Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 290×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Leviatan

Leviatan

Leviatan je mýtický tvor v reálném světě, ale velmi reálný a ne zase tak tajemný tvor ve světě Písně ledu a ohně a Hry o trůny.

14 0
4.7.2020

Leviatan je druh obří velryby – údajně nejstarší a největší tvor na celém světě, což naznačuje, že je dokonce větší než draci. Obvykle je šedý a obývá především Chvějivé moře na severu světa. Zejména se jimi proslavil Lorathský záliv, kde se shromažďují a páří, a pak Leviataní ryk, kde se páří a rodí. I když prý ho lze zahlédnout také v Moři zapadajícího slunce a v Letním moři.

Podle legend ze Železných ostrovů existovalo i něco většího a nebezpečnějšího než leviatan. Mořský drak Nagga, který se běžně na leviatanech a krakenech z Moře zapadajícího slunce krmil. Neznamená to ale, že na Železných ostrovech leviatany neuznávají jako mocné tvory. Rod Volmarků má černého leviatana ve znaku a bitevní loď Leviatan je součástí železné flotily. I jiné rody spojené s mořem rádi používají leviatany v umění. Třeba na Novém hradu v Bílém přístavu je malba krakena bojujícího se šedým leviatanem.


Jen Ibbeňané k nim přistupují víc prakticky. Slavní ibbenští velrybáři je rádi loví v Leviataním ryku a jejich lodě jsou stavěné tak pevně, že to pro ně není žádný problém. I když se možná jen nepotkali s těmi největšími – říká se, že v severním Moři zapadajícího slunce jsou leviatani velcí jako ostrov.

Na druhou stranu, leviatani sami nejsou bezbranní. Jednak je pro ně výhodou jejich velikost, protože pokud rybáři nejsou připravení, je to naopak leviatan, kdo stáhne rybáře pod hladinu, a jednak se nebojí napadat lodě. Loď Lady Meredith sera Eustace Hightowera například narazila na hejno leviatanů, když se rozhodl ukončit svou účast na objevné výpravě na západ. Sice nakonec doplul až k úplně neznámým, neobydleným ostrůvkům kdesi v Letním moři (objevitelé je pojmenovali Aegon, Rhaenys a Visenya), ale obával se další cesty, a tak se obrátil k domovu. Právě tehdy jeho loď, už tak ve velmi špatném stavu, narazila na rozzuřené leviatany a jeden z nich prorazil její kýl. Kdyby se jim pak nepovedlo dopachtit ke břehům Sothoryosu, možná by se kvůli tomu nikdy nevrátil.

Foto: Kevin Catalan

Diskuze /4

ori

Som rád že stále pokračuješ v dopĺňaní „záznamov“ :)

webmaster
4.7.2020 | 15:04:09
Svjatogor

Škoda, že si nějaké malé cameo (mudr/c z Citadely nebo starý poloslepý / polostřízlivý námořník) nezahrál David Attenborough. ;-) :-D

#3 ori
4.7.2020 | 22:03:31
ori

#2 Svjatogor: Majster z Citadely ktorý príde až k drakovi lebo nemôže uveriť svojim očiam a ten ho zožerie :D

webmaster
4.7.2020 | 22:06:34
Zdenek0000

Ten popisek docela sedí na tvora objeveného v roce 2010 Livyatan Melvillei. Sice asi ne tak velký ale taky docela slušná velryba :D

4.7.2020 | 22:49:17
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama