Black Sails (Pod černou vlajkou)
92/100 - 276×

Black Sails(Pod černou vlajkou)

Pirátské dobrodružství kapitána Flinta, který byl nejobávanějším pirátem své doby, a Johna Silvera, který ukradl mapu ke španělskému pokladu. Oba dva chtějí tento poklad získat, čímž se dostávají do křížku.

USA | 2014 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | Starz | 55 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Historický
hrají
Toby Stephens (James Flint), Hannah New (Eleanor Guthrie), Luke Arnold (John Silver), Jessica Parker Kennedy (Max), Tom Hopper (Billy Bones), Toby Schmitz (Jack Rackham), Clara Paget (Anne Bonny), Zach McGowan (Charles Vane), Luke Roberts (Woodes Rogers), Ray Stevenson (Edward Teach), Roland Reed (Dufresne), Louise Barnes (Miranda Barlow), Hakeem Kae-Kazim (Pan Scott), Sean Cameron Michael (Richard Guthrie), Mark Ryan (Hal Gates)

Postřehy ze závěrečné epizody aneb jak to dopadlo s Flintem

Postřehy ze závěrečné epizody aneb jak to dopadlo s Flintem

Po čtyřech sériích a osmatřiceti dílech se s námi piráti z Black Sails definitivně loučí. Ještě než se ale pustíme do souhrnného hodnocení, sluší se věnovat pozornost závěrečnému dílu, který svým rozuzlením leckoho zaskočil. Netřeba zdůrazňovat, že v článku narazíte na moře spoilerů.

14 0
7.4.2017

Flintův dojemný happy end… anebo je všechno jinak? 

Když jsme před odvysíláním posledního dílu vyhlásili anketu, kdo vyvrcholení seriálu nepřežije, mohlo se zdát, že omezený výběr tří možností ze všech hlavních i vedlejších postav ani nebude stačit. Samotnou volbu, že všichni přežijí, ostatně volila pouhá dvě procenta hlasujících. O to větší tedy bylo překvapení, když se finále odvíjelo v mnohem pozvolnějším tempu, než jak tomu bylo zvykem v ryze akčních závěrech druhé či třetí série.

Největší rozruch vzbudil osud kapitána Flinta, který se zásluhou špičkové investigativní činnosti Johna Silvera mohl znovu setkat s Thomasem Hamiltonem a v naprosté izolaci v Georgii poklidně strávit zbytek života po boku milovaného přítele. Ale je tomu skutečně tak?

Andělsky bílý Thomas vs. Flint tak potemnělý, až jej skoro není vidět.

Jisté je, že kapitán Flint je mrtev. Otázkou však zůstává, zda s ním náhodou neskonal i James McGraw. Pro verzi s dobrým koncem hovoří úvodní scéna, která potvrzuje, že ono odlehlé místo v Savannah pro „politické vězně“ skutečně existuje. Stejně tak není pochyb o tom, že Silverovi po letité známosti na Flintovi opravdu záleží a byl ochoten čekat „den, měsíc nebo rok“, než jeho přítel změní názor.

Najdou se však i protiargumenty. O samotné Hamiltonově existenci slyšíme až dodatečně ze Silverových úst, úvodní scéna jeho přežití nijak nepotvrdila. A když Silver onen dojemný příběh vypráví, jeho jediným posluchačem je Madi, jejíž náklonnost se mermomocí snaží získat zpět a dobře ví, že přiznání k vraždě mu k tomu dopomůže jen stěží.

Poslední dva díly naplno odhalily, že ani city a přátelství Silverovi nezabrání v tom, aby nadále lhal o své minulosti či vlastních plánech, které zásadně ovlivní život jeho nejbližších. A aby toho nebylo málo, po konfrontační scéně Flinta se Silverem se během záběru na zbytek postávajících členů posádky opodál rozlehne lesem skřek vzlétajících ptáků, jako by je vylekal výstřel.

Vystřelil, nebo nevystřelil?

Dvojí výklad Flintova osudu potvrzují i tvůrci seriálu Jonathan Steinberg a Robert Levine. „Madi má v tu chvíli na výběr, jak na Silverův příběh zareagovat. Chtěli jsme do stejné situace postavit i diváky, aby se sami rozhodli, zda Silverovi věří, nebo ne,“ nechal se slyšet Levine slyšet v rozhovoru pro web Inverse.

„Ano, máme svou představu, jak to celé proběhlo, ale jako divák bych se na to nechtěl dívat pod vlivem mé vlastní interpretace,“ dodává Steinberg, který finálový díl sám režíroval. Nezbývá tedy než vzít zavděk slovy Jacka Rackhama, že na pravdivosti příběhu vlastně nezáleží. Každý si může vybrat ten, jemuž chce věřit.

Napadá vás lepší způsob, jak se rozloučit s Black Sails, než černou vlajkou?

Mark Read, kuchař a hanba Woodese Rogerse

Jedním z nejpovedenějších prvků finálového dílu bylo soustavné pomrkávání jak na věci minulé, tak i ty budoucí. Když Silver při hledání Madi narazí pod palubou na vyděšeného kuchaře, vrátíme se v čase na úplný počátek celého seriálu, kdy se ve stejné situaci ocitl on sám.

Když Jack předestře svůj plán, jak Woodese Rogerse co nejvíce zhanobit, vrátíme se zase o sérii nazpět. V té době byly jejich role prohozené a Rogers uvězněnému Rackamovi vysvětloval, že nejlepší způsob formování vlastního odkazu je napsat knihu. A jak příhodně poznamenala novinářka Lauren Sarner, nyní Jack doslova a do písmene píše Rogersovu poslední kapitolu…

Kromě narážek na Stevensonův Ostrov pokladů, jehož zápletka na události ve světě Black Sails plynule navazuje, stojí za zmínku ještě perlička v podobě Mary Read. O možné seriálové účasti této proslulé pirátky se spekulovalo již léta a nakonec jsme se přece jenom dočkali, byť až na poslední chvíli.

Cenná posila Jackovy posádky.

Skutečná Mary Read se opravdu dlouhá léta vydávala za muže a převzala k tomuto účelu jméno svého bratra Marka. Stejně tak se v osmnáctém století plavila s Jackem Rackamem a Anne Bonny. Přestože to tak na první pohled možná nevypadá, role Marka Reada se vskutku zhostila herečka, a to Cara Roberts.

Která verze Flintova osudu vám sedí víc? A uvítali byste spin-off v podobě dobrodružství Rackhamova dámského klubu či snad nové zpracování Ostrova pokladů?

Foto: Starz

Diskuze /16

Lex Luthor

Spíš jsem doufal, že Flint umře a jeho poslední slova budou dej mi rum. Silverově verzi bych, ale moc nevěřil lže už od prvního dílu v pilotní epizodě myslím ani nebyl kuchař, ale kuchaře zabil a pak se za něj vydával, aby ho piráti nezabili.

#6 Historic
7.4.2017 | 18:25:36
Swisher

Rád bych věřil Silverovi a jeho příběhu, myslím, že by se vzdal války pro Thomase, to čemu ale nevěřím je, že by do konce života žil jako vězeň, počítám, že hned první tejden by se snažil všechny sjednotit, vyvolat vzpouru a bojovat za svobodu všech vězňů =D

7.4.2017 | 19:24:57
Lex Luthor

myslím, že to zařízení ani nebylo vězení spíš takový azyl

7.4.2017 | 22:39:20
Lakash

Bral bych další seriál z pirátského prostředí, kvalitních seriálů / filmů s pirátskou tématikou je po čertech málo. Klidně bych zvolil i jiné postavy. Myslím, že seriál ukázal to, že zájem po pirátské příběhy v publiku pořád je.

7.4.2017 | 22:59:32
Lex Luthor

souhlasím nějaký seriál z pirátského prostředí bych uvítal nebo z východoindické společnosti.

8.4.2017 | 9:42:13
Historic

#1 Lex Luthor: Souhlas, měl jsem to napsat líp :-)

webmaster
8.4.2017 | 15:43:37
dCate

Já teda Silverovi věřím.. Našel Hamiltona, a když to pak celý vysvětlil Flintovi, možná se chvíli vzpouzel, ale věděl že je konec, tak proč nedat přednost lásce? Kdyby ho zabil, určitě by se to Madi snažil nějak okecat, však vždyť si klidně může zjistit pravdu sama.. Navíc se mi líbí, že tvůrci šli proti dnešnímu proudu a nikoho nezabili :)

8.4.2017 | 18:29:42
JohnLuther

Je ťažko povedať čo je skutočný koniec. Na tom ale že by Silver zavraždil Flinta hneď tam na mieste, kde bolo vidno odlietať vtáky, mi nesedí jedna vec a tou je poklad. Flint by mu vtedy určite neprezradil lokáciu pokladu, ktorý by Silver potom nikdy nenašiel čo si myslím že by bola zároveň aj jeho samovražda. Na konci seriálu nič takejto vypätosti že by ten poklad nemal nenasvedčovalo. Osobne dúfam že Flint to prežil, a že už iba nostalgicky spomína na svoju snahu poraziť civilizáciu. Ktovie… Bol to každopádne geniálny seriál a zážitok, hádam sa niekomu niekedy podarí natočiť niečo podobné.

#9 KevSpa
8.4.2017 | 19:28:16
KevSpa

#8 JohnLuther: Však ale celá kniha Ostrov pokladů je právě o tom, že se mimo jiné i Silver vydává hledat ten Flintův poklad. :)

#10 Lex Luthor
webmaster
8.4.2017 | 19:57:47
Lex Luthor

#9 KevSpa: Pravda myslím, že Silver akorát sledoval mapu a nevěděl kde poklad je tudíž mu Flint jeho úkryt neprozradil a neměli by pak mír ani tu společnou poslední scénu na ostrově. Flint měl umřít na lodi se svoji posádkou a Silver pčijít až později a tajemství pokladu by pak zůstalo pohřbené a zůstala by mapa, jako v prvníí sérii kdy měl jediný Silver mapu k Urce a věděl to, ted by na tom tak byl Flint.

8.4.2017 | 22:50:46
Lancelone

mám takový pocit, že billy skončil na ostrově a Ben Gunn byl na palubě po bitvě. Nemělo by to být obráceně?

#13 Lex Luthor #15 Ikari
8.4.2017 | 23:45:14
caukyy

Myslím že ho Silver picnul :D

8.4.2017 | 23:51:15
Lex Luthor

#11 Lancelone: Taky myslím, že mělo bohužel Billyho by asi nevítali s otevřenou náručí a tvůrci asi chtěli aby zbytek postav přežil, takže takhle prohodili místa.

9.4.2017 | 13:44:20
mrco1991

Stále mi nejde do hlavy, jak mohl nekdo uprednostnit anal pred vzrustajici slavou a bohatstvim ? :)

15.4.2017 | 12:43:21
Ikari

#11 Lancelone: ted si tim nejsem jisty, mozna si to cucam z prstu, prece jen jsem byl ponekud mensi, kdyz jsem to cetl :D ale myslim, ze Bena na tom ostrove nechal Silver, za to ze nenasel ten poklad … navic v Black Sails se ani nevenovali tomu, jak vubec vznikla ta mapa, ktera se pak v Ostrove pokladu objevila prave v rukach Billyho … hadam, ze Billy ten poklad nasel (Ben ho pak taky nasel sam bez mapy, takze to tak tezke asi nebylo) a pak se dostal z ostrova nejakym zpusobem, ktery mu neumoznil vzit si ten poklad s sebou – nakreslil si tedy mapu a rekl si ze se pro poklad potom vrati – jenze k tomu se uz nedostal a skoncil svoji pout nalitej v hostinci u Admirala Benbowa – John se mezitim vratil s posadkou na ostrov, aby tam nic nenasel – tak tam nechal ze vzteku Bena a pak sel po Billym a tam zacina kniha

21.4.2017 | 23:33:34
Erzik

Tak prvně jsem Silverovi věřil, podle mě by to pro Flinta udělal a fakt chtěl zastavit tu válku, což by zabitím Flinta riskoval, že se nepovede (Martyr). Výstřel slyšet nebyl a ptáci v džungli prostě lítají :-) Co mi ale nesedí je právě ten poklad, pokud by Flint souhlasil, že se stáhne, proč jim ho nedal? Proč ho nechali ať jim ho vlastně nedá a vrátili se s prázdnou? Jediné co mě napadá, že i tohle hrálo Johnovi do karet, protože by se piráti a všichni strašně dohadovali co s těmi penězi. Takže asi zůstanu u toho, že Silver Flinta nezabil a ten pak jen nakreslil mapu…

redaktor
24.5.2017 | 7:13:36
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Recenze

Black Sails očima redaktorů Edny

Black Sails očima redaktorů Edny

Po čtyřech sériích jsme se rozloučili s povedeným pirátským dobrodružstvím, na které budeme ještě dlouho vzpomínat. Pokud stále zvažujete, zda se na seriál podívat, či jste s jeho sledováním neprozřetelně přestali během první rozjezdové řady, s rozhodováním vám možná pomůže naše recenze.

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Black Sails a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Reklama

Finále Black Sails

Postřehy ze závěrečné epizody aneb jak to dopadlo s Flintem

Postřehy ze závěrečné epizody aneb jak to dopadlo s Flintem

Po čtyřech sériích a osmatřiceti dílech se s námi piráti z Black Sails definitivně loučí. Ještě než se ale pustíme do souhrnného hodnocení, sluší se věnovat pozornost závěrečnému dílu, který svým rozuzlením leckoho zaskočil. Netřeba zdůrazňovat, že v článku narazíte na moře spoilerů.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama