Game of Thrones (Hra o trůny) Meereen

Meereen

Meereen

Obrovské město Meereen z Východních zemí je charakteristické svými velkými pyramidami. Celé je zamořeno otrokáři a otroky, mezi kterými se později objeví Synové harpyje.


36 0
8.7.2015

Meereen je největší a nejsevernější město v Zálivu otrokářů na jižním pobřeží Essosu u ústí řeky Skahazadhan. Funguje jako nezávislý městský stát s naprosto odlišnou kulturou od Západozemí.

Vznikl stejně jako ostatní města jako kolonie Ghiskarského impéria, jedné z nejstarších civilizací známého světa, u hor bohatých na měď, která v době hojného využívání bronzu zajišťovala městu značné bohatství, a v oblasti se spoustou cedrů, co zase zajišťovaly vhodné životní podmínky. Ty ale brzy vymizely při zpracovávání dřeva a útocích draků z Valyrie a půda se proměnila v neúrodnou pustinu, což je údajně důvod, proč se následně město orientovalo na otrokářství – bez kupců mědi a s neutěšeným prostředím kolem nemá co dalšího nabídnout. Navíc následně impérium porazila přibližně před 5000 lety rozpínající se Valyrijská říše, jež sama byla otrokářská, a tento obchod tak nerušeně prosperoval.


V současnosti, před příchodem Daenerys Targaryen, už pak šlo o nejznámější otrokářské město, kam směřovala většina otrokářů, často i dothraků, kteří v případě akutní potřeby občas přicházeli vyměnit zotročený lid blízkého Lhazaru za zboží, i zájemců o otroky. Tedy kromě kupců Neposkvrněných vychovávaných v Astaporu a postelových otroků, na něž se přímo specializoval Yunkai.

V Meereenu se pak dali sehnat otroci pro každý další aspekt života, jako třeba stráže, služebnictvo, uklízeči nebo bojovníci do jam. A meereenští páni také například odlišně přistupovali ke kastraci, než v případě Astaporských Neposkvrněných, protože zdejším eunuchům byla odebírána pouze varlata.

Zároveň to znamenalo, že ve městě bylo třikrát víc otroků než svobodných lidí a celá společnost na nich prakticky stála a padala. I když už možná víc padala, neboť se nedá popřít, že ve slovech Hizdahra zo Loraqa o zašlém Meereenu, jehož představitelé se odmítají posunout dál a jen se vzpomínáním na starou slávu sledují postupující rozklad, je dost pravdy.

Ačkoli asi nejen on nechtěl tak radikální zásah, jaký Daenerys provedla, a tak se mezi zastánci původních pořádků našli tací, co se pokouší krvavou cestou zachovat pozůstatky Starého Ghisu a jako Synové harpyje zahájili partyzánský odboj, už docela hraničící s občanskou válkou.

Přesto se ale v tomto pouštním městě stále dá najít spousta zajímavých a obdivuhodných věcí. Například už jeho podoba samotná. Město je postaveno z různobarevných cihel (v seriálu trochu upraveno a laděno spíš do světle hnědé, zlaté a bílé), má široké ulice, brány ozdobené sochami harpyjí (znakem Ghisu) sloužících i jako obranný mechanismus – jejich otevřenými ústy je možné na útočníky lít horký olej, má hluboké studny, z nichž čerpá čistou vodu, a vládnoucí Velcí páni žijí místo v obyčejných domech v obrovských pyramidách. Nejznámější z nich je Velká pyramida, 243 metrů vysoká stavba s obří bronzovou harpyjí na vrcholu, spolu s Vysokou věží ve Starém městě a Zdí nejvyšší stavba na světě.

Kromě nich je pak ještě k vidění Chrám milostí, stavba zdobená zlatými kopulemi, v níž žijí kněžky zvané Milosti působící v několika skupinách odlišovaných podle barev obleční a specifického zaměření, a velmi oblíbené bojové jámy, kruhové arény určené pro souboje původně bojových otroků, nyní svobodných mužů, v seriálu vyobrazené přibližně jako nízká kolosea.

Nicméně zůstává otázkou, jestli tyto dobré či zajímavé stránky ghiskarské kultury mohou překonat úpadek a pokus o revoluci, odolají a prosadí si i zachování negativ jako obchod s lidmi, nebo spolu s nimi zaniknou.

Foto: HBO

Diskuze /5

StrejdaCZ

Je to jen takový hloupý dotaz, ale přibydou někdy v blízké době do sekce postav postavy, které se objevili v 5.sérii? Doran, Háďata, Nejvyšší Vrabčák, atd. Díky za odpověď :)

#2 Xavik
8.7.2015 | 20:53:45
Xavik

#1 StrejdaCZ: Ano, už na tom pracuji. :)

#3 StrejdaCZ
admin
9.7.2015 | 11:53:48
StrejdaCZ

#2 Xavik: Super, dík :)

9.7.2015 | 13:31:35
Zsir

supr články. Normálně tu komentáře moc nepišu, ale čtu všechno ! :-)

9.7.2015 | 16:42:42
FrozenXaero

super článek ostatně jako všechny :) … v každém případě sem si říkal že by nebylo špatné mít v každém článku s místy i mapu kde se místo nachází… aby si to každý mohl lépe představit kde se třeba Daenerys (teď teda spíš její zbytek rádců :D ) nacházi oproti západozemí.

redaktor
9.7.2015 | 16:55:50
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás