Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Thorneů

Rod Thorneů

Rod Thorneů

Rod z Korunních zemí, který nejednou stál na špatné straně barikády, ať už na královském dvoře nebo na Zdi, a ve snaze dostát, čemu věří, došel špatného konce. To jsou Thorneové.


16 1
18.2.2017

Thorneové jsou urozeným rodem z Korunních zemí, v minulosti tedy byli vazaly Targaryenů, nyní Baratheonů, potažmo Lannisterů, zkrátka toho, kdo sedí na Železném trůně. Nebylo řečeno, z jaké doby pochází a kde přesně sídlí, ani zda na pevnině nebo na některém z ostrovů. Znám je jen fakt, že ve znaku mají stříbrný cep na rudém poli ohraničeném černými paprsky a nikdy si nevydobyli titul krále. Těm vždy jen sloužili. Bohužel.

Třeba ser Rickard Thorne byl rytířem Královské gardy Viseryse I. a Aegona II., jehož stranu zelených si vybral během lítého Tance draků, kdy Aegon bojoval s poloviční sestrou Rhaenyrou. A když právě Rhaenyra dobyla hlavní město, propašoval lord Larys Strong krále Aegona i jeho děti Jaehaeru a Maelora pryč. Ser Wyllis Fell pak doprovázel Jaehaeru do bezpečí Bouřlivého konce a Rickard měl v tichosti dopravit Maelora do Starého města.


Jenže u Drsného mostu v Rovině lidé odhalili, koho to vlastně přepravuje. Malého prince i s jeho strážcem napadl dav Rhaenyřiných stoupenců a prince roztrhali na kousky, když se ho snažili zajmout a získat nepochybně tučné výkupné nebo odměnu.

A ani poslední, pro Targaryeny zničující, válka Thorneům nepřinesla víc štěstí. Pravděpodobně i v současnosti někde stále žije lord, lady nebo ser Thorne, ale poslední známý člen jejich rodu, ser Alliser, byl na konci Robertovy rebelie v Králově přístavišti, když do něj vpadl Tywin Lannister. Bojoval za svého dračího krále, a to se mu stalo osudným. Tywinovi vojáci ho v bitvě zranili, zajali a aby si udržel hlavu na krku, souhlasil stejně jako ser Jaremy Rykker, že odejde na Zeď.

Nelze se proto divit, že ačkoli byl díky své minulosti velice schopný, zahořkl, přišel o veškerý smysl pro humor, a téměř všichni ho nesnáší (v knize byl navíc i jednoduše podlý). O to víc, když se stal zbrojmistrem na Černém hradě a dostal na starost cvičení rekrutů Noční hlídky, jimž s vervou dával do těla fyzicky i psychicky. Třeba Samu Tarlymu dal mnoho posměšných přezdívek od sera Šunky po lady Prasátko a Jonu Sněhovi lord Sníh.

Zatímco u ostatních rekrutů obvykle zůstal jen u poznámek a nakonec je do určité míry respektoval, jakmile se stali bratry hlídky, u Jona se jeho jízlivost změnila v nenávist, když na jednu urážku odpověděl tak, že se Alliserovi vysmála celá jídelna (a také proto, že Ned Stark byl jedním z rebelů). Nikdy proto od té doby nevynechal příležitost Jona vyprovokovat a jejich tichá válka skončila až ve chvíli, kdy došlo k útoku dvou nemrtvých bratrů na lorda velitele a ten poslal sera Allisera do hlavního města žádat o pomoc.

Na Alliserovo místo pak dočasně nastoupil ser Endrew Tarth a Alliser trávil týdny čekáním na audienci v Králově přístavišti, která stejně k ničemu nevedla. Teprve při návratu na Zeď se seznámil s Janosem Slyntem, jehož z města nechal odklidit Tyrion Lannister, a našel v něm nového kumpána v nenávisti k Jonovi.

Když se proto oba dostali zpátky na Černý hrad během útoku Mance Nájezdníka, okamžitě se pokusili převzít moc a také následně kandidovali na lorda velitele. Ser Alliser ale kvůli své nepopularitě nezískal moc hlasů, a i když podpořil Slynta, zvítězil Jon Sníh. A ten nelenil a poslal Allisera s několika dalšími na průzkum za Zeď. Načež ho Alliser varoval, že se vrátí živý nebo mrtvý.

V seriálu byl ovšem jeho osud temnější. Stihl se i se Slyntem vrátit před začátkem celé bitvy s armádou divokých, převzal roli zastupujícího lorda velitele a pokoušel se prosadit, aby byl Jon popraven kvůli údajné dezerci. Ať už totiž věřil nebo ne, že Jon pouze hrál špeha, nechtěl vynechat příležitost zbavit se soka. Také při volbě byl Jonovi mnohem tužším soupeřem, protože prohrál o pouhý jediný hlas. A Jon, aby nějak uklidnil jak jeho, tak jeho přívržence, ho jmenoval Prvním průzkumníkem.

Ostatně v seriálu, na rozdíl od knihy, v níž téměř nevytáhl paty z Černého hradu, měl značné zkušenosti. Během poslední zimy ho s jeho skupinou uvěznila za Zdí obrovská zimní bouře a dokonce se musel uchýlit ke kanibalismu, aby přežil, a sedmnáct let vyjížděl na výpravy a cvičil muže. Při bitvě s divokými také vedl obranu Zdi, dokázal vybudit hlídku ke zdánlivě prohranému boji a prokázal své velitelské schopnosti.

Proto také prohlásil, a to nejednou, že Jonovo dobré srdce je nakonec všechny zabije. Ať už Sama, protože ho ochraňuje před krutostí, nebo hlídku, když pustí divoké přes Zeď. Ostatně to nebo krátký rozhovor o vůdcovství v průběhu bitvy se dá považovat za několik z mála upřímných lekcí, které Jonovi svým drsným způsobem udělil.

Akorát poslední z jeho lekcí byla o mnoho krutější. Když už pohár jeho trpělivosti přetekl, když už nesouhlasil s příliš mnoha rozhodnutími lorda velitele a měl dojem, že spáchal pomocí divokým totální zradu, zorganizoval v seriálu vzpouru a byl prvním, kdo tasil nůž.

Členové rodu Thorneů (k začátku seriálu):

  • ser Alliser Thorne, člen Noční hlídky, zbrojmistr Černého hradu, v seriálu i průzkumník, později První průzkumník

Foto: HBO

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás