Game of Thrones (Hra o trůny) Mantichora

Mantichora

Mantichora

Svět Písně ledu a ohně není tvořen jen draky, obry, zlovlky a podobnými nadpřirozenými bytostmi. Kromě nich tu jsou také například mantichory.

6 0
11.2.2020

Mantichora v našem světě bájí pochází z řeckoperské mytologie a je to tvor s tělem lva, lidskou tváří a ostrými zuby, podle některých pověstí se štířím ocasem a někdy se zobrazuje s křídly. Takové stvoření je součástí mýtů i ve světě Písně ledu a ohně. Ovšem stejně jako v našem světě existuje mantichora coby druh brouka svižníka z jižní Afriky, poměrně schopný hmyzí predátor, i ve světě Písně ledu a ohně se nachází taková její živoucí verze.

Mantichora je tam velice agresivní tvor z tropických ostrovů v Nefritovém moři, odkud se rozšířila do okolí. Například sběrem mantichořího jedu je proslulé město Mantarys u Valyrijského poloostrova nedaleko Zálivu otrokářů. Je podobná štírům, vydává syčivý zvuk, může dorůst až do velikosti humra, má šest nohou, lesklý, zelený exoskelet připomínající klenot a zahnutý ocas s bodcem. Dále řady hrozivých ostnů po stranách každého tělního celku i na ocasu. Nejslavnější je ovšem pro černou kresbu na posledním článku ocasu, která znepokojivě připomíná zlovolný lidský obličej. Proto a pro její příslušnost k predátorům se jí přezdívá mantichora smrtohlavá/man­tichora smrtihlav (zde záleží na překladu).


Loví tak, že se sbalí do tvaru neškodného skarabea, čímž ošálí oběť – tak se například Lítostivý muž z řádu asasínů z Qarthu pokusil zabít Daenerys Targaryen, když jí věnoval šperk skarabea (v seriálu jí mantichoru podstrčili přímo čarodějové). A jak ji měl pomocí mantichory zabít? Jed mantichory je smrtelný. Jediné bodnutí znamená konec i pro dospělého člověka a neexistuje protijed. Nebo spíš není možné žádný použít, protože zabíjí okamžitě, jak dosáhne srdce.

Je dokonce možné, že pro tuto svou zvláštnost uctívala některá zaniklá civilizace mantichory jako božstvo. Na cestě do Vaes Dothrak lze spatřit mezi sochami bohů, které Dothrakové ukradli pokořeným městům, i sochy mantichor. A i dosud jsou mantichory v Essosu známým obchodním artiklem. Prodávají se ve Vaes Dothrak, jsou součástí menažérie mořského lorda Braavosu, slouží jako oblíbený umělecký vzor – v Qarthu stojí fontány ve tvaru mantichory, Targaryeni si jejich podobu zvolili pro některé chrliče na Dračím kameni, jsou zobrazeny na bráně Dlouhého mostu ve Volantisu a používají se v Zálivu otrokářů, ale v Západozemí se příliš nevyskytují a někteří tamější lidé si dokonce myslí, že jsou jen mýtus.

Ne úplně všem v Západozemí jsou však mantichory neznámé. Jednak má jednu ve znaku západní rod Lorchů a velmi dobře je znal například Oberyn Martell. Ten podle Qyburna a Pycellea mantichořím jedem natřel svůj oštěp před soubojem s Gregorem Cleganem, a ještě ho nějak „vylepšil“. Takže místo aby Gregora okamžitě zabil, nechal ho umírat pomalu a ve značné agónii – maso kolem rány se mu začalo rozkládat, dostal otravu krve a trpěl neutišitelnými bolestmi. Takže je možná přece jen dobře, že se Sedm království o mantichory nezajímá.

Foto: HBO

Diskuze /2

johnsmith182

ještěrkolev bude asi krokodýl co?

#2 Ann Taylor
11.2.2020 | 20:36:55
Ann Taylor

#1 johnsmith182: Asi naprostá většina lidí to předpokládá. Stejně jako že stínokočka je nějaký druh horského lva/pumy a podobně.

redaktor
12.2.2020 | 9:34:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Kdo usedl na železný trůn?

Už od začátku seriálu Game of Thrones všechny zajímalo, kdo se na jeho konci zmocní trůnu. Pokud jste finále osmé řady ještě neviděli, tak následující článek nečtěte. 

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás