Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Florentů

Rod Florentů

Rod Florentů

Jedním ze západozemských rodů v pozadí je rozhodně rod Florentů. Jedná se o rod, který si od dob Aegona Dobyvatele nárokuje velké bohatství, na které má podle dědického práva nárok. Nyní toho díky Stannisovi mohou dosáhnout.


29 1
13.3.2016

Rod Florentů je urozený rod původně z Roviny, a tak byl dlouhá léta vazalem Tyrellů. Ovšem jeho historie je tisíce let stará a o něco vznešenější a právem je zanechává roztrpčené. Na druhou stranu, roztrpčené je nechává i fakt, že si z nich zbytek urozených rodů snadno dělá svůj terč.

Sídlí ve Stráži u Jasné vody, ač ho po nedávných událostech král pozemků zbavil a věnoval je Garlanovi Tyrellovi. Ovšem zatím ne fakticky a většina rodu od té doby stejně pobývá po boku Stannise Baratheona na Dračím kameni nebo v jeho táborech pod zástavami s rudozlatou liščí hlavou v kruhu z modrých květin na hermelínovém pozadí, v seriálu bez květinového věnce a s celým liščím tělem. Ale přestože jejich znak úzce souvisí s povídačkami o dávném vzniku rodu, přisvojení si lišky patrně neznamená i oplývání lišáctvím samotným.


Florentové jsou často popotahováni kvůli nepříliš půvabnému vzhledu – jsou pro ně typické obrovské odstáté uši a například královna Selyse se ještě pyšní špičatým nosem a knírkem, a nevyznačují se ani prohnaností, ani zvláštní silou. Spíše ublížeností a snahou vyšplhat po žebříku tak rychle, než jim opět někdo nařízne příčky.

Florentové před sjednocením Západozemí

Podle pověstí je rod Florentů stejně jako rod Ballů a Peaků potomkem jednoho ze tří manželů legendární Florys Lišky. Ta měla být dcerou samotného Gartha Zelenorukého, údajného krále Prvních lidí, jehož syn Garth Gardener založil královský rod Gardenerů, a jeho nejchytřejším dítětem. Byla dokonce tak chytrá a lstivá, že měla všechny tři manžely najednou, přičemž ani jeden netušil o existenci ostatních. Není proto divu, že i o takovém Lannovi Chytrém, bájném zakladateli rodu Lannisterů, jenž se měl k moci dostat léčkami, se říká, že mohl být Florysiným bastardem.

Ale i bez bájí a pověstí lze dohledat původ Florentů dlouhé roky nazpět až ke Gardenerům. Což sice může mnoho dalších urozených z Roviny, ale Florentové doopravdy vznikli i podle uvěřitelnějších záznamů bez nánosu písní o hrdinech z vedlejší větve Gardenerů založené mladším synem, na rozdíl třeba od Tyrellů, jež pojí se starými králi pouze ženská linie. A to je důvod, proč jsou známi popudlivostí a citlivostí k historii a svým lenním pánům.

Florentové za časů Targaryenů

Když totiž Aegon Dobyvatel vyrazil dobývat Západozemí a utkal se se západem, v bitvě mu za oběť padli všichni příbuzní krále Merna IX. Gardenera. Pak se vydal do Vysoké zahrady, aby si vynutil pokleknutí Roviny před novým králem, a Harlen Tyrell, správce zámku, mu ji předal spolu se všemi Mernovými tituly.

Tím si vysloužil, že ho Aegon jmenoval strážcem Jihu, lenním pánem řeky Klikatice a faktickým správcem Roviny, a že Florentové začali hlasitě protestovat, jelikož byli v dědické linii po Gardenerech výš, a tak měli na tyto pozice silnější nárok. A od té doby se svými lamentacemi nepřestali, naopak, po sňatku Selyse se Stannisem přidali výkřiky o právu na celé Západozemí.

Další staletí ale stále neměli šanci stát se opravdu významným rodem. Uzavírali sňatky s mnoha lordy a rytíři, ale žádný jim nepřinesl větší moc a ani oni neriskovali, aby se zapsali do historie. Například tři roky před turnajem na Jasanobrodské lučině, v němž zemřel princ Baelor a malý princ Aegon přijal jako svého rytíře a učitele Duncana Vysokého, byl Dunk a jeho ser Arlan z Pennytree ve službách lorda Florenta. Jenže když následně při turnaji Dunk bojoval o život v soudu Sedmi a zoufale sháněl spolubojovníky, nikdo z lordových potomků ho raději nepoznal a nepřispěchal na pomoc.

Florentové za vlády Baratheonů

Výš, mnohem výš, než se jim snilo, se dostali až teprve po Robertově rebelii, která z kontinentu vyhnala poslední přeživší Targaryeny a nastolila novou éru. Tehdy patrně bojovali po boku svých lenních pánů za dračí dynastii, ale pokud jejich odhodlání nepadlo už dřív, zhroutilo se nejpozději s blokádou Bouřlivého konce, kde ohnul koleno i Mace Tyrell. Florentové pak stejně jako všechny ostatní rody přísahali věrnost Robertovi Baratheonovi a dočkali se velmi příjemné odměny.

Tři roky po získání Dračího kamene Stannisem a definitivním ukončení celé rebelie se pořádala svatba Stannise se Selyse Florent, proslavená mnohem víc než novomanželskou dvojicí pikantní eskapádou Stannisova bratra, krále Roberta. Ten se tehdy na svatební hostině tak skvěle bavil, že se rozhodl nečekat na obřad uvedení na lože, svedl Selysinu sestřenici Delenu a v nachystané posteli novomanželů ji připravil o panenství.

Všechno to pak o devět měsíců později vyústilo v malého černovlasého chlapce Edrica, k němuž se rodiče pod tíhou vlastní urozenosti a svědectví přihlásili, takže se stal oficiálním královým bastardem a dostal jméno Bouře (v seriálu tuto postavu sloučili s Gendrym).

A jelikož nemohl vyrůstat kolem Rudé bašty svého otce a Stannis ho viděl jako hrubou urážku vlastní cti, skončil v Bouřlivém konci spolu s nejmladším Renlym Baratheonem, kde vyrostl ve věrnou kopii Robertova vzhledu a Renlyho okouzlující osobnosti. Měl tak k dispozici relativní luxus a Robert (či spíše Varys Robertovým jménem) mu dokonce každý rok posílal nákladné dary, třeba poníka, sobolí plášť nebo válečné kladivo v dětské velikosti, a někdy ho navštěvoval, i když se v jeho životě jinak příliš neangažoval.

I Selyse však zůstala přesvědčená, že jim byl prokletím, kvůli kterému se jí nikdy nenarodil žádný syn, pouze dcera Shireen, a něco pozitivního se z této situace pokusil získat akorát Tywin Lannister. Ten nabídl svého znetvořeného syna Tyriona jako manžela zneuctěné Deleně, pro níž bylo složité hledat snoubence, ale její otec Colin Florent zásadně odmítl a raději ji provdal za jednoho ze svých rytířů, Hosmana Norcrosse.

Florentové za války pěti králů

Vše se ale ještě víc změnilo, jakmile se panovník na Železném trůně vyměnil znovu. Tehdy většina rodu Florentů po nedlouhé jízdě s Renlym horlivě připojila své meče a hlasy k Selyse, z níž se po Stannisově korunovaci stala královna, a jejímu strýci Axellovi, jenž sloužil mnoho let jako kastelán na Dračím kameni. Mnoho z nich též okamžitě přijalo novou víru v Pána světla a následovalo svého krále do jeho bitev.

Účastnili se tak například ohnivé bitvy na Černovodě, jízdy na Sever a bitev, které tam Stannis svedl, a vysloužili si i přes několik počinů, v nichž spatřil zradu (kterou nechal strávit plameny), tituly pobočníka krále, pobočníka královny nebo nejvyššího námořního kapitána.

A též se přidali ke snaze zajistit podporu divokých, když se Axell zasnoubil s nejstarší dcerou divokého Gerricka, a nevzdávají se ani svého původního sídla, kde se Colin pokouší odporovat novému lordu Garlanovi a jeho vojákům. Ale jestli jim něco z toho přinese ovoce nebo jestli se dočkají svých hlasitých nároků na Vysokou zahradu a Západozemí, či zůstanou pohřbeni pod sněhem jako mnoho dalších, lze těžko odhadnout.

Členové rodu Florentů (k začátku seriálu):

1) linie Alestera Florenta

 • lord Alester Florent, lord Stráže u Jasné vody a pobočník krále Stannise
 • lady Melara Crane, Alesterova manželka
 • Alekyne Florent, nejstarší syn a dědic Alestera a Melary
 • lady Melessa Florent, starší dcera Alestera a Melary, manželka lorda Randylla Tarlyho
 • Samwell, Talla, Dickon a dvě další dcery, potomci Melessy a Randylla
 • lady Rhea Florent, mladší dcera Alestera a Melary, manželka lorda Leytona Hightowera

2) linie Axella Florenta

 • ser Axell Florent, mladší bratr Alestera, kastelán na Dračím kameni, později sám sebe prohlásil pobočníkem královny

3) linie Ryama Florenta

 • ser Ryam Florent, mladší bratr Alestera, zemřel po pádu z koně
 • ser Imry Florent, nejstarší syn Ryama, kapitán Stannisovy flotily
 • ser Erren Florent, mladší syn Ryama, zajatec ve Vysoké zahradě
 • královna Selyse Florent, dcera Ryama, provdaná za Stannise Baratheona
 • princezna Shireen Baratheon, dcera Selyse a Stannise

4) linie Colina Florenta

 • Colin Florent, mladší bratr Alestera, kastelán Stráže u Jasné vody
 • Delena Florent, dcera Colina, provdaná za sera Hosmana Norcrosse
 • Alester a Renly, potomci Deleny a Hosmana
 • Edric Bouře, bastard Deleny a Roberta Baratheona
 • Omer Florent, Colinův syn, mistr ve službách Starého dubu rodu Oakheartů
 • Merrell Florent, Colinův syn, panoš ve Stromovině

5) linie Rylene Florent

 • lady Rylene Florent, Alesterova sestra, provdaná za sera Rycherda Cranea

Foto: HBO

Diskuze /6

sFík

Už jsem úplně zapomněl že Edrik je napůl Florent, hold detaily mizí z paměti rychle :) Možná bych v článku ještě ozřejmil, jak je na tom to pobočnictví, že v seriálu je to trochu jinak a má ho Davos :)

#2 Ann Taylor
14.3.2016 | 0:01:11
Ann Taylor

#1 sFík: Však v knížce ho má taky, jinak to tam není, akorát v seriálu to popohnali a nechali jen jednoho Florenta navíc (patrně to měl být Alester, nepamatuju si jméno, ale když ho upalovali, řval, že je Selysin bratr, jestli si dobře vzpomínám?). Ale nač přepisovat děj, který se v ní nebo v jednotlivých epizodách odehrává přímo.

#3 sFík
redaktor
14.3.2016 | 0:33:33
sFík

#2 Ann Taylor: Asi jsem se blbě vyjádřil, spíš to napsat tak jako že byl pobočník, a že ten titul je aktuálně Davosa.. I když zase v seriálu už je mu to prd platný nějaký pobočnictví k pravděpodobný mrtvole.. No, už se do toho motám :D

#4 Ann Taylor
14.3.2016 | 11:33:40
Ann Taylor

#3 sFík: Aktuálně Davose je ale až později než během prvních dílů a já se snažím všechny tyhle články končit u maximálně prvních dílů (pokud nejde o nějaký zásadní titul, co získají, ten se hodí připsat, nebo o něco, co se objevilo až později, což třeba zrovna Florentové jsou, ale tím míň věcí se snažím prozradit). A navíc je to stav jejich rodu K ZAČÁTKU SERIÁLU, tudíž by se tam ani nehodilo psát, co dělají aktuálně :D Alester je aktuálně mrtvej, Alekyne aktuálně lord na útěku, Edric se aktuálně schovává v Lysu, ale to zbytečně prozrazuje děj a navíc to kromě smrti není konečný stav a snadno se může během pár dílů nebo kapitol zase změnit :)

redaktor
14.3.2016 | 15:09:46
sFík

OK, OK, už mě nemusíš mlátit pěstí do břicha :D

#6 Ann Taylor
14.3.2016 | 17:07:12
Ann Taylor

#5 sFík: No to teda musím a půjčím si na to rovnou tu Bywaterovu! :D

redaktor
14.3.2016 | 20:21:16
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás