Shadow and Bone (Světlo a stíny)
81/100 - 96×

Shadow and Bone(Světlo a stíny)

Jedna mladá bojovnice zjistí, že má kouzelné síly, díky kterým by konečně mohla sjednotit svou zemi. Její odhalení však nezůstane bez povšimnutí, protože se na ni zaměří zlé síly.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
2 sezóny | Netflix | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Fantasy
hrají
Jessie Mei Li (Alina Starkov), Kevin Eldon (Aparát), Zoë Wanamaker (Baghra), Luke Pasqualino (David Kostyk), Julian Kostov (Fedyor Kaminsky), Ben Barnes (Generál Kirigan/Darkling), Daisy Head (Genya Safin), Amita Suman (Inej Ghafa), Simon Sears (Ivan), Kit Young (Jesper Fahey), Freddy Carter (Kaz Brekker), Archie Renaux (Malyen Oretsev), Calahan Skogman (Matthias Helvar), Patrick Gibson (Nikolai Lantsov), Danielle Galligan (Nina Zenik)

Jaký konflikt má Ravka s Fjerdou a Šu Hanem?

Jaký konflikt má Ravka s Fjerdou a Šu Hanem?

V sérii bylo odhaleno, že Ravka je ve válce s Fjerdany a Šu Hanem. Za co přesně se ve válce bojuje a jak to zhoršuje Vrása stínu?

7 0
29.5.2021

Konflikty s Fjerdou a Šu Hanem jsou nepřímo prezentovány prostřednictvím Aliny a Smrtičky Niny Zenik. Alina neustále nám neustále nepřímo připomíná, že pro všechny je Šu Han podřadný a díky tomu je k ní většina rasistická. Tato nenávist je zakořeněna v ravkanské kultuře a proti Šuhanům jsou Ravkani velmi agresivní a rozlobení. Mezitím Nina (a Mal do jisté míry) mají konflikt s Fjerdany, nepřáteli Ravky na severu, kteří rádi loví a unáší (nebo zabíjejí) griši. Proč právě tyto tři národy mají mezi sebou tolik napětí? Pro upřesnění všechny národy, lokace a mapa samotného světa Grishaverse jsme shrnuli v tomto článku.

Konflikt s Fjerdany a Šuhany

Ravka byla po staletí ve válce s Fjerdou a Šu Hanem. Občané Ravky byli povoláni do První armády k boji a konflikt byl tak rozsáhlý, že král měl jako zálohu Druhou armádu, kterou tvoří griši. Seriál Shadow and Bone naznačuje, že války jsou něčím velkým, co ani grišové, kteří jsou mocní v manipulaci s fyzikálními a chemickými prvky, nemohou vyhrát sami. Když Temný kacíř vytvořil Vrásu, Ravka už byla v zápalu války a boje se sousedními národy. Jednou ze společných rysů Fjerdy a Šu Hanu je nenávist národů vůči grišům a ti jsou stále častěji loveni na obou stranách.

Více půdy znamená více zdrojů, kontrolu nad regionem a moc. V tomto duchu války se odrážejí konflikty v reálném světě, které byly historicky o stejné věci. Expanze na území Ravky poskytuje příležitost pro Fjerdu a Šu Han převzít kontrolu nad regionem, což je pravděpodobně to, co chtějí. Ravka by jim poskytla lepší přístup k Pravému moři a ostrovnímu národu Kerč, kde bydlí Kaz Brekker, Inej Ghafa a Jesper Fahey, stejně jako sílu v polite. Kromě sporů o hranice a území se spisovatelka Leigh Bardugo v knihách Shadow and Bone příliš podrobně válkou nezabývá. Není jasné, kdy ke konfliktům došlo, ale jedno víme jistě, že to zatím nevypadá, že by měl být brzy konec.

Samozřejmě existují náznaky, že Temnyj manipuluje králem a našeptává mu, aby pokračoval ve válce. Je možné, že chce pokračovat v boji, aby si udržel status grišů a Druhé armády. To by mohlo být podpořeno obavou, že pokud nebude válka, kterou by bylo možné vést, vrátí se griši nazpět k tomu, že budou loveni jako divá zvěř, jak tomu bylo před staletími. Podobně by tedy Temnyj chtěl spíše expandovat Vrásu než ji zničit, aby si udržel moc nad Ravkou a potažmo válkou. Zapojení Temnyje do královských rozhodnutí v knize je však pouze naznačeno a nikdy skutečně potvrzeno.

Jak Vrása stínu ovlivňuje konflik s Fjerdou a Wuhanem? 

Vytvoření Vrásy stínu možná neuhasilo probíhající bitvy se Šu Hanem a Fjerdou, ale vytvořilo celou řadu nových problémů, které se netýkaly pouze Ravky, ale i stavu země ve válce. Stačí říci, že Ravka je v dnešní době neuvěřitelně křehkou zemí. Vzhled Vrásy zničil národ a věci se v průběhu staletí jen zhoršovaly, přičemž na východě (kde sídlí král a královna) jsou nuceni hledat jídlo a další zdroje ze západu.

Navíc fyzická bariéra také vytvořila napětí mezi dvěma stranami národa, které se plně zobrazují v seriálu. Vzpoura se zdá být na spadnutí, Ravka je na pokraji občanské války a na západě se za pomoci ambiciózního generála Zlatana chtějí oddělit od východu a stát se tak vlastním suverénním národem. Toto rozdělení neodmyslitelně oslabuje Ravku jako jednotný národ, což ostatním královstvím usnadňuje proniknout do konfliktu a využít situace. Je pravděpodobné, že Šu Han a Fjerda sledovali, jak se Ravka postupně začíná rozpadat. Pravděpodobně vědí o napětí mezi oběma stranami a čekají na vhodný okamžik, kdy udeří v momentě, co je Ravka nejzranitelnější.

Vrása účinně zhoršuje Ravku zevnitř, přičemž většina pozornosti se zaměřila na zmírnění stoupajícího proudu povstání, zničení otravného pásu temnoty a financování válečného konfliktu. Stručně řečeno je národ pod velkým tlakem. Vzhledem k tomu, že Temnyj rozšířil Vrásu po Novokribirsk a zabil hodnostáře z Kerče na konci finále, čelí Ravka existenční krizi a ještě většímu potenciálnímu konfliktu se Šu Hanem, Fjerdou a dalšími sousedními národy. Zatímco Šu Han a Fjerda zůstávají prozatím relativně nepolapitelní, je možné, že druhá řada, pokud bude potvrzena, by mohla rozšířit jejich působení v seriálu. Příběh nemusí být zaměřen na žádný národ, ale určitě by to pomohl upevnit a rozvinout podstatu války a to, kam se bude ubírat kupředu.

Foto: Netflix

Jaké zemi fandíte?

29%
21%
21%
17%
8%
4%
24 hlasů

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

Problém s prvním polibkem Aliny a Temnyje byl v seriálu napraven

Problém s prvním polibkem Aliny a Temnyje byl v seriálu napraven

První polibek Aliny a Temnyje byl v knihách problematický. V seriálu od stanice Netflix tento problém vyřešili a dali Alině kontrolu.

Reklama

Knihy

GRISHAVERSEŠEST VRANZJIZVENÝ KRÁLDOPROVODNÉ KNIHY

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Momentka

Momentka

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama