Game of Thrones (Hra o trůny) Sluneční oštěp

Sluneční oštěp

Sluneční oštěp

Sluneční oštěp (v originále Sunspear) je hlavní pevností celého Dorne a sídlem rodu Martellů. Jedná se o poměrně mladé místo, které Targaryeni nikdy nedobyli.


39 0
29.6.2015

Sluneční oštěp je hlavním městem Dorne a sídlem rodu Martellů, které leží na jihovýchodním pobřeží Západozemí u Letního moře (v úvodních titulcích páté série chybně označován jako město Dorne). Nejde však jen o jeden hrad, ale o hrad a Stínové město chráněné třemi mohutnými hradbami a plné uliček, nádvoří, obchodů, stájí, hostinců a nevěstinců, většinou postavených z blátivých cihel, s vlastním malým přístavem. V porovnání se Svobodnými městy jde sice spíš o osadu, ale vzhledem k pouštnímu prostředí Dorne je to městu nejbližší místo, které tam lze najít.

Kdo jím ale nechce bloudit, má možnost se celému labyrintu vyhnout a projít branami přímo k pískově zbarvenému Starému paláci s pětačtyřice­timetrovou věží jménem Oštěp určenou jako vězení pro urozené zajatce a Věží slunce, domovem prince Dorne.


Původně, v dobách rozdrobeného Dorne, však Sluneční oštěp nebyl významné sídlo, dokonce vůbec neexistoval. Před příchodem Rhoynarů a jejich válečnické královny Nymerii z Essosu stála v těch místech tvrz Písečná loď patřící menšímu rodu Martellů. Teprve po uzavření spojenectví s Rhoynary a dobytí Dorne se kolem Písečně lodi zvedla nová pevnost pojmenovaná po spojených zástavách oštěpu Martellů a slunce Rhoyne. Díky tomu je její architektura výrazně ovlivněna rhoynskou a hradby jsou staré 700 let.

A od té doby také nebyl Sluneční oštěp nikdy dobyt. Při pokusech Targaryenů připojit Dorne ke sjednocenému království sice docházelo k různým událostem, jako obsazení pevnosti, když ji Dornové opustili (jakmile Targaryeni určili správce, vojáci se vyrojili ze Stínového města a došlo k defenestraci) či spálení země (Targaryeni ušetřili Sluneční oštěp v domnění, že poštvou vazaly proti rodu Martellů, ale Dorne zůstalo loajální vlastním lidem), ale silou se nikdy získat nepodařil a připojit poslední království do sjednocené říše trvalo podstatně delší dobu.

Z toho důvodu také Martellům nepřipadá titul strážců jihu a Sluneční oštěp nemá svého lorda, nýbrž prince. Spolu s nezávislostí se totiž dlouho dařilo v Dorne udržovat rhoynskou kulturu, do které spadá například zachování titulů princ a princezna pro nejvýše postavené šlechtice nebo osobitý přístup k víře v Sedm, která sice je na jihu vyznávaná, ale nijak nebrání velmi liberálnímu chování v sexuální oblasti nebo neodsouvání bastardů na podřadnou pozici.

Přesto ale nejde o nejkrásnější nebo nejoblíbenější královskou stavbu. Přibližně tři lígy od Slunečního oštěpu leží mnohem atraktivnější Vodní zahrady, soukromá rezidence Martellů. Jde o palác ze světle růžového mramoru s množstvím teras, fontán, bazénů, květin a pomerančovníků, kam jsou posílány princům děti do pěstounské péče, a kde mají potomci šlechty i sloužících možnost společně si hrát ve vodě a užívat si poměrně příjemného prostředí.

Foto: Talpress

Diskuze /5

Pouty

Tak v seriálu se vše odehrává ve Vodních zahradách, takže ty jsou chybně označeny ;)

#2 Ann Taylor
29.6.2015 | 19:08:43
Ann Taylor

#1 Pouty: Možná, asi jo, ale zase tam nechávají „vyrůst“ vysokou věž obtočenou hadem, takže kdo ví, co to má vlastně být. Spíš mi připadá, že Sluneční oštěp úplně vypustili a hlavní sídlo udělali ze zahrad a sloučili to – Myrcella zase má být v zahradách až po neúspěšném pokusu o „únos“ a korunovaci, do tý doby ve Slunečním oštěpu :)

#3 Pouty #4 Copysan
redaktor
29.6.2015 | 19:37:34
Pouty

#2 Ann Taylor: Jasně, je to pro ně jednodušší udělat v jedné lokaci. Ale snad se do Slunečního oštěpu podíváme.

29.6.2015 | 21:19:25
Copysan

#2 Ann Taylor: Prostě v seriálu udělali z Dorne, Slunečního oštěpu a Vodních zahrad jedno místo, moc bych nepočítal s tím že z Dorne uvidíme ještě něco více

30.6.2015 | 10:25:42
sFík

Bože chraň aby jsme z Dorne ještě něco viděli. To raději vypálit oči rozžhaveným pohrabáčem, myslím že to co jsme viděli tuhle sezónu udělat s Dorne bylo dostatečnou katastrofou :D

2.7.2015 | 1:44:05
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás