, že to pořád točí a je na co koukat. Čas je složitý element. Navíc sama myšlenka, že pošlete něčí vědomé daleko do minulosti, on tam změní události a tím budoucnost a pak se jeho vědomí „vrátí“ do tělo v budoucnosti, čímž jako „vykopne“? současné vědomí, je přeci absurdní. Tak to berme jako scifko. Mě jenom zajímá, jestli dali Wolverinovi adamantium, protože bez drapáků by to nebylo ono. :D

11.10.2014 | 4:26:33
ksanzi10

#22 Damon_CZ: tak prečo potom v 2016 mal adamantiové drápy, ked o ne v poslednom filme prišiel?

9.11.2015 | 22:49:35
Tomi Lee Morpheus

#18 azoxid: presne tak, kto otvorí pandorinu skrinku s časom, tak si koleduje o paradoxi, atď.

29.10.2016 | 18:56:10
Ratemus

No a máme tu další věci, Jean má v Apocalypse schopnosti Phoenix ale přitom je získá až v Dark Phoenix odehrávající se roky po Apocalypse.

18.7.2019 | 15:26:49
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální film

New Mutants

Název: New Mutants
Premiéra: 26. 8. 2020
Režie: Josh Boone
Hudba: Mark Snow
Scénář: Josh Boone
Žánr: Horor
Kamera: Peter Deming
Hrají: Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Blu Hunt, Alice Braga, Henry Zaga, Colbi Gannett, Happy Anderson a další 

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU – Již brzy
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY – Již brzy

Zajímavosti

Tvůrci vysvětlují, proč u New Mutants nevyšel crossover a jedno malé cameo z Deadpoola

Tvůrci vysvětlují, proč u New Mutants nevyšel crossover a jedno malé cameo z Deadpoola

Již za pár dní bychom měli mít možnost vidět film New Mutants. Těsně před premiérou se dozvídáme ještě o potenciálních plánech studia, kde se samozřejmě nezapomínalo na velký crossover. A malého pomrknutí jsme se mohli dočkat hned v prvním filmu, proč k němu nakonec nedošlo?

Reklama

Momentka

Momentka

Filmy

 

Nejlepší postavy

Narozeniny herců

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama