Red Dwarf (Červený trpaslík)
94/100 - 299×

Red Dwarf(Červený trpaslík)

Ve vzdálené budoucnosti přežije na vesmírné lodi Červený trpaslík jako jediná památka na lidskou civilizaci podivná skupina individuí – Lister, Kocour, Rimmer, Kryton a další. Pro fanoušky slavného britského sci-fi sitcomu už není třeba víc dodávat. Oblíbený a hojně citovaný seriál se před pár lety na obrazovky vrátil po mnohaleté přestávce a nijak mu to neuškodilo.

VB | 1988 | Pauza
vysílání
12 sezón | BBC Two, Dave | 30 minut
žánr
Dobrodružný, Komedie, Sci-fi
hrají
Craig Charles (Dave Lister),

Kryton

Kryton

Kryton je android série 4000, kterého posádka našla na lodi Nova 5. Je stvořen proto, aby sloužil a poslouchal rozkazy svých pánů, ale s pomocí Listera prolomil svůj program a stal se částečně nezávislým.

Sezóny 12
1988 -

Během putování vesmírem posádka narazila na vrak lodi Nova 5, kde měly žít tři ženy. Na lodi ale zjistí, že všechny jsou mrtvé a jediný, kdo přežil, je čistící android Kryton, kterého si vezmou na Červeného trpaslíka.

Jako každý správný android, Kryton musí plnit rozkazy svých pánů, čehož Rimmer začne využívat a zadá Krytonovi mnoho úkolů. To se ovšem nelíbí Listerovi, který začne Krytonovi radit, aby přestal plnit rozkazy jiných a začal dělal věci, které ho baví. Kryton se proto vzbouří a na Listerově motorce odlétá z lodi. Bohužel ztroskotá na asteroidu, kde jej později Lister najde a opraví, Kryton se tak stává stálým členem posádky Červeného trpaslíka.

Krytonovi se podařilo prolomit svůj program, takže je částečně nezávislý. S pomocí Listera si také vytvořil některé emoce a naučil se lhát. Z celé posádky lodi je nejchytřejší a jeho znalosti se často všem hodí.

Významné epizody:

Posádka nalézá Krytona na ztroskotané lodi Nova 5.

Kryton se stává stálým členem posádky Červeného trpaslíka.

Kryton má být nahrazen modernějším androidem, takže by měl sbalit všechny svoje věci a vypnout se. Bere to ale s klidem, protože věří v křemíkové nebe, kam po smrti přijdou všechny stroje. Posádka Krytonovi uspořádá mejdan na rozloučenou, ale netuší, že se budou muset střetnout s Krytonovým nástupcem, Hudzenem 10.

Lister učí Krytona lhát, ale nesetkává se s velkým úspěchem. Nabité znalosti Kryton využije, když se setká s Kamilou, gelfem na přání, do které se zamiluje.

Červený trpaslík narazí na loď, na níž se nachází počítač umožňující změnu struktury DNA. Kocour omylem přemění Listera v kuře a pak Krytona v člověka. Kryton si tak vyplní svůj celoživotní sen. Později ale zjišťuje, že být člověkem není tak skvělé, jak si vždycky myslel.

Krytonovi vybuchne hlava, a tak se posádka vydává hledat novou. Mezitím Krytona unese replikant na svou loď Kentaur, kde se Kryton setká s Ablem, dalším androidem série 4000 a zjišťuje, že vzorem pro tento typ robota byl John Warburton, snoubenec profesorky Mametové, Krytonovy stvořitelky, který ji opustil den před svatbou. Celé série 4000 má představovat jeho špatné vlastnosti.

Kryton je v polovině své životnosti a prožívá krizi středního věku. Přijde mu, že v životě nic nedokázal, a dokonce změní barvu svého těla na červenou. Posádka se mu rozhodne pomoci, a tak ho vezme na loď Nova 3, kde žije Butler, android série 3000. Očekávali, že to bude pouhý sluha, ale ve skutečnosti se Butler zajímá o umění, píše či skládá hudbu. Ke všemu se ještě rád chlubí a Krytona poučuje, ten se tedy cítí ještě hůř, než předtím. Při odletu z Novy 3 Kosmik musí nouzově přistát na vesmírné stanici, jejímž úkolem bylo navázat spojení s Vesmírem. Při rozhovoru s ním Kryton zjišťuje, že ani samotný Vesmír na tom není o nic lépe než on.

Foto: BBC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Einstein Bob

Kryton 2X4B 523P, přestože se k posádce přidal až ve 3. sérii, dnes je z něj skvělý základní kámen celého seriálu. Přiznávám, že ze začátku mi trochu vadilo, jak všechno ví a na každou otázku zná odpověď, pak mi ale došlo, že je to nedílnou součástí jeho charakteru stejně jako láska k uklízení, žárlivost na každého, kdo se snaží navázat vztah s jeho milovaným Davidem Listerem. Miluji Krytonovo labilní chování…

redaktor
3.10.2016 | 21:54:29

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama