Game of Thrones (Hra o trůny) Královská garda

Královská garda

Královská garda

Královskou gardu (v originále Kingsguard) založil Aegon Dobyvatel a ta od té doby slouží jako osobní ochranka samotného krále a jeho rodiny. Členy Královské gardy bývají většinou ti nejlepší rytíři Západozemí, kteří by byli krále a jeho rodinu schopni ochránit.


42 0
5.7.2015

Královskou gardu tvoří sedm rytířů, kteří by měli být nejzkušenějšími a nejlepšími bojovníky v Západozemí, protože slouží jako tělesná stráž králi a v případě, že to král určí, i jeho rodině. Stejně jako všechny ostatní královské funkce, i garda vznikla po dobytí Západozemí Aegonem Dobyvatelem. Došlo totiž k pokusu o atentát a jeho sestra Visenya navrhla založit osobní královskou ochranku – Královskou, v případě vládnoucí královny Královninu, gardu.

Aby se odlišili od ostatní stráže, nosí její členové bílé pláště a zlaté brnění s bílou zbrojí (v knize je pak celá jejich výstroj bílá až na Jaimeho Lannistera, jenž zůstal věrný lvům a zlaté svého rodu), proto jsou přezdíváni bílé pláště nebo bílé meče.


Také na rozdíl od domácí stráže nebo městské hlídky skládají přísahu, která je doživotně zavazuje do služby a zakazuje jim vlastnit půdu, oženit se nebo mít děti. Mohou jim však zůstat zachované některé tituly. Když v řadách gardy sloužili rytíři z rodu Martellů, byl jim uchován titul princ, někteří z lordů velitelů byli současně pobočníky krále nebo Jaime Lannister určitou dobu po smrti Jona Arryna držel titul strážce Východu, přestože stál v bílém plášti před královou ložnicí. A na druhou stranu je v případě potřeby možné přijmout i bojovníka mimo rytířský stav, jak například udělal Joffrey Baratheon po odchodu Barristana Selmyho se svým strážcem Ohařem.

Jedním titulem, co se může získat výhradně v souvislosti s gardou, je ještě titul lorda velitele. To je obvykle člen gardy, jehož vybere král a umožní mu tak zasedat v Malé radě jako poradce ve vojenských záležitostech a spravovat Bílou knihu, do níž jsou zapisovány skutky každého rytíře, který kdy v gardě sloužil. Jinak se však lord velitel kromě vedoucí pozice od ostatních členů ničím neliší a stejně jako oni nemá na svém oblečení žádné značky nebo hodnosti.

Až na výjimky totiž Královská garda na brnění nebo zbroji nenosí výzdobu nebo erby a naopak je u ní ceněn spíš vzhled, jenž ji nespojuje s žádnými rody a propůjčuje důvěryhodnost, protože člen gardy by měl být diskrétní a věrný a neměl by být slyšet, pokud to není žádáno. Očekává se totiž, že garda bude zasvěcena do osobních životů královské rodiny a jejích plánů, a proto je mlčenlivost a nenápadnost velmi podstatnou hodnotou.

Důležitá je samozřejmě také spolehlivost. S povinností chránit krále a ty, které určí, ve dne v noci, být na stráži při setkáních Malé rady a následovat královskou rodinu při jejích cestách, je nutné mít možnost spolehnout se na všechny členy. Proto by mělo jít o opravdu prověřené rytíře, kteří se velmi dobře znají a jejich loajalita náleží pouze koruně.

Královská garda však není jediným přísahajícím bratrstvem zavázaným k ochraně krále, která se v seriálu objevila. V době války pěti králů podobnou instituci založil Renly Baratheon, když vznesl po Robertově smrti nárok na trůn, a nazval ji Duhová garda po dalším ze symbolu víry v Sedm (v seriálu pouze Královská garda Renlyho) – její členové nosili bronzovou zbroj, zelené pláště a helmy s miniaturní jelení hlavou, v knize pak duhové pláště a brnění v jedné z barev duhy.

Podobnou věc udělala i Daenerys Targaryen po vylíhnutí draků, ačkoli její Královninu gardu tvořili místo rytířů dothračtí pokrevní jezdci, Jorah Mormont a Barristan Selmy, v knize pak ještě eunuch Silný Belwas, a nikdy se jako v Západozemí nezřekli svou přísahou žádných práv.

Foto: HBO

Diskuze /13

V Ales

Super článek hlavně jsem nevěděl, že ji tvoří sedm rytířů myslel jsem, že jich je víc i když vědčině není vidět do tváře.

#2 Ann Taylor
5.7.2015 | 22:23:32
Ann Taylor

#1 V Ales: Tak v podstatě je to osobní ochranka, kdyby jich bylo moc, tak se jen pletou pod nohama.

#3 Ann Taylor
redaktor
5.7.2015 | 22:39:18
Ann Taylor

#2 Ann Taylor: Jo a ještě jsem zapomněla – že sedm pravděpodobně opět podle víry v Sedm.

redaktor
5.7.2015 | 22:41:00
OslicekCZ

Ještě jsi mohla připsat, že Robert Arryn si v 6. knize pořizuje svoji stráž v počtu 8 , protože chce mít víc ochránců než Tommen. Ale to už vlastně není královská garda, i když kdyby Údolí vyhlásilo nezávislost, tak to by to teoreticky byla královský garda, jinak pěkný článek :)

#6 Ann Taylor
5.7.2015 | 23:23:40
sFík

Idealistický obraz Královské gardy ještě za Targaryenů je vylíčen v první povídce Rytíře sedmi království. Je to skvělá povídka a dost krátká. Pokud vás od čtení Ságy odrazuje její délka, výše zmíněné se vám může dost zalíbit. Ostatní čtenáři budou jistě souhlasit :)

5.7.2015 | 23:58:23
Ann Taylor

#4 OslicekCZ: Jenže to je výhradně v knížce, v seriálu Robin dělá úplně něco jiného a nemá smysl psát knižní věci, pokud se tak zásadně liší, předně by to mělo být o věcech, co jsou v seriálu – třeba u bílých chodců jsem z toho důvodu nepsala o Studenorukém, i když je to v knížce důležitá a zajímavá postava, která s nimi souvisí. A jelikož se nikdy neprohlásil králem, tak ani o gardu vážně nejde :) Určitou osobní a domácí stráž má asi každý lord.

redaktor
6.7.2015 | 8:29:33
Stardos

A nebo mít královskou gardu mít nemusí , dobrý příklad Robb a Stannis

#9 StrejdaCZ #12 sFík
6.7.2015 | 12:02:06
Stardos

*mít jen jednou

6.7.2015 | 12:02:17
StrejdaCZ

#7 Stardos: Robb měl v knize něco jako gardu… členové byli Malý Jon Umber, Dacey Mormont, Lucas Blackwood(?) a další už si nevybavím

#10 Stardos
6.7.2015 | 13:13:31
Stardos

#9 StrejdaCZ: No tak to muselo být asi ve druhé nebo třetí knize , v první to určitě nebylo

6.7.2015 | 13:23:49
StrejdaCZ

Jojo, bylo to v Bouři

Ale stejně celá ta jeho „garda“ umřela na Rudé Svatbě.

6.7.2015 | 14:04:04
sFík

#7 Stardos: Předpokládám že Robb gardu neměl, protože se stal králem severu – podle tradic severu a garda je výmysl targaryenů – importovaná tradice, takže proč…

#13 StrejdaCZ
6.7.2015 | 23:08:10
StrejdaCZ

#12 sFík: http://awoiaf.westeros.org/…rsonal_guard

To jo, není to jako Královská Garda, je to jenom jeho osobní stráž, tady to máš vysvětlené. Já to beru spíš jako takovou větší KG.

7.7.2015 | 11:26:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás