Dexter
94/100 - 577×

Dexter

Ve dne pracuje jako krevní analytik u policie. V noci brutálně vraždí ty, na které spravedlnost nedosáhla.

USA | 2006 | Ukončeno
vysílání
9 sezón | Showtime | 50 minut
žánr
Drama, Krimi, Thriller
hrají
Michael C. Hall (Dexter Morgan), Jack Alcott (Harrison Morgan), Jennifer Carpenter (Debra Morgan), Julia Jones (Angela Bishop), Johnny Sequoyah (Audrey Bishop), Alano Miller (Logan), Clancy Brown (Kurt Caldwell), Jamie Chung (Molly Park), Julie Benz (Rita Morgan), Mark Pellegrino (Paul Bennett), Christina Robinson (Astor Bennett), Preston Bailey (Cody Bennett), James Remar (Harry Morgan), Lauren Velez (Maria Laguerta), David Zayas (Angel Batista)

Jak by vypadalo pokračování v podání tvůrce posledních řad?

Jak by vypadalo pokračování v podání tvůrce posledních řad?

Po čtvrté sérii ze seriálu odešel hlavní tvůrce Clyde Phillips a jeho místo zaujal Scott Buck, který se na seriálu podílel od druhé série. Jak by vypadalo pokračování, kdyby ho měl na starosti on? A proč vůbec seriál původně skončil tak otevřeně?

6 1
9.2.2022

Scott Buck pracoval na seriálu již od druhé série a od šesté série se stal hlavním tvůrcem seriálu Dexter. Právě na něj se snáší kritika za konec osmé série, kvůli čemuž nyní po osmi letech došlo k pokračování v podobě New Blood. Proč vůbec vlastně osmá série skončila tak otevřeně?

Jedinou věcí, kterou jsem nesměl na konci osmé série udělat, bylo zabít Dextera, protože stanice Showtime ho časem chtěla vrátit, a to také znamenalo, že nesměl být chycen. Protože kdyby jo, byl by nejznámějším sériovým vrahem na světě a bylo by těžké dělat s ním další epizody, kdyby ho na ulici každý poznal.

Lidé ale byli s tím koncem velice nespokojení, a tak se po letech museli vrátit a dát tomu nový konec. Ale pro mě to bylo přesně naopak. Ukončili jsme seriál přesně tak, aby mohlo dojít k pokračování, protože takový byl od začátku náš plán. A od stanice jsem dostal popud, aby se z Dextera v budoucnu stal doktor. Byla to zajímavá myšlenka, ale měl jsem výhrady. Nebylo by realistické, aby za těch pár let získal tolik znalostí a oprávnění, aby mohl dělat doktora. Stát se doktorem je velmi komplikovaný proces a s falešným jménem by to nebylo tak lehké. Tak jsem se rozhodl, že by mohl být záchranářem. Jistým způsobem by to dávalo smysl, protože by pořád pracoval s lidskými těly a musel by používat svoje odborné znalosti na záchranu života.

Nebylo by to tak, že by chtěl pomáhat lidem, odčinit to zlo, které napáchal… jestli bylo zabíjení jeho heroinem, tak držet člověka na prahu smrti by bylo jeho metadonem. A nebylo by to tak, že by se seriál zaobíral jeho prací jako záchranáře, bylo by to jenom pozadí pro jeho nový život."

Když tedy bylo v plánu pokračování, nemohla být rovnou natočena devátá série?

To ne, Michael C. Hall se seriálem skončil. Z části to bylo kvůli mé nezkušenosti, protože jsem s ním dostatečně nemluvil. Kdybych věděl, jak moc už nechtěl hrát Dextera, vymyslel bych něco jiného.

Byla někdy reálná možnost, že by seriál pokračoval bez Dextera?

Ne. Myslím, že protože stanice dávala náznaky toho, že něco bude, reportéři se snažili zjistit, co to znamená. Bude seriál o Debře, nebo o Miamské policii? Lidé tipovali všechno možné, ale nemyslím si, že stanice měla něco takového v plánu. Seriál je o Dexterovi a Michael C. Hall ho dělal speciálním. Dělat Dextera bez Dextera prostě nedávalo smysl.

Jak by tedy příběh pokračoval, kdyby bylo po vašem?

Mým plánem bylo, že by došlo k několikaletému časovému skoku. Dexter celou tu dobu nezabíjel. Alespoň trochu se přiblížil smrti díky své práci záchranáře. Pořád by byl někde na severozápadě Spojených států. Nějaký velký záporák by začal terorizovat oblast a Dexter by si ze zvědavosti řekl, že se na to podívá. Nejdříve s tím nechce nic dělat, ale časem se do toho zamotá a zůstane mu jediná možnost – zbavit se toho vraha.

Vzhledem k tomu, že jsme ho na konci osmé série viděli jako dřevorubce, zjistili bychom, jak se dostal k práci záchranáře?

K tomu by došlo přirozeně. Uběhlo by několik let, potřeboval by si najít novou práci. Když jsme ho naposledy viděli, pracoval jako dřevorubec na pile. Nemyslím, že někdo věřil, že by u toho zůstal na dlouho. Prostě se jenom potřeboval postavit na nohy.

Některým lidem se ten konec líbil, jiným očividně ne. Protože jsem ho nemohl zabít ani ho nechat chytit, musel jsem vymyslet nějaký jiný konec. Idea byla taková, že když ho nemůže potrestat někdo jiný, tak se bude trestat sám. Konečně si uvědomil, co dělal a že se z toho musí zodpovídat.

Na konci také utichl jeho vnitřní monolog, který se v sérii New Blood vrátil. Stalo by se to i ve vašem pokračování?

Určitě ano. Pro mě je to velmi důležitá věc, protože jenom tak můžete vědět, co si Dexter skutečně myslí. Téměř vše, co řekne nebo udělá, je částečně lež. A Dexter nikdy nebyl upřímný vypravěč. Nikdy nebyl upřímný sám k sobě. Ale právě díky tomu jeho vnitřnímu hlasu skutečně víte, kým je, co si myslí a jaký má pohled na svět.

Dexter také mluvil se svým nevlastním otcem Harrym. Dočkali bychom se ho znovu?

I když zbožňuju postavu Harryho, už jsme s ním skončili, takže by se nevracel. Dexterovy rozhovory s Harrym původně vůbec nebyly v plánu. Protože je ale Dexter takový tajnůstkář, bylo těžké vyprávět jeho příběh, když on je jediný, kdo zná pravdu. Takže díky Harrymu jsme mu mohli dát více interakce s jinou postavou, ke které mohl být otevřený.

Kromě Debry a Harryho byla v seriálu spousta lidí s vlastními příběhy. Zaobírali bychom se také jinými postavami?

Jiné postavy by měly málo prostoru, mnohem méně než v předchozích sériích. Dexter ve svém životě potřebuje jiné lidi, se kterými může interagovat, ale myslím, že by se to spíše soustředilo na Dextera a jeho cestu. Ostatní postavy by neměly svůj vlastní příběh.

Zamýšlel jsem něco na způsob seriálu Luther, kde se vrátili každé dva nebo tři roky a udělali kolem šesti epizod. Hrozně rád bych viděl Dextera zestárnout a sledoval, jak se jeho život vyvíjel.

To bych rád udělal, protože co bylo na té postavě tak zajímavé, bylo to, že se zdál nezničitelný. Tolikrát ho téměř dopadli, ale prostě ho nemohli chytit. Je příliš chytrý. Představuji si, že kdyby dopadl meteorit, viděli byste, jak zpod sutin vylezou šváby a Dexter. Prostě ho nemůžete zabít.

V jakém prostředí by se vaše série odehrávala?

Musíte si uvědomovat dostupnost natáčecích lokalit. Navzdory tomu, že se celý seriál odehrával v Miami, všechno jsme točili v Los Angeles. Nemůžete prostě někam vyrazit a natáčet. Nemyslím si, že jsme měli vytyčenou nějakou konkrétní oblast. Bylo by zajímavé, kdyby se to skutečně odehrávalo v Los Angeles, ale také bych ho rád viděl jít do Buenos Aires za svou rodinou.

Když už o tom mluvíme, objevili by se Harrison a Hannah také v téhle sérii?

Dexter by je pořád potají sledoval. Už jsme ukázali, že Dexter je velmi zkušený v IT, a dokázal se napíchnou na bezpečnostní kamery a bankovní účty. Navzdory tomu, jak se od nich snažil odtrhnout, stále by je měl pod dohledem.

Proč tahle vaše verze Dextera nedostala šanci?

Poslal jsem tuto verzi stanici, ale Michael C. Hall na ni nereagoval. Dostal scénář, ale nikdy na něj neodpověděl. Ne, že by mi to dlužil, prostě jsem z rozhovorů pochopil, že už neměl zájem na seriálu pracovat. To bylo asi před pěti lety. Myslím, že tehdy byl z Dextera pořád ještě utahaný. A to je vše. Pokud vím, žádný jiný spin-off se neplánoval, až dokud nepřišel Clyde Phillips s New Blood.

Vzhledem ke konci New Blood, kdy Dexter definitivně umře a Harrison opouští město, je nějaká naděje, že by byl tento vás scénář využit na pokračování s Harrisonem?

Nemyslím si, že bych se chtěl vydat tímto směrem. V knihách byli Astor a Cody mnohem více zapojeni do vraždění, Astor se ráda dívala a Codyho to zajímalo. Ale všichni jsme se shodli, že děti v takovéhle roli by byly až příliš přes čáru. A také, není nikdo jako Dexter. Nechtěl bych vytvořit jeho repliku.

Co si ve výsledku myslíte o New Blood?

Věřím, že jsou všichni spokojení. Jsem rád že to konečně vyšlo, protože po všech těch letech si tento příběh konečně zasloužil zakončení.

Zdroj: DexterDaily, Foto: Showtime; Zdroj anotačního obrázku: Showtime

Diskuze /12

FenixNC

Kéž by měl tento člověk na starosti 9. sérii Dextera… když se teď vyjasnil ten background, že to stanice na něj tlačila, protože to chtěla ještě někdy obnovit, tak je očividné, proč 8. série dopadla, jak dopadla… líbí se mi, jak uvažuje, i ta vize podobná jako u Luthera.

Obrovská škoda, že M.C. Halla už to nebavilo… to byl asi taky jeden z hlavních důvodů, proč tu devítku tak nelogicky zabili na konci, ikdyž práci si dát mohli aspoň s těmi dvěmi epizodami do klasických 12, zasloužilo si to důstojné finále, pokuď už bylo tedy nutné.

Díky za článek.

10.2.2022 | 13:30:23
Kiwi-21

Skvělý článek, osobně se mi líbil i konec 8 řady, škoda že Michael C. Hall nechtěl nadále pokračovat, ono když vydržel Trinity zabíjet do duchodového věku mohl vydržet také

10.2.2022 | 17:34:09
Looki

2.řada byla nejlepsi. Moje nejoblibenejsi vedlejsi postavy byli Doakes a Harry. Po shlednuti new blood a tupeho konce musim rict ze zaver 8.serie byl mensi zlo. Dexter bez Debry je jako přechod bez zebry takze su rad ze se v new blood zjevovala aspon jako Harry kdysi. Pokud se Dexovi uz vazne nechtelo pokracovat, bylo to na 9.serii poznat a poslednim dilem to perfektne zabil. Rip in pís xd

#4 davidsv
10.2.2022 | 18:45:57
davidsv

#3 Looki: Myslím, že jsi to špatně pochopil, protože M. C. Hall nechtěl hrát roli Dextera v té době. Scott Buck přímo říká „Dostal scénář, ale nikdy na něj neodpověděl. …To bylo asi před pěti lety. Myslím, že tehdy byl z Dextera pořád ještě utahaný.“ Z toho vyplývá, že jeho nechtění nemělo s New Blood žádnou souvislost. Dle mě hrál Dextera bravurně v New Blood. Škoda, že to tak rychle skončilo. :)

#5 FenixNC
10.2.2022 | 22:59:51
FenixNC

#4 davidsv: Myslím si, že Looki má pravdu částečně. I Hall měl totiž velký vliv na ten konec. Chtěl už toho Dextera mít z krku prostě. Ale za mě jinak New Blood mimo ten zpackaný konec (a taky to, že úplně vyškrtli Miami a staré postavy) byla výborná

#6 myroslav
11.2.2022 | 13:35:12
myroslav

#5 FenixNC: Za mňa bol New Blood určite výborný. Ohľadne Miami, tam sa objaviť nemohol, keďže predstieral svoju smrť a aj keď je to niekoľko miliónové mesto, určite by ho niekto spoznal. Je síce pravda, že mohli využiť staré postavy viac, aj Batista bol dosť nevyužitý. Určite by tomu prospeli ešte ďalšie 2 epizódy, keď už všetky série mali 12 epizód, tak u toho mohli ostať.

S koncom som na 90% spokojný, len sa mi nepáčilo, že to bol Harrison kto ho zastelil.

11.2.2022 | 15:31:38
Erzik

No já to teda pochopil tak, že Michael už nechtěl hrát Dextera v osmé sérii a dál. Tohoto tvůrce bych bral s rezervou, podle mě si v rozhovoru léčí mindráky za to jak se na něj strhla kritika po tom původním ukončení a za mě teda i za ty poslední cca tři série, kdy se Dexter choval jako bezmozký kretén a ten chladný a za každých okolností logický a vypočítavý vrah, kterým by měl být. Za mě se New Blood hodně povedla většinu série jsem byl doslova v sedmém nebi. Samotný konec byl trochu hořkosladký a rozpačitý a nevyrazil mi dech, ale ok. Vrcholem pro mě byly předešlé díly. No a na úplné vyjasnění, tak v této sérii už Michael hrát chtěl, dokonce ji produkoval a dost táhnul, místy bylo vidět jak si tu roli neskutečně uživá a mě to tak hodně přidalo na zážitku..

redaktor
11.2.2022 | 18:54:26
hoolio88

Furt ten nový konec nemůžu rozdýchat. Je to hrozný, jak se k Dexterově postavě zachovali. Nemám problém s tím, že Dex umřel, k tomu by muselo dojít, kdyby nechtěli seriál dál natahovat. Ale ten způsob… Zrovna sleduju Dextera od první řady odznova a jsem u sedmé série. A vidím, s jakou láskou se staral o malýho Harrisona, jakou lásku projevoval dětem od Rity, jak miloval svou sestru Debru, … A ten nevděčný šmejd zastřelí vlastního tátu jako by nic kvůli nějakému kouči, kterého znal sotva čtrnáct dní (někde jsem četl, že děj série Dexter: New Blood se odehrává během čtrnácti dní).. Kdyby Dextera dostal Caldwell, Angela nebo Batista při nějakém honu na něj, vzal bych to mnohem líp. Ale toho náladového floutka nemůžu ani vidět…

#9 ori
19.2.2022 | 9:49:56
ori

#8 hoolio88: Áno, boli to dva týždne, keď si Dexter v prvej časti škrtal kalendár bolo 10. decembra a celé to skončilo deň po Vianociach. Nechápem ako si niekto mohol myslieť že to boli celé mesiace, niekto tu dokonca tvrdil že to bol rok. A takisto ako si za tak krátky čas nemohol vytvoriť nejaký vzťah s Loganom, tak ani s Dexterom. A že to bol jeho otec? Celé roky ho nevidel a chcel ho nájsť len aby získal odpovede, ako otec mu bol ukradnutý, iba na dva dni sa konečne skamarátili.

#10 hoolio88
webmaster
21.2.2022 | 16:59:28
hoolio88

#9 ori: OK, tenhle argument jsem čekal. Většina lidí by i tak dala po čtrnácti dnech přednost vlastnímu tátovi před cizím člověkem. Navíc, jestli si byl schopný z dětství matně pamatovat Trinityho tvář, určitě si mohl vzpomenout, s jakou láskou o něj Dexter pečoval, když byl malej. Respektive Harrisonovi byly v osmý sérii Dextera tuším nějaký čtyři roky a z tohohle věku si třeba já události pamatuju (ok, někdo třeba ne)…

26.2.2022 | 16:25:59
Looki

Tvl tvurci se inspirovali South Parkem. Tam je taky Jimbo s obchodem se zbranemi xD

2.3.2022 | 9:50:00
Looki

Hoolio88 taky jsem si musel pustit Dextra od zacatku abych se spravil.. na new blood bych nejradsi zapomel

2.3.2022 | 9:54:42
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S09E10: Sins of the Father

cz100%
DOKONČENO

Odkazujeme na titulky, které vznikají na portálu Titulky.com. S jakýmikoliv dotazy, jež se týkají překladu tohoto seriálu, proto směřujte na tento web.

Hlídejte si nás

Reklama

Narozeniny

Sérioví vrazi

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama