Shadow and Bone (Světlo a stíny)
81/100 - 96×

Shadow and Bone(Světlo a stíny)

Jedna mladá bojovnice zjistí, že má kouzelné síly, díky kterým by konečně mohla sjednotit svou zemi. Její odhalení však nezůstane bez povšimnutí, protože se na ni zaměří zlé síly.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
2 sezóny | Netflix | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Fantasy
hrají
Jessie Mei Li (Alina Starkov), Kevin Eldon (Aparát), Zoë Wanamaker (Baghra), Luke Pasqualino (David Kostyk), Julian Kostov (Fedyor Kaminsky), Ben Barnes (Generál Kirigan/Darkling), Daisy Head (Genya Safin), Amita Suman (Inej Ghafa), Simon Sears (Ivan), Kit Young (Jesper Fahey), Freddy Carter (Kaz Brekker), Archie Renaux (Malyen Oretsev), Calahan Skogman (Matthias Helvar), Patrick Gibson (Nikolai Lantsov), Danielle Galligan (Nina Zenik)

Griši a jejich schopnosti

Griši a jejich schopnosti

Každá kasta disponuje jinými schopnostmi, o některých jsme zatím jenom slyšeli, některé jsme viděli. Ve světě Shadow and Bone navíc všechno nadpřirozeno vychází ze dvou sil, Malé vědy a síla pocházející o Ilja Morozova. Pojďme si vše trochu rozebrat.

10 0
28.5.2021

Schopnosti grišů pocházejí z Malé vědy, nic ale není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Schopnosti se mohou dědit geneticky v přímé pokrevní linii, stejně tak může dojít k přeskočení jedné generace. Ovšem jsou známi i případy, kdy se schopnosti grišů projeví u někoho, kdo mezi předky nikoho nadaného nemá. A co vlastně griši umí?

Světlonoška

Griša se schopností ovládat světlo, byla dlouho pouze mýtickou postavou než se na scéně objevila Alina, není tak úplně jisté, jestli vůbec existuje jiný Vyvolávač světla nežli ona. Vzhledem k dědičnosti by se dalo předpokládat, že její matka či otec by mohli disponovat stejnými schopnostmi, ovšem o těch Alina nic neví.

Mnozí Alinu uctívají už teď, kdy toho ještě zatím moc provést nestihla. Jejím hlavním úkolem a tedy i hlavní schopností je zničení Vrásy stínu. A s tím souvisí další z teorií, proč se Vyvolávač světla objevil, i když to neodpovídá na otázku proč nyní. Temnyj operuje se sílou od Morozova, je tedy docela dobře možné, že jde o snahu nastolení rovnováhy ve světě, na kterou si Shadow and Bone potrpí

Vyvolávač tmy

Jedná se o další vzácné griši, podobně jako v případě Vyvolávače světla. Mimo to, že disponuje schopností seslat temnotu, která stojí i za vznikem Vrásy, dokáže také jejím zhmotněním řezat veškeré objekty. Něčeho obdobného by s velkým soustředěním ale měli být schopní i jiní griši. Jak bylo ukázáno v závěru, Vyvolávač tmy dokáže zhmotnit temná stvoření ze stínu, o kterých zatím mnoho nevíme. A v neposlední řadě, mimo to, že je nositel těchto schopností prakticky nesmrtelný, jednou ze zásadních věcí je skutečnost, že Vyvolávač tmy je živoucím umocňovačem, který dokáže znásobit sílu grišů.

Smrtiči

Jak už označení napovídá, tito nositelé panují neskutečnou silou nad lidským tělem. Jsou schopni zpomalit nebo naopak zrychlit srdce, vysát vzduch z plic, zpomalit hojení zranění, stejně jako manipulovat s lidskými emocemi prostřednictvím ovládání chemikálií v lidském těle. Jedná se o jedny z nejmocnějších a nejceněnějších členů Druhé armády. Avšak jen do chvíle než mezi nimi a cílem stojí jakákoli bariera, v tu chvíli se stávají prakticky bezmocnými. Je tu ale ještě jedna věc, která nám byla v seriálu představena. Smrtiči jsou chodicími detektory lží, dokáží rozpoznat, jestli se jim někdo snaží jen něco napovídat nebo mluví s čistým svědomím. To rozhodně není k zahození.

Hojiči

Jsou protiklady Smrtičů, stejně jako oni mají moc nad lidským tělem, ovšem na rozdíl od nich dokáží léčit zranění a hojit rány. Jsou rovněž nepostradatelnou součástí Druhé armády, kde zajišťují schopné bojovníky. Prostřednictvím příběhu z minulosti bylo odhaleno, že je dokonce možné léčit prakticky okamžitě při vzniku zranění, čímž se léčený stává téměř nezranitelným.

Krejčová

Po Vyvolávačích se jedná o další poměrně vzácnou grišu, která se nachází někde na pomezí mezi Materiálčiky a Korporálčiky, pro své schopnosti měnit vzhled materiálů i lidí. Tohoto nadání lze využít jak v případě látek a oděvů, tak při opravách tělesných nedostatků a poškození. Nejschopnější dokáží i změnu celé vizáže, čímž osobě propůjčí tvář někoho zcela jiného.

Větrostrůjci

Jak už je z názvu jasné, tito jsou obdařeni schopnostmi ovládat vzduch, stejně tak i tlak, čímž jsou schopni například napnout pachty a rozpohybovat lodě k průjezdu po písku skrze Vrásu stínu. Stejně tak ale dokáží silou větru vrhat objekty a lidmi. Ti nejlepší z Větrostrůjců dokáží ovlivňováním vzduchu manipulovat akustiku a obecně šíření zvuku. Jsou tak schopni vytvořit naprosté ticho nebo postrčit zvuk dále, než kam by se běžným šířením dostal. Podle všeho by měli být schopni vyvolat i blesky, avšak tato schopnost je značně nevyzpytatelná a tak jí zase tak často nevyužívají. pro členy Druhé armády je dokonce užívání této schopnosti naprosto zakázáno.

Ohňostrůjci

K této skupině je toho asi nejméně co říct. K dovednostem patří schopnost vznítit částice ve vzduchu a udržovat oheň. K zažehnutí jim však nestačí vzduch samotný, je třeba také jiskry, bez které jsou bezmocní. Každý Ohňostrůjce ve Druhé armádě tak při sobě musí neustále mít křesadle, které je třeba chránit, aby nenastala situace, při níž by Ohňostrůjce byl nechán napospas bez využitelných schopností.

Vlnostrůjci

Tito Eterálčici dokáží ovládat vodu. V seriálu, oproti knihám, jsou tyto postavy trochu upozaděny, žádná z postav v popředí není Vlnostrůjcem, a tak se o nich zase tolik nedozvídáme. Menší osvětlení nabízí Šest vran, právě v tomto příběhu se dozvídáme, že skupina Vlnostrůjců má silný vliv v Ketterdamu. Právě tady kontrolují vlny Ketterdamského přístavu, čímž rozhodují o tom, kdo může do přístavu vstoupit, kdo ne, kdo z něj může vyplout a kdo ne. S vlnami souvisí i ovládání přílivu a odlivu, v minulosti dokonce i povodně, které nastávali při rozzuření Vlnostrůjců.

Řemeslníci

Skupina Materiálčiků, kteří dokáží manipulovat materiály, například kovy, sklo nebo kámen. Kterýkoli materiál umějí přetvořit jak tvarově, tedy na pohled, tak jejich samotnou strukturou. Podobně jako Větrostrůjci dokáží přesunovat objekty, narozdíl od nich, ale objekty skutečně hýbou nezávisle na větru. Jednou z nejmocnějších aspektů jejich moci je schopnost absorbování materiálu z něčího těla, stejně tak ale umí do někoho materiál vložit. V Shadow and Bone jsme mimo jiné mohli vidět i jeden z výtvorů Řemeslníka, když David pro Vyvolávačku světla vytvořil rukavici podporující její moc, tedy jakýsi umělý umocňovač.

Alchymici

Poslední skupina patřící mezi Materiálčiky, která dokáže manipulovat s chemikáliemi. Cokoli od jedů po střelný prach jim není cizí. Těžko se odličují od Řemeslníku, proto jsou některými označovány oním komplexnějším označením Materiálčici. V seriálovém světě jsme zatím nikoho z Alchymiků neměli požnost spatřit, v dalších příbězích ale sehrávají důležitou roli, a tak lze očekávat, že to v případě pokračování bude v hojné míře napraveno.

Foto: Netflix

Kdo podle vás disponuje největší silou? Těšíte se na odhalení dalších a prohloubení stávajících schopností v potenciální druhé řadě seriálu?

Diskuze /2

SaSy

Super :) na tento článok som čakala. Keďže som nečítala knihy, som sa v tom spočiatku dosť strácala.

29.5.2021 | 10:44:44
MiqueEala

Nesmrtelnost z temnoty? Nepochází náhodou ze schopnosti umocňovače?

30.5.2021 | 12:17:56
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Problém s prvním polibkem Aliny a Temnyje byl v seriálu napraven

Problém s prvním polibkem Aliny a Temnyje byl v seriálu napraven

První polibek Aliny a Temnyje byl v knihách problematický. V seriálu od stanice Netflix tento problém vyřešili a dali Alině kontrolu.

Reklama

Knihy

GRISHAVERSEŠEST VRANZJIZVENÝ KRÁLDOPROVODNÉ KNIHY

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Momentka

Momentka

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama