The Alienist (Psychiatr)
90/100 - 84×

The Alienist(Psychiatr)

Po řadě vražd se dávají dohromady psychiatr Laszlo Kreizler, ilustrátor místních novin John Moore a ambiciózní sekretářka Sara Howard. Společně jsou na stopě jednomu z prvních sériových vrahů v New Yorku.

USA | 2018 | Rozhoduje se
vysílání
2 sezóny | TNT | 50 minut
žánr
Drama, Krimi, Psychologický
hrají
Daniel Brühl (Dr. Laszlo Kreizler), Luke Evans (John Schuyler Moore), Dakota Fanning (Sara Howard), Douglas Smith (Marcus Isaacson), Matthew Shear (Lucius Isaacson), Ted Levine (Thomas Byrnes), Brian Geraghty (Theodore Roosevelt), David Wilmot (Kapitán Connor), Q'orianka Kilcher (Mary Palmer)

The Alienist očima redaktorů Edny

The Alienist očima redaktorů Edny

Desetidílná adaptace knihy Psychiatr spisovatele Caleba Carra je za námi. Jak se nám dobová krimi o jednom z prvních sériových vrahů v New Yorku líbila? To se dozvíte v naší redakční recenzi.

10 0
27.4.2018

@KevSpa

Bezchybných seriálů, při nichž si vychutnáváte každý záběr každé epizody, mnoho není. I u těch nejlepších a vašich neojblíbenějších seriálů se najde nějaký ten slabší díl, ale to v případě The Alienist nehrozí. Z mého pohledu v této dobové krimi podívané naprosto vše dokonale funguje. Od poutavého příběhu, přes působivou výpravu a atmosféru, až po skvělé herecké výkony. Musím vyzdvihnout zejména Daniela Brühla v roli Dr. Laszla Kreizlera. Postava si v průběhu všech deseti dílů prochází mnoha proměnami v závislosti na událostech, které ji ovlivňují. A Brühl je v každé poloze své rozporuplné role vynikající. Nutno dodat, že seriál není úplně vhodný pro slabší povahy, které nesnesou pohled na nějaký ten drsnější záběr. Těch tu totiž najdeme nespočet, přece jen jde o seriál o brutálním sériovém vrahovi. The Alienist byl sice coby adaptace knihy Psychiatr zamýšlen jen jako minisérie, ale rozhodně bych nepohrdla další řadou, kdyby se autor knižní předlohy Caleb Carr, jenž se na seriálu podílel, rozhodl pokračovat. Adaptace druhé knihy z „Kreizlerovské série“, The Angel of Darkness, se vyloženě nabízí.

@Umpalumpa3

Minisérie mám ráda. Jako divák, i jako překladatel. Dopředu víte, že rozuzlení je v dohledu, a nebudete muset čekat na pokračování další rok či dva. Takových děl naštěstí stále přibývá a je jím i seriál The Alienist, kterému tento formát sluší o to víc, že jde o detektivku. Detektivní linka je sice hlavní, neméně zajímavé je však postupné poznávání jednotlivých postav. Stejně jako ony poznávají vraha, kterému jsou na stopě, tak i divák krok za krokem odkrývá minulost, která formovala jednotlivé hrdiny. Celý tým vede brilantní psychiatr Laszlo Kreizler v podání skvělého Daniela Brühla, který svými pokrokovými názory a urputností dráždí kdekoho včetně svých spolupracovníků. Neméně skvělý je Luke Evans jako Laszlův přítel z univerzity John Moore. Dakota Fanning také odvedla dobrou práci, zdá se mi ale, že za hlavní dvojicí trochu zaostává. Zbytek týmu tvoří zajímavé osobnosti a například bratři Isaacsonovi by dle mého názoru zasloužili větší prostor (bohužel ani v knize se jim ho však nedostává). Dalším plusem je místo a doba, ve které se příběh odehrává. Kdo sledoval např. seriál Copper či Ripper Street, má jistě představu, co může od zasazení děje do konce 19. století očekávat – ulice zavalené odpadky a všudypřítomná bída a nemoci. To vše v ostrém kontrastu se scénami, v nichž se naopak setkáváme s mocnými města New York a nahlédneme na taková místa, jako je tehdy poměrně nová Metropolitní opera. Proč dát seriálu šanci? Shrnula bych to do několika hesel: minisérie, námět, kostýmy, Daniel Brühl. Viel Spaß!

@gongis

Desetidílná minisérie The Alienist je jednou z dosavadních nejlepších novinek roku 2018. Vyšetřování řádění sériového vraha z pohledu psychiatra a jeho poloprofesionálního týmu, zabalené do atmosféry New Yorku konce 19. století, je vskutku jak napínavou, tak z historického hlediska i poučnou podívanou. To, co je pro postavy provázející dějem zpočátku čistě policejní práce, se časem přenese až do osobní roviny. Sledovat, jak při profilování vraha vyplouvají na povrch detaily ze soukromého života dvou protagonistů v podání Daniela Brühla a Luka Evanse, je pro diváka výzvou právě v hledání paralel mezi životy vraha a jeho pronásledovatelů. Po nějakém čase už mi ani nezáleželo na tom, jestli bude vrah dopaden, ale víc na vysvětlení a uzavření příběhu hlavního hrdiny. To je z vypravěčova pohledu možná selhání, ale na celkovém dojmu to jistě neubírá. Zakončení seriálu přichází na můj vkus trochu ráz na ráz a případ není vyřešen do všech posledních detailů, ale to v dnešní době skoro už povinných happyendů nemusí být na škodu. Závěrečná scéna nastolí klid na duši alespoň našemu psychiatrovi a tak může pokojně čekat, zda mu bude schválena druhá série.

@Lucifrid

Jsem sice fanda dobových seriálů, ale nezaujme mě každý a hlavně mám vůči nim nastavena vždy velice vysoká očekávání. U The Alienist tomu nebylo jinak, zvlášť kvůli hvězdnému obsazení. Vzhledem k tématu a době jsem očekávala, že se dočkáme něčeho podobně skvělého, jako byl The Knick. To se vyplnilo, i když The Alienist nemá žádné výrazné poznávací znamení jako vyčnívající soundtrack či zajímavý střih. Vůbec mi to ale nevadilo, jde totiž o velice kvalitně řemeslně zpracované drama s náznaky thrilleru. Jestli bych měla zvolit jedno slovo, které seriál definuje, tak to bude „napínavý“. Atmosféra by se dala krájet, herecké výkony jsou par excellence a příběhová linka je vedena neotřele. Velkým plusem je samozřejmě i obsazení a to od prvního do posledního herce. Daniel Brühl vyčnívá a s těmi vousy nad ním nejedno ženské srdce zaplesá. Dakota mě ze začátku trochu štvala, nesedla mi tam, ale na konci jsem se naučila mít Saru ráda. Vzhledem k tomu, co jsem se dočetla v článku o srovnání seriálu a knižní předlohy, to vidím, že si rozšířím divácký zážitek i čtenářským, právě kvůli postavě Sary. Nakonec mě ale nejvíc překvapil Luke Evans v roli novináře Moorea. Ze začátku lehce plochá postava se postupně vyprofilovala a já si ji zamilovala. Každý týden jsem se těšila, co naši hrdinové opět odhalí a jaké nebezpečí je čeká. Tuhle napínavou a skvěle zahranou jednohubku s krásnými kulisami a neotřelým příběhem si vyloženě vychutnáte.

Jak se vám líbil seriál The Alienist? Podělte se o své dojmy v komentářích či v hodnocení seriálu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Srovnání knihy a seriálu The Alienist

Foto: TNT

Diskuze /3

Lex Luthor

Alienist byl super seriál snad se dočkáme 2 série

27.4.2018 | 14:14:35
blanche131

Souhlasím, super minisérie.

27.4.2018 | 17:46:17
hayemaker8

Dufam v 2.seriu .. bola by skoda keby k ndj nedoslo

13.7.2018 | 9:20:39
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Trailer ke druhé sérii

Thumbnail Play icon

Reklama

Recenze

The Alienist očima redaktorů Edny

The Alienist očima redaktorů Edny

Desetidílná adaptace knihy Psychiatr spisovatele Caleba Carra je za námi. Jak se nám dobová krimi o jednom z prvních sériových vrahů v New Yorku líbila? To se dozvíte v naší redakční recenzi.

Kniha

Srovnání knihy a seriálu The Alienist

Srovnání knihy a seriálu The Alienist

Zajímalo by vás, jaký je rozdíl mezi knihou Psychiatr a seriálem The Alienist? Jaké postavy a děj vymyslel Caleb Carr a jak se liší od televizního zpracování? To se dozvíte v našem článku.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama