X-Men Comicsová historie X-Men (1963-1970)

Comicsová historie X-Men (1963-1970)

Comicsová historie X-Men (1963-1970)

X-Men mají za sebou dlouhou comicsovou historii. Pojďme se společně podívat na více než padesát let jejich příběhů, všechny jejich tvůrce, postavy, zvraty, pády i úspěchy. Začínáme s úplně první kapitolou, která vyšla poprvé v roce 1963.

2 0
18.5.2014

Za vznikem X-Men ve vydavatelství Marvel nestojí nikdo jiný než dvojice Stan Lee a Jack Kirby. Ta už v té době měla za sebou vznik jiného úspěšného superhrdinského týmu – Fantastické čtyřky, která byla první odpovědí na úspěch Justice League of America (Superman, Batman) od konkurenčního DC Comics. Počátek šedesátých let byl pro comics druhým historickým vrcholem a Marvel sypal jeden hit za druhým. Rok po Fantastické čtyřce (1961) vznikl Spider-Man (1962), rok 1963 se poté zapsal do historie hned dalšími dvěma legendami. První bylo uskupení Avengers, kde Marvel namixoval některé starší i novější samostatné hrdiny. V září 1963 vznikl ještě jeden nový comicsový sešit: X-Men.

Stan Lee a Jack Kirby vytvořili X-Men jako tým mutantů nadaných nadpřirozenými schopnosti a označil tak tým hodných mutantů vedených profesorem Charlesem Xavierem. Původní název měl být „Mutanti“, ovšem to bylo zavrženo jednak díky tomu, že tehdy tomu ještě málokdo rozuměl a pak to znělo spíše strašidelně. X-Men značí eXtra schopnosti, zároveň odkazují na X-gen, tedy gen mutace. Do comicsu pronikly dvě důležité tehdejší politické témy: zvyšující se tempo jaderného zbrojení (jejich schopnosti jako důsledek vystavení záření) a společenská segregace (černošský boj v USA za svá práva).


Do prvního týmu X-Men patřili Cyclops, Iceman, Angel, Beast a Marvel Girl (později Jean Grey). Své protivníky dostali X-Men v sešitu číslo 4. Jmenovali se Bratrstvo mutantů, vedl je Charlesův bývalý přítele, Eric Lensher (přezdívaným Magneto) a měl k ruce další mutanty – Mastermind, Quicksilver, Scarlet Witch a Toad. Boj těchto dvou týmů se točil v základů okolo způsobu, jak by se mutanti měli začlenit do společnosti, která se jich bála. Zatímco X-Men a Xavier od začátku chtěli vystupovat jako ochránci lidí, i za cenu, že je lidé odmítali a báli se jich, Magneto chtěl své své superschopnosti využít tak, že rasa mutantů se stane dominantní a lidstvo mu bude sloužit.

Úspěch comicsu během šedesátých let nebyl ve srovnání s ostatními sériemi tak zásadní. Stan Lee a Jack Kirby přestali psát comics po 19 číslech, stačili ovšem úvést mnoho dalších postav důležitých pro X-Men historii – Sentinely (včetně jejich tvůrce Bolivara Traska) nebo Juggernauta (polovičního bratra Xaviera). Úspěch nenakoplo ani zabití Xaviera (číslo 42) ani crossover s Avengers (číslo 45) ani přidání nových postav Havoka a Polaris ani oživení Xaviera (číslo 65). Posledním sešitem s číslovkou 66 v prosinci 1970 byla bitva s Hulkem, pak se ovšem comics na dlouhých pět let s novými příběhy odmlčel.

Další kapitola začala v roce 1975 a do X-Men přišly nové postavy – Storm, Nightcrawler a pak i největší X-Men legenda: Wolverine. Ale o tom až v další kapitole.

Diskuze /2

panwalter

podle mého je to ten nejlepší comics který nabral všude spoustu fanoušků jen u nás v česku se moc nechytil

28.11.2014 | 19:08:03
mr křeček

fantastická čtyřka byla odpověď na justice society of america, ne na justice league.

22.10.2016 | 11:23:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální film

X-Men: Dark Phoenix

Název: Dark Phoenix
Premiéra: 6. 6. 2019
Režie: Simon Kinberg
Hudba: Hans Zimmer
Scénář: Simon Kinberg
Žánr: Akční
Stopáž: 114 minut

Hrají: Sophie Turner, James McAvoy, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Jessica Chastain, Nicholas Hoult, Evan Peters, Tye Sheridan, Olivia Munn, Alexandra Shipp, Kodi Smit-McPhee, Andrew Stehlin, Ato Essandoh, Scott Shepherd, Summer Fontana, Kota Eberhardt, Lamar Johnson, Julian Bailey a další 

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY – Již brzy

Zajímavosti

Má projekt X-Force i pod dohledem Disneyho stále šanci na realizaci?

Má projekt X-Force i pod dohledem Disneyho stále šanci na realizaci?

Studio Fox se sice musí se svými komiksovými filmy rozloučit, ale alespoň může být pyšné na Deadpoola, který se tak povedl, že ho chce zachovat i studio Disney. Existuje tedy malá šance, že se dočkáme i týmovky X-Force. A nyní s novou dohodou se šance ještě zvětšují.

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama

Filmy

 

Nejlepší postavy

Narozeniny herců