Red Dwarf (Červený trpaslík)
94/100 - 299×

Red Dwarf(Červený trpaslík)

Ve vzdálené budoucnosti přežije na vesmírné lodi Červený trpaslík jako jediná památka na lidskou civilizaci podivná skupina individuí – Lister, Kocour, Rimmer, Kryton a další. Pro fanoušky slavného britského sci-fi sitcomu už není třeba víc dodávat. Oblíbený a hojně citovaný seriál se před pár lety na obrazovky vrátil po mnohaleté přestávce a nijak mu to neuškodilo.

VB | 1988 | Pauza
vysílání
12 sezón | BBC Two, Dave | 30 minut
žánr
Dobrodružný, Komedie, Sci-fi
hrají
Craig Charles (Dave Lister),

Holly

Holly

Holly je palubní počítač lodi Červeného trpaslíka. Jeho IQ je 6000, avšak za dobu, co byl ve vesmíru úplně sám, jeho inteligenční kvocient rapidně klesl.

Sezóny 6
1988 -

Holly zodpovídá za bezproblémový chod celé lodi. Právě on nechal Listera ve stázi dokud radiace neklesla pod bezpečnou úroveň. Celé 3 miliony let byl ale Holly sám, což se na něm poněkud podepsalo, začala se u něj totiž projevovat počítačová senilita a jeho původní IQ se z 6000 značně snížilo.

Z Hollyho se stal hlupák, který často v důsledku své chyby uvede posádku do nebezpečí. Zůstaly mu ale jeho vlastnosti jako láska ke kanadským žertíkům, šachám nebo literatuře.

Snaží se také prosadit na poli různých objevů. Například zdecimoval stupnici, z oktávy udělal decimu tím, že přidal nové tóny I a J.

Významné epizody:

Dojde k úniku radiace a Holly uchovává Listera ve stázi po 3 milony let, aby mu zachránil život.

Záložní počítač Queeg Hollyho pro ohrožení posádky degraduje na nočního hlídače a posádce nastolí tvrdý režim. Holly se s ním rozhodne bojovat na život a na smrt, utkají se tedy v partii šachu. Holly prohraje a podle dohody má být vymazán. Zbytek posádky už by tak navždy musel žít pod velením krutého Queega. Nakonec se ale Holly přizná, že šlo o jeden z jeho žertíků a Queeg byl celou dobu on sám.

Holly vynalezne Hollyhop, přístroj, který má Červeného trpaslíka dostat na Zemi. Místo toho se ale posádka ocitne v paralelním vesmíru, kde najdou své alternativní ženské verze. I Holly se setká se svým ženským já, a tím je Hilly, se kterou dokonce prožije krátký románek. Právě Hilly se stane předlohou pro Hollyho změnu pohlaví, ke které dojde po této epizodě. Z Hollyho se tedy stává Holly II.

Po hledání ztraceného Červeného trpaslíka posádka narazí na písečnou planetku, kde naleznou Hollyho, který jim objasní, co se stalo s jejich lodí. Nanoboti ji totiž přeměnili v planetku a zároveň opravily Hollyho operační systém.

Rimmer zmiňuje, co se s Hollym stalo. Lister nechal 9 let téct vodu ve vaně. Ta se pak provalila chodbou a Hollyho zatopila. Od té doby je tedy Holly mimo provoz.

Rimmer cestuje dimezemi a hledá vesmír, kde není takový zoufalec. Zavítá i do vesmíru, kde se setká s Hollym. Je na Červeném trpaslíku ještě před tím, než se stala ta osudová nehoda, která vyhladila celou posádku. Bohužel pro něj, ta nehoda se děje teď, takže Arnold typicky po rimmerovsku uteče.

Foto: BBC, UKTV

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Einstein Bob

„Ty jsi naprostý, naprostý … to slovo ještě nevymysleli, aby vystihli to, co doopravdy jsi, ale to jsi! A to naprostý, naprostý… tři tečky.“ Obě inkarnace mají co do sebe, ale ta mužská je vtipnější, zvlášť v prvních dvou sériích, kde z důvodu nižšího počtu členů posádky má víc času na obrazovce. Zde jsou jeho hlášky opravdu skvělé, dokonce má i samostatný díl Queeg. Když se znovu v této podobě objevuje v 8. sérii je mnohem hloupější a v dílech se ukazuje velmi málo, což je škoda, ale ne taková, jako jeho totální absence od Zpátky na Zemi.
Návrat ve 12. řádě byl bohužel jen nostalgie a nikoli návrat do potenciálních dalších sérií, jak jsem doufal. :( Holly se sice objeví jen v jedné scéně s Rimmerem, ale každá jeho věta se jistojistě zapíše na seznam nejlepších hlášek seriálu.

redaktor
13.11.2017 | 6:17:57
ČervZakrslík

Skvěle napsaná postava, snad ji tvůrci v nové sérii nezfušují. Věřím, že bude mít větší důvtip a šarm než německý ovčák pro transplantaci hla­vy.

18.10.2017 | 16:30:19
lenka1542

chybi mi tam jeho postava.

23.10.2016 | 15:56:25
elpapirus

Mé IQ je 6000, to je jako 6000 učitelů tělocviku. Jeden z nejlepších seriálových superpočítačů. Jeho úvodní hlášky jsou už dnes legendární :D

5.9.2016 | 9:56:37

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama