Vikings (Vikingové) Deset věcí, které jste o Vikinzích možná nevěděli

Deset věcí, které jste o Vikinzích možná nevěděli

Deset věcí, které jste o Vikinzích možná nevěděli

Vikinská kultura má mnoho specifik. Věděli jste například, že Vikingové lyžovali jen tak pro zábavu? Nebo že se koupali pravidelněji než zbytek tehdejších Evropanů? Pokud ne, tak vše naleznete v následujícím článku.


40 1
12.2.2016

1. Vikingové nenosili helmy s rohy

Zapomeňte na každý vikinský oblek, který jste kdy viděli. Je pravděpodobné, že Seveřané nosili helmy, ale neměli na nich žádné býčí rohy. Vyobrazení z dob Vikingů nezobrazuje žádné rohy. Jediná helma, která byla z jejich doby nalezena, je normální helma bez rohů. Za tuto mystifikaci mohou pravděpodobně malíři z 19. století, kteří se inspirovali starověkými Řeky a Římany, kteří takto popisovali obyvatele ze severní Evropy. V té době však tyto helmy nosili jen skandinávští a germánští kněží, kteří si je nasazovali během obřadních ceremoniálů.

2. Vikingové byli známí svou skvělou hygienou

Taky si myslíte, že Vikingové museli hodně zapáchat? Právě naopak. Vykopávky v severních zemích odhalily různé pinzety, břitvy a hřebeny, které byly vytvořeny ze zvířecích kostí a parohů. Vikingové se koupali alespoň jednou za týden, což se nedá říci o ostatních obyvatelích tehdejší doby. Často se koupali v horkých přírodních pramenech.


3. Vikingové rozdělávali ohně za pomoci zvláštního způsobu 

Vikingové si rozdělávali oheň velmi netypickým způsobem. Sbírali určité houby, které rostly na stromech. Tyto houby poté několik dní vařili ve vlastní moči. Výsledný produkt smíchali s něčím podobným plsti. Díky moči oheň hned nevyhořel a doutnal tak dlouho, že jej mohli nosit s sebou.

4. Vikingové pohřbívali své mrtvé v lodích

Vikingové měli rádi své lodě. Dokonce je měli tak rádi, že v nich pohřbívali své mrtvé. Seveřané věřili, že každý válečník bude po smrti bojovat a hodovat s ostatními válečníky a to až do konce věků, proto lodě vnímali jako plavidla, která je dovezou do jejich posmrtného života. Do lodi někdy dali i živé ženy, zbraně, různé poklady a otroky.

5. Vikingové aktivně obchodovali s otroky

Hodně Vikingů zbohatlo díky obchodování. Během svých nájezdů často unášeli mladé ženy a muže, které následně prodávali do celé Evropy a na Blízký východ.

6. Vikinské ženy se měly dobře

Vikinské dívky byly provdávány už od svých dvanácti let. Měly za úkol se starat o majetek svého manžela, který byl zrovna na výpravách. I přesto však měly více práv než jiné ženy té doby. Když vikinské ženy nebyly otroky, tak mohly dědit majetek, požádat o rozvod a brát si své věno (když bylo ukončeno manželství).

7. Většina vikinských mužů byla farmáři

Je to pro vás možná zklamání, ale většina vikinských mužů se spíše oháněla kosou, než mečem. Je sice pravda, že někteří byli piráty, kteří opouštěli své lodě, aby vypalovali vesnice, ale většina z nich byla mírumilovnými farmáři. Kromě pěstování ječmene, žita a ovsa se věnovali i chování skotu, koz, prasat a ovcí, což většinou stačilo na obživu celé rodiny.

8. Vikingové lyžovali

Skandinávci vynalezli lyže už před 6 000 lety. I tak však nebyli první, prastaří Rusové lyžovali ještě před nimi. Vikingové považovali lyžování za zábavu, nebo za rychlou dopravu. Dokonce měli i svého boha lyžování, jímž byl Ullr.

9. Vikingové preferovali blonďaté vlasy

Většina vikinských mužů měla hnědé vlasy a protože severská kultura považovala blonďaté vlasy za ideál krásy, byla většina mužů schopna si své vlasy vybělit za pomoci mýdla, které obsahovalo velké množství louhu. Díky tomu se jim často podařilo vyvolat jeden žádoucí účinek – zbavili se vší.

10. Vikingové nebyli nikdy sjednocení

Vikingové ve své době neznali slovo Viking. Tímto výrazem se jen popisují severské národy, které se účastnili nájezdů do zbytku Evropy. V době Vikingů byli dnešní země Dánsko, Norsko a Švédsko rozděleny do mnoha menších útvarů, jejichž členové proti sobě často bojovali.

Foto: History; Zdroj článku: History

Diskuze /35

luciusvorenus

mě by docela zajímala skutečné poloha Kategatu nemohl jsme jí nikde najít vyplivlo mi to celé dánsko avšak dánsko je nad německem ,které už v té době bylo docela bohaté proč tedy jezdili do anglie ?

#5 tomsn40 #12 RoboJebo #28 Korlakon #30 Molmon #32 Molmon
12.2.2016 | 18:17:44
Levascue

Moc nechápu větu : „Díky tomu se jim často podařilo vyvolat jeden nežádoucí účinek – zbavili se vší“. – to byl naopak žádoucí účinek ne? :D

#4 Xavik
12.2.2016 | 18:21:47
JuRas

ad 1: vikingové neměli helmy, protože na ně většina neměla. Stejně tak většina neměla ani meče nebo brnění. Proto bojovali se sekerama apod., protože to jakožto farmáři měli. Dokonce bojovali s dvěma oštěpy zaráz, které dokonce dokázali zaráz házet a nadělat tak paseku. Dítě (nebo všeobecně bojovník) se stal bojovníkem (či mužem) jen v boji. Byli to velmi zocelení válečníci.

ad 4: zároveň, ale pohřbívali mrtvé válečníky do země spolu s jejich věcmi, nejčastěji výzbrojí atd.

ad 6: vikingské ženy se často účastnili nájezdů a celkově bojů. Našli se právě pozůstatky pohřbených žen (v zemi) spolu s výzbrojí a věcmi, které se dávali normálně do hrobu mužským válečníkům. Lagherta a spol tedy nejsou vymyšlené, ale normálně to takhle fungovalo.

ad 7: Často jeli na nájezd právě kvůli půdě (jak je vyobrazen Ragnar v seriálu) a třeba tam i zůstali. Takhle de facto vznikli Normani, obsazení Grónska, Islandu nebo severní Ameriky.

ad 11: vikingové jednu dobu (možná déle) čile obchodovali zřejmě až s dalekou Asií, odkud brali velmi kvalitní ocel pro svůj cca 2 století vyráběný meč, který nemá obdoby a který dokonce kvalitativně překonává i katanu. Nic se neví o výrobci tohoto meče, byl označen speciálním nápisem a to je vše.

#15 svina #26 hmyzovrah #33 Molmon
12.2.2016 | 18:22:35
Xavik

#2 Levascue: Jo, to jsem napsal naopak, opravil jsem to, díky. :)

admin
12.2.2016 | 18:24:50
tomsn40

#1 luciusvorenus: Tehdejší Kattegat je někde na západě Norska(tím myslím, úplně u pobřeží.. Sice to nevím jistě, ale tak nějak to bude :D

#25 RoboJebo
12.2.2016 | 18:52:14
morticia

Moc pěkný a zajímavý článek :)

12.2.2016 | 19:17:09
Satu

Ten bod 6 je chybami protkán.

#9 Xavik
12.2.2016 | 20:34:17
dovahkiin

našel jsem si zajímavost že slovo viking se píše s malým V, protože vikingové nebyli národ sám o sobě, i když jsou i názory že správně je obojí, nicméně historikové ctí malé počáteční písmeno :D

#9 Xavik
12.2.2016 | 20:49:59
Xavik

#7 Satu: A co kdybys nás do těch chyb zasvětil? :)
#8 dovahkiin: Jo, ale mi už to tady tak píšeme píšeme od začátku, tak jsem to nechtěl měnit. :)

#10 Satu #24 dovahkiin
admin
12.2.2016 | 20:51:51
Satu

#9 Xavik: To vážně?

#11 Xavik
12.2.2016 | 20:53:40
Xavik

#10 Satu: Ano, vážně.

#13 Satu
admin
12.2.2016 | 20:55:40
RoboJebo

#1 luciusvorenus: Kattegat je celá velká úžina mezi Dánskem a Švédskem. Z Kattegatu vede směrem vlevo další úžina a ta se jmenuje Skagerrak. Ta vede směrem ze Švédska směrem do Norska :) https://upload.wikimedia.org/…attegat2.png

#27 Marzcus
12.2.2016 | 21:53:35
Satu

#11 Xavik: :D:D:D

12.2.2016 | 23:26:26
Golstreem

Co ty meče? to mě zajímá :) nějaký odkaz na více informací by náhodou nebyl? :)

#16 WhiteDragon
13.2.2016 | 1:00:11
svina

#3 JuRas: S tím feminismem to zas nepřeháněj, ano i ženy se účastnili nájezdů, ale bavíme se o poměru 100 mužů na 1 ženu. Takže často to nebylo, spíš vyjímečně.

#17 JuRas
13.2.2016 | 10:50:59
JuRas

#15 svina: Co jsem viděl dokument o vykopávkách, tak to právě dokazuje, že to nebylo tak extrémní, jak píšeš ty, takhle se o tom mluvilo dřív. Nyní se vědci přiklání čím dál víc k tomu, že ženy byly normální součástí, hlavně v ne tak extrémním poměru. Proto vůbec byly ony štíto-nošky. Ženy byly vybrazovány i na koních v brnení spolu s muži. Kdyby to bylo 100 ku 1, jak píšeš, tak by asi nevytvářeli tolik uměleckých děl, které by tohle znázorňovaly… Všechny bojovné národy měli ženy, které musely umět bojovat. U Samurajů to byla právě žena (matka), kdo přiváděl malého chlapce k umění boje ;) . Jelikož byli vikingové primárně zemědělci, kteří kvůli nedostatku svých severských zdrojů plenili a obsazovali jiné krajiny, je logické, že na takový „trip“ za obděláváním nové půdy půjde celá rodina, nikoliv pouze muž…

#19 AvenjQ #34 Molmon
13.2.2016 | 15:17:41
NiennaTasart

Pokud byl viking v boji raněn, především do břicha, nechali ho ležet v odděleném stanu a dali mu jíst cibuli. Pokud byla cibule druhý den ve stanu cítit, nechali ho umřít, jelikož měli za to, že má dotyčný probodnutý žaludek. Pokud byl viking prostě nemocný, opět ho nechali ležet v odděleném stanu a dávali mu chléb a vodu a dál se o něj nestarali dokud se neuzdravil nebo nezemřel. :)

#20 Baltik
14.2.2016 | 11:37:56
AvenjQ

#17 JuRas: Kedže mali vlastnú bohinu bojovnicu Freyu tak to je dúkaz sám o sebe že Valkíry niesu niaky výmysel. Narozdiel od Juhoeuropskych krajin kde bojovali v armade len muži tak si myslim ze ich to dost ponižovalo ked dostali na prdel od ženskej.

#31 Molmon
14.2.2016 | 11:50:10
Jery

#16 WhiteDragon: Ještě doplním video s rekonstrukcí výroby pro případné pokročilejší kováře (-: . Jedná se prakticky o technologii „wootzu“ alias pravého litého damašku kdy se ocel plně roztaví a ne jako v tehdejší době v japonsku a evropě kdy se ocel svářkově čistí kovářsky. Parádní podívaná pán je machr (-.

https://www.youtube.com/watch?…

15.2.2016 | 10:21:59
banrun

Nevím nic o vynálezu lyží, ale rozhodně je špatně psát o Skandinávcích před 6000 lety a ještě starších prastarých Rusech. Správně by tam asi mělo být něco jako že v oblasti Skandinávie byly lyže vynalezeny před 6000 lety a že na území Ruska jsou doklady ještě starší.

15.2.2016 | 17:38:53
iamtears

chyby lidé dělají, dělali a dělat budou :) vy neomylní válečníci, kteří tu prudíte jste jistě dokonalí :D

Xavík neni asi uplným znalcem vikingů, ale aspon si dal práci a nalezl si nějaký informace, který tu sdílel

mně, lajkovi, který zná vikingy jen z nějakých filmů a tohoto seriálu takovéto info bohatě stačí :)

Díky za to

18.2.2016 | 18:07:35
dovahkiin

#9 Xavik: jasný, však je to dobrý :)

21.2.2016 | 10:48:22
RoboJebo

#5 tomsn40: Psal jsem to jednou, ale radši vám to sem dám :D Toto je Kattegat. http://f.tqn.com/…kattegat.jpg

4.3.2016 | 15:33:55
hmyzovrah

#3 JuRas: jj hazeli dva ostepy naraz, ale to dokazalo jen par nejsilnejsich vikingu a pokud vim bylo to uplne k nicemu pac to bylo hodne nepresne, jinak zcela souhlas. este bych dodal ze mezi vikingy byli Berserkova, ti se nadopovali houbickama ato byl teprv mazec:)

27.3.2016 | 1:05:18
Marzcus

#12 RoboJebo: Mesto Kattegat se nejspise nachazi na uzemi norska, podrobneji Rogaland\Rygja­fylki. Vse je ale jen teorie jako o samotnem ragnarovi.

6.6.2016 | 20:38:24
Korlakon

#1 luciusvorenus: Kategat je záliv medzi dánskom a švédskom v tých dobách možno územie kúska švédska a kúsok dánska , ak sa nemýlim.

8.8.2016 | 23:41:19
dusan putnik

Pred časom som objavil veľmi zaujímavú knihu (pdf v angličtine volne na nete) s titulom „Pôvod anglosaskej rasy“, ktorú vydal Thomas William Shore v roku 1906, kde uvádza pojem „Jomberg Vikings“. Títo Vikingovia mali byť wenédski Slovania, ktorí podľa autora významnou mierou prispeli k osídleniu Britských ostrov a napr. aj taký Windsor (ale aj mnoho iných sídiel v UK) prisudzuje autor práve Slovanom z oblasti Baltiku, Obodriti, Srbi, Wenédi atď. https://archive.org/…ax00shoruoft

22.8.2016 | 14:14:53
Molmon

#1 luciusvorenus: Kattegat je část průlivu mezi dánskem a švédskem, je to velice rozsáhlá oblast a dle mého ani v seriálu město/vesnice kattegat není, když někdo řekl že jede do kattegatu nebo tak něco nazval nemluvil o městě ale spíš o místě

20.11.2016 | 18:34:03
Molmon

#19 AvenjQ: ženy byly pouze štítonošky (nosily vybavení,oště­py,štíty) do bojů se zapojovaly pouze pokud je někdo na bojišti napadl,v seriálu je to podané trochu jinak,radši si nepleť seriál s realitou

20.11.2016 | 18:37:58
Molmon

#1 luciusvorenus: a ano „německo“ bylo „bohaté“ ale taky sjednocené do větších skupin, je tedy lepší ůtočit na silné sousedy nebo nepřipravené,bo­hatší a daleké sousedy?

20.11.2016 | 18:42:30
Molmon

#3 JuRas: do bojů chodili většinou válečníci co už měli nějaký nájezd za sebou tudíž i zisk,takže si myslím že takovou drobnost jako helmu nebo meč si mohli koupit a mohl si je koupit i kde jaký farmář(samozřejmě když šli do bitvy poprvé tak asi nic moc neměli ale kdo by taky postavil skupinu nájezdníků ze samých nováčků že?) navíc jejich styl boje jim kopí/oštěp neumožňoval používat jelikož většinou ůtočili ze zálohy aby se rychle dostali do řad nebo pevností nepřátel a při boji nablízko bez pevné formace je kopí/oštěp k ničemu(v seriálu jsou sice vyobrazeni jako dobře koordinovaní vojáci ale ve skutečnosti bojovali spíše každý sám za sebe,takže „shield wall“ je spíše jen pro efekt)a se sekyrou bojovali proto že narozdíl od meče se zaryje hluboko zatímco meč pořeže či sekne proto používali to co zabije nepřítele nejefektivněji tudíž sekeru,co se týče dospělosti dítěte tak něco takového u vikingů neexistovalo děti byly dokud neudržely meč – potom na ně bylo nahlíženo jako na bojeschopné tudíž usuzuji že výraz „dospělost“ nebo „dospělý“ neznali.Ženy válečnice neexistovaly, byly pouze štítonošky a bojů se většinou neůčastnily a pokud ano tak spíše v zadních liniích jako štítonošky(pokud nevíš co znamená štítonoš najdi si to v komentářích, někde jsem to psal). Co se týče toho meče z asijské ocele tak ti asi nedochází že asi není vyroben vikingy,vikingové sice úzce obchodovali s arabskými zeměmi nebo s asii díky hedvábné stezce ale i kdyby si koupili danou ocel(předpokládám v podobě ingotu) nedokázali by ji roztavit a zpracovat tak aby kvalitou převyšovala ostatní,protože co se kvality týče nezáleží odkud máš ocel ale jakým způsobem a kdo předmět vyrobí,takže pokud se našel meč co kvalitou převyšoval vikingské pravděpodobně se jedná o meč vyrobený jiným národem s jiným způsobem zpracování oceli(navíc ocel vikingové neuměli vyrobit, spíše železo)

20.11.2016 | 19:09:22
Molmon

#17 JuRas: začínat slovy „co jsem viděl v dokumentu“ znamená že jen papouškuješ co si někdo mohl vymyslet nebo úmyslně nafouknout.podle tvého předešlého komentáře usuzuji že co se týče historie vidíš jen to co ti ukážou v dokumentu nebo v knize ale ta opravdová historie se skrývá mezi tím vším,pokud si poskládáš dohromady několik faktů z různých pramenů a použiješ rozum místo papouškování dozvíš se pravdu.Co se týče vyobrazování žen v brnění spolu z muži tak ikdyby to byla pravda tak se jednalo asi o nějakou významnou ženu co vykonala nějaký skutek,a navíc by mě zajímalo kde jsi něco takového jako vikingskou malbu viděl,poprosil bych o odkaz na daný dokument jelikož obrazy namalované vikingy jsem ještě nikdy neviděl(asi proto že nemalovali) spíše se jednalo o obraz namalovaný někým v jehož zemi vikingové byli a vyobrazení ženy na bojišti bylo spíš kvůli ůdivu malíře že se na bojišti objevovaly i ženy, ale neznamená to nic protože mohl vidět štítonošku možná pár dalších z obrazů se nikdy fakta nedozvíš je to jako se dívat na film,taky jsou herci a scény vymyšlené pouze jádro je pravdivé.Nevím kde si vzal že byli primárně zemědělci jelikož vikingové byli zemědělci,rybá­ři,kováři,loďa­ři, a ti všichni byli zároveň bojovníci,něco jako bojovník z profese nemohlo ani existovat z důvodu že se nemohli celý rok živit jen z jednoho lupu.

20.11.2016 | 19:36:17
rockysiburger

V nedávné době jsem narazil na Polského archeologa. Leszeka Gardeła, který publikoval článek ‘Warrior-women’ in Viking Age Scandinavia? On popisuje, že není dobré brát texty napsané druhou stranou a klidně o několik set let později napsané za pravdivé. Spíše se opírá o archeologické podklady. Pokud tedy byla žena pohřbena s mečem. Bylo to z důvodu jejího vysokého postavení ve společnosti. A skutečností je, že těch hrobů není prý moc. Na druhou stranu se nachází místo mečů, sekery. Ty zase můžou plnit i roli pomocnou v domácnostech. Zatím, ale nikdo nevyvrátil fakt, že ženy skutečně byli součástí armád, ale byla to spíše role psychologická. Zastrašení protivníka.( Asi jako : Sakra, nasraná ženská se sekerou ? ) Dále pak, když seveřané plují na výpravu s celou rodinou. Důvodem je usazení v plodnější krajině. Ženy sebou určitě zbraně mají, ale plní to roli pouze obranou. Nic to, ale nemění na postavení žen v éře Vikingů. Jejich postavení bylo srovnatelné s muži a na rozdíl od středověké Evropy na několik set let vyspělejší. Pak to samozřejmě sterilizovalo křesťanství.

Jinak díky za článek.

28.11.2016 | 13:37:16
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Nejlepší syn

Kterému synovi aktuálně nejvíce fandíte?

Kterému synovi aktuálně nejvíce fandíte?

Ústředními postavami se nyní stali Ragnarovi synové. Kterému však nejvíce fandíte? Stojíte na straně Bjorna, věříte v Ubbeho a Hvitserka, nebo vaše sympatie patří Ivarovi? Podělte se o svůj názor v anketě a v následné diskuzi svou volbu obhajte.

Reklama

Nepřehlédněte

Jak staré jsou aktuálně hlavní postavy seriálu?

Jak staré jsou aktuálně hlavní postavy seriálu?

Díky časovému skoku, kterého jsme se dočkali na konci první poloviny čtvrté řady, nám všechny hlavní postavy zestárly. Jaký je jejich aktuální věk?

Narozeniny

Hlídejte si nás