Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Dayneů

Rod Dayneů

Rod Dayneů

Jeden z nejstarších rodů Západozemí, dornský rod Dayneů, kdysi držel titul krále. Teď je sice jen jedním z vazalů Martellů, avšak stále se pyšní legendárním mečem Úsvitem a tajemným původem.


22 0
21.1.2017

Dayneové jsou velice starý urozený rod z Dorne. Objevili se už během Úsvitu věků, takže patří k nejstarším v říši, a nyní jsou jedněmi z nejdůležitějších vazalů Martellů. A protože mají tak dlouhou historii, kromě titulu lorda kdysi drželi i titul králů. Vedle ještě jednoho, zvláštního titulu, a to Meč jitra, který získává ten rytíř Dayne, jenž je považován za hodného vládnout velkým rodinným mečem Úsvit, mléčně bílou čepelí, která je údajně ukuta z padlé hvězdy, i přes stáří tisíců let je stále smrtící a nevypadá jako žádná jiná ocel, ani ta valyrijská.

I na jejich znaku je proto bílý meč a padající hvězda překřížený na levandulovém poli a jejich sídlo nese jméno Hvězdopád. I když v současnosti mají i vedlejší rodinnou větev, rytířský rod Dayneů z Vysokopoustevny. A ačkoli jsou to Dornové, podle rozdělení Dornů sepsané králem Daeronem II. kamenní, liší se od ostatních, zvláště těch ovlivněných Rhoyny, ještě dál. Možná proto, že pochází ze západních Rudých hor na hranici s Rovinou, možná proto, že jejich předci možná nejsou První lidé, jak se obecně věří.


Členové jejich rodu mívají vlasy jak světle blonďaté, tak tmavé, ser Gerold Dayne má dokonce stříbrné s jedním černým pramenem, a také mívají tmavě modré nebo fialové oči. Ale podle samotného autora ságy nejsou potomky Valyrijců a ani Andalů, kteří se sice při své invazi chopili i Dorne, ale až dávno poté, co se Hvězdopád tyčil proti nekonečnému moři.

Králové Bystřinatky

Hvězdopád totiž postavil první Dayne na sklonku Úsvitu věků na ostrově v ústí hřmoucí řeky Bystřinatky u Letního moře, kam měl sledovat padající hvězdu a kde prý našel kouzelný kámen, z nějž byl ukut Úsvit. Spolu s ním také vybudoval nový rod, a jak rostl a sílil, ať už díky kouzelnému meči nebo obyčejné a nekouzelné síle mužů, jež jím vládli, podrobil si i své okolí a První lidi, jež se v něm usídlili, a přivlastnil si titul král Bystřinatky.

Jako takoví pak bojovali Dayneové v mnoha bitvách s rody ze sousední Roviny a největší spory vždy měli kupodivu s Oakhearty z dalekého pobřeží u severní hranice Roviny, s kterými je pojí tisíciletá historie vzájemného vyvražďování. Ale odvážili se i dál, třeba král Samwell Dayne zvaný Hvězdný oheň jednou vyplenil Staré město.

Za vlády krále Voriana Dayne zvaného Meč soumraku, považovaného za největšího krále celého Dorne, ale jejich hvězda zakolísala. V té době se totiž v Dorne vylodila princezna Nymeria se svým lidem prchajícím před krutými Valyrijci a výměnou za možnost nalezení nového domova se spojila s Morsem Martellem, za nějž se provdala a vyjela s ním v Nymeriině válce za sjednocením Dorne.

Právě v ní pak Voriana porazila a spolu s pěti dalšími sesazenými králi ho poslala na Zeď. Tehdy se také Dayneové stali věrnými poddanými rodu Nymeros Martell, pomohli Nymerii proti králi Yoricku V. Yronwoodovi a ona se, po smrti Morse a jejího druhého manžela, provdala sera Davose Daynea, Meč jitra. Ačkoli protože se řídila rhoynskými tradicemi, na trůně ji vystřídala jako princezna Dorne její a Morsova dcera, ne její a Davosův syn.

Dayneové a draci

A stejně věrní pak byli, když se v Západozemí vylodil Aegon Targaryen, který začal dobývat kontinent. Podařilo se mu totiž spojit všechna království, ale nikdy si nedokázal podmanit pouštní Dorne. Z jeho pokusů vzešla jen neúspěšná první dornská válka, během níž třeba ser Joffrey Dayne vedl dornskou armádu k hradbám Starého města, likvidoval pole a vesnice kolem a vyhrožoval, že pokud se královské síly nestáhnou z pouští, vypálí ho.

Když ale po dalších mnoha letech konečně podlehlo i Dorne, byť ne mečem nebo snad ohněm, když skuteční draci už po obloze nelétali, ale sňatkem krále Dareona II. s princeznou Myriah a královy sestry Daenerys s princem Maronem Martellem, Dayneové zanechali bojů proti Targaryenmů a začali sloužit a prokazovat věrnost i jim.

Ať už to byl ser Ulrick Danye, Meč jitra a výjimečný rytíř srovnatelný s Daemonem I. Blackfyrem nebo princem Aemonem Dračím rytířem, nebo lady Dyanna Dayne, jež se stala manželkou prince Maekara, který nějakou dobu po její smrti usedl na Železný trůn, a matkou mimo jiné budoucího krále Aegona V. a mistra Aemona, avšak nejslavnější Dayne ve službách Targaryenů je a dlouho bude nepochybně ser Arthur Dayne, Meč jitra a nejsmrtonosnější z rytířů Královské gardy Aeryse II.

Ten nejen že byl legendárním rytířem, jehož mnozí považují za nejušlechtilejšího válečníka Sedmi království, a nejbližším přítelem prince Rhaegara, ale také si zapsal záslužné a dodnes probírané vítězství. Přesvědčil lid z Královského lesa, aby přestal podporovat Bratrstvo z Královského lesa tyranizující okolí hlavního města tak, že u Aeryse vymohl, aby královští vojáci zaplatili vše, co lidem vezmou, a účastnil se i finální děsivé potyčky mezi vojáky a Bratrstvem, v níž zabil psychopatického Smějícího se rytíře, jednoho z nejodhodlanějších a nejbláznivějších válečníků vůbec.

Poté také povýšil Jaimeho Lannistera, jehož býval velký vzor, do rytířského stavu, přičemž když se podle tradice dotkl svým Úsvitem Jaimeho ramene, jen zlehounka, stejně ho pořezal, jak byl meč neuvěřitelně ostrý, ovšem brzy přišel velký turnaj v Harrenově, který na osudovou cestu postavil nejen jeho, ale i jeho sestru, překrásnou lady Ašaru Dayne s havraními vlasy a fialovýma očima.

Ta byla jednou z komorných princezny Elii a její nejbližší přítelkyní a stejně jako ona se turnaje zúčastnila. Tančila tam se svým bratrem, Oberynem Martellem, lordem Conningtonem a také Eddardem Starkem. Tedy poté, co ji jeho bratr požádal, protože Ned sám byl příliš stydlivý. Byl to ale ser Barristan Selmy, kdo ji plánoval jmenovat královnou lásky a krásy, pokud by zvítězil…

Což se nestalo. Místo toho korunoval princ Rhaegar Lyannu Stark a několik měsíců poté mu Arthur spolu s dalším bílým bratrem Oswellem Whentem pomohl s ní zmizet.

Dayneové v srdci rebelie

Co se dělo s trojicí mužů a Lyannou od té doby už nikdo nemůže prozradit, a je to také důvodem, proč se Arhtur, ač byli Dayneové během rebelie, jež se okamžitě rozpoutala, formálně věrní Targaryenům, neukázal v boji. Objevil ho teprve po smrti Rhaegara i krále Aeryse Ned Stark, když po ukončení obléhání Bouřlivého konce zamířil do Rudých hor Dorne, kde stála Věž radosti, v níž minimálně na konci války Lyannu schovávali.

Tam se následně strhla bitva mezi ním a jeho šesti společníky a třemi přítomnými rytíři Královské gardy, a jako jediní z ní vyvázli dva severští lordi, Stark a Reed. A ani oni o událostech ve Věži nikdy nepromluvili a jediné, co kdy Ned s jistým smutkem prohlásil, bylo, že nebýt Howlanda Reeda, Arthur by ho býval zabil.

Tím však smutný osud Dayneů nekončí. Po boji a poté, co zemřela i samotná Lyanna, se Ned rozjel do Hvězdopádu, kam se ještě před rebelií z hlavního města z neznámých důvodů vrátila lady Ašara, aby z úcty vrátil Dayneům Úsvit. Právě jí meč předal a ona pak prý skočila z Bledokamenné věže do Letního moře, kde její tělo navždy zmizelo.

Podle její mladší sestry Allyrie, alespoň jak to vyprávěl nynější malý lord Hvězdopádu a syn posledního ze čtyř sourozenců rodu Dayneů, nejmenovaného lorda, totiž milovala Neda už od Harrenova a skočila, protože měla zlomené srdce. I podle Meery Reed, které podobný příběh vyprávěl otec, se do sebe v Harrenově zakoukali.

Podle sera Barristana zase Ašara porodila mrtvou holčičku poté, co ji kdosi, kým podle něj byl Stark, zneuctil na turnaji, a hanba či žal nad smrtí dítěte ji dovedla k sebevraždě, a mezi lidem, zvláště na Zimohradu, se pak dál šířilo, že ji na útesy vystrčil žal po zjištění, že její milenec zabil jejího bratra. Avšak tam také někteří věřili, že neporodila mrtvou holčičku, avšak chlapce Jona, jehož si Ned přivezl po rebelii z jihu a nikdy o jeho matce nepromluvil.

Ostatně, že se Jon musel ocitnout někde v okolí Dorne, pak potvrdil i nynější lord Edric, který prozradil, že je Jonův mléčný bratr. Když totiž na začátku příběhu dělal po zasnoubení lorda Berika Dondarriona s jeho tetou Allyriou Berikovi panoše, a to i poté, co založil Bratrstvo bez praporců, setkal se v knize s Aryou Stark. Vyprávěl jí, že jeho kojná Wylla odešla na konci rebelie z Hvězdopádu na Zimohrad, kde se starala o Jona, a teprve když už ji nepotřeboval, vrátila se zpátky a dostala na starost jeho. A proto se i o ní říkalo, že by mohla být Jonovou matkou.

Nedlouho poté, když se v knize do čela Bratrstva ale dostala žena, jež se zve Kamenosrdce, Edric spolu s několika dalšími utekl a o jeho osudu zatím není nic víc známo, a tak ani o osudu rodu Dayneů z Hvězdopádu, z nějž zbyla jen Allyria. Snad jen v seriálu by možná mohl ještě žít lord Berik Dayne, otec Arthura, který tam byl jmenován v záznamech svého syna v Bílé knize Královské gardy. I když o knižní postavu patrně nejde.

A podobně je na tom i jejich odnož Dayneů z Vysokopoustevny. Mezi nimi je nejproslulejší ser Gerold Dayne, pohledný, ale velice krutý mladík, jehož dokonce i Oberyn Martell považoval za příliš jedovatého, a někteří si myslí, že je škoda, že ho nezabil. I ten se totiž dostal do vážných potíží.

Vždycky byl znám pro svou hořkost vůči seru Arthurovi a nikdy se nesmířil s tím, že není považován za jemu rovného nebo alespoň hodného Úsvitu. V knize se proto připojil k plánu princezny Arianne Martell korunovat Myrcellu Baratheon královnou (v seriálu tato zápletka úplně přetvořena), a když tento pokus ztroskotal, protože jejich plány někdo prozradil a konspirátoři měli být pozatýkáni, usekl Myrcelle ucho a zmizel.

Jen včasný zásah Dorana Martella, který přesvědčil malou princeznu, aby lhala, zatajila bláznivý plán jeho dcery a ze všeho, co se stalo, obvinila pouze Gerolda, protože si nemohl dovolit otevřený spor se Železným trůnem, zatím Dorne zachránil.

Takže zatímco v seriálu pro teď není vzhledem k vývoji událostí jednoznačné, zda se vůbec ještě nějací Dayneové objeví a jak se případně postaví k politickým změnám nejen v říši, ale i v Dorne, v knize, kde jsou oba nejdůležitější členové rodu kdesi na útěku s nečekaně nebezpečnými vědomostmi, mohou ještě docela zamíchat kartami.

Členové rodu Dayneů (k začátku seriálu):

  • lord Edrik Dayne, lord Hvězdopádu, přezdívaný Ned, později člen Bratrstva bez praporců
  • lady Allyria Dayne, Edrikova teta, zasnoubená s Berikem Dondarrionem
  • ser Gerold Dayne, hlava rodu Dayneů z Vysokopoustevny, přezdívaný Temnohvězda

Foto: HBO, Fantasy Flight Games

Diskuze /3

Padre557

Paráda ale chcelo by to aj Velaryonov :)

#2 Xavik
21.1.2017 | 13:30:46
Xavik

#1 Padre557: Všechno bude. :P

admin
21.1.2017 | 14:51:32
LuSsiS

Ahoj, je skvělé, že si někdo dá takovou práci a takhle krásně vše popíše. Jen je v textu jedna malá nesrovnalost na kterou prostě musím upozornit. V jedné části píšeš, že Ašara Dayne byla komornou Elii. A v další větě máš, že na Harennově tančila se svým bratrem Oberynem Martellem a pak i Eddardem Starkem. Pokud vím, tak to byl bratr Elii a rozhodně ne Ašary Dayne =) Plus píšeš, že měla havraní vlasy. Pokud si dobře vzpomínám, když Meera vypravovala Branovi o tomto turnaji, popisovala, že tichý vlk tančil s pannou s bílými vlasy. Tak nevím, je více verzí, jak Ašara vypadala?

5.5.2017 | 17:56:23
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás