Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Selmyů

Rod Selmyů

Rod Selmyů

Selmyové do dějin Západozemí příliš nezasáhli, ale svou roli každopádně sehráli. Zatím nejslavnějším členem tohoto rodu je ser Barristan Selmy, který je považován za nejudatnějšího rytíře Sedmi království.


37 0
12.6.2016

Rod Selmyů je jeden z urozených rodů z Bouřlivých krajin. Jeho sídlo je Sýpka v Dornských mokřadách, což z hlavy rodu dělá podle páté knihy jednoho z lordů mokřad, jak se označují lordi Bouřlivých krajin a Roviny z této oblasti (podle jiných zdrojů jde pouze o rytíře s pozemky a ne lordy), a jeho znak tvoří tři klasy žluté pšenice na hnědém poli. Jak dlouho však své sídlo Selmyové obývají, kdy a jestli se vůbec stali lordy a kam až sahá jejich rodokmen nikdy nebylo zmiňováno. V současnosti je ale s jejich jménem spojována statečnost a pravá rytířskost taková, jaká by měla být.

Nejslavnější jméno si přitom získali díky potomku sera Lyonela Selmyho, Barristanovi. Ten působil jako páže pro sera Manfreda Swanna a od začátku byl víc než připravený stát se rytířem. Už v deseti letech sehnal brnění a zúčastnil se jako tajemný rytíř turnaje v Černopřístavu. Tehdy však ještě zdaleka nedosahoval svých současných schopností, a tak byl většině účastníků i přihlížejících k smíchu. Pouze princi Duncanu Targaryenovi se chlapce zželelo a utkal se s ním, což by nikdo jiný neudělal, a dal mu jeho slavný přídomek Chrabrý.


Už o šest let později pak Barristan, silný, vysoký, s modrýma a trochu smutnýma očima, prince dokázal shodit ze sedla stejně jako lorda velitele Královské gardy na dalším turnaji a byl Duncanovým otcem, králem Aegonem V., pasován na rytíře. Ovšem jak předvedl, dřevce a klání nebyly jeho jediným živlem. Zúčastnil se i války Devítigrošových králů, poslední rebelie rodu Blackfyrů proti Targaryenům, a zabil v souboji Maelyse Obludného, posledního mužského potomka Blackfyrů, a konečně zastavil jejich dlouholeté snahy uchvátit trůn.

Díky tomuto činu pak také ostatní členové Maelysovy nebezpečné nájezdnické bandy z Essosu ztratili veškerý zájem o Západozemí, Barristan si vysloužil obrovskou slávu v celé říši a jakmile se uvolnilo místo, byl přijat mezi členy Královské gardy krále Jaehaeryse II. Musel se ale zároveň vzdát svého nároku na Sýpku a tehdejší snoubenku a obojí přenechat vlastnímu dědici z řad příbuzných.

Od té doby věrně sloužil v Královské gardě a své chrabrosti dostál víc než dost. Když se třeba lord Darklyn z Šerodolu rozhodl vznést požadavek na větší autonomii svého území a nebylo mu vyhověno, nezaplatil daně a vylákal do své pevnosti krále Aeryse II. Jenže ve skutečnosti nešlo o žádný pokus o jednání. Lord Darklyn Aeryse uvěznil a teprve odvážný čin na hranici šílenství podniknutý Barristanem ho po půl roce vysvobodil.

Barristan se tehdy převlékl za žebráka s kápí a vkradl se do sklepení, kde byl král uvězněn. Vytáhl ho ven, a když se v městečku spustil poplach dřív, než stačili uprchnout, místo aby se vzdal, statečně se postavil strážím, probojoval si cestu ke stájím a pak za zvuku poplašných rohů ujížděl o závod se svým králem ulicemi. A jen díky jeho přímluvě při následném vzteklém řádění, v němž Aerys rozkázal popravit všechny Darklyny a i Hollardy, kteří se s nimi spolčili, ušetřili malého Dontose Hollarda.

A nic se na něm nezměnilo ani při Robertově rebelii, přestože někdy o správnosti záchraně šíleného Aeryse pochyboval a přičítal ji částečně i tomuto činu. Tehdy spolu s některými dalšími gardisty vyjel s princem Rhaegarem k Trojzubci, kde se utkali s armádou Roberta Baratheona a Eddarda Starka, a byl velmi vážně raněn. Roose Bolton dokonce navrhoval, aby ho zabili jako targaryenského přívržence, ale Robert jednoho z nejlepších rytířů uznával, řekl, že mu nemůže vyčítat plnění rozkazů, a poslal pro mistry, aby Barristana zachránili.

Ten tak mohl sloužit i novým králům z nového královského rodu a sledovat, jak jeho vlastní pokračuje linií jeho prasynovce Arstana, jehož jméno si patrně vypůjčil na cesty poté, co zatím předposlední král Joffrey překazil jeho kariéru, zbavil ho bílého pláště a Barristan se tak vydal na východ hledat svou novou královnu. (V seriálu stále vystupoval pod vlastním jménem, protože kdyby se pokoušel maskovat jako Arstan Bělovous, diváci by ho okamžitě poznali.)

Členové rodu Selmyů (k začátku seriálu):

  • ser Barristan Selmy, přezdívaný Barristan Chrabrý, člen Královské gardy, později královniny
  • lord Arstan Selmy, lord Sýpky

Foto: HBO

Diskuze /10

ori

Skvelý chlapík :)

12.6.2016 | 14:03:22
your mother

Spis by se dalo rict ze to je clanek o jedne postave a ne o a celem rodu Ale to je jen takovej hnidopišskej kousek

#3 Ann Taylor
12.6.2016 | 17:00:30
Ann Taylor

#2 your mother: Nu, nebyl-li by, byl by na dva odstavce.

#4 sFík
redaktor
12.6.2016 | 17:03:08
sFík

#3 Ann Taylor: Můžu poprosit o článek o rodu Manderlyů? :) :)

#5 AviaRa
12.6.2016 | 18:06:29
AviaRa

#4 sFík: Spolu s receptem na světoznámé koláče, prosím. :)

#6 Ann Taylor
12.6.2016 | 18:11:44
Ann Taylor

#5 AviaRa: To vezmeš tři Freye, rozklepneš je… a zbytek podle chuti, ale ideální je na ztraceno :D Zrovna znova čtu pětku a jsem právě u scény, kdy se lord Mihule nacpává :D Dokážu pochopit jeho radost, ale nevím, jestli bych byla schopná si dát ještě pětinásobnej nášup, kdybych věděla, co to jím.

Manderlyové jsou taky v plánu ;)

#7 AviaRa #8 Snoopy dog
redaktor
12.6.2016 | 19:32:17
AviaRa

#6 Ann Taylor: Tak, třeba chutnali fakt dobře. :D Ale kdyby to zkusili se starým Freyem… To by si nášup určitě nedal. :D

12.6.2016 | 19:56:04
Snoopy dog

#6 Ann Taylor: Teď si nemůžu vzpomenout, ale on tam někdo jedl Freye? Myslel jsem že je jenomzabili.

#9 AviaRa
13.6.2016 | 9:11:21
AviaRa

#8 Snoopy dog: Při cestě na Winterfell, je měl pan Manderly zabít a připravit do koláčů – 3 Freyové = 3 koláče. O hostině byl pak opilý a koláče nadšeně Freyům podával (tuším že i Boltonovi) a sám je před nimi nadšeně chroustal.

#10 Ann Taylor
13.6.2016 | 14:57:52
Ann Taylor

#9 AviaRa: Bolton si myslím vzal sám, protože sice to řečeno nebylo, ale Bolton jedl jen to, co on – aby měl jistotu, že to není otrávené. A jelikož si tak vydatně dopřával, tak nejspíš uvěřil, že „freypie“ je bezpečnej :D

Jinak tomu ještě napovídá fakt (krom jeho velké nenávisti, když mu zabili krále a i syna), že sám, i když enormně tlustej a neschopnej, nadšeně obsluhoval, a hlavně nevinná zmínka Davosovi, že už dal Freyům dárky, než vyrazili za Boltonama. A zeptal se ho, jestli se to ještě dělá na jihu, a Davos mu odvětil, že se to dělá při loučení, a Manderly na to, že potom ho snad pochopí. Z toho se dá odvodit, že jim dal dárky = rozloučil se s nimi = už nebyli jeho hosty, takže je mohl zabít, aniž by porušil právo hosta. No a pak ještě při odchodu z hostiny říkal, že měl nechat zahrát písničku o Krysokuchaři, což je pověst, že jeden kuchař noční hlídky zabil králova syna, naservíroval mu ho v koláči a bohové ho za to prokleli (přeměnili na obří krysu) – ovšem ne za to, že ho zabil a upekl, ale že to udělal, i když mu zaručil ochranu pod svou střechou.

redaktor
13.6.2016 | 15:43:45
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás