Game of Thrones (Hra o trůny) Harrenov

Harrenov

Harrenov

Největším hradem celého Západozemí je pevnost Harrenov (v originále Harrenhal). Tento hrad je již od dob Aegona Targaryena zničen draky a traduje se o něm, že je prokletý.


51 0
21.6.2015

Nejvýraznější znak hradu Harrenov, který se nachází uprostřed Říčních krajin, je jeho obrovitost. Je tak velký, že když z něj po válce Jaime Lannister mimo jiné odvezl jednu dívku, všechna další místa jí přišla malá. Bylo jí pak řečeno, že když vyrostla v Harrenově, každý hrad už pro ni bude malý.

Má například třikrát větší rozlohu, než Zimohrad, dvacetiakrový boží háj, stáje pro tisícovku koní, kuchyni velkou jako Velký sál Zimohradu a kapacitu přibližně milionu mužů. Pro srovnání – Královo přístaviště čítá půl milionu obyvatel.


Vůbec celý hrad byl postaven v gigantickém měřítku. Jeho zdi jsou vysoké jako horské štíty a dřevěné a železné škorpiony na jejich vrcholu se ze země zdají velké jako skuteční škorpioni. Uvnitř zdí má pak pět vysokých věží – Věž strachu, Věž nářků, Věž duchů, Vdovinu věž a Věž spáleného krále, obrovský sál s pětačtyřiceti krby, lázně s kamennými vanami pro šest nebo sedm osob nebo medvědí jámu.

Postavit tento monument trvalo čtyřicet let, stálo životy tisíců zajatců a čarostromy staré tři tisíciletí. Toto všechno pro vybudování pevnosti, která by tehdejšímu rodu Hoarehů z Železných ostrovů upevnila kontrolu nad územím Říčních krajin a snu Harrena Černého, posledního krále Ostrovů a Řek, mít největší hrad Západozemí a z ostatních nadělat trpaslíky.

Ne, že by mu radost vydržela dlouho. Harren se rád chlubil, že je hrad, arogantně nazvaný po něm samém, nedobytný, jenže nikdy nepočítal s něčím ještě větším. V den, kdy se po dokončení staveb konečně nastěhoval, se Aegon Targaryen a jeho sestry vylodili v místech, z nichž se později stalo Královo přístaviště, a započali dobývání kontinentu. Harren, přesvědčený, že jeho zdi odolají jakémukoli útoku, zůstal za hradbami a odmítl pokleknout. Jenže draci nepotřebovali hrad zdolat, jednoduše zdi přeletěli a celý vypálili, včetně Harrena a jeho dětí. A od té doby už si ho nikdo další nedokázal udržet.

Aegon daroval napůl zničenou ruinu rodu Qoherysů, jenže ten brzy zanikl, stejně jako následující majitelé, rody Towersů, Harrowayů, Strongů a Lothsonů. Vznikly tak děsivé příběhy o prokletém místě, jehož lordi a posádka vždy sejdou krutou smrtí, a duších Harrenova, jako bláznivá lady Lothson, hořící Harren a jeho synové nebo o služebnících, kteří si jdou lehnout a ráno jsou nalezeni upálení.

Ve skutečnosti jde ale spíš o ekonomické důvody neúspěchů. Harrenov je tak obrovský, že jeho pozemky nejsou schopny produkovat dostatek zásob na udržení plné posádky a lordi obvykle prostě zkrachují. Z toho důvodu a proto, že po poničení draky nikdo hrad kompletně neobnovil, nebyl nikdy plně obsazen, péče o něj je i tak nákladná a těžká a přestože povodí Trojzubce a okolí jezera Boží oko, kde leží, je nejúrodnější část Říčních krajin, nikdo není schopný zajistit dostatek pracovní síly a obrany a nepodlehnout v obřích, prázdných síních depresím. Je sice často odměnou pro válečné hrdiny, ale většina z nich si neuvědomuje, že titul lorda Harrenova nenese žádný hmotný zisk, jen potíže.

O tom se přesvědčilo i mnoho současných postav. V době války pěti králů sídlil na Harrenově rod Whentů. Ten sám už ale obýval jen některé části hradu, později byl korunou svého sídla zbaven a hrad získal Janos Slynt za zradu Neda Starka. Nikdy ho však nestihl obsadit a byl Tyrionem Lannisterem poslán na Zeď, aby se hrad stal základnou Tywina Lannistera v probíhající válce (v knize na hradě nikdy nebydlel on sám, pouze jeho vazalové vedeni Armorym Lorchem a Gregorem Cleganem).

Tywinovi hrad dlouho nevydržel, protože se musel stáhnout, když Stannis Baratheon zaútočil na hlavní město, opuštěný hrad obsadil Robb Stark (v knize opět jeho vazalové za přispění Aryi Stark coby kuchtičky Lasičky) a nechal ho v držení Roose Boltona. Ve stejné době daroval hrad král Joffrey Malíčkovi, který ale nikdy netoužil jen se k němu přiblížit a ke svým plánům pouze potřeboval lordství a hrad tak stále fakticky náležel Boltonům, dokud ho neopustili a nenechali v rukách Lockeho (v knize Vargo Hoatha a brutálních Chrabrých kumpánů). Jelikož Boltoni ale změnili strany a Locke byl povolán pro další úkol, předpokládá se, že znovu patří Lannisterům (v knize se Chrabří kumpáni vzájemně pozabíjeli a Jaime Lannister ho při svých cestách znovu zabral).

Podaří se jim ho konečně udržet? Vzhledem k jeho poloze a stále úrodným pozemkům je často cílem různých nájezdů a válek a dokonce v něm zahořela jedna z jisker vedoucích k Robertově rebelii – velký turnaj během falešného jara, na němž korunoval Rhaegar Targaryen královnou lásky a krásy místo své manželky Lyannu Stark, již později unesl a rozpoutal Robertův zuřivý hněv. Že by byl vážně prokletý? I k Lannisterům se už štěstí obrací zády. Kdo že ho držel po nich? Malíček a Boltoni?

Foto: HBO

Diskuze /26

L0newolf

Díky za tyhle články :-) keep 'em coming

redaktor
21.6.2015 | 18:26:36
Stepan95

Super ! :) bude článek i o Vargo Hoatovi?

#25 sFík
21.6.2015 | 19:26:58
Adélka_MucQ

Skvěle :D tak trochu mě to vyvedlo z omylu. Myslela jsem, že je až druhý největší :) zase o něco chytřejší…

#5 Stráťa
21.6.2015 | 19:30:15
Rafan

No jo no. Přišla armáda co měla letectvo :-) a hrad nedisponoval účinnou PVO :-).

21.6.2015 | 19:41:37
Stráťa

#3 Adélka_MucQ: Co podle tebe mělo být největší?

#23 Adélka_MucQ
21.6.2015 | 19:48:49
dfx

Mohli by vo flashbacku ukazat ten utok drakov na Harrenov. To by bol fajny masaker milion horiacich ludi :D

#7 Ann Taylor
21.6.2015 | 20:52:35
Ann Taylor

#6 dfx: Tak bylo to krátce po nastěhování, takže zas tolik lidí tam asi neměl, a hlavně šli po lordovi, který se zavřel v jedné věži, vypálit si „personál“ hradu by bylo trošku nechytrý (a nebylo potřeba, věže jsou dostatečně vysoké, aby šlo zaútočit postupně), takže milion jich tam určitě neshořelo :) Ale bylo by super vidět ať už ve flashbacku nebo v budoucnosti dračí útok na nějakej hrad :D Když už Bran viděl dračí stín nad Královým přístavištěm, snad to nebo ono doopravdy bude a nedali to tam jen pro efekt.

#8 garvon #9 Engeneer #20 Luciz
redaktor
21.6.2015 | 21:25:33
garvon

#7 Ann Taylor: Tak podle toho ze celej hrad je ruina, si myslim, ze se nesnazili hrad zachovat jak pises.

#10 Ann Taylor
21.6.2015 | 21:32:07
Engeneer

#7 Ann Taylor: Když už flashback s útokem na nějakou vež, tak rozhodně Tower of Joy:-)

#10 Ann Taylor #11 dfx
21.6.2015 | 21:35:07
Ann Taylor

#8 garvon: To ne, ale nejdřív šli po lordovi a mám za to, že ten měl právě sedět zavřený v jedné z věží, takže část lidí určitě utekla + mohly zůstat nevypálené prostory v přízemí a tak (nebo aspoň celej hrad nechytnul ve stejnou chvíli, takže nějakej čas byl) a myslím, že chvilku po nastěhování tam právě ani zdaleka nebyla plná posádka.

#9 Engeneer: Tak to ale nebylo s drakama, ačkoli… mohlo by, celkem mě zajímá, jak se jim povedlo ji zničit, když zůstali naživu… dva, jestli si to celý dobře pamatuju? :D

#12 Engeneer
redaktor
21.6.2015 | 21:57:21
dfx

Ja by som hlavne chcel utok draka na nejake mesto alebo hrad. Najlepsie ak by drak najprv zozral mamuta a potom utocil :D

Taka mila zbran hromadneho nicenia :-) #9 Engeneer:

21.6.2015 | 22:00:59
Engeneer

#10 Ann Taylor: Myslím, že Tower of Joy stále stojí, tam sice draci nebyly, ale rád bych viděl souboj 7 vs 3 kingsguard jako bitvu o Černý hrad (ten okružní let kamery bez střihu) a pak zoufalý běh Neda do schodů, když uslyšel křik Lyanny:-) Bože jak já se modlím, aby tuhle scénu někdy v budoucnu natočili:-)

#15 Ann Taylor
21.6.2015 | 22:09:34
Conanek

články super, ale možná by bylo lepší si je trošku šetřit … to čekání bude dlouhý :D

#14 Engeneer
22.6.2015 | 0:19:07
Engeneer

#13 Conanek: Šetřit? Tam je tolik materiálu:-) Pokud budou publikovat jeden článek týdně, dobrých deset let se nezastaví:D Na wiki, kterou dávají dohromady opravdoví skalní fanoušci (a ne diváci, kteří sledují seriál při vaření večeře:D) je v tuhle chvíli 6,741 článků – ano spousta je jenom několikařádkový popis postav a podobně, ale i tak:-)

http://awoiaf.westeros.org/…hp/Main_Page

22.6.2015 | 1:14:56
Ann Taylor

#12 Engeneer: Já měla za to, že už právě nestojí… no ale i tak :) Ale pochybuju, že to vidět bude, protože Ned už taky nežije, takže by nedával smysl jeho flashback, a Howlanův flashback by neobsahoval to nejdůležitější. Takže pokud je ta scéna důležitá pro Jonův život, pravděpodobnější je, že se s ní seznámíme přes Brana a přes to, jak se o tom Ned modlil v božím háji, takže jenom slovně. Ale to jen pokud vůbec, ani se mi nechce věřit, že i kdyby pracovali s tím, že Bran může přes čarostromy vidět jakýkoli čas, že by tam ještě jednou přidali Beana.

#16 Engeneer
redaktor
22.6.2015 | 7:31:43
Engeneer

#15 Ann Taylor: Právě že se na to Beana asi před rokem ptali a prohlásil, že by se rád vrátil, takže v tom by problém být nemusel. A v knize jsme například taky jen slyšeli, že se něco stalo v Tvrdodomově a v seriálu nám to i ukázali:-)

#18 Ann Taylor
22.6.2015 | 11:52:08
Revoemag

A já myslel, že Lyanna Raegara milovala.

#20 Luciz
22.6.2015 | 12:05:33
Ann Taylor

#16 Engeneer: Noo, tak to by bylo dobrý. Ještě ovšem otázka je, jestli je co přínosnýho pro děj tam ukazovat, žejo :D

redaktor
22.6.2015 | 13:59:32
komcus

Harrenov mě zajímal už dlouho, takže super článek. Díky. :)

webmaster
22.6.2015 | 18:55:09
Luciz

#7 Ann Taylor: Myslím, že Branova vize stínu draka nad KL byla předzvěstí toho, jak bude Bran ,,létat"…tedy jako měnič ovládne draka…jen jsem myslela, že kvůli Bílým chodcům a ne proto, aby vypaloval hrady :D což zase nekoresponduje s tím, proč byl nad KL :D
#17 Revoemag: Já myslím, že ano, jen to přece nebude dávat před Robertem najevo…

#21 Revoemag
22.6.2015 | 19:19:16
Revoemag

#20 Luciz: Tak já knihy nečetl, takže přesně nevím co se tam stalo před rebélií

#24 Luciz
23.6.2015 | 11:36:14
Monkeyskunk

Já hlavně moc nechápu, proč v té Tower of Joy museli vůbec ještě bojovat. Však Rhaegar už byl mrtvej, Aerys taky, tak o co šlo ? Navíc Ned tam přece nebyl, aby Lyannu zabil, tak nechápu proč ji bránili životem. To stejný se týká případnýho děcka. Řekl bych, že Dayne a Stark se tak nějak znali, tak si mohli promluvit v osobnějším duchu, že by Ned to případné dítě „nenahlásil“, koneckonců to tak udělal a nemuseli se o tom ani bavit, takže mi to příjde jako trochu zbytečný masakr na konci war… :-D

23.6.2015 | 15:12:32
Adélka_MucQ

#5 Stráťa: Vlastně ani nevím :D tak nějak jsem to náhodou zaslechla od někoho stejně inteligentního jako já a moc jsem nad tím nepřemýšlela, prostě mi to utkvělo v paměti. No jo, ale u to budě nějaký ten rok :)

23.6.2015 | 21:31:48
Luciz

#21 Revoemag: Já taky nevím, jen si to myslím

23.6.2015 | 22:56:48
sFík

#2 Stepan95: Vargo je postava z knih čistě… Ale moderátoři, možná by bylo fajn vydat článek, o duplicitních postavách. Vargo-Locke a jejich rozdíly třeba i v motivech ;)

24.6.2015 | 11:30:41
sFík

Jinak Aryiny kapitoly, když byla na Harrenově byly vážně nejlepší. Měl jsem rád tu jejich roadmovie, ještě s Gendrym a HorkýmKoláčem..

24.6.2015 | 11:31:40
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
  • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
  • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
  • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
  • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
  • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS
  • … S07E06.1080p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-GoT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás