Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 290×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Zebroň

Zebroň

Zebroň má v našem reálném světě příbuzného – zebru nebo jejího křížence. I když se ale mnozí domnívají, že je to jen autorův „západozemský“ výraz pro toto zvíře, není to tak docela pravda.

10 0
14.6.2020

Je to pruhovaný černobílý savec z čeledi koňovtých. Je menší než kůň a původně vznikl křížením koňů a pruhovaných koňovitých zvířat nalezených jižně od Yi Ti (patrně skutečného ekvivalentu našich zeber). Dnes je ale chovají jako samostatný druh – proto nejsou věrným odrazem reálného křížence koně a zebry, protože jako většina kříženců, takoví jedinci by se nemohli dále rozmnožovat.

Chovají je lidé z Jogos Nhai, planin severně od Yi Ti a východně od Dothrackého moře, protože jsou příliš suché a neúrodné pro koně. Zebroňům to ale nevadí, prý jsou schopni přežít mnoho měsíců jen na pleveli nebo ďábelské trávě, tuhých hnědých trsech rašících i při nedostatku vody, a cestovat na dlouhé vzdálenosti bez vody a potravy. Jinak jsou prý divocí, nepřátelští a odolní.


Kromě přepravy a obvyklého využití v umění – jsou například mezi obrazy zvířat zdobícími hradby Qarthu, s nimi lidé z Jogos Nhai obchodují. Jak se přesvědčila Daenerys Targaryen ve Veas Dothrak, nebo i v Qarthu, kde jí jedno zvíře darovali (později ho prodala). Dobře vydělává i obchod s jejich kůží. A pro lid z Joghos Nhai mají využití i v kuchyni, neboť pijí jejich fermentované mléko.

Jen v Západozemí nejsou příliš známí. Mistři o nich velmi dobře ví, ale ani šlechtici často nedokáží rozpoznat, co je toto pruhované zvíře zač. To v knize předvedla například Arya Stark, když ji zmátlo, na čem jezdila část Tywinových essoských žoldáků Chrabrých kumpánů včetně kapitána Varga Hoata na začátku války pěti králů.

Foto: Kevin Catalan

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama