Nick Fury

Nick Fury

Ředitel organizace S.H.I.E.L.D., který rád dělá věci po svém. I když to znamená dát dohromady skupinu nesourodých hrdinů.

Sezóny 12
2008 - 2023

Informace

Celé jméno: Nicholas Joseph Fury
Výška: 1,85 m
Váha: 100 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: hnědá(/žádná)
Autoři postavy: Stan Lee a Jack Kirby
Představitel: Samuel L. Jackson
Poprvé se objevil v:
Sgt Fury and his Howling Commandos #1 (květen 1963)

Filmy

Seriály

Agents of S.H.I.E.L.D. (2013)

O Nickovi

Furyho bychom mohli popsat jako nejúspěšnějšího agenta ve světě Marvelu. Nick začínal jako voják a postupně se vypracoval až na ředitele tajné společnosti zvané S.H.I.E.L.D. Během jedné operace byl Nick připraven granátem o oko. Od té doby nosí pásku, která je nedílnou součástí vizáže tohoto podivuhodného charakteru. Je mistrem bojových umění a také skvělý taktik. Díky séru „formule nekonečna“ má Fury zpomalené stárnutí. Kvůli dlouhému požívání tohoto séra jej Nick již mohl přestat brát a efekt se projevil také na jeho synech Mikelovi a Nickovi Jr.

Za celý svůj život si Nick nadělal spoustu nepřátel. Mezi ně patří např. jeho bratr Jacob, přezdívaný Scorpio, a zločinecké organizace jako Hydra, A.I.M., Zodiac nebo Maggia.

Komiksy

První příběhy o hrdinném Nicku Furym se odehrávají během Druhé světové války. Komiksy začaly vycházet v roce 1963 a Nick zde vedl slavné Howling Commandos. V roce 1965 odstartovaly Nickovy příběhy v „přítomnosti“, které vycházely v rámci série Strange Tales. Nick měl být komiksovou variantou Jamese Bonda, který za studené války bojuje proti zlu ze zámoří. Vlastní sólo sérii pak dostal o tři roky později. Během několika let se objevoval v různých sériích jako jsou Avengers nebo Fantastická čtyřka, kde jako ředitel S.H.I.E.L.D.u po­máhal ostatním hrdinům řešit jejich problémy.

Nastal rok 1988 a Nick se objevil v minisérii nazvané Nick Fury vs S.H.I.E.L.D. Nick je nařčen z vlastizrady a je na něj poslán záhadný agent Deltite. Fury nakonec vypátrá, že jde o LMD (Life-Model Decoy), který byl postaven šíleným vědcem Arnimem Zolou a několik dalších agentů bylo také nahrazeno jejich robotickými dvojníky.

Na minisérii poté navazovalo pokračování Nickovy původní série Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D., která vycházela až do roku 1993.

Důležitou roli měl Fury v příběhu z roku 2004, který se nazýval Tajná válka. Fury naverboval několik hrdinů a vyrazil zničit Latverii, zemi Dr. Dooma. Hrdinům poté vymazal paměť a o rok později je jejich minulost začala stíhat.

Když v roce 2008 nastala Tajná invaze, Fury vyrazil do boje s nově zformovaným týmem Secret Warriors. V dnešní době je Nick známý jako The Unseen. Roku 2014 byl zavražděn Uatu a Nick jej zastoupil coby strážce a pozorovatel planety Země.

Od roku 2001 se Nick Fury začal objevovat v alternativním vesmíru zvaném Ultimate. Bylo to vůbec poprvé, kdy se z Furyho stal černoch. Tato podoba byla vytvořena podle Samuela L. Jacksona. V komiksu Ultimates Fury vtipkuje, že pokud by o nich byl film, tak by chtěl, aby si jej zahrál Samuel L. Jackson, což se mu také v roce 2008 vyplnilo.

Filmy, seriály a další média

Nick se několikrát objevil v populárním seriálu Spider-Man, který vyšel v roce 1994. O čtyři roky později dostal Nick vlastní hraný film Nick Fury, zvláštní agent, kde si ho střihl slavný herec David Hasselhoff. Film ale skončil jako totální propadák a tudíž se nedočkal dalšího pokračování. Fury se také objevil v seriálech X-Men: Evolution, Wolverine and the X-Men nebo Avengers: Earth's Mightiest Heroes. Nyní se pravidelně objevuje v seriálovém universu, do kterého zapadají seriály jako např. Ultimate Spider-Man nebo Avengers Assemble.

Za Nicka jste si pak mohli zahrát ve hrách The Punisher z roku 1993, Marvel: Ultimate Alliance a jeho pokračování. Další hratelné verze se pak objevily v Marvel Super Hero Squad Online, Lego Marvel Super Heroes nebo Disney Infinity.

Marvel Cinematic Universe

S Nickem jsme se poprvé mohli setkat v potitulkové scéně Iron Mana. Větší roli poté dostal v jeho pokračování, kde pomáhal Tonymu vyřešit jeho problém s nalezením nového prvku, který by mu zachránil život. Dále se objevil v potitulkové scéně Thora a na konci prvního Kapitána Ameriky, kde ho seznamuje s novým světem.

V roce 2012 vznikli Avengers. Fury se snažil využit Tesseract jako zdroj čisté energie, ale tenhle plán mu překal Loki, který zemi vyhlásit válku. Furymu nezbývali nic jiného než zformovat nejmocnější hrdiny světa.

Po smrti agenta Coulsona se začal zajímat o jeho projekt T.A.H.I.T.I. a navrátil ho zpátky k životu. Coulsonovi daroval letadlo a vlastní tým a doufal, že se nikdy nedozví pravdu. Mezitím se ale dozvěděl, že jeho tajná organizace je infiltrována Hydrou a tak se s tím musel vypořádat. S.H.I.E.L.D. byl oficiálně zrušen, ale Nick měl eso v rukávu, Coulsona.

Coulson se stal ředitelem a pro Nicka uschovával jeden ze starých helicarrierů. Během Ultronova útoku na Sokovii si jej pak Fury vyzvedl a vyrazil Avengerům na pomoc.

Furyho přítomnost v dalších filmech je zatím nejasná, je ale dost pravděpodobné, že před třetími Avengery se s ním ještě setkáme.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
tom99

Jedna z nejlepších (vedlejších) postav v celém MCU. A Samuel L. Jackson si to dává vždy jako na pána.

webmaster, grafik
9.11.2023 | 14:01:42
Black_Barton

Nezáhadnější a nejzajímavější postava MCU!

12.5.2021 | 10:22:48
Logan_the Wolverine

Nejzáhadnější postava

25.10.2017 | 19:19:57
Elhonzo

Ultimate verze Furyho byla vytvořena podle Sama Jacksona, ne podle Morgana Freemana.

11.1.2016 | 19:22:17
RasTik

Fury, je jedna z nejzajímavějších postav, mám ho hodně rád. Jeho představitel (Samuel L. Jackson) dává postavě to, co má mít, pro mě skvělá postava.

31.12.2015 | 15:14:39

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama