Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Baelišů

Rod Baelišů

Rod Baelišů

Jednočlenný rod Baelišů je velmi malým a nevýrazným rodem Západozemí, který však hýbe skoro celou politickou scénou říše.

40 0
14.5.2016

Rod Baelišů býval malý, sotva urozený rod, který značně povýšil, ač se nerozrostl do šíře, ani nerozšířil faktické panství nad většími statky. Ve skutečnosti sestává z jediného člověka, lorda teprve druhé generace, ale díky jeho inteligenci a mazanosti hýbe se značnou částí říše.

Původně sídlil na Prstech v Údolí v nepojmenované staré věži obklopené několika akry kamenů na nejmenším z Prstů. Jeho poddanými byl tucet vesnických rodin z chýší u rašelinové slatiny a jeho majetkem pouhých pár ovcí. V současnosti si však připsal lordství Harrenova, tudíž je jeho oficiálním sídlem obří hrad v Říčních krajinách, a fakticky se zdržuje v Orlím hnízdě a v knize, protože už nastala zima, v Měsíční bráně pod ním.


Podobnou proměnou pak prošel i jeho znak. Zatímco v minulosti si jeho zakladatel zvolil šedou kamennou hlavu braavoského Titána s ohnivýma očima na světle zeleném poli, nyní je známý v seriálu černým drozdem na žlutém poli, v knize drozdy posetým zeleným polem. A zatímco začínal s tituly jako rytíř a nevýznamný lord, rychle se dostal až k postům správce královské pokladny, svrchovaného pána Trojzubce, čili lenního pána Říčních krajin, lorda Harrenova a lorda protektora Údolí.

Baelišové za dob Targaryenů

Faktický zakladatel rodu Baelišů, pradědeček současného lorda Petyra, kdysi přišel z Braavosu, aby vstoupil jako žoldák do služeb rodu Corbrayů z Údolí. O moc výš na společenském žebříčku nevyšplhal, ale jeho syn, jenž se mu v Západozemí narodil, byl nakonec pasován na rytíře a cestoval po říši jako potulný rytíř bez pozemků se znakem titánovy hlavy.

Teprve Petyrův otec si vysloužil malé pozemky a pevnůstku a stal se nejmenším z malých lordů, tak nevýznamným, že dokonce ani nepovolal mistra. Odjel však do války devítigrošových králů, v níž se Targaryeni postavili poslední hrozbě Blackfyrů, Maelysovi Obludému, spřátelil se tam s lordem Hosterem Tullym a nakonec smluvil výchovu svého potomka v Řekotočí.

Petyr tak od osmi let vyrůstal jako svěřenec spolu s Catelyn, Lysou a Edmurem, který mu dal přezdívku Malíček jako odkaz na pozemky jeho rodiny a Petyrovu nevelkou postavu. A jak rostl a trávil s nimi všechen čas, zamiloval se do Catelyn, jež ho však měla ráda pouze jako bratra.

Proto, když bylo oznámeno její zasnoubení s Brandonem Starkem, Petyr ho vyzval k souboji o její ruku. Bojovník Brandon samozřejmě snadno vyhrál nad slabým chlapcem a Petyra vážně zranil tak, že mu zanechal jizvu od pupku až ke krku, ale díky Catelyniným prosbám ušetřil jeho život. Potom už s ním Catelyn nepromluvila a spálila i dopis, který jí poslal po Brandonově smrti.

Na druhou stranu, Lysa Petyra milovala velice. Přehlížela jeho posedlost její sestrou a jednou, když se opil ze zoufalství z Catelynina odmítnutí, vklouzla do jeho komnaty a vyspala se s ním. Petyr, jenž nebyl sám sebou, si ji spletl s Catelyn, a dokonce ji tak i oslovil. Ale Lysa přešla i to a když ho Brandon zranil, čtrnáct dní o něj pomáhala pečovat.

Během té doby se spolu vyspali znovu, tentokrát už za plného vědomí, a od té doby Petyr prohlašoval, že vzal panenství oběma sestrám Tullyovým. Jenže oplzlá historka pro drbůchtivý dvůr nebylo to jediné, co z jejich spojení vzešlo. Lysa s ním otěhotněla a když Hoster kvůli jeho lásce ke Catelyn poslal Petyra pryč, prozradila to svému otci, protože doufala, že ho povolá zpátky a nechá je se vzít. Místo toho ji ale přinutil vypít měsíční čaj ze silenky, aby potratila.

Petyr se tak vrátil domů a vyrostl v malého hubeného muže s ostrými rysy, šedozelenýma očima a špičatou bradkou. Vůbec však nebyl hrdý na své předky z Braavosu. Změnil si znak a ironií je, že se dokonce vysmívá Varysovi i jiným kvůli původu ve Svobodných městech

Baelišové za vlády Baratheonů

Většinu života tak Petyr strávil pokusy vyzdvihnout se nad svůj nízký původ a stát se někým důležitým, protože toužil po moci a statusu. Předvedl značné schopnosti v obchodu a finančnictví, jeho inteligenci se rovnaly jen jeho ambice a dar pro politické machinace a navíc byl podceňován ostatními lordy, kteří mu naprosto věřili. Působil jako bezmocný muž bez důležitých a bohatých přátel a armády a vždy se tvářil přátelsky a nápomocně.

Navíc stále udržoval kontakt s Lysou, a to i po její svatbě s Jonem Arrynem, a přiměl ji přesvědčit ho, aby mu udělil nějakou lepší funkci. Jon z něj udělal výběrčího cla v Městě racků a Petyr okamžitě proslul, když dokázal odvádět třikrát vyšší výnosy než jakýkoli jiný výběrčí.

Do Králova přístaviště pak už byla cesta krátká, zvlášť když i za tu se přimluvila lady Lysa, a Robert Baratheon ho brzy zaměstnal, aby mu vybíral dostatek peněz na jeho opulentní utrácení. Petyr se proto po třech letech od příchodu ke dvoru stal členem královy Malé rady jako správce pokladny, získával si mnoho spojenců včetně Městské hlídky a koupil několik nevěstinců (v seriálu se blížil tomu, že vlastnil všechna luxusnější zařízení, v knize jen některá).

Koruna tak začala zaznamenávat desetkrát větší výnosy, než byly za časů jeho předchůdce, zvláště proto, že Petyr investoval a obchodoval, místo aby nechával královo zlato ležet v truhle, do důležitých institucí obsazoval své lidi, často nedůležitého původu, syny obchodníků, menších lordů a cizinců, ale schopnější než jejich urození předchůdci, a i on sám značně zbohatl. Na rozdíl od trůnu, jehož výdaje rostly ještě rychleji než příjmy, takže pro něj začal půjčovat a vytvořil enormní dluh.

A když se pak Lannisterům po Robertově a Renlyho smrti nabídl jako vyjednavač s Tyrelly a oni se k nim skutečně připojili při bitvě o Černovodu (třeba zatímco v seriálu jako jeden z důkazů proti Lorasovi sloužila i jeho epizoda s Renlyho brněním, v knize právě Malíček přesvědčil Lorasova bratra, aby ho využil k zastrašení nepřátel), získal Harrenov a titul svrchovaného pána Trojzubce, s čímž se znovu pojí i titul lenního pána Říčních krajin. Později po svém sňatku navíc získal i titul lord protektor Údolí.

Jenže přes to všechno je velmi nebezpečným člověkem. Když kupříkladu v hlavním městě padli Seveřané a v knize se Sansina přítelkyně Jeyne Poole ocitla bez domova, nabídl se, že se o ni postará. A vskutku postaral – podle všeho ji umístil do nevěstince, kde ji drsně cvičili v umění potěchy mužů, a následně ji poslal „domů“ na Sansině seriálovém místě pod jménem Arya.

I Catelyn Stark, která mu dlouho věřila, prohlásila, že byl vždycky chytrý, ale je jedna věc být chytrý a druhá moudrý, a podle Varyse jde rovnou o druhého nejprohnanějšího muže v Sedmi královstvích a on sám by se prý dříve oženil s Černou kozou Qohoru, než by se s ním spolčil.

Členové rodu Baelišů (k začátku seriálu):

  • lord Petyr Baeliš, správce pokladny, později svrchovaný pán Trojzubce, lord Harrenova, lord protektor Údolí, přezdívaný Malíček
  • Alayne Kámen, v knize údajná Petyrova nemanželská dcera, ve skutečnosti přestrojená Sansa Stark

Foto: HBO

Diskuze /41

damarian

tenhle rod teda moc nemusím…

14.5.2016 | 13:00:54
morgoth999999

konecne najlepsi rod

14.5.2016 | 13:08:59
TakaNS

to nemuže být rod jelikož on je zakladatelem bez předku a nasledovniku

#4 Xavik #5 Ann Taylor
14.5.2016 | 15:45:16
Xavik

#3 TakaNS: Petyr není zakladatelem a ano, je to rod.

admin
14.5.2016 | 15:55:13
Ann Taylor

#3 TakaNS: Četl/as to vůbec? Je čtvrtou generací Baelišů v Západozemí a lord druhé generace. Zakladatelem byl jeho otec. A neexistence následníků (není totéž, co následovník) neznamená, že to není rod. Několik rodů nemá následníky a přesto jsou to normální rody (třeba Rosbyové – než lord Gyles zemřel, následníka neměl, měl jen svěřence, ale pořád existoval rod Rosbyů) a navíc, i když moc nevěřím, že se to stane, Petyr je pořád ve věku, kdy mít dítě není problém.

#6 Snoopy dog #8 Xavik
redaktor
14.5.2016 | 16:23:11
Snoopy dog

#5 Ann Taylor: Kdo je podle Varyse nejprohnanější muž v Západozemí? (on sám?) :D

#7 Ann Taylor
14.5.2016 | 16:55:12
Ann Taylor

#6 Snoopy dog: Na to se budeš muset zeptat Varyse :D

redaktor
14.5.2016 | 17:00:01
Xavik

#5 Ann Taylor: Tak ono je jedno, kdy se rozhodne mít dítě, že jo. Tam jste spíš o to, aby měl manželku ve vhodném věku. :D

#10 Ann Taylor
admin
14.5.2016 | 17:12:05
zamyslak

Littlefinger je Azor Ahai, jak říká Locker :D

14.5.2016 | 17:16:34
Ann Taylor

#8 Xavik: No úplně jedno to není, ne každej může skončit jako Walder, že mu to jde, i když on sám už jít nemůže :D

redaktor
14.5.2016 | 18:25:11
Nikolperse

Petyrom ten rod vymrie

14.5.2016 | 19:07:25
Khardoom

Tohle je pro Lockera ne? :D

14.5.2016 | 19:54:50
VarysTargaryen

Ne v příští sérii se Sanse Baelish narodí dítě jménem Petyr!

14.5.2016 | 20:15:17
VarysTargaryen

A dcera Cate…

14.5.2016 | 20:15:55
Angi

A štěňátko Lady II.

#16 Snoopy dog
14.5.2016 | 20:28:54
Snoopy dog

#15 Angi: Přesně a Robovítr bude strejda :D

14.5.2016 | 21:44:59
VarysTargaryen

Ne… ne Lady se narodí Aryi, někde v Essosu se setká s Podrickem. A v příští episodě Cersei zabije svého strýce a s pomocí Vrabčála uvězníoba Tyrelly. Všichni budou na konci 6. episody popraveni. Až v tu chvíli starý Tarly vytáhne proti Lannisterům s Martelly…

14.5.2016 | 22:19:56
VarysTargaryen

A Hora je Azor Ahai a zabíjí všechny, kdo by bránili WW projít Zdí a osvobodit lidstvo od zotročení.

#19 ElfkamElessar
14.5.2016 | 22:22:38
ElfkamElessar

#18 VarysTargaryen: jooo zombie Azor to je super představa :-)

14.5.2016 | 22:57:54
Angi

Jaký zas Azor, dejte s těma psiskama pokoj. =)

15.5.2016 | 5:44:47
Locker

Konečně článek o rodu, z nějž vzejde Azor Ahai, který nakonec porazí Bílé chodce v boji o nadvládu nad Západozemím…

#22 Snoopy dog
15.5.2016 | 7:46:42
Snoopy dog

#21 Locker: Pokud vím tak v tom tvým alternativním vesmíru je i Viserys naživu, co s ním je?

#23 Locker
15.5.2016 | 8:06:01
Locker

#22 Snoopy dog: No Viserys má pod kontrolou Vaes Dothrak a spolu s tím všechny Dothraky, kteří si myslí, že je to Bůh, neboť byl oživen Mellisandrou a jeho hlava je teď napůl ze zlata…každopádně Viseryse pouze využívá král Bílých chodců, aby mu v Essosu z Dothraků udělal armádu nemrtvých (expediční sbor v Essosu)…

#27 Snoopy dog
15.5.2016 | 8:27:32
VarysTargaryen

Ovládá, ale teď Daenerys nemůže pomoci, jelikož je na důležité misi ve Westerossu – vtělil se do Eurona – má za úkol oplodnit údajnou matku Azora A., avšak neví, že Sabsa se stane pouze jeho ženou. Přitom hledání zatroubí na roh a přivolá Bílé Chodce…

#25 Locker
15.5.2016 | 8:44:08
Locker

#24 VarysTargaryen: Ne, pleteš se.

15.5.2016 | 8:59:09
Revoemag

Malíček stejně nakonec umře. Blbě se někde přeřekne a bude :-D

15.5.2016 | 15:58:44
Snoopy dog

#23 Locker: Jo, už si vzpomínám dík. :)

15.5.2016 | 18:17:20
VarysTargaryen

Cersei by mu to mohla ukončit…

#29 Revoemag
15.5.2016 | 18:41:24
Revoemag

#28 VarysTargaryen: Nedivil bych se, kdyby mu to ukončil Davos. Jon půjde sjednotit sever na válku s WW, Davos mu odpřisáhne věrnost a bude jeho pobočník. Malíček s nima rozjede hru a Davos nebude mít nervy poslouchat ty kecy a zabije ho :-D

#30 Rodney_
15.5.2016 | 18:45:43
Rodney_

#29 Revoemag: bohužel se obávám že Davos skončí na kříži před Zimohradem ale doufám že se pletu, jedna z mála cool postav co zbyla

#31 Revoemag
15.5.2016 | 20:06:25
Revoemag

#30 Rodney_: To si nemyslím. Předpokládám, že půjde s Jonem a Melisandrou. A ať už půjdou k Zimohradu, nebo jinam, tak neprohrají. Takže nevím, proč by měl končit na kříži.

#32 Rodney_
15.5.2016 | 21:27:22
Rodney_

#31 Revoemag: On půjde zachránit Rickona (je to pašerák), což se mu podaří ale při tom ho chytí..... Kdyby měl Ramsay Rickona pořád u sebe tak by žádná bitva být nemohla

#33 Revoemag #41 targaryen
15.5.2016 | 23:25:53
Revoemag

#32 Rodney_: Tak je rozdíl v noci někam nepozorovaně doplout a jít do hradu, kterej nezná. Hledat někoho, koho ani nepozná. Na ten úkol mi nepřipadá, jako ten pravej. Spíš bych to viděl na záchranu od samotnýho Jona.

#34 Rodney_
15.5.2016 | 23:37:13
Rodney_

#33 Revoemag: bude v tom určitě víc lidí než jeden ale určitě někoho chytí a nechají ho stáhnout (jako v traileru před bitvou), nevím kdo by to mohl být jiný

16.5.2016 | 0:29:33
Jery

Bohužel to dává docela smysl )-:

16.5.2016 | 9:54:49
Meff

A není lordem Údolí Walder Frey ? (tedy aspoň podle seriálu…)

#37 AviaRa
16.5.2016 | 19:51:18
AviaRa

#36 Meff: Pleteš si to s Říčními krajinami (rod Tullyů, město Řekotočí).

#38 Ann Taylor #40 Meff
16.5.2016 | 20:10:27
Ann Taylor

#37 AviaRa: Město?! Ale dobře :D
Ani tam ale není lenním pánem. Řekotočí už dál není sídlo lenního pána Říčních krajin – to vrátili Harrenovu. Ale jinak ano, získali ho Freyové – Emmon Frey konkrétně, takže vlastně opět Lannisterové, protože je to bábovka oženěná za Gennu Lannister.

#39 AviaRa
redaktor
16.5.2016 | 20:27:37
AviaRa

#38 Ann Taylor: Viděl jsem tam pár baráčků, a ty se uskupují v městečko :D Né ,přepsal jsem se. Nekamenovat Avíka :( :D

16.5.2016 | 20:32:55
Meff

#37 AviaRa: No jasně..jsem vůl…díky :D

16.5.2016 | 21:32:33
targaryen

#32 Rodney_: jak znám tvůrce seriálu, tak Rickona už nezachrání, protože se na něm vyřádí Lord Karstark, jak bylo už naznačeno :-D

18.5.2016 | 9:50:05
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás