Game of Thrones (Hra o trůny) Casterlyova skála

Casterlyova skála

Casterlyova skála

Současná hlavní pevnost Lannisterů, Casterlyova skála (v originále Casterly Rock), původně vůbec nepatřila tomuto blonďatému rodu. Jedná se o místo velkého bohatství, kde se těží zlato, které je hlavním zdrojem lannisterské moci.

63 0
30.5.2015

Casterlyova skála, nebo též jen Skála, je hlavní sídlo Západu a zároveň hrad rodu Lannisterů. Moment, Lannisterů? Proč je tedy Casterlyova?

Dříve, v době Prvních lidí a věku hrdinů, prý toto sídlo skutečně zbudoval rod Casterlyů, kteří sice vládli okolí tohoto hradu, ale nikdy se neprohlásili za krále. Pak se objevil Lann Chytrý, legendární podvodník, co údajně ukradl zlato slunce a rozzářil jím své vlasy, a jejich sídlo si zabral pro sebe. Někteří tvrdí, že je léčkou přiměl vzájemně se vybít, jiní, že hrad zamořil havětí a vypudil je, a další, že zplodil dítě s dcerou lorda Casterlyho a jelikož ten neměl jiné dědice, hrad na něj jednoduše přešel po jeho smrti. Od něj pak současní Lannisterové odvozují svůj původ a vládu nad Západem, jako králové, za něž se prohlásili, když nashromáždili dostatečnou moc, a jako lordi a strážci od dobytí Západozemí Aegonem I. Dobyvatelem.


Podobně jako u Starků, od usídlení Lannisterů v Casterlyově skále až do současnosti tyto tituly nepřešly na žádný jiný rod a ani lákavý, po Harrenově druhý největší, hrad nebyl podle legend nikdy dobyt.

Casterlyova skála stojí na Západě na pobřeží Moře zapadajícího slunce hned u přístavního města Lannisport, a jak už napovídá její název, jde totiž o pevnost vybudovanou prakticky v obrovské skále (přibližně 640 metrů vysoká), podobající se podle některých spícímu lvovi. Tuto přirozenou obranu pak ještě zvyšují masivní zdi, další obranné pevnůstky, komplex tunelů a sklepení a jednotka rudých plášťů, Lannisterské stráže.

Mimo to má ale jako každý jiný hrad i sklady, kasárny, sály, stáje, nádvoří, Sál hrdinů sloužící jako hrobka udatným Lannisterům, a navíc i prostory, kde byli v minulosti drženi lvi nebo vnitřní přístav s doky a loděnicemi v mořem vyhloubených jeskyních. I samotný hlavní vchod do Skály tvoří upravená přírodní jeskyně Lví tlama. Dokonce na ní lze najít i boží háj s nepokáceným čarostromem, jedním z mála zbývajících v jižních zemích, přestože Západ vyznává víru v Sedm.

Nejvíc však Lannisterům v udržování moci pomáhají zlaté doly. Do spodní části Skály pronikají stovky šachet k žilám červeného a žlutého zlata, jehož záblesky se dají v kamenech najít i po tisícileté těžbě. Tedy doteď daly. Jak Tywin Lannister přiznal, žíly vyschly už před třemi lety. V knize sice nic takového řečeno nebylo a možná mají stále zásobu zlata, ale seriál už spěje do bodu, kdy Lannisterové z hrdé lví skály nebudou splácet své dluhy.

Foto: Talpress, DeviantArt

Diskuze /19

Lazaxter

Snad se tam děj knihy podívá co nejdříve, pokud vůbec.

30.5.2015 | 11:07:08
Red Bull

Martin říkal, že se v 6. knize podíváme víc do Vysokých zahrad a ke Casterlyově skále. Takže buďto se tam bude odehrávat válka mezi Aegonem a Lannistry+Tyrelly nebo Cersei tam bude vyhoštěna, ukryje se tam se svými dětmi?

30.5.2015 | 11:29:22
Throner

Pěkné, pěkné :)

30.5.2015 | 12:07:29
sFík

Moc by mě zajímalo, jestli jsou Lannisteři na suchu jenom v seriálu nebo jestli je to čeká i v knihách. Zkrátka jestli šlo o invenci scénáristů nebo jim to Martin řekl. Každopádně se mi to moc líbilo, hlavně jeden z prvních (kladných) wtf momentů v seriálu pro čtenáře :) Pokud jsou na suchu i v knihách, tak to Tywin maskoval před všemi a tohle překvápko je teprve čeká. Na nějaký podělaný růže ve vysoký zahradě kašlu, já se chci podívat jak v knížce tak v seriálu na skálu :)

#5 InReverse
30.5.2015 | 12:34:59
InReverse

#4 sFík: vždyť jsou na suchu i knize… celou Joffreyho svatbu platili Tyrellové a už léta si koruna půjčuje od banky v Braavosu.

#6 Ann Taylor
30.5.2015 | 13:51:41
Ann Taylor

#5 InReverse: Koruna jo, jenže koruna není to samý, co Lannisteři. Koruna má dluh i u Lannisterů a půjčuje si i od nich a rozhodně nehrozilo, že by ten dluh Lannisteři odpustili, i když jejich vlastní rodina seděla na trůně. Dost striktně svoje „účty“ odlišují.

#14 Eddard1
redaktor
30.5.2015 | 14:18:49
sFík

Přesně, Lannisteři nechtěli platit svatbu Joffreyho, protože toho pro korunu udělali a zaplatili dost. A hlavně – Joffrey přeci není Lannister, ale Baratheon, takže proč by sakra měli Lannisterští platit jeho svatbu?! ;-)

30.5.2015 | 14:40:17
Red Bull

Lannisterové platili za Roberta mnoho jeho dluhů, v seriálu mohl Tywin lhát, aby nemusel do koruny rvát tolik peněz. Lannisterové nejsou zadlužení, nýbrž koruna, která si když Tywin řekl dost, musea vypůjčit od Tyrellů. V knize Kevan není příliš podporovat Ceresei, to že Mace jel do Braavossu lze považovat za spoiler, který naznačuje, že v 6. knize se tam vypráví Tarly…

#11 Ann Taylor
30.5.2015 | 16:13:59
Red Bull

Lannisterové platili za Roberta mnoho jeho dluhů, v seriálu mohl Tywin lhát, aby nemusel do koruny rvát tolik peněz. Lannisterové nejsou zadlužení, nýbrž koruna, která si když Tywin řekl dost, musea vypůjčit od Tyrellů. V knize Kevan není příliš podporovat Ceresei, to že Mace jel do Braavossu lze považovat za spoiler, který naznačuje, že v 6. knize se tam vypráví Tarly…

30.5.2015 | 16:14:00
Red Bull

A především od Braavosské banky…

30.5.2015 | 16:26:27
Ann Taylor

#8 Red Bull: Když to říkal, tak ale mluvil v soukromí s Cersei. A zrovna té asi neměl důvod lhát.

redaktor
30.5.2015 | 16:35:38
derigos

Přidáte příště i mapu s vyznačením určitého místa ať se lépe můžu zorientovat kde daný hrad leží ? :)

#13 Nordík #16 miselin #18 tynej
31.5.2015 | 9:53:05
Nordík

#12 derigos: Aspoň trošku názorná, Skála by překvapivě měla být u Lannisportu :D

https://cf.geekdo-images.com/…c1197083.jpg

31.5.2015 | 10:25:23
Eddard1

#6 Ann Taylor: Koruna má dluhy kam se podívá o banky v Bravosu i u církve a to právě vedlo k tomu, že bylo církvi dovoleno mít ozbrojené složky za smazání dluhu co měla koruna.

31.5.2015 | 10:49:36
LionKnight

V knížce Cersei přemýšlí o tom, že se do budoucna na Bravos vykašlou a že zřídí Lanisterskou Zlatou banku Západozemí, takže si do budoucna nebudou muset půjčovat a obchodovat s Bravosem. Z toho mi připadá, že v knížce Lanisteři na dně nejsou.

31.5.2015 | 11:08:21
miselin

#12 derigos: http://www.icefire.cz/…grafie/mapy/ tady su mapy aj mies aj celeho Westerosu a Essosu a castecne Sothoryosu

31.5.2015 | 11:44:03
Argetlam Královrah

Může mi někdo říct, ve kterém díle to Tywin řekl? Nějak si nevzpomínám.

#19 tynej
31.5.2015 | 14:49:53
tynej

#12 derigos: nejlepší mapa je toto: http://quartermaester.info/#…

31.5.2015 | 15:04:32
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Kdo usedl na železný trůn?

Už od začátku seriálu Game of Thrones všechny zajímalo, kdo se na jeho konci zmocní trůnu. Pokud jste finále osmé řady ještě neviděli, tak následující článek nečtěte. 

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás