Gotham
92/100 - 350×

Gotham

Seriál Gotham je založen na čtyřdílné komiksové minisérii v hlavní roli s komisařem Jamesem Gordonem. Příběh vypráví osudy Jamese Gordona, Bruce Waynea a všech ostatních důležitých postav z Batmanova světa a odhaluje, proč se Gotham stal městem, kde musí zasahovat samozvaný strážce.

USA | 2014 | Ukončeno
vysílání
5 sezón | FOX | 43 minut
žánr
Detektivní, Komiksový, Krimi
hrají
Ben McKenzie (James Gordon), David Mazouz (Bruce Wayne), Donal Logue (Harvey Bullock), Robin Lord Taylor (Oswald Cobblepot), Sean Pertwee (Alfred Pennyworth), Camren Bicondova (Selina Kyle), Cory Michael Smith (Edward Nygma), Morena Baccarin (Leslie Thompkins), Erin Richards (Barbara Kean), Drew Powell (Butch Gilzean), Chris Chalk (Lucius Fox), Jessica Lucas (Tabitha Galavan), Clare Foley (Ivy Pepper), Jada Pinkett Smith (Fish Mooney), Michael Chiklis (Nathaniel Barnes)

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Seriál Gotham se s námi rozloučil závěrečnou epizodou nazvanou The Beginning… Následující poslední postřehy se zaměří na nevyřešené otázky i na pár trefných komiksových referencí.

14 0
3.5.2019

Jak dlouho byl Jeremiah v kómatu?

Hlavním padouchem poslední epizody je nakonec z kómatu procitnuvší Jeremiah Valeska, jenž se ve finále konečně stává šíleným princem zločinu. I když se Jimovi představí pod roztodivnými jmény, nepoužije přízvisko Joker. Otázkou však zůstává, jak dlouho pobyl šílený padouch ve vegetativním stavu? Na konci sice přiznal, že posledních pár let svou bezmocnost předstíral, nedozvěděli jsme se však, jak dlouho svůj téměř bezchybný plán připravoval.

Plán gothamského krále jménem J nepočítal s Batmanovou existencí. Foto: FOX

Harley Quinn

I když si většina fanoušků poslední dvě sezony myslela, že se z Jeremiahovy asistentky Ecco vyklube seriálová Harley Quinn, nakonec tato postava nepřežila finále. Jeremiah svou milovanou pobočnici nemilosrdně zastřelil v klubu Sirény a my si můžeme jen domyslet, zda po svém znovuuvěznění v Arkhamu potkal Dr. Harleen Quinzel.

Ecco jako jediná nepřežila finále. Foto: FOX

Vztah Bruce a Seliny

Bruce a Selina se neviděli deset let a po tak dlouhé době se shledali na střeše nejmenovaného gothamského domu. Selina tak rozhodně ví o Brucově nové tajné identitě, podobně jako ve většině komiksů. V seriálu jsme se však nedočkali žádného rozseknutí jejich komplikovaného vztahu a my tak stále nevíme, zda se ti dva nakonec usmířili.

Catwoman ve finále nezklamala. Foto: FOX

Kde Bruce pobýval deset let?

Začátek epizody sleduje Bruce na jeho cestách po Asii, kde mladý gothamský playboy vyhledává legendární Nanda Parbat a vrací se do míst, kam jej dříve unesl Ra's al Ghul. Úvodní scéna nápadně připomíná snímek Batman Begins. Vzhledem k tomu, že v Gothamu postupně vymřeli jak parbatský šaman, tak samotný Ra's, zůstává otázkou, kdo Bruce v umění nindžů nakonec cvičil. Pomohla mu snad některá z Ra'sových dcer? Nyssu asi můžeme rovnou vyloučit, ale co třeba Talia?

Kdo ví o Brucově tajné totožnosti?

James Gordon v doprovodu stárnoucího komorníka Alfreda Pennywortha a svého kolegy Harveyho Bullocka v závěru znovu zprovozní signál pro boj proti zločinu a následně sleduje Batmanův příchod na scénu. Kdo všechno z tohoto osazenstva však ví o Brucově tajné identitě? Z dřívějšího rozhovoru Lucia a Alfreda víme, že jeho dva nejbližší komiksoví spojenci o jeho tajných aktivitách vědí, co ale příslušníci policie? Nenaznačil snad Alfredův závěrečný monolog dost, aby i oba detektivové odhalili skutečnou totožnost Temného rytíře?

Alfred a Lucius o Brucových aktivitách vědí. Foto: FOX

Batmanův kostým

Když se v závěru seriálu konečně dočkáme přímého pohledu na Batmana, zjistíme, že jeho seriálový kostým je hybridem mezi oblekem z počítačové hry Injustice: Gods Among Us a rovněž legendárním úborem z filmu The Dark Knight. Uvidíme Batmana bojovat se zločinem v tomto kostýmu ještě v nějakém dalším seriálu?

Batmanův kostým působil ve finále trošku levnějším dojmem. Foto: FOX

Catwomanin kostým

Selina Kyle ve finále dospěla v proslulou gothamskou zlodějku Catwoman a svou neuvěřitelnou mrštnost využila pro krádeže uměleckých děl z Gothamského muzea. Její kostým v seriálu připomínal jednu z verzí z dob, kdy Catwoman řádila ve službách Legion of Super-Villains.

Catwoman si ve finále zahrála herečka Lili Simmons. Foto: FOX

<<PŘEDCHOZÍ POSTŘEHYKVÍZ K ZÁVĚREČNÉ EPIZODĚ>>

Diskuze /9

Lord Denvil

Podle mně výměna Catwoman byla naprosto zbytečná… Byl to výsměch a nespravedlnost vůči Cam a ta Lili se stejně moc nepředvedla – jen tam splašené poběhalá a blbě čumělá… :-/

#2 Argenium
3.5.2019 | 14:57:35
Argenium

#1 Lord Denvil: Camren Bicondova řekla, že tohle bylo její rozhodnutí a starší Selinu čekal mnohem mnohem horší, nakonec tak špatná nebyla.

3.5.2019 | 22:28:50
Pumppish- 69

Lily byla o mnoho lepší

4.5.2019 | 9:58:09
atlas

Je také škoda, že nebyla dokončena linka se Isabellou. Její postava byla od začátku systematicky stylizována jako Kim Novak ve Vertigu, včetně citací celých pasáží z filmu. Třeba zelená scéna příchodu z koupelny, je zelená i v originálu. Také po každé konfrontaci s Tučňákem, je naznačeno, že ví víc než říká. Její zmrtvýchvstání se dalo přirozeně očekávat a mělo by zajímavé následky, ale takhle se z toho stal vtip bez pointy.

4.5.2019 | 11:22:04
Lio

akorát v posledních dílech nebo alespoň ve finále mohli zmínit Poison Ivy ;)

4.5.2019 | 18:39:48
gonzales1993

A kam zmizel Scarecrow?

9.5.2019 | 6:45:23
František Lukeš

Tento seriál by si zasloužil pokračování,ale to jsme mohli vidět ve filmu Batman začíná. I když můj názor je ten,že DC umí lépe seriály jak filmy…ale to je můj osobní názor :-)

#9 Astralien
19.5.2019 | 19:52:19
tominotomino

A nezemřel i Jeremiah? Škoda, že jsme se nedozvěděli i něco o Ivy. A co se stalo s Nyssou?

webmaster
1.6.2019 | 10:52:34
Astralien

#7 František Lukeš: Plně souhlasím. Navázat na poslední sérii ten „poslední“ půl rok, než zavřeli Eda a Oswalda a pak klidně i ten skok po deseti letech… Bylo by to super. Ale asi sledovanost neustála ne zrovna šťastné ztvárnění Rase a jeho dcery. :-(

8.8.2020 | 22:22:00
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E12: The Beginning...

cz100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @gongis, @Maty9, @MadyDollar, @Lucifrid, @KevSpa

Sedí na verze: TBS, NF, ION10, CRAVERS

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál Gotham

PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Reklama

Postřehy a teorie

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Seriál Gotham se s námi rozloučil závěrečnou epizodou nazvanou The Beginning… Následující poslední postřehy se zaměří na nevyřešené otázky i na pár trefných komiksových referencí.

Kvíz

Velký kvíz k seriálu Gotham

Velký kvíz k seriálu Gotham

Už jsou to dva týdny, co nás opustil jeden z nejvýznamnějších komiksových seriálů posledních let. Proto je načase, abychom naposledy zavzpomínali na uplynulé roky. Zkuste si náš kvíz mapující všech pět sezón seriálu a dejte nám vědět, jak jste dopadli.

Nejoblíbenější postavy

Trailer k finále

Thumbnail Play icon

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama