Gotham
92/100 - 352×

Gotham

Seriál Gotham je založen na čtyřdílné komiksové minisérii v hlavní roli s komisařem Jamesem Gordonem. Příběh vypráví osudy Jamese Gordona, Bruce Waynea a všech ostatních důležitých postav z Batmanova světa a odhaluje, proč se Gotham stal městem, kde musí zasahovat samozvaný strážce.

USA | 2014 | Ukončeno
vysílání
5 sezón | FOX | 43 minut
žánr
Detektivní, Komiksový, Krimi
hrají
Ben McKenzie (James Gordon), David Mazouz (Bruce Wayne), Donal Logue (Harvey Bullock), Robin Lord Taylor (Oswald Cobblepot), Sean Pertwee (Alfred Pennyworth), Camren Bicondova (Selina Kyle), Cory Michael Smith (Edward Nygma), Morena Baccarin (Leslie Thompkins), Erin Richards (Barbara Kean), Drew Powell (Butch Gilzean), Chris Chalk (Lucius Fox), Jessica Lucas (Tabitha Galavan), Clare Foley (Ivy Pepper), Jada Pinkett Smith (Fish Mooney), Michael Chiklis (Nathaniel Barnes)

Postřehy: Bane a Nyssa al Ghul

Postřehy: Bane a Nyssa al Ghul

Finále Gothamu se kvapem blíží, proto se v postřezích ještě naposledy ohlédněme za desátou epizodou. V následujícím článku tak najdete informace o Baneovi a Nysse, i o možném budoucím vyvrcholení.

10 1
9.4.2019

Temný rytíř povstal

Finále Gothamu v mnohém připomíná kultovní snímek Christophera Nolana The Dark Knight Rises, ve kterém do města dorazila Talia al Ghul v podání Marion Cotillard a ve spojení s Banem zahájila blokádu a odříznutí všech obyvatel od vnějšího světa. V seriálu místo Talie přichází na scénu neméně populární Nyssa al Ghul a i ona vyráží pomstít svého otce Ra'se, za jehož smrt může Bruce Wayne.

Talia al Ghul dokázala ve filmu ohrozit i Temného rytíře. Foto: Warner Bros.

Kdo je Nyssa al Ghul?

Komiksová Nyssa, v arabském jazyce الغو لنيسا, jež často vystupuje i pod pseudonymem Nyssa Raatko, debutovala na stránkách komiksu roku 2003 a i když s plány na světovou genocidu svého otce původně nesouhlasila, později se zařadila mezi slavné padouchy vesmíru DC. Působila v crossoveru Infinite Crisis, mimo komiks debutovala v seriálu Arrow a nyní pokračuje v Gothamu, kde na rozdíl od komiksové předlohy následuje otcův odkaz a hodlá dokončit jeho životní dílo.

Jak dopadne Nyssino řádění? Foto: FOX

Vztah Nyssy a Banea

I když je Bane v komiksech nepřítelem Ligy zabijáků a zabil i několik jejích členů, fimoví a seriáloví tvůrci jej rádi obsazují do role jakési zbraně vůdčí postavy Ligy, v případě Gothamu Nyssy al Ghul. Bane je v Gothamu, podobně jako v Nolanově trilogii, pouze jakýmsi pěšákem ve službách Ligy a své paní je naprosto oddán, neboť jej vytáhla z hluboké díry v Peňa Duro, a později mu umožnila zesílit a díky venomu ovládnout nové schopnosti.

Bane je i v Gothamu poskokem Ligy zabijáků. Foto: FOX

Bane a Alfredova páteř

Když Leslie v desáté epizodě zachrání Barbaru a odjedou spolu do klubu Sirény, postaví se Baneovi dvojice Alfred Pennyworth a Selina Kyle. Selina je mocným rváčem okamžitě poražena, Alfred se však snadno nevzdává a je v souboji poražen. Když Bane zlomil Alfredovu páteř, viděli jsme jasný odkaz na slavný komiks Knightfall, ve kterém dokáže porazit Batmana a rovněž mu zpřelámat páteř. Stejnou scénu jsme viděli i ve výše zmiňovaném The Dark Knight Rises. Jak se Alfred do finále vrátí?

Bane v komiksech zlomil Batmana, v seriálu Alfreda. Foto: DC Comics

Poslední čin Huga Strange

Svůj poslední seriálový čin má za sebou profesor Hugo Strange, jenž opět spojil síly s mocnými padouchy, tentokráte s Ligou zabijáků a její vrchní velitelkou Nyssou al Ghul. Strange se s touto organizací v komiksech nezapletl, coby služebník Nyssina otce se však ukázal ve hře Arkham City, nyní se pak spojil se samotnou Nyssou a pomohl vytvořit Banea, i implantovat venom do Jima Gordona. Jak jeho činy ovlivní chystané finále?

Huga už v seriálu neuvidíme. Foto: FOX

I am Bane

Na závěr zmiňme paralelu názvu dílu s nedávným komiksem stejného jména, jenž vyšel v rámci DC Rebirthu nás. Komiksový Bane v Rebirth dlouho vzdoruje venomu, na kterém přestal být závislý. Poté, co Batman a jeho Sebevražedný oddíl zničí jeho pevnost, však znovu venom požije a vydává se na cestu zkázy. Stejně jako seriálový Bane, i ten komiksový likviduje vše, co mu přijde do cesty a Batman musí vynaložit všechny své prostředky, aby jej zastavil. Dočkáme se ve finále podobného příběhu jako v komiksu I am Bane?

Dočkáme se ve finále dalších narážek na Rebirth? Foto: DC Comics

<<PŘEDCHOZÍ POSTŘEHYTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Diskuze /1

DC Expert

Tálie měla v komiksu s batmanem dítě Damiena. Damien byl s Tálií v lize zabijáků a pak z něj byl batman.

14.4.2019 | 0:48:33
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Postřehy a teorie

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Seriál Gotham se s námi rozloučil závěrečnou epizodou nazvanou The Beginning… Následující poslední postřehy se zaměří na nevyřešené otázky i na pár trefných komiksových referencí.

Reklama

Kvíz

Velký kvíz k seriálu Gotham

Velký kvíz k seriálu Gotham

Už jsou to dva týdny, co nás opustil jeden z nejvýznamnějších komiksových seriálů posledních let. Proto je načase, abychom naposledy zavzpomínali na uplynulé roky. Zkuste si náš kvíz mapující všech pět sezón seriálu a dejte nám vědět, jak jste dopadli.

Nejoblíbenější postavy

Trailer k finále

Thumbnail Play icon

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama