Shadow and Bone (Světlo a stíny)
81/100 - 96×

Shadow and Bone(Světlo a stíny)

Jedna mladá bojovnice zjistí, že má kouzelné síly, díky kterým by konečně mohla sjednotit svou zemi. Její odhalení však nezůstane bez povšimnutí, protože se na ni zaměří zlé síly.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
2 sezóny | Netflix | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Fantasy
hrají
Jessie Mei Li (Alina Starkov), Kevin Eldon (Aparát), Zoë Wanamaker (Baghra), Luke Pasqualino (David Kostyk), Julian Kostov (Fedyor Kaminsky), Ben Barnes (Generál Kirigan/Darkling), Daisy Head (Genya Safin), Amita Suman (Inej Ghafa), Simon Sears (Ivan), Kit Young (Jesper Fahey), Freddy Carter (Kaz Brekker), Archie Renaux (Malyen Oretsev), Calahan Skogman (Matthias Helvar), Patrick Gibson (Nikolai Lantsov), Danielle Galligan (Nina Zenik)

Proč Fjerdané nesnáší griši?

Proč Fjerdané nesnáší griši?

Seriál představil zemi Fjerda a Drüskelle, kteří praktikují hon na čarodějnice, griši. Proč tedy Fjerdané tak nenávidí griši?

10 0
31.5.2021

Jak v seriálu, tak v knihách Fjerdané nenávidí a bojí se grišů, ​​ale proč? Svět Grishaverse je obrovský a rozmanitý, obývaný řadou zemí a kultur, které jsou pro sebe jedinečné a odlišné. Ze všech těchto zemí je však ke grišům laskavých jen málo lidí. Pouze Ravka se ze všech naučila vážit si svých grišů díky jejich pomoci se svými schopnostmi proniknout do Malé vědy – což by ostatní mohli nazvat magií – bránit království, vytvářet zbraně a vynálezy a bojovat proti nepřátelům na všech stranách. Vztah mezi griši a jejími normálními lidmi, známými jako otkazat'sya, může být napjatý a pohrdavý, ale přinejmenším grišové nejsou pronásledováni.

Totéž však nelze říci o ostatních zemích světa. I když se grišů aktivně nebojí, ostrovní stát Kerch, zejména její hlavní město Ketterdam, obchoduje s využitím služebních zástupců grišů pro své obchodníky a vyšší třídu. Na tajemném Putujícím ostrově lidé považují krev grišů za magii, která dokáže léčit nemoci a neduhy, proto jejich krev vysávají z jejich těl. V Šu hanu jsou přesvědčeni, že pokud bude rozřezáno dostatek grišů, ​​jejich vědci objeví zdroj jejich síly, proto používají griši jako krmivo pro vědecké experimenty, pitvy a mrzačení.

V některých ohledech by však království Fjerda mohlo být nejhorší ze všech díky svým hrůzostrašným Drüskelle. Drüskelle jsou Fjerdiny lovci čarodějnic grišů, elitní síla svatých vojáků vycvičených ve způsobech sledování a detekce magie grišů. Jejich nekonečnou misí je shromáždit každou grišu, kterou najdou, ať už se jedná o Fjerdana, nebo ne, a doručit je k soudu v hlavním městě Fjerdy. Není překvapením, že žádná griša nebyla nikdy shledána nevinnou a všechny tresty končí popravou. Fanatikové Drüskelle jsou v tom tak dobří, že překračují hranice jiných zemí, aby ukradli griši. Sami mají pocit, že je to jejich svatým povoláním. Jejich horlivost a nenávist ke grišům pramení z jejich zásadně náboženské a tradiční společnosti.

Fjerda je neuvěřitelně konzervativní národ. Ve Fjerdě muži bojují a pracují a ženy mají být jemné a tiché, nepracují a nebojují, ale starají se o domov. Skutečnost, že v Ravce trénují muži a ženy vedle sebe, a to jak otkazat'sya, tak griši, je již považováno za urážlivé pro upřímné a tradiční Fjerdany. Nejhorší však pro Fjerdany je to, že griši mohou existovat v míru a využívat své síly. Pro oddaně věřící Fjerdany nejsou griši ničím jiným než nepřirozenými ohavnostmi, démonickými a zlými čarodějnicemi, které využívají své síly ke zkažení přírody a ovlivňování myslí lidí.

Náboženství Fjerdy je soustředěno na uctívání boha Djela, božstva přírody. Fjerdané tak mají k přírodě hluboký respekt a úctu a shledávají, že vše, co ji kazí, je příšerné – proto taková nenávist k „nepřirozené“ griše. Je to však jen proto, že Fjerdané nepochopili zdroj síly grišů. Pro ně to vypadá jako magie, a proto je to pro ně perverzní, urážka vůči nim a jejich víře. To, co však griša ve skutečnosti využívá, je to, čemu říkají Malá věda. Jejich síly jsou úzce spjaty s jejich schopností manipulovat a ovládat hmotu na nejmenší základní úrovni, samotných molekulách kolem nich. Není to tedy magie, ale věda v malém měřítku.

Jak ukazuje příběh Niny Zenik a Matthiase Helvar, nemusí být ztracena veškerá naděje, aby se Drüskelle a další Fjerdané přestali bát jejich přirozených darů. Poté, co Matthias zajal Smrtičku Ninu s jeho jednotkou Drüskelle, zjistil, že Nina není čarodějnice, která pokřivila jeho duši, čemuž kdysi věřil, ale jen normální dívka – jejíž síly lze použít k pomoci i ublížení. Pokud Netflix odklepne druhou řadu, Matthiasovo pochopení a deprogramování bude na pořadu dne.

Foto: Netflix

Taky jste si mysleli, že síly grišů jsou magie a ne věda?

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

Problém s prvním polibkem Aliny a Temnyje byl v seriálu napraven

Problém s prvním polibkem Aliny a Temnyje byl v seriálu napraven

První polibek Aliny a Temnyje byl v knihách problematický. V seriálu od stanice Netflix tento problém vyřešili a dali Alině kontrolu.

Reklama

Knihy

GRISHAVERSEŠEST VRANZJIZVENÝ KRÁLDOPROVODNÉ KNIHY

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Momentka

Momentka

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama